vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

519 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, Ribot, Giannis.B, Tem, gama, maprix

Twitter

Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #405 στις: Ιανουαρίου 25, 2014, 07:53 »
Κοίτα και το πως φεύγει από τη βίδα σου το σύρμα, μήπως πατάει λιγότερο περισσότερο μήκος, γιατί το πιάσιμο δεν έγινε από τη μέσα πλευρά.. Αλλά καθώς και οι προηγούμενες υποθέσεις έχουν βάση,
..σαν γενική πρόταση όταν σου συμβαίνουν τέτοια σε στήσιμο..

σπάστα και ξαναρίχτα.
Αν δεν έχεις αφήσει μπόσικο σύρμα τυλιγμένο στη βίδα δηλαδή, φτιάξε απλά νέα. Αν έχεις αφήσει μπόσικο βγάλε την να την έχεις στο χέρι, και ξαναπέρασέ τη σωστά.

edit..:
Μόνο εγώ τον στήνω πιάνοντας το σύρμα στις τρυπούλες του..; Αφού για αυτό τις έχει, και δεν ξέρω για όλους τους κλώνους, αλλά στον δικό μου από fasttech οι βίδες είναι αρκετά στρογγυλεμένες για να πιάσουν χοντρό σύρμα.. :confused1:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 25, 2014, 22:12 από exispathi »

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3874
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #406 στις: Ιανουαρίου 25, 2014, 22:58 »
Υποθέτω ότι εννοείς τις πλαϊνές τρύπες. Αυτές δεν είναι για να περνάει από εκεί το σύρμα (θα έχει μεγαλύτερη διαδρομή και πιθανή αστάθεια στα Ωμ).

Στις πλαϊνές τρυπούλες μπαίνουν οι βίδες χωρίς κεφάλι (δεν ξέρω κατά πόσο οι κλώνοι τις συμπεριλαμβάνουν στο σετ). Αφαιρούμε εντελώς τις επάνω βίδες. Το σύρμα μπαίνει μέσα από τις επάνω τρύπες και πιάνεται από το πλάι μ' αυτές τις βίδες.

Αποσυνδεδεμένος georgegeo

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #407 στις: Ιανουαρίου 25, 2014, 23:12 »

edit..:
Μόνο εγώ τον στήνω πιάνοντας το σύρμα στις τρυπούλες του..; Αφού για αυτό τις έχει, και δεν ξέρω για όλους τους κλώνους, αλλά στον δικό μου από fasttech οι βίδες είναι αρκετά στρογγυλεμένες για να πιάσουν χοντρό σύρμα.. :confused1:


Ποιόν απ' όλους που πουλάει η Fasttech έχεις;

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #408 στις: Ιανουαρίου 26, 2014, 02:58 »
Εχετε να προτεινεται κανενα αλλο setup περα απο navy nest? Δεν εχω καλη τροφοδοσια οπως φαινεται και λεω να αρχισω τα πειραματα.
Αυτο λεω για αρχη http://www.e-cigarette-forum.com/forum/tutorials/405160-kayfun-3-1-es-setup-re-wick-re-coil-my-method.html

Αν εχει να δωσει κανενα hint καποιος η κατι αλλο, ευπροσδεκτο :)

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3874
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #409 στις: Ιανουαρίου 26, 2014, 03:22 »
Μπορείς να ξεκινήσεις με το setup που προτείνει ο Svoemesto. Από το 6:35 και μετά

[youtube]Gq1SlAkmeOE[/youtube]#t=398

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #410 στις: Ιανουαρίου 26, 2014, 03:23 »
Ποιόν απ' όλους που πουλάει η Fasttech έχεις;
Αυτόν. Εμένα τουλάχιστον με εξυπηρετεί περισσότερο σε πιο χοντρό σύρμα η τρυπούλα. Μιας και ποστάρω ποιον έχω, το γέμισμα με τη βαλβίδα δεν το έχω καταφέρει, είναι αλλενόβιδα εκεί μέσα; Είναι έτοιμη βαλβίδα; Δεν κατάφερα ακόμα και το πιο μικρό μου αλενάκι να "πιάσει" κάτι.

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #411 στις: Ιανουαρίου 26, 2014, 04:11 »
Ε ΝΑΙ ΡΕ ΦΙΛΕ!! Τωρα μιλαμε!  :D :D
Στην πενα ειναι ο ατμο τωρα! Ουτε σταζει απο πουθενα, ουτε ακουγετε καθολου, ουτε υποτροφοδοσια, ουτε τιποτα!
Κατι ξερει ο "Σβομέστος" τελικα  :))

Μπορείς να ξεκινήσεις με το setup που προτείνει ο Svoemesto.

Αποσυνδεδεμένος parginos

  • **
  • 152
  • Φύλο: Άντρας
  • ;)
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #412 στις: Ιανουαρίου 26, 2014, 09:23 »
Αυτόν. Εμένα τουλάχιστον με εξυπηρετεί περισσότερο σε πιο χοντρό σύρμα η τρυπούλα. Μιας και ποστάρω ποιον έχω, το γέμισμα με τη βαλβίδα δεν το έχω καταφέρει, είναι αλλενόβιδα εκεί μέσα; Είναι έτοιμη βαλβίδα; Δεν κατάφερα ακόμα και το πιο μικρό μου αλενάκι να "πιάσει" κάτι.


Εχω και εγω ακριβως τον ιδιο, στημενος με 0,3 συρμα πιασμενο στις βιδουλες, αν δεν σε βολευει κανεις μια στροφη γυρω απο την βιδα, τωρα αν σε βολευει στις τρυπουλες και σε ικανοποιει  :thumpup: .
Γεμιζω απο την βαλβιδα με μπουκαλακι με μεταλλικη μυτουλα χωρις προβληματα, δεν χρειαζεσαι αλεν. Δεν ξερω μηπως ειναι βουλομενο, προσπαθησε οταν τον εχεις λυμενο να ριξεις ποτε απο την μια ποτε απο την αλλη ζεστο νερακι με το ιδιο μπουκαλακι. Δες και αυτο το βιντεο που με βοηθησε.
[youtube]UW3AKive1RU[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #413 στις: Ιανουαρίου 26, 2014, 16:35 »
Δοκιμάζω κάτι σαν το δεύτερο στήριμο (στο 16:00 ξεκινάει). Με twisted 2-3 20άρια ή ribbon, λόγω του μεγάλου κατεβάσματος μέχρι τον αρνητικό μου φαίνεται πιο εύκολο με τις τρυπούλες. Δοκίμασα και με τη μεταλική βελόνα, μέχρι τώρα είχα προσπαθήσει μόνο με πλαστική λεπτή για να μη χαλάσω τη βαλβίδα. Ήμουν σοφός, αλλά όχι πια. Η μεταλική βελόνα έσπασε εκεί μέσα σαν αγγούρι!! Προσπάθησα 5-10 λεπτά να βγάλω το κομμάτι, μέχρι τώρα δεν τα κατάφερα...... Θα ξαναδοκιμάσω όταν αποφασίσω να αλλάξω το μπαμπάκι. Πάντως ακόμα και με τη βελόνα μέσα δεν τρέχει.

Αποσυνδεδεμένος mpekas

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #414 στις: Ιανουαρίου 26, 2014, 17:16 »
Δεν υπάρχει καμία βαλβίδα μέσα στον κεντρικό άξονα...αν έχεις τον 3.1 μπορείς να τον λύσεις και να βάλεις κάτι απ'την άλλη μεριά για να σπρώξεις το κομμάτι που έχει κολλήσει μέσα...αν έχεις τον lite είναι δύσκολα τα πράγματα καθώς δεν έχει τρύπα από κάτω :/

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #415 στις: Ιανουαρίου 26, 2014, 17:27 »
Δοκιμάζω κάτι σαν το δεύτερο στήριμο (στο 16:00 ξεκινάει).............


Είδα το βίντεο, πολύ ενδιαφέρον αφού στην ουσία ο αέρας έτσι περνάει σχεδόν αποκλειστικά μέσα από την "σωλήνα" την αντίστασης και είναι σαν να μειώνει τον θάλαμο καύσης. Τι αποτελέσματα είχε σε σχέση με τα άλλα συστήματα???

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #416 στις: Ιανουαρίου 26, 2014, 17:45 »
Δεν τον έχω άπειρο καιρό για να πω πως θα κάνω μόνο αυτό το στήσιμο πλέον, αλλά μερικά γενικά σχόλια..
 1) Θέλει μπόλικο βαμβάκι σε τροφοδοσία.. Με λίγο δεν μπορούσα να βρω μία αναλογία Watt και ρύθμισης αέρα που να με ικανοποιεί.
 2) Αυτό συνεπάγεται πως θέλει πιο πολλά Watt, το βαμβάκι πιάνει μεγαλύτερη επιφάνεια του σύρματος και το δροσίζει περισσότερο.
 3) Στο στήσιμο από τη στιγμή που βάλεις το θετικό σύρμα κάτω, δεν υπάρχει λόγος να σηκώσεις την αντίσταση από κάτω. Έτσι και πιο εύκολα πατάς τις σπείρες για να ενωθούν, αλλά και δεν δίνεις περιθώρια σε υγρό και εισαγωγή αέρα να έχουν "ανταλλαγές".
 4) Ανεμπόδιστη εισαγωγή αέρα.
 5) Τώρα τον δουλεύω σε 2.2Ω με 5.7 V. Η απόδοση θερμοκρασίας και ποσότητας ατμού είναι δυσανάλογη (μικρότερη) των 15 Watt, αλλά η απόδοση της γεύσης είναι πολύ ικανοποιητική.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 26, 2014, 17:53 από exispathi »

Αποσυνδεδεμένος parginos

  • **
  • 152
  • Φύλο: Άντρας
  • ;)
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #417 στις: Ιανουαρίου 26, 2014, 17:46 »
Δοκιμάζω κάτι σαν το δεύτερο στήριμο (στο 16:00 ξεκινάει). Με twisted 2-3 20άρια ή ribbon, λόγω του μεγάλου κατεβάσματος μέχρι τον αρνητικό μου φαίνεται πιο εύκολο με τις τρυπούλες. Δοκίμασα και με τη μεταλική βελόνα, μέχρι τώρα είχα προσπαθήσει μόνο με πλαστική λεπτή για να μη χαλάσω τη βαλβίδα. Ήμουν σοφός, αλλά όχι πια. Η μεταλική βελόνα έσπασε εκεί μέσα σαν αγγούρι!! Προσπάθησα 5-10 λεπτά να βγάλω το κομμάτι, μέχρι τώρα δεν τα κατάφερα...... Θα ξαναδοκιμάσω όταν αποφασίσω να αλλάξω το μπαμπάκι. Πάντως ακόμα και με τη βελόνα μέσα δεν τρέχει.


Οχι ρε φιλε, τωρα αισθανομαι οτι φταιω εγω, αλλα ετσι το γεμιζω μια βδομαδα τωρα και δεν ειχα θεμα... Σορρυ να βοηθησω ηθελα  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #418 στις: Ιανουαρίου 26, 2014, 17:51 »
Μην αγχώνεσαι. Ακόμα και στη χειρότερη περίπτωση που δεν καταφέρω να τη βγάλω μόλις αδειάσω το τανκ, τώρα ούτε γεμίζει ούτε τρέχει από εκεί. Δηλαδή, ακριβώς όπως ήταν πριν το προσπαθήσω! Όταν πάντως προσπάθησα  με γεμάτο με μία λαβιδίτσα, έβγαλε ένα μικρό σωληνάκι, και με αυτό στο χέρι πάλι δεν τρέχει όμως.

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #419 στις: Ιανουαρίου 26, 2014, 18:44 »
Πάντω η μεταλλική μύτη δεν συστήνεται διότι χαλάει και τη βαλβίδα σιγά σιγά κι έχει χαλάσει και σε άλλους χρήστες. Καλύτερα με πλαστική απλά θέλει τη σωστή.



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171439 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275354 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15230 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13947 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9259 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42700 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34880 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557514 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181900 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 168 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9085 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364