vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

508 επισκέπτες, 5 χρήστες
agelosd, dkostas, Mimhsdr, Tem, Mulder

Twitter

Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #315 στις: Ιανουαρίου 12, 2014, 14:17 »
Ο sandblasted δεν έχει δυστυχώς κανένα review και αν προσέξεις στις φωτογραφίες τα σπειρώματα δεν φαίνονται να κουμπώνουν σφιχτά και μένουν κενά. Ο άλλος ενώ φαίνεται ματ στις φωτογραφίες μάλλον δεν είναι αλλά νομίζω ότι τώρα που πέρασαν οι γιορτές και ο χαμός οι επόμενες παρτίδες λογικά θα είναι πιο προσεγμένες. Όπως πάντα όμως με τους Κινέζους μόλις παραλάβεις θα δεις τι πήρες αλλά ειλικρινά οι τιμές που πουλάνε δεν είναι να σκας αν δεν σου βγει.

Περιμένω και τον 3.1ΕS (όχι τον Sandblasted) από fasttech και μετά θα πάρω του HCIGAR. Μέχρι στιγμής αυτός που μου βγήκε καλός είναι ο Lite από fasttech. Έχε επίσης υπόψη σου ότι ο 3.1ES θέλει ειδική μύτη για να τον γεμίσεις που πρέπει να αγοράσεις από αλλού αλλιώς στο γέμισμα είναι πιο δύσκολος από πάνω από τον Lite και στην ουσία το πιο σημαντικό του πλεονέκτημα (το εύκολο γέμισαμ από το πλάι) χάνεται αν δεν πάρεις το ειδικό μπουκαλάκι (ή μύτες για σύριγγες που για έξω εγώ ΔΕΝ). Αυτό που μένει μετά είναι το collectors cup (δεν είναι και απαραίτητο για να είμαστε αντικειμενικοί) και το adjustable 510pin που επίσης δεν είναι απαραίτητο αν χρησιμοποιείς mod που κάνει το ίδιο (μηχανικό ας πούμε). Αν όχι έχει μπορεί να είναι σημαντικό για άψογο βίδωμα. Και τέλος θέλει adaptor για να βάλεις άλλο drip tip αλλά αυτό είναι φθηνό οπότε δεν τρέχει τίποτα. Απλά θα το προτιμούσα όπως του Lite.

Γιατί τον πήρα κι αυτό θα μου πειτε τώρα? Γιατί η τιμή του είναι ξεφτίλα και απλά θέλω να δω αν τον προτιμώ στην πράξη σε σχέση με τον Lite για το γέμισμα. Μετά από αυτόν θα πάρω και του HCIGAR την έκδοση για να κάνω συγκρίση και να δοκιμάσω μετά τη απίδια έχει ο σάκος όσον αφορά τη βαλβίδα πλήρωσης (ball bearing + spring). Θα περάσει από "ηλεκτρολυτικό" τεστ για γαλβανική διάβρωση αλλά να έχω και καβάντζα κανένα τεμάχιο.

Επίσης έχει βγει και ο "Black Edition" κλωνος με βελτιώσεις υποτίθεται αλλά τον έχει μόνο ένας στο e-bay που δεν ξέρω τι είναι. Το διάβασα στο Vapor Joes.

WHATS THE DIFFERENCE VS PREVIOUS EDITIONS?
 
ADJUSTABLE 510 PIN CONNECTOR!
 
IMPROVED METAL BOTTOM AIR FLOW CONTROL SYSTEM!
LIFT UP AIR CHANNEL SCREW TO AVOID LEAKING FROM CHAMBER!
UPGRADED STAINLESS STEEL!
 
IMPROVED O RINGS AND DRIP TIP.
 
IMPROVED THREADING.
 
COMES WITH CLEAR AND METAL TANKS!
 
WHATS INCLUDED:
 
2 TANKS (METAL AND CLEAR)
 
4 TOP MOUNTING COIL SCREWS (6 TOTAL)
 
2 FEELING PORT SCREWS (3 TOTAL)
 
2 METAL AIRFLOW CONTROL SCREWS (3 TOTAL)
 
MINI PORTABLE PHILIPS SCREWDRIVER.
 
AIR FLOW CONTROL SCREWDRIVER.
 
"BLACK EDITION" RETAIL GIFT BOX.


Και φανταστείται τι έχει να βγει τους επόμενους μήνες......





Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3874
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #316 στις: Ιανουαρίου 12, 2014, 14:43 »
Γιατί τον πήρα κι αυτό θα μου πειτε τώρα? Γιατί η τιμή του είναι ξεφτίλα και απλά θέλω να δω αν τον προτιμώ στην πράξη σε σχέση με τον Lite για το γέμισμα. Μετά από αυτόν θα πάρω και του HCIGAR την έκδοση
Αυτό που θα πω είναι με καλή διάθεση μιας και διαβάζω με ενδιαφέρον τις εμπειρίες σου από τους κλώνους που πιστεύω είναι χρήσιμες και για τα υπόλοιπα μέλη.

Έδωσες όμως ήδη 20€ για τον κλώνο Lite και άλλα 16€ για βίδες SS (που δεν ταίριαξαν τελικά). Θα δώσεις άλλα 16€ για τον 3.1 επειδή είναι φθηνός και μετά θα πάρεις της HCigar που έχει άλλα 50€. Σύνολο δηλαδή 102€. Μήπως προτιμότερο να πάρεις με 70-75€ τον γνήσιο kayfun ή τον Russian? Στο κάτω-κάτω όλους τους κλώνους του κόσμου κι αν πάρεις ποτέ δεν θα είσαι σίγουρος ότι έχουν την ποιότητα ατμίσματος του αυθεντικού αν δεν τον έχεις. Το ίδιο ισχύει και για την αντοχή τους σε βάθος χρόνου.


Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #317 στις: Ιανουαρίου 12, 2014, 17:08 »
Δεν διαφωνώ αλλά για την ποιότητα του ατμίστος δεν έχω ιδιαίτερες αμφιβολίες ότι θα είναι κοντά αλλά βάση των reviews πάντα τα οποία όμως είναι άπειρα. Τα προβλήματα των κλώνων εφόσον δεν βγουν καλοί είναι άλλα κατά βάση.

Αυτό που ήθελα να δω με τους διάφορους κλώνους κατ'αρχήν είναι αν μου κάνει αυτός ο τύπος ατμοποιητή διότι με 5 Genesis αυθεντικούς μέχρι τώρα δεν πλησιαζα φυτίλι. Τα πράγματα όμως άλλαξαν αλλά ήθελα να σιγουρευτώ. Επίσης δεν πήρα μόνο τον Kayfun αλλά και Fogger, και Ithaka και κάτι drippers. Την Ιθάκη (κλώνο) μέχρι στιγμής δεν έχω μπει καν στον κόπο να τη στήσω διότι "περνάω"καλά με τους Fogger - Kayfun αλλά θέλω να δοκιμάσω κάποια στιγμή. Δεν θα ήταν λίγο ακριβό να "παίζω" με τόσους σε αυθεντικές εκδόσεις? 

Επίσης θέλω να πάρω, Kraken, Aqua, Fogger V3 και 1-2 dripper ακόμη. Πάλι για να δω τι μου κάνει καλύτερα για κάθε τύπο ατμίσματος. Αν δεν υπήρχαν η κλώνοι πολύ απλά δεν θα τους αγόραζα όλους αυτούς φυσικά. Και όλα αυτά μέσα σε ένα μήνα περίπου γιατί για 1 χρόνο++ είχα μείνει στους Genesis που είχα επιλέξει.

Το άλλο θέμα μου είναι ότι χρησιμοποιώ περίπου 20 διαφορετικά υγρά ανάλογα με τα κέφια και 1 ατμοποιητής μόνο δεν φθάνει σε καμία περίπτωση αλλά θέλω να έχω καβάντζα και 1-2 καθαρούς για ώρα ανάγκης. Έτσι είμαι και με τα υπόλοιπα. Π.χ. όταν φτιάχνω mesh δεν κάνω ένα. Έχω 10 mesh wicks έτοιμα στο συρτάρι τυλιγμένα και οξειδωμένα στις σωστές διαστάσεις. Το ίδιο και με τα υγρά, (φυτίλια τώρα για δοκιμές), βαμβάκι κτλ κτλ.

Επίσης, με το ρυθμό που βγαίνουν νέοι και βελτιωμένοι ατμοποιητές τελευταία δεν ξέρω αν είναι "για μια ζωή" ή για 1-2 μήνες και αυτό με έχει προβληματίσει.

Φυσικά και σκέφτομαι να πάρω και αυθεντικό Kayfun όταν θα τον έχω δοκιμάσει αρκετά και έχω καταλήξει στο μοντέλο που με βολεύει. Αυτο που θα κάνω είναι να πάρω είτε τον Lite Plus ή τον 3.1ES. Αν όντως έχει διαφορά στις επιδόσεις με τον κλώνο (δύσκολο βάση ΠΟΛΛΩΝ reviews αλλά ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει βέβαια) θα κλειδώσει και θα δω πόσους μπορώ να πάρω. Αυτό βέβαια αν μέσα στους επόμενους 2 μήνες δεν είναι ιστορία ο Kayfun και there goes η διάρκεια σε βάθος χρόνου. Δεν νομίζω σε 1-2 χρόνια από τώρα να ασχολείται κανείς με αυτούς που κυκλοφορούν τώρα και μάλλον πολύ νωρίτερα θα πάρουν σύνταξη...

Θυμηθείται τι γινόταν με τους Genesis και τι γίνεται τώρα..

Δυο είναι οι λόγοι που ενδέχεται ένας αυθεντικός να αποδίδει καλύτερα από τον κλώνο:

Α) Να έχουν γίνει λάθη στο CNC στα κοψίματα ώστε να επηρεάζεται ο όγκος μέσα ή π.χ. τα αυλάκια τροφοδοσίας.

Β) Το μέταλλο που χρησιμοποιούν οι αυθεντικοί, 316 ή 304 ατσάλι να επηρρεάζει τη γεύση διαφορετικά σε σχέση με το 303 που είμαι σχδόν σίγουρος ότι χρησιμοποιούν οι κλώνοι. Δεν έχω δει κάποια εμπεριστατωμένη απόδειξη για αυτό και οι απόψεις χρηστών δεν μου λένε κάτι διότι οποιαδήποτε διαφορά στο στήσιμο επηρρεάζει άκρως περισσότερο. Εν αντιθέση έχω διαβάσει για πολλούς που έχουν και αυθεντικό και κλώνο (καλό) και δεν βρίσκουν διαφορές στις επιδόσεις.


Ο κύριος λόγος για την αγορά αυθεντικού υπό αυτές τις συνθήκες είναι η υποστήριξη του δημιουργού (που δεν βοηθάει στο ισοζύγιο πληρωμών βέβαια....χαχαχα) γιατί κακά τα ψέμματα η άποψή μου είναι ότι οι Κινέζει είναι μεγάλοι κλέφτες ιδεών αλλά αυτά είναι the facts of life.


Σε κάθε περίπτωση έναν αυθεντικό θα τον πάρω για να έχω και ιδία άποψη αλλά αφού μου περάσει η φρενίτιδα των ατελείωτων δοκιμών άπειρων μοντέλων που κυκλοφορούν. Είναι αυτός ο ατέρμονος καταναλωτισμός που μας τρώει καμιά φορά και ενώ η ουσία είναι αλλού εμείς τη βρίσκουμε με το κυνήγι της.....Δεν είναι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία φορά που μου συμβαίνει. Πείτε μου τώρα ότι δεν σας τρώνε και τα δικά σας δάχτυλα όταν βλέπετε Aqua με $20....μικρό το ρίσκο έτσι κι αλλιώς.

Αποσυνδεδεμένος koufos

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
  • find what you love and let it kill you
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #318 στις: Ιανουαρίου 12, 2014, 17:50 »
αυτο με το γεμισμα ακομα το εχω απορεια, αφου απο πανω γεμιζει κανονικα αν κλεισεις την τρυπα αερα τοτε τι ζορι εχει? :hmmm:
επισης για τον φιλο που λεει για τον russian..που να τον βρεις αφου το ecig εχει τον v3 πλεον ο οποιος αποτι ειδα δεν ειναι καλος...


Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #319 στις: Ιανουαρίου 12, 2014, 18:06 »
Καλά υπάρχει και στο εξωτερικό ο V3 αν τον θες κάπου τον είχε πάρει το μάτι μου ή πάρε τον Lite Plus από intaste.de. Η μόνη διαφορά είναι η ρύθμιση αέρα που είναι από κάτω ενώ στον Russian 91% είναι στα πλάγια και πιο προσβάσιμη. Αυτό αν θες να την αλλάζεις συνέχεια όπου στον Lite Plus θα πρέπει να τον βγάζεις από πάνω.. Προσωπικά δεν με πολυενδιαφέρει και στον κλώνο την έχω βγάλει τελείως γιατί τη θέλω αεράτη αλλά αυτό είναι θέμα χρήστη. 

Αποσυνδεδεμένος Vapörhead

  • **
  • 181
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #320 στις: Ιανουαρίου 12, 2014, 18:13 »
Δεν ειναι μονο αυτη η διαφορα. Η κυρια διαφορα κατ' εμε ειναι η μονοκομματη καμπανα που εκ των πραγματων σε περιοριζει στις επιλογες που εχεις στο στησιμο (π.χ. αντε να κανεις navy nest). Δεν ειναι τυχαιο που απο 70€ τον ερξαν στα 50€ :yes:



Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #321 στις: Ιανουαρίου 12, 2014, 18:28 »
Ωχ! Λάθος! Τον V2 εννούσα κι έγραψα V3. Ναι για μένα ο V3 με τη μονοκόμματη καμπάνα έχει θέμα όπως λέει και ο φίλος από πάνω. Απλά σου επιτρέπει να ρυθμίσεις το υγρό αναλόγως του πόσο θα τη βιδώσεις. Θα μπορούσαν να δίνουν στα 70 ευρώ δυο καμπάνες μια σπαστή και μια μονοκόμματη ώστε να επιλέγει ο χρήστης. Τώρα θα τρέχουν να ξεστοκάρουν......

Αποσυνδεδεμένος Nikosgor

  • **
  • 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #322 στις: Ιανουαρίου 12, 2014, 18:29 »
Περίμενετε βγαίνει ο v4 σε λίγο , συμφωνα με τον svoemesto..

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #323 στις: Ιανουαρίου 12, 2014, 18:38 »
Παιδιά, ήδηξ εδώ και μια εβδομάδα δεν κάνω το navy nest, στο ίδιο κανάλι, είδα άλλο σεταπ με 3πλό 2άρι φυτίλι και ακολουθώ αυτό, που ταιριάζει και με την μονοκόμματη καμπάνα. Ο v3 έχει το θέμα που αναφέρθηκε με τα υλικά, εγώ γι αυτό έκανα πίσω όσον αφορά την προμήθεια του ρώσσου.

nikosgor έχεις κάποιο λινκ με λεπτομέρειες ?

Αποσυνδεδεμένος Nikosgor

  • **
  • 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #324 στις: Ιανουαρίου 12, 2014, 18:56 »
Οχι ακόμη..το διαβασα στο facebook του svoemesto..

Και εγώ περιμένω με ανυπομονησία!!

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος mantzaros

  • **
  • 265
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #325 στις: Ιανουαρίου 12, 2014, 19:46 »
μηπως θα ταν καλυτερο να το γραψεις στο αναλογο νημα τοτε;εδω ειναι για κλωνους...οχι πως δε θα γινει κ αυτος βεβαια αλλα μεχρι τοτε...

Αποσυνδεδεμένος palmas

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #326 στις: Ιανουαρίου 13, 2014, 14:19 »
Αυτο το μπουκαλι http://www.fabvape.gr/index.php?route=product/product&product_id=569


κανει για τον 3.1??ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #327 στις: Ιανουαρίου 13, 2014, 14:45 »
Βασικά αυτό κάνει:




Και δεν το έχω βρει πουθενά εκτός από Cloud9. Αν το βρει κανείς Ελλάδα ας βάλει λινκ.

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #328 στις: Ιανουαρίου 13, 2014, 14:49 »
Δεν είναι μπουκάλι αυτό που παραθέτω παρακάτω αλλά έχει αναφερθεί στο φόρουμ ότι κάνει την δουλειά του για kayfun

http://www.fabvape.gr/index.php?route=product/product&path=76&product_id=292

Προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει αλλά μπορείς να κάνεις και μια ερώτηση στο κατάστημα.

Αποσυνδεδεμένος dimitra78

  • ***
  • 793
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #329 στις: Ιανουαρίου 13, 2014, 14:55 »
ενας φιλος προσπαθησε να τον γεμισει με την πλαστικη μυτη αυτη του φαμπ αλλα δεν μπορουσε,του εβγαινε το υγρο απ εξω. τωρα δεν ξερω,μηπως δεν την εβαζε καλα?
αυτη που εβαλε ο Jargon ειναι πιο μυτερη μπροστα και πιο παχια προς τα πανω και ισως μαλλον να εφαπτει πιο σωστα,κλεινωντας πιο καλα την τρυπα αναπληρωσης!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171433 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275342 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15229 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13946 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9257 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42694 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34879 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557502 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181897 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 168 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9082 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364