vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

494 επισκέπτες, 1 χρήστης
dkostas

Twitter

Κ. Φαρσαλινός: Τοξικότητα ατμού και καπνού σε κύτταρα μυοκαρδίου

Αποσυνδεδεμένος SAn

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
χαίρομαι που ατμίζω σχεδόν αποκλειστικά τριμπέκα σε χαμηλά και δεν έχω αγγίξει άλλες γνωστές εταιρίες..

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Η πρώτη στήλη είναι για 100% συγκέντρωση του εκχυλίσματος.
Να τονίσω κάτι. Το πρωτόκολλο που χρησιμοποιούμε είναι επίσημο πρωτόκολλο για να πάρουν έγκριση φαρμακευτικές συσκευές και προιόντα. Παράδειγμα, ένα διάλυμα για το στόμα (τύπου Hexalen, που είναι και γνωστό από πολλούς), πρέπει να ελεγχθεί με ακριβώς αυτό το πρωτόκολλο για να διαπιστωθεί ότι δεν είναι τοξικό στα κύτταρα. Εφόσον το 100% του εκχυλίσματος (που στην πραγματικότητα είναι 1% διάλυμα, διότι αυτό ορίζει το πρωτόκολλο, κι εμείς εξατμίζουμε 200mg υγρού η.τ. σε 20ml υγρού καλλιέργειας--δηλαδή συγκέντρωση 1%) δείξει βιωσιμότητα πάνω από 70% (είτε είναι 75% είτε 100%), τότε παίρνει έγκριση ως μη τοξικό.

Αποσυνδεδεμένος teddy

Θέλω να ρωτήσω κάτι επι της διαδικασίας. Με τόσα watt/volt σε μη κατάλληλο ατμοποιητή (αν είναι αυτός της φωτογραφίας fig.1) δεν είναι κάτι παραπάνω απο λογικό να βγαίνουν πολύ διαφορετικά αποτελέσματα; Αν και μειώθηκε ο χρόνος της τζούρας, εγώ δεν θα έκανα με ego-t στα 9,2 watt. Oύτε για τζούρες ενός δευτερολέπτου. Και νομίζω οτι κανένας δεν θα έκανε, ή αν το έκανε θα το καταλάβαινε γρήγορα. Οπότε μου φαίνεται λίγο άκυρο το θέμα με τα πολλά βόλτ. Και πρακτικά λίγοι εργοστασιακοί ατμοποιητές αντέχουν τέτοιες τάσεις. Οπότε προς τι η όλη μελέτη ένα βήμα πριν το καμμένο; Να διαπιστωθεί και επιστημονικά οτι το να ατμίζουμε πολύ πιο πάνω απο το όριο του ατμοποιητή μπορεί να αποδειχθεί βλαβερό; (Περιέργως λιγότερο βλαβερό απο το κ.τ). Με τα παραπάνω δεν αμφισβητώ αποτελέσματα ή μεθοδολογία μελέτης. Απλά λέω οτι πρακτικά οι υψηλές θερμοκρασίες μάλλον παίζουν λιγότερο ρόλο σε κατάλληλους ατμοποιητές.

Αποσυνδεδεμένος alex66

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
οντως πολυ θετικα τα συμπερασματα απο την ερευνα.
παντως εγω θα αποφυγω τα συγκεκριμενα υγρα που βγηκαν τοξικα και ας ειναι 3 φορες καλυτερα του τσιγαρου.
προτιμω να ατμιζω με υγρα που ειναι δεκα και εικοσι φορες καλυτερα.
ετσι δεν ειναι η κανω λαθος?

Αποσυνδεδεμένος duman

  • **
  • 256
  • Φύλο: Άντρας
Παράθεση
Αυτό προκύπτει βάση στατιστικής ανάλυσης με βάση τα αποτελέσματα που έχουμε και έδειξε ότι το συμβατικό τσιγάρο είχε Inhibitory Concentration 11% ενώ το χειρότερο η.τ. είχε 36%. Από εκεί προκύπτει ότι ακόμη και το χειρότερο η.τ. είναι πάνω από 3 φορές καλύτερο από το συμβατικό τσιγάρο. Αυτό είναι το συμπέρασμα και αυτό ισχύει, χωρίς εξαιρέσεις!!

Ότι είναι το χειρότερο υγρό, δλδ το ΕL toro puros 24, 3 φορές καλύτερο απ το συμβατικό τσιγάρο, δεν παύει να είναι κυταρροτοξικό σε κύτταρα μυοκαρδίου.


Ο πίνακας 5

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 18, 2013, 20:01 από duman »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Η πρώτη στήλη είναι για 100% συγκέντρωση του εκχυλίσματος.
Για τα πλαίσια της χρήσης που κάνουμε, ο βαθμός "επικινδυνότητας" καθορίζεται από τα αποτελέσματα της στήλης για την 100% συγκέντρωση (που φαίνεται να τοποθετεί γνωστό υγρό ως τοξικότερο του καπνού του τσιγάρου) ή από το IC50 (σύμφωνα με το οποίο ακόμα και το πιο τοξικό υγρό της δοκιμής έχει το 1/3 της επιβλαβούς δράσης του καπνού του τσιγάρου);

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Ας βγάζει κανείς τα συμπεράσματά του, αλλά ας μην μπλέξουμε το νήμα αυτό που είναι για την έρευνα, με συμπεράσματα για υγρά και εταιρείες. Μην το χαλάσουμε ρε παιδιά. Και για να διευκρινίζω δεν έχω ατμίσει ποτέ el-toro, δικά μου υγρά φτιάχνω.

Διευκρίνιση: δεν πήγαινε στο ακριβώς επάνω αυτό, αλλά στο πιο επάνω
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 18, 2013, 20:08 από vagskarm »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του όπου δεν υπάρχουν μελέτες και κάνουμε εικασίες.
Εφόσον είναι στοιχείο της έρευνας θα ήθελα την απάντηση για να μην βγάζω μόνος μου αυθαίρετο συμπέρασμα.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Θέλω να ρωτήσω κάτι επι της διαδικασίας. Με τόσα watt/volt σε μη κατάλληλο ατμοποιητή (αν είναι αυτός της φωτογραφίας fig.1) δεν είναι κάτι παραπάνω απο λογικό να βγαίνουν πολύ διαφορετικά αποτελέσματα; Αν και μειώθηκε ο χρόνος της τζούρας, εγώ δεν θα έκανα με ego-t στα 9,2 watt. Oύτε για τζούρες ενός δευτερολέπτου. Και νομίζω οτι κανένας δεν θα έκανε, ή αν το έκανε θα το καταλάβαινε γρήγορα. Οπότε μου φαίνεται λίγο άκυρο το θέμα με τα πολλά βόλτ. Και πρακτικά λίγοι εργοστασιακοί ατμοποιητές αντέχουν τέτοιες τάσεις. Οπότε προς τι η όλη μελέτη ένα βήμα πριν το καμμένο; Να διαπιστωθεί και επιστημονικά οτι το να ατμίζουμε πολύ πιο πάνω απο το όριο του ατμοποιητή μπορεί να αποδειχθεί βλαβερό; (Περιέργως λιγότερο βλαβερό απο το κ.τ). Με τα παραπάνω δεν αμφισβητώ αποτελέσματα ή μεθοδολογία μελέτης. Απλά λέω οτι πρακτικά οι υψηλές θερμοκρασίες μάλλον παίζουν λιγότερο ρόλο σε κατάλληλους ατμοποιητές.




Από την στιγμή που δεν έβγαζε καμένο στις συνθήκες που το δοκιμάσαμε, δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην αξιολογείται το αποτέλεσμα. Από εκεί και πέρα, τα αποτελέσματα δεν ήταν πολύ διαφορετικά. Ήταν λίγο χαμηλότερη η επιβίωση, χωρίς κανένα να βγαίνει τοξικό. Επιπλέον, μόλις 4 υγρά δοκιμάστηκαν (διότι δεν υπήρχε χρηματοδότηση για παραπάνω).

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Για τα πλαίσια της χρήσης που κάνουμε, ο βαθμός "επικινδυνότητας" καθορίζεται από τα αποτελέσματα της στήλης για την 100% συγκέντρωση (που φαίνεται να τοποθετεί γνωστό υγρό ως τοξικότερο του καπνού του τσιγάρου) ή από το IC50 (σύμφωνα με το οποίο ακόμα και το πιο τοξικό υγρό της δοκιμής έχει το 1/3 της επιβλαβούς δράσης του καπνού του τσιγάρου);




Το IC50 είναι πιο ενδεικτικό. Από εκεί και πέρα, επειδή για τα περισσότερα υγρά δεν υπήρχε IC50 (πολύ απλά διότι σε κανένα η βιωσιμότητα δεν έπεσε κάτω από 50%), για να συγκρίνεις αυτά τα υγρά μεταξύ τους κοιτάς την στήλη με το 100% συγκέντρωση εκχυλίσματος.
Πάντως για να είμαι ξεκάθαρος: ο ορισμός του πρωτοκόλλου μιλάει για χαρακτηρισμό ως κυτταροτοξικό όταν η επιβίωση πέφτει κάτω από 70%. Δεν αναφέρει διαχωρισμό ότι π.χ. αυτό που έχει επιβίωση 80% είναι χειρότερο από αυτό που έχει επιβίωση 90%....




Και κάτι τελευταίο: η μελέτη δεν δείχνει πως όποιος ατμίζει χάνει αυτόματα 10% ή 30% των κυττάρων καρδιάς. Ούτε πως όποιος καπνίζει εκείνη την ώρα τα καταστρέφει όλα. Μην ξεχνάτε πως εδώ ελέγχονται κύτταρα απομονωμένα, ενώ στον οργανισμό τα κύτταρα βρίσκονται σε περιβάλλον με αμυντικούς μηχανισμούς κλπ. Παρόλα αυτά, αυτή η μεθοδολογία χρησιμοποιείται για να ορίσει την τοξικότητα με βάση τα διεθνή επιστημονικά standards.

Αποσυνδεδεμένος teddy

Από την στιγμή που δεν έβγαζε καμένο στις συνθήκες που το δοκιμάσαμε, δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην αξιολογείται το αποτέλεσμα. Από εκεί και πέρα, τα αποτελέσματα δεν ήταν πολύ διαφορετικά. Ήταν λίγο χαμηλότερη η επιβίωση, χωρίς κανένα να βγαίνει τοξικό. Επιπλέον, μόλις 4 υγρά δοκιμάστηκαν (διότι δεν υπήρχε χρηματοδότηση για παραπάνω).
Αρχικά να πω οτι μιλάμε για μέρος μιας μελέτης (όχι το βασικό) οπότε απλά παίρνουμε μια ένδειξη, μια πρώτη ιδέα.
Δεν είπα οτι είναι τοξικά. Θεωρώ οτι είναι και πολύ ενθαρρυντικό το αποτέλεσμα παρόλο που διαφωνώ με την μεθοδογία. Και η διαφωνία μου είναι στο ότι εξομοιώνει μια ακραία περίπτωση, άτμισμα στα 9.2w με ego-t.
Το οτι δεν είναι καμμένο στη γεύση δηλαδή δεν το καταλαβαίνει ο άνθρωπος, δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχει καμμένο, και δεν σημαίνει οτι όντως όλο το υγρό θερμαίνεται ομαλά και οτι μικρό μέρος του υγρού δεν καίγεται αντι να εξατμιστεί.

Αποσυνδεδεμένος kostmark

  • **
  • 136
  • Φύλο: Άντρας
  • e-ατμιστής
Γιατρέ μια ίσως αφελής ερώτηση:
Έχει σημασία αν κάποιος κατεβάζει τον ατμό η όχι; Εγώ δηλαδή που δεν τον κατεβάζω έχω μικρότερη επιβάρυνση;
Συγχαρητήρια και ευχαριστούμε για αυτό που προσφέρετε

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3874
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
teddy αν υπάρχει καμένο σε ego-t που δεν καταλαβαίνει έμπειρος χρήστης, το ίδιο θα μπορούσε να συμβεί και με οποιοδήποτε άλλο ατμοποιητή της αγοράς επισκευάσιμο ή μη.
ΟΚ το ιδανικό θα ήταν να γίνει πρώτα ενδελεχής ανάλυση των συστατικών του ατμού αλλά εδώ ο γιατρός σου λέει ότι εξετάστηκαν μόνο λίγα υγρά στα 9.2W επειδή δεν υπήρχε χρήμα για τα υπόλοιπα  :dontknow: . Προς το παρόν λοιπόν βολεύεσαι με ότι υπάρχει και περιμένεις καλύτερες μέρες.

Γιατρέ είσαι ανεξάντλητη και ακούραστη πηγή γνώσεων. Ευχαριστούμε  :respect:


Αποσυνδεδεμένος alex66

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
Γιατρε,ερωτηση
αν καταλαβα καλα τα διαλυματα με διαφορετικη συγκεντρωση γινονται για να προσδιοριστει η τοξικοτητα του εκχυλισματος στον χρονο που παραμενει μεσα στον οργανισμο?
αν ναι μπορεις να πεις χρονους?και αν οχι για ποιο λογο γινεται

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Αρχικά να πω οτι μιλάμε για μέρος μιας μελέτης (όχι το βασικό) οπότε απλά παίρνουμε μια ένδειξη, μια πρώτη ιδέα.
Δεν είπα οτι είναι τοξικά. Θεωρώ οτι είναι και πολύ ενθαρρυντικό το αποτέλεσμα παρόλο που διαφωνώ με την μεθοδογία. Και η διαφωνία μου είναι στο ότι εξομοιώνει μια ακραία περίπτωση, άτμισμα στα 9.2w με ego-t.
Το οτι δεν είναι καμμένο στη γεύση δηλαδή δεν το καταλαβαίνει ο άνθρωπος, δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχει καμμένο, και δεν σημαίνει οτι όντως όλο το υγρό θερμαίνεται ομαλά και οτι μικρό μέρος του υγρού δεν καίγεται αντι να εξατμιστεί.


Αυτό πράγματι υπάρχει πιθανότητα να συμβεί. Παρόλα αυτά, αναφέρεται ξεκάθαρα στο κείμενο της μελέτες πως για να αξιολογήσουμε πλήρως και καλύτερα το άτμισμα σε υψηλότερα watt χρειάζονται μελέτες σε περισσότερα υγρά και νεότερης γενιάς ατμοποιητή.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171821 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276151 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15283 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13986 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9343 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42954 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35317 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558493 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9409 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364