vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

258 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, azzazel, mathimatikos1966, manoslykos, Tazz, camber

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος kkoumas

  • ***
  • 756
  • Φύλο: Άντρας
  • DON'T PANIC
Μια χαρά είσαι. Γιατί να πάρεις κάτι άλλο;

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2298
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
ξανακαλωσόρισες!!! :thumpup:
Αν το έχεις ακόμα το σετάκι σου (nautilus 2 + Eleaf pico) ξεκίνα με αυτό που είναι all time classic & όταν θα χρειαστείς κάτι άλλο, θα βρεθεί στην πορεία.

Δοκίμασα να φτιάξω ένα υγρό με άρωμα rival flavourist. Ενώ έχει μείνει μέρες δεν βγάζει γεύση. Το αποτέλεσμα είναι απλά αποπνικτικό. Έπρεπε να είναι φρούτα με μέντα. Το αραίωσα 15% όπως λέει στο μπουκαλάκι. Καμία ιδέα από τους έμπειρους;

Αποσυνδεδεμένος Pip

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Ξεκαθαρίζω δεν είμαι ειδικός.
Υποθέτω αν το έβαλες όλο σου βγήκε συνολικά 150ml. 
Περιμένοντας 2 εβδομάδες (λένε ελάχιστο μία) θα έπρεπε να θυμίζει αυτό που λέει,
δεν τα έχω σε μεγάλη εκτίμηση αλλά τα καπνικά που έχω φτιάξει βγήκαν ας πούμε οκ 
ενώ η λεμονόταρτα δεν έχει μεγάλη σχέση με ότι έχουμε συνηθίσει ως λεμονόταρτα αλλά άγευστη δεν τη λες.
Ίσως να βοηθούσε αν έλεγες ατμο και στήσιμο

Αποσυνδεδεμένος striftos

  • **
  • 285
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα νέος.

Χωρις να ξέρω το συγκεκριμένο άρωμα, το 15% μου φαίνεται υπερβολικό.  Έχεις κάνει όλο το μπουκάλι στα 15% (δηλαδή 100ml) ή ένα μικρό batch? 

Επίσης, ένα υγρό θέλει χρόνο για να βγάλει όλα τα αρώματα και να ισορροπήσει.  Κάποια θέλουν 2 εβδομάδες, κάποια θέλουν 2 μήνες.

Αποσυνδεδεμένος elr4cs

  • **
  • 134
  • Φύλο: Άντρας
Για το άρωμα Albatros της ίδιας εταιρίας, που θέλει και αυτό 15% αραίωση όπως λέει η κατασκευάστρια εταιρία, εγώ το αραίωσα 12% και ίσως μπορούσα και ακόμα περισσότερο να το αραιώσω. π.χ. με 10% θα ήταν πιθανών ακριβώς όπως το ήθελα.
Το Albatros μου βγήκε πολύ καλό! Ελπίζω με τον χρόνο ωρίμανσης να σου βγεί και εσένα πολύ καλό το αρωμά σου!

50ml έφτιαξα. Θα το αφήσω και άλλο να δούμε. Είχα ξαναφτιάξει άρωμα της ίδιας εταιρείας, το iceberg. Εκείνο είχε βγει αποδεκτό σαν αποτέλεσμα και ήταν μια χαρά από την πρώτη μέρα. Από περιέργεια πιο πολύ το πήρα γιατί έχει λέει γλυκάνισο, ευκάλυπτο, μέντα, μούρα, κόκκινα φρούτα και μπλα μπλα

Ένα πίκο έχω, ένα nautilus 3 και ένα zeus. Μικρό το γκαράζ μου. 

Λοιπόν δοκιμασα να φτιάξω 2 διαφορετικά υγρά και είχα και στα 2 το ίδιο κακό αποτέλεσμα. Διάβασα πως κάποιες βάσεις θέλουν αραίωση με WFI. Στο παρελθόν δεν είχα χρησιμοποιήσει χωρίς να υπάρχει πρόβλημα. Τώρα έβαλα βάσεις atmoslab. Μήπως πρέπει να προσθέσω και wfi σε αυτές τις βάσεις;;;; Στα 50ml ένα 10ml αμπουλακι του φαρμακείου αρκεί;;;;

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Το wfi ή το απιονισμένο νερό ήταν συνιστώμενο στα αρχαία χρόνια που οι ατμοποιητές δεν μπορούσαν να χειριστούν σωστά υψηλές αναλογίες VG.
Δεν χρειάζεται πουθενά πλέον.
Οι atmos έχουν αν θυμάμαι καλά περιέχουν και απιονισμένο νερό.

Και όμως 5ml WFI το βελτίωσαν σημαντικά. Βάση nobacco atmoslab σε ατμοποιητη nautilus 3 0.3 αντίσταση. 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Προφανώς για τον ατμοποιητή, το υγρό και κυρίως για τα γούστα σου, αυτό είναι που σου ταιριάζει :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος chief79

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
Οι atmos έχουν αν θυμάμαι καλά περιέχουν και απιονισμένο νερό.
Γιαννη, οι καινουργιες του Αtmos  δεν εχουν απιονισμενο νερο.
Οι παλιες ειχαν γυρω στο 15%,  αλλα στα δικα μου γουστα εβγαζαν μια χορταριλα.
Η καινουργια παρτιδα που την ατμιζω τελευταια, ειναι εξαιρετικη.

Προφανώς για τον ατμοποιητή, το υγρό και κυρίως για τα γούστα σου, αυτό είναι που σου ταιριάζει :thumpup:
Είδα στη σελίδα στο ιντερνετ ότι θέλει αραίωση με wfi ή απιονισμένο νερό τουλάχιστον 15% η VG και τουλάχιστον 5% η PG. Πρώτη φορά το συναντάω αυτό σε βάσεις. Έπρεπε να το γράφουν και στη συσκευασία.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 11, 2022, 23:25 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog

Υπάρχει ένας απαράβατος κανόνας στο άτμισμα. Το (περίπου) 1/10 αυτών που διαβάζεις είναι σωστά και τα (περίπου) 9/10 πaπαριές. Αυτό που διάβασες ("...θέλει αραίωση με wfi ή απιονισμένο νερό τουλάχιστον 15% η VG και τουλάχιστον 5% η PG...") δεν ανήκει στην πρώτη κατηγορία... :laugh1:

Στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι απαραίτητη η αραίωση. Δεν ξέρω τι βάσεις είναι αυτές που πήρα,δεν έχω ξανασυναντήσει τέτοιες αλλά χωρίς αραίωση το αποτέλεσμα ΔΕΝ ατμιζεται.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1685 180257 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 23:10
από tasos1976
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8256 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33878 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534580 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59697 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237190 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 536 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14034 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136079 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085134 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35299 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10066 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12