vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

504 επισκέπτες, 5 χρήστες
Ηρακλης, dkostas, camber, vougiouklakis, Lazy Dog

Twitter

Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ

Αποσυνδεδεμένος d3r3Lict

  • **
  • 119
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #285 στις: Ιανουαρίου 06, 2014, 16:15 »
Από intaste τα μεταφορικά είναι περίπου 9 ευρώ. Τα κιτ είναι περίπου 3 ευρώ το ένα. Εγώ πήρα δυο και 2 πακέτα των 10βιδών M2X3 SS που κάνουν για πολλούς ατμοποιητές (και τον 3.1ES) οπότε έτσι με 16.62 ευρώ περίπου θα μπορώ να φτιάξω δυο κλώνους φουλ (μαζί με τα o-rings) και πολλούς που θέλουν μόνο βίδες στους πόλους.

Θα αγόραζα κι άλλα αλλά δεν σκοπεύω να πάρω πάνω από 2Χ lite με τόσους που βγαίνουν συνέχεια (Aqua, Rose κτλ) κι έχω είδη δυο Kayfun (ο 3.1ES αναμένεται). Αυτό που θέλω να βρω είναι μια κασετίνα με food-grade o-rings για να έχω για όλους τους ατμοποιητές μου.
Άμα βρεις κασετίνα με orings δώσε και ένα  link :)

Αποσυνδεδεμένος djvolis

  • **
  • 263
  • Φύλο: Άντρας
    • vdental
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #286 στις: Ιανουαρίου 07, 2014, 10:51 »
απο ft παντως που χω και γω υπαρχει θεμα μετα απο την χρηση με τα orings. Αυτο εχω καταλληξει οτι οφειλεται περισσοτερο στο οτι (λογω του οτι δε μπορω να το γεμισω απο την τρυπα που πρεπει στο πλαι) ανοιγοκλεινω και βιδωνω-ξεβιδωνω γεμιζω απο πανω. Μαλλον θα πεταχτω να παρω μερικα orings χυμα ισως και ελαχιστα πιο χοντρα απ αυτα που χει...
overall παντως ενας ατμοποιητης πανευκολος στο στησιμο, με πολυ γευση και ντουμανι

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #287 στις: Ιανουαρίου 07, 2014, 11:37 »
Επανέρχομαι στο από 17/12/2013 ποστ μου, ύστερα από ένα περίπου μήνα χρήσης. Ο κλώνος ο οποίος έχω είναι αυτός.
Δεν θα μπω στη διαδικασία να ψάξω αν είναι 1:1 καθώς δεν διαθέτω τον αυθεντικό, απλά τον έχω δοκιμάσει. Όπως ακριβώς είχα προβλέψει, όσο μαθαίνεις έναν ατμοποιητή, τόσο καλύτερα αποδίδει. Πραγματικά του έχω αλλάξει τα φώτα, στις όσες μέρες τον έχω έχει ατμίσει πολύ πράμα. Αν εξαιρέσουμε το πρώτο σετάπ το οποίο ήταν το παρθενικό, το δεύτερο (αν και εξίσου ερασιτεχνικό) με κράτησε σχεδόν δύο εβδομάδες, ατμίζοντας υγρά Liqua, Halo και σκέτη VG. Δεν με ενδιαφέρει ούτε το όνομα ούτε τίποτα. Συνεχίζει να με ενοχλεί η αντιγραφή του logo, αλλά είναι το τελευταίο που με απασχολεί. Τα μέρη του όλα πρέπει να είναι SS τελικά καθώς δεν παρατήρησα καμία διάβρωση, και το μόνο που με ενοχλεί είναι το βιδάκι του AFC το οποίο πρέπει να το βιδώσεις αρκετά για να πιάσει, και αν το παρακάνεις, φεύγει από τα σπειρώματα με αποτέλεσμα να πρέπει να λύσεις το collector tank και το center pin. Τότε, πρέπει να τον ανοίξεις πλήρως ώστε να κεντράρεις ξανά το deck του θετικού πόλου μετά το βίδωμα του center pin. Χτες έκανα το τρίτο μου σετάπ με 1.7Ω navy nest, πάλι με 2ρι silica και 0.20 nichrome. Αυτή τη φορά η αντίσταση βγήκε όμορφη, και όντως η απόδοση ανέβηκε. Κάποια στιγμή θα ήθελα να πάρω και τον αυθεντικό, για λόγους αρχών βασικά, αν και θα τα λυπηθώ τα όσα θέλει μιας και ο συγκεκριμένος ατμίζει υπέροχα. Όλοι οι άλλοι πήγαν συρτάρι, εκτός από έναν Protank II που κουβαλάω για... το φόβο των Ιουδαίων. Επαναλαμβάνω και πάλι ότι δεν είχα ξανακάνει απόπειρα να ασχοληθώ με επισκευάσιμο, και αν και θεωρώ ότι πιάνουν τα χέρια μου, συνήθως δεν πιάνουν με τις λεπτές κινήσεις που χρειάζονται για στρίψιμο αντίστασης. Παρ' όλα αυτά, θα τον θεωρήσω ιδανικό ως πρώτο επισκευάσιμο για όλους τους λόγους που ανέφερα, αλλά και για το μικρό του κόστος. Ευχαριστώ δημόσια και όσους συνατμιστές μου τριβέλισαν τον εγκέφαλο ώστε να πάω σε επισκευάσιμο!!!

Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #288 στις: Ιανουαρίου 07, 2014, 12:33 »
απο ft παντως που χω και γω υπαρχει θεμα μετα απο την χρηση με τα orings. Αυτο εχω καταλληξει οτι οφειλεται περισσοτερο στο οτι (λογω του οτι δε μπορω να το γεμισω απο την τρυπα που πρεπει στο πλαι) ανοιγοκλεινω και βιδωνω-ξεβιδωνω γεμιζω απο πανω. Μαλλον θα πεταχτω να παρω μερικα orings χυμα ισως και ελαχιστα πιο χοντρα απ αυτα που χει...
overall παντως ενας ατμοποιητης πανευκολος στο στησιμο, με πολυ γευση και ντουμανι

Για ρώτησε μήπως έχουν ανταλλακτικά εδώ που έχουν τον ατμοποιητή  :)

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #289 στις: Ιανουαρίου 07, 2014, 14:16 »
Παρέλαβα σήμερα τα αυθεντικά Replacement Kits του Svoemesto Kayfun Lite plus και μέχρι στιγμής η βίδα του Airflow control και της πλήρωσης υγρού δεν κάνουν. Αυτή του AFC είναι πολύ μικρή οπότε βγαίνει εκτός αν και αυτή δεν με ενδιαφέρει γιατί δεν έρχεται σε επαφή με το υγρό και την έχω βγάλει τελείως γιατί τον θέλω εντελώς ανοιχτό.

Πάμε στι βιδα της οπής πλήρωσης η οποία βιδώνει μεν κανονικά, δεν έχει καμία διαρροή αλλά προεξέχει απειροελάχιστα με αποτέλεσμα ο ατμοποιητής να αφήνει ελάχιστο κενό όταν κουμπώνει στο mod. Βασικά δεν μου αρέσει αυτό αλλά this is it. Είτε την τροχίζω ή βρίσκω άλλη.

Μέσα δεν δοκίμασα ακόμη γιατί είναι καλά στημένος και δεν θέλω να τον χαλάσω μέχρι να τελειώσει το υγρό. Για τα o-rings δεν αγχώνομαι θα κάνουν μιας και είναι ελαστικά.

Επίσης η Intaste έκανε λάθος και το δεύτερο replacement kit έχει λάθος βίδες. Τους έχω στείλει mail και περιμένω απάντηση. Παρέλαβα και 20 SS βίδες M2 για να τις έχω μιας και είναι διαδεδομένες σε διάφορους ατμοποητές για τους πόλους και είχαν μόνο 2.2 ευρώ.

Αυτά μέχρι στιγμής με το κιτ και το συμπέρασμα είναι οτί ο Lite της Fasttech - Tobecco δεν είναι 1:1 οπότε δεν θα αγόραζα κι άλλα ανταλλακτικά αν κάτι χαλάσει (Π.Χ. το τανκ) και με την τιμή που έχει καλύτερα καινούριο. Αν σκεφτεί κανείς ότι μου πήγαν 16.62 Ευρώ οι βίδες και τόσο πουλάει η Fasttech τον Aqua μάλλον δεν αξίζει. Αυτό που θέλω να κάνω γιατί τις βίδες με τις οποιες ήρθε δεν τις θέλω είναι να ψάξω για βίδες και o-rings food grade ξεχωριστά να στοκάρω για να τα έχω να παίζω με κλώνους.


*EDIT*

Τώρα συνειδητοποίησα τι βλακεία έκαν με το replacement kit του original Kayfun Lite Plus. Αυτός της Fasttech είναι ο κλώνος του Russian 91% και όχι του Lite Plus κι έχουν διαφορές. Συνεπώς λογικό είναι να μην κάνει η βίδα του airflow. Ελπίζω να κάνουν τα o-rings και οι βίδες στους πόλους. Πάντως μην το πάρετε για τον κλώνο του fasttech και προτιμήστε να βρείτε όσοι θέλετε βίδες και o-rings από αλλού.


@Cruiser

Το deck σε πολλούς το άλλαξε η fasttech και ακόμη και το replacement επιχρωμιομένο ήταν. Νομίζω όμως ότι αυτό μπορείς να το καταλάβεις εύκολα. Οι βίδες όμως είναι σίγουρα υποδεέστερες και ακόμα κανείς δεν έχει απαντήσεις για την βαλβίδα και από τι υλικό είναι το ελλατήριο και η μπίλια. Ο HCIGAR απάντησε ακριβώς για αυτά τα parts στον dealer που τον έχω παραγγείλει και είπε συγκεκριμένα ότι είναι πλέον SS. Τη διάβρωση θα αργήσεις να τη δεις αν έρθει από τα υγρά διότι δεν είναι όσο καλοί ηλεκτρολύτες είναι το νερό. Αν θες να το δοκιμάσεις (που το έχουν δικιμάσει άλλοι δηλαδή) πρέπει να τον αφήσεις μέσα σε νερό για ώρες (6-24) μαζί με τις βίδες. Εκεί θα δεις τι παίζει και με τι βαλβίδα αλλά αν βγάλει σκουριά μετά είναι άχρηστος και η βαλδίβα ούτε αλλάζει ούτε καθαρίζει. Τις βίδες στους πόλους μπορείς να τις αλλάξεις προληπτικά. Εσύ αποφασίζεις.


Πάντως τόσο χρόνο για κατι που κάνει 20 ευρώ δεν περιμενα ποτέ ότι θα διαθέσω και ο μόνος λόγος που το έκανα ήταν για να μάθω τι παίζει με τους κλώνους και αν όντως αξίζει ο Kayfuν να τον πάρει κανείς original. Γιατί με τόσους που βγαίνουν 100αρες για δοκιμές δεν δίνω. 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 07, 2014, 20:59 από Jargon »

Αποσυνδεδεμένος jimny

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
  • Κανένα
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #290 στις: Ιανουαρίου 08, 2014, 04:57 »
Επειδή είμαι σε παρόμοια φάση κι εγώ με τον κλώνο Kayfun Lite, μήπως ξέρει κανείς που μπορούμε να βρούμε ατσάλινες βίδες (Α2) διαφόρων διαστάσεων στην Ελλάδα? Αξίζει μια βόλτα από Praktiker, Leroy Merlin ή υπάρχουνε πιο εξειδικευμένα καταστήματα κι αν ναι, ποια και που?

Αποσυνδεδεμένος mpekas

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #291 στις: Ιανουαρίου 08, 2014, 05:09 »
Ρίξε μια ματιά στο: http://www.damigosgroup.gr/

Αποσυνδεδεμένος jimny

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
  • Κανένα
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #292 στις: Ιανουαρίου 08, 2014, 15:13 »
Η FastTech ανακοίνωσε επίσημα, πριν από λίγο, πως έχεi έρθει σε επαφή με τον κατασκευαστή του Kayfun Lite για την αντικατάσταση των ελαττωματικών βιδών. Αν και δεν είναι τίποτα οριστικό ακόμα, ας κρατήσουμε μικρό καλάθι γιατί όπως γράφουνε θα πρέπει πρώτα να τις παραλάβουν (σε 2-3 μέρες), να τις ελέγξουν κάνοντας το δικό τους τεστ κι αν διαπιστώσουν ότι ΔΕΝ σκουριάζουν και είναι όντως από ανοξείδωτο ατσάλι, τότε θα προβούν στην αντικατάσταση τους.

Φίλε mpekas, σε ευχαριστώ πολύ για το link!  :thumpup: Όντως πολύ μεγάλη ποικιλία βιδών και με κατάστημα λιανικής στον Πειραιά. Θα το έχω υπ'όψιν μου σε περίπτωση που στραβώσει αυτό που έγραψα παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος bokostas

  • **
  • 161
  • Φύλο: Άντρας
    • aqua4fun
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #293 στις: Ιανουαρίου 09, 2014, 02:02 »
Χθες παρέλαβα κι εγώ τον κλώνο Lite/Russian από Fasttech. Κατευθείαν γέμισμα
και άτμισμα, χωρίς πλύσιμο. Περίεργη γεύση στις πρώτες 10-12 τζούρες και μετά σκέτη
απόλαυση, πολύ ντουμάνι, χτύπημα και έντονη γεύση -με την μαμά φυτιλοαντίσταση.
Πολύ νωρίς για κριτική (3 φορές τον γέμισα) αλλά δείχνει πολλά υποσχόμενος.
Θα επανέλθω όταν θα του έχω πάρει τον αέρα.

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #294 στις: Ιανουαρίου 09, 2014, 04:40 »
Βρε συ λάδι μηχανής ατμίζεις? Άδειασέ τον και γρήγορα για μπάνιο.........δεν φαντάζεσαι τι έχει εκεί μέσα. Από την άλλη αν σου αρέσει..πάσο.  ;D

Αποσυνδεδεμένος ddvap

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #295 στις: Ιανουαρίου 09, 2014, 08:02 »
Bokostas vs Jargon τα δύο αντίθετα άκρα.χε,χε.


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Αποσυνδεδεμένος jlemonak

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Live to Vape, Vape to Live
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #296 στις: Ιανουαρίου 09, 2014, 09:43 »
Εγώ πήρα τον Russian από eCig και τον κλώνο του Kayfun Lite από FT για να ανακατέψω τα κομμάτια που θέλω από τον καθένα... Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα συνδιασμούς, γιατί τους έχω λύσει και έγω βάλει όλα τα κομμάτια στο ξύδι... Όταν γυρίσω από τη δουλειά, θα τα βράσω με γάλα, θα πλυθούν με νερό, θα σκουπιστούν και τότε θα δω τι συνδιασμούς θα κάνω...  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #297 στις: Ιανουαρίου 09, 2014, 10:18 »
Το βράσιμο με γάλα γιατί ρε παιδιά;
Παπαρα με ατμοποιητή αντί για ψωμί;; :laugh1:
:p

Sent from my G using Tapatalk Pro


Αποσυνδεδεμένος kostaspro

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #298 στις: Ιανουαρίου 09, 2014, 11:02 »
Εγώ πήρα τον Russian από eCig και τον κλώνο του Kayfun Lite από FT για να ανακατέψω τα κομμάτια που θέλω από τον καθένα... Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα συνδιασμούς, γιατί τους έχω λύσει και έγω βάλει όλα τα κομμάτια στο ξύδι... Όταν γυρίσω από τη δουλειά, θα τα βράσω με γάλα, θα πλυθούν με νερό, θα σκουπιστούν και τότε θα δω τι συνδιασμούς θα κάνω...  :thumpup:
Επειδή και εγώ θέλω να κάνω μια αγορά του Kayfun για να καταλάβω καλύτερα γιατί έκανες δυο αγορές που στοίχισαν περίπου 70 ευρώ και δεν έπαιρνες τον γνήσιο με τα ίδια χρήματα και μάλιστα τον Kayfun PLUS ? πού είναι σαφώς καλύτερος? θέλω να ξέρω τι κερδίζουμε ετσι?

Αποσυνδεδεμένος jlemonak

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Live to Vape, Vape to Live
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #299 στις: Ιανουαρίου 09, 2014, 11:22 »
Ήθελα τη διχρωμία (Russian matte, Kayfun polished), τη V3 βάση του eCig με τον αυτορυθμιζόμενο πόλο και τα ανεξάρτητα κομμάτια της καμπάνας, της καμινάδας και του drip tip του FT.

Το βράσιμο με γάλα γιατί ρε παιδιά;
Το γάλα έχει την ιδιότητα να "απορροφάει" δυσάρεστες οσμές. Το χρησιμοποιώ για να φύγει η ξυδίλα από το μπάνιο με το ξύδι που τους κάνω και οποιαδήποτε μεταλλίλα έχει παραμείνει...


Συγχώνευση συνεχόμενων πόστς
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 09, 2014, 13:42 από Giannis Pap »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171525 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275492 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15248 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13960 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9278 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42759 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34993 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557672 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182009 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9166 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364