vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

507 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, camber, zamploutos, ipomonias, vasilis27p

Twitter

Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 975
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #255 στις: Δεκεμβρίου 30, 2013, 14:23 »
Όχι δεν βγαίνει έξω από τον ατμοποιητή και το drip tip του χωράει κανονικά.


Αποσυνδεδεμένος Dep-ON

  • ***
  • 900
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμί-Ζω ProVari+Iatty+GG Stealth+Zeus+DVW
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #256 στις: Δεκεμβρίου 30, 2013, 14:29 »
το μαμα drip tip χωράει......κάποια αλλα μπορεί οχι...
..εγω στην φώτο το εχω με κοντή καμπάνα απο kir fanis

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #257 στις: Δεκεμβρίου 30, 2013, 14:36 »
A, ok!
Και εγω εχω το clear  του kir fani με την κοντη καμιναδα, και γιαυτο σκεφτηκα οτι αφου μικραίνει σαν μεγεθος, θα εξήχε η κανονικη απο πανω...

Πολυ ωραιο παντως! :thumpup:

Sent from my GT-P5110 using Tapatalk 4

Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #258 στις: Δεκεμβρίου 30, 2013, 14:52 »
Βλέπω οτι οι περισσότεροι προτιμάτε τον 3,1 παρά τον lite,που υστερεί ο  lite σε σχέση με τον 3.1?

Ο 3.1 ειναι κλωνος του russian γεμιζει απο το πλαϊ ενω ο lite γεμιζει απο κατω σαν τον κανονικο.Εχω τον rocket κλωνο που εχει την ιδια βαση με τον 3.1 και δεν μπορω να τον γεμισω απο τον πλαι μονο απο πανω.Θελει το μποθκαλακι σου να κουμπωνει ολο μεσα αλλιως τα πεταει ολα εξω. Για να τον γεμισεις απο πανω ειναι μια ευκολη διαδικασια αλλα παιζει να ξεχειλισει αν παρει αερα.Ενω με τον λιτε ναι μεν ξεβιδωνεις για να γεμισεις (και εννοω με κατσαβιδακι) αλλα δεν εχεις αλλοκοτα πραγματα.

Οι kayfun της ft ερχονται τωρα λενε με ss αλλα το νου σας μην σας στειλουν κανεναν απο επιστροφη...


Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #259 στις: Δεκεμβρίου 30, 2013, 15:05 »
Εγω μια φορα τον παρηγγειλα απο VaporBreak για να μην εχω fasttεκπλήξεις :laugh1:


Οπως και στο kraken προτιμησα το πιο ακριβο μοντελακι της Tobeco απο CB παρα τον πιο φθηνο κλωνο της FT, απο FT εχω παραγγειλει μονο τον Taifun GS που δεν υπαρχει πουθενα αλλου και μαζι του αναψα και ενα κερακι στον ύψιστο να μην μου ερθει με σπασμενο τζαμακι και Chrome plated deck  :idiot1:

Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #260 στις: Δεκεμβρίου 30, 2013, 15:09 »
Και απο vb τοbeco στελνουν.Ιδια κουτια.

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #261 στις: Δεκεμβρίου 30, 2013, 15:10 »
Δεν ειναι tobeco της FT, η tobeco δεν συνεργαζεται με FT με βαση τα οσα γραφονται στο ιντερνετ.


Αν θες real tobeco τοτε αρχισε να ψωνιζεις απο Chinabuy (τα περισσοτερα) ή Vaporbreak (καποια κομματια τουλαχιστον)

Αποσυνδεδεμένος ddvap

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #262 στις: Δεκεμβρίου 30, 2013, 15:23 »
Παρέλαβα σήμερα τον lite από FT και είναι οπτικά άψογος, τα σπειρώματα χωρίς ίχνος μαυριλας κλπ.
Λίγο δύσκολος στο λυσιμο αλλά κατα τα άλλα μια χαρά.
Δεν τον έχω δοκιμάσει ακόμη βέβαια ....


Sent from my iPad using Tapatalk

Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #263 στις: Δεκεμβρίου 30, 2013, 15:27 »
Ετυχε να εχω εναν απο ft σημερα ηρθε ,και περημενω αλλον ενα απο vb θα ενημερωσω για διαφορες !


Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #265 στις: Ιανουαρίου 03, 2014, 21:12 »
Λοιπον... τον παρελαβα απο Vaporbreak, εντυπωσεις:


- Ανέλπιστα ομορφος (εκδοση frosted)
- Φαινεται να ειναι ολος SS (εχω εναν ενδιασμο για το deck, αλλα σιγουρα δεν βγαζει ματι οτι δεν ειναι, απλα δεν εχει το ιδιο φινιρσμα με τα υπολοιπα κομματια)
- Ισως να ειναι της Tobeco ( συνηθως η tobeco στο κουτι της αφηνει δυο κενα σημεια στα πλαγια για να πιανεις το πανω μερος και να το τραβας, αυτο δεν τα εχει)

- Γευση απιστευτη, τα δινει ολα
- Ντουμανι, χμμ... ετσι και ετσι, ισως κανω κατι λαθος αλλα και παλι το microcoil μου προεκυψε 2,3Ω οποτε ισως εχω μεγαλη αντισταση)
- Χτυπημα... θανατηφόρο, παίρνω κοφτες τζουρες για να μην με στειλει στον ύψιστο :laugh1:
- Στήσιμο πανευκολο
- Ουτε διαρροες, ουτε καμενο ουτε σφυριγματα (κανει εναν ψιλοθορυβο αλλα σιγουρα οχι σφυριγμα)


Συμπερασμα, για τα λεφτα του ειναι μαματος!!

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #266 στις: Ιανουαρίου 04, 2014, 21:47 »
Ο lite από fasttech είναι TOBECO και το γράφει και στου κουτί που παρέλαβα, έχει το ίδιο κατσαβίδι, παρελκόμενα κ.ο.κ. Αυτό που παρέλαβα είναι πολύ καλύτερο και πιο ματ από αυτό που φαίνεται στις φωτογραφίες του fasttech πάντως και μου έκανε εντύπωση. Γενικά πάντως και σε καμιά 10αριά φορουμ που έσκαψα η Tobeco είναι λίγο λαχείο. Το fasttech δεν αναφέρει τη μάρκα για να μπορεί να πουλάει φθηνότερα λόγω περιορισμών που θέτουν οι γελοίοι οι κλωνοκασκευαστές στην μινιμουμ τιμή. Κολοκύθια. Επίσης ενδέχεται το fasttech να κάνει ειδικές παραγελείες αφού είναι το μεγαλύτερο κατάστημα Η/Τ στον κόσμο πλέον. (Βγήκε και vendor της χρονιάς παγκοσμίως)

Και το VP και το CB έχουν ένα σωρό αρνητικές κριτικές ενώ χρησιμοποιούν και φωτογραφίες που δεν απεικονίζουν το προϊόν που θα παραλάβεις επανηλλημένα. Π.χ. Στο Aqua Clone η φωτο είναι από τον αυθεντικό. Ψιλοπαπάρες είναι κι αυτοί αλλά είπαμε με τους Κινέζους και τη φθήνια τους αυτά έχεις αλλά δεν μας χαλάει πλάκα έχει γιατί μπορούμε και δοκιμάζουμε πολλά. Μη μας δηληττηριάσουν μόνο.... :))


Εκτός από EHPRO, HCIGAR και μερικούς άλλους που αποφάσισαν να πουλάνε πιο πάνω και είναι όντως καλύτεροι κλώνοι ΟΠΟΥ και να διάβασα όλοι οι υπόλοιποι είναι και λίγο λαχείο.

ΟΛΕΣ οι βίδες και τα o-rings καλό είναι να αλλαχτούν γιατί δεν είναι σωστό SS στον TOBECO (και στους περισσότερους) και σε όσους τα άφησαν αρκετές ώρες μέσα στο νερό μαζί με τον ατμοποιητή σκούριασαν λόγω γαλβανικής διάβρωσης.

Προσωπικά αγόρασα μερικά αυθεντικά replacement parts kits γιατί οι βίδες των κινέζων δεν με εμπνέουν και τις θεωρώ επικίνδυνες. (Και τα o-rings με αμφιβόλου ποιότητος υλικά και σίγουρα όχι food-grade).


Πάμε τώρα στον Lite από Fasttech που παρέλαβα:


Εξωτερικά είναι άψογος και όλα τα τμήματα βιδώνουν πάρα πολύ καλά χωρίς να μένουν κενά. Τα σπειρώματα δεν είναι φυσικά ανάλογα επώνυμων κατασκευαστών (Π.χ. του DID μου) και ο λόγος είναι ότι είναι λίγο άγρια γιατί δεν τα "τρίβουν" φαντάζομαι κάτι που θα κάνω όταν παράλαβω κι άλλους κλώνους.

Εσωτερικά δεν υπάρχει κανένα σημάδι plating κτλ. και όλα είναι SS εκτός από τις βίδες που θα αλλάξω σύντομα με τις αυθεντικές όπως και τα ο-rings. Η βίδα στην τρύπα πλήρωσης είναι η καλύτερη και ίσως είναι SS κάτι που θα δοκιμαστεί με ηλεκτρόλυση όταν θα έχω τις άλλες από περιέργεια.
Όταν κάνω τα τεστ θα ανεβάσω φωτογραφίες.

Τα σπειρώματα της καμινάδας έχουν κι αυτά λίγο αγριάδα στις άκρες αλλά είναι 100% ίσια και βιδώνουν ευτυχώς άψογα. Οπότε μετά από μούλιασμα μερικές ώρες σε νερό με σαπούνι πιάτων αφού αφαίρεσα όλες τις βίδες και o-rings και πολύ σχολαστικό βούρτσισμα αποφάσισα να τον στήσω με microcoil και σύρμα χονδρό που δεν ξέρω τι είναι γιατί μου το έδωσαν σε μαγαζί δώρο να πειραματιστώ (ίσως 0.27 ίσως χονδρότερο). Στις 8 σπείρες βγάζει 0.8 ohm πάντως. Από εβδομάδα που παραλαμβάνω υλικά από meshcompany θα συγκρίνω και θα ξέρω. 

Επίσης δεν είχα βαμβάκι και τον έστησα με διπλό 3άρι φυτίλι navy-nest. To αποτέλεσμα?

- Χτυπημα σαν κεραυνός! Σε μηχανικό με φουλ μπαταρία δεν το αντέχω! (Υγρό 12mg, 70PG-30VG)
- Ντουμάνι πολύ για PG.
- Κατανάλωση μεγάλη! Πολύ μεγάλη.

Στην αρχή μάλλον τον παραγέμισα και είχα ελάχιστες μπουρμπολήθρες και μια μικρή διαρροή αλλά έφυγε μόνη της γρήγορα.

Τον προτείνω ανεπιφύλλακτα αρκεί ν'αλλάξετε βίδες με τις original (εγώ το κάνω σε όλους του κλώνους) κι έκανε 20 ημέρες να έρθει από Fasttech.


End of review





Περιμένω κι έναν 3.1 ES (HCIGAR) από Αμερική να δω τι λέει και μετά πάω για τον Aqua clone και Tyfun GT επίσης από HCIGAR και δεν πάω ξανά για άλλο κλώνο από fasttech και λοιπή συμμορία μετά την ψυχική οδύνη που τράβηξα με το αν είναι SS........χαχαχα..

Όποιος μου αρέσει περισσότερο θα αντικατασταθεί με τον αυθεντικό με την πρώτη ευκαιρία γιατί με τα κινεζικά μέταλλα τραβάω ζόρια και υπάρχει και κάποιο άλλο θέμα με αυτά που ψάχνω αυτό τον καιρό. Ραδιενέργεια η οποία υπάρχει κατά την παραγωγή των μετάλλων (σε όλα τα μέταλλα) και οι κινέζοι ούτε ISO έχουν ούτε πιστοποιητικά. Έχω ανοίξει θέμα γι'αυτό στο ECF αλλά ακόμα δεν έχει συμμετοχή. Θα συνεχίσω να το ψάχνω όμως.


Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #267 στις: Ιανουαρίου 05, 2014, 02:16 »
Περιμένω κι έναν 3.1 ES (HCIGAR) από Αμερική να δω τι λέει και μετά πάω για τον Aqua clone και Tyfun GT επίσης από HCIGAR και δεν πάω ξανά για άλλο κλώνο από fasttech και λοιπή συμμορία μετά την ψυχική οδύνη που τράβηξα με το αν είναι SS........χαχαχα..

Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μην πεις, λέει η παροιμία του λαού μας.
Καλές επιλογές με τους ατμοποιητές έχεις κάνει αλλά θα σου πω μια υποψία μου:
Αν πάει η Fasttech και ζητήσει 1000 κομμάτια από την Hcigar ή την Ehpro ή την tobecco
θα της πουν δεν σου δίνουμε ? Ε και που θα πουλήσουν αυτοί τόσα που φτιάχνουν ?
ανά 40 κομμάτια σε 20 μαγαζιά στην Ευρώπη ?
Και μόνο οι διαβεβαιώσεις κάθε μέρα πως: δεν πουλάμε στην Fasstech, μου αρκούν για να
με πείσουν για το ακριβώς αντίθετο.
Ξέρεις τι λέει μια Κινέζικη Παροιμία?  Καλύτερα ν' ανάψεις ένα κερί, από το να καταριέσαι το σκοτάδι
και οι Κινέζοι την εφαρμόζουν σαν Ευαγγέλιο

Τέλος στο off topic

Πάμε στο θέμα μας πίσω τώρα   :)

Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #268 στις: Ιανουαρίου 05, 2014, 20:51 »
Παρακαλούμε στο θέμα μας που είναι ατμοποιητές Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
Κάποια μηνύματα μεταφέρθηκαν εδώ

Αποσυνδεδεμένος palmas

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι του Kayfun 3.1, Lite, Russian 91% κλπ
« Απάντηση #269 στις: Ιανουαρίου 05, 2014, 21:24 »
Τελικα επειδη δεν μπορω να καταλαβω ...απο ft υπαρχει 3.1 η lite πουνα ειναι ολος ss?ειδικα ο 3.1 μπορει καποιος να βαλει link?ευχαριστω πολυ


Sent from my......

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171493 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275455 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15245 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9267 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42744 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 390 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34957 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557615 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181975 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 172 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9135 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364