vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

509 επισκέπτες, 4 χρήστες
kurtz, dkostas, nightdream, stsoulos

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος Harris

  • ***
  • 682
  • Φύλο: Άντρας
  • Chef of e-Liquids.
    • Vape Greece
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #90 στις: Φεβρουαρίου 04, 2015, 08:17 »
@kostas44 δοκίμασε αυτό...

3.2 mL .. 53% .. VG base
1.5 mL .. 25% .. FlavourArt Coconut
0.4 mL .. 7% .. Capella Vanilla Custard
0.4 mL .. 7% .. Perfumer's Apprentice Sweetener*
0.3 mL .. 5% .. Perfumer's Apprentice Pie Crust
0.2 mL .. 3% .. Perfumer's Apprentice Toasted Marshmallow


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Angel81

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #91 στις: Φεβρουαρίου 12, 2015, 02:24 »
Παιδιά ξέρει κανείς που μπορώ να βρω το άρωμα της Capella το Strawberries & Cream? Το έφερνε το guru αλλά δεν το βλέπω πια! Σε ελληνικό κατάστημα αν το έχει δει κάποιος κατά προτίμηση!

Αποσυνδεδεμένος drgt

  • **
  • 419
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #92 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 01:26 »
Primo Verde από T-Juice.

10 με 15%?
Δηλαδη 8.5μλ βαση, 1.5μλ αρωμα? (15%)

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #93 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 03:08 »
Ξεκινα καλυτερα 9ml βαση, 1ml αρωμα κι αν σου φαινεται αδυναμο προσθετεις λιγο ακομα στην πορεια.

Αποσυνδεδεμένος Apospol

  • ***
  • 547
  • Φριτέζας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #94 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 04:28 »
Το άρωμα πωλείται για τη μυρωδιά του όπως και οτιδήποτε αρωματικό.Ελάχιστα καταστήματα έχουν ανοιχτά μπουκάλια για να τα μυρίσεις και να διαλέξεις.Η πιο συχνή απάντηση είναι 'δεν ανοίγουμε αρώματα΄.Χαλόοου,πως και γιατί να αγοράσω κάτι χωρίς να το έχω πάρει μυρωδιά κυριολεκτικά;

Αποσυνδεδεμένος drgt

  • **
  • 419
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #95 στις: Φεβρουαρίου 16, 2015, 08:29 »
Συμφωνω απολυτα.
Θα επρεπε να υπαρχουν και δειγματα αρωματων.

Αποσυνδεδεμένος 314

  • **
  • 131
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #96 στις: Μαρτίου 04, 2015, 17:32 »
Γεια σας, προσφατα ειχα μια προταφανη εμπειρια με το συγκεκριμενο υγρο της ecig. To εν λογο υγρο ειναι το coffee dark σε βαση VG και PG/VG, με ή χωρις αραιωση.


Πηρα το αρωμα κυρος για μειξη με αλλα. Μου αρεσε αρκετα και το ετοιμο αλλα για τα γουστα μου εχει τρομερες δυνατοτητες για μειξη με μπισκοτα, βανιλιες, ρουμια.


Εφτιαξα λοιπον ενα πρωτο batch 10ml για πειραματισμο (ημουν τοσο σιγουρος για το συνδυασμο που ειχα σκεφτει). Χρησιμοποιησα αρχικα την PG/VG της ecig (56% PG, 34% VG) και περα απο το coffee dark εριξα βανιλια-πτι μπερ, ρουμι, γαλα, μειγμα ξυρων καρπων. Το φραπεδιασα και το αφηνα να κατσει. Μολις εκατσε δεν κρατιωμουν και το δοκιμασα. Το αρωμα ηταν απιστευτο, μου ερχοταν να το πιω οπως ειναι! Στη γευση ξεχωριζε εντονα ο καφες και εβγαζε μια ελαφρως πιο ξυνη γευση απο το ετοιμο που ειχα δοκιμασει. Απομακρα μου εφερνε κατι σε guiness με γρεναδινη. Τα υπολοιπα αρωματα δεν ειναι ξυνα, τα εχω ξαναχρησιμοποιησει. Ειδα οτι το συγκεκριμενο αρωμα ειναι πολυ δυνατο και υπολογιζω οτι εβαλα 1-2 παραπανω σταγονες για τον ιδανικο συνδιασμο. (μεγέθυνση γραμματοσειράς)


Την επομενη μερα παρατηρισα στο δοχειο μου, ενα γυαλινο αποστειρωμενο sample tube απο εργαστηριο βιολογιας, οτι ειχαν σχηματιστει φυσαλιδες στο πανω μερος του υγρου. Δεν το ειχα ξαναδει σε κανενα υγρο αυτο και πιστεψα οτι για καποιο λογο το δοχειο μου ηταν contaminated. Οποτε το ξαναφτιαξα σε νεο δοχειο. Αυτη τη φορα σαν βαση χρησιμοποιησα την mist της atmos. Εκανα υπια αναδευση, δεν το φραπεδιασα και το αφησα να δεσει. Μεσα σε 10-15 λεπτα οι φυσαλιδες ειχαν ξανασχηματιστει!



Κατι παει στραβα σκεφτηκα με τον συνδυασμο των αρωματων. Ξαναφτιαξα λοιπον σε νεο δοχειο, 5ml, παλι με τη mist σαν βαση, αλλα αυτη τη φορα εριξα μονο 3 σταγονες απο το υγρο και τιποτα αλλο. Παλι εκανα υπια αναδευση. Μεσα σε 10 λεπτα ξαναειχα τις φυσαλιδες!


Το περνω και παω στο μαγαζι που το αγορασα να το συζητησω. Ο μαγαζατορας παραδεχτηκε οτι δεν το εχει ξανασυναντισει και μου ειπε οτι υποθετει οτι ειναι λογο αναδευσης ή λογο VG η οποια ειναι πιο πηχτη και εγκλοβζει φυσαλιδες οξυγονου. Φτιαξαμε ενα νεο επιτοπου με ecig VG. Αρχικα, μετα το φραπεδιασμα ηταν σχεδον καθαρη απο φυσαλιδες. Μετα το 10λεπτο ομως αρχισαν να εμφανιζονται. Μου ειπε να μην ανησυχω και να το ατμισω κανονικα. Αλλα φυσικα δεν στεκουν αυτα τα πραγματα και ουτε μπορω να παρω τις υποθεσεις καποιου σαν διασφαλιση. Για να σχηματιζει φυσαλιδες ΑΦΟΥ κατσει το υγρο σημαινει οτι καποια αντιδραση γινεται.


Θα παω απο τα κεντρικα της ecig μια απο αυτες της μερες να το δωσω για αναλυση για την περιπτωση που χρειαστει να αποσυρουν την παρτιδα και φυσικα να δω και απο πρωτο χερι τη συμβαινει. Θα ενημερωσω για την εξελιξη. Μεχρι τωτε ομως ηθελα να ρωτησω εαν εχει και καποιος αλλος παρομοια εμπειρια.


Επισυναπτω συντομα εικονα απο το τελευταιο δειγμα αφου το αφησα σε σκιερο μερος για κατι λιγοτερο απο μια μερα. Ολα τα δειγματα ειχαν παρομοια συμπεριφορα ανεξαρτητως λοιπων υλικων και δοχειου

Φωτογραφια: https://mega.co.nz/#!fUhlyC7K!4rW4JNpJz7s7YZHMPGXIPPynsxLvh82Kvk4xQQnDw_w
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 04, 2015, 18:10 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος Takis D.M

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
  • Μακρια απο το καρκινοτσιγαρο!!!
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #97 στις: Μαρτίου 05, 2015, 18:18 »
Αυτο που βλεπω στη φωτο συνηθως ειναι αποτελεσμα εντονης αναδευσης (φραπεδιασμα).Νομιζω οι περισσοτεροι που ασχολουνται με το DIY το ξερουν και ολοι το εχουμε δει γιατι το εχουμε κανει κατα καιρους.Αλλα το να βγαζει φυσαλιδες με ηπια αναδευση πρωτη φορα το βλεπω.Ασχολουμε κυριως με Atmos,FA,Inawera diy και δεν μου εχει τυχει ποτε.Γνωμη μου ειναι οτι κατι συμβαινει.Αν εχει κανεις αναλογη εμπειρια και απο αλλες εταιρειες ας μας πει για να ξερουμε!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος 314

  • **
  • 131
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #98 στις: Μαρτίου 07, 2015, 17:43 »
Λοιπον, ειχαμε καποιες εξελιξεις...

Στο αρχικο μειγμα που ειχα φτιαξει, αφου εμεινε 6 μερες, οι φυσαλιδες εξαφανιστηκαν. Στο δειγμα που εχω στη φωτογραφια, το οποιο ειναι 4 ημερων πια, υπαρχουν ακομα αλλα ειναι στο ~1/3 αυτων που υπηρχαν αρχικα.

Επισεις, εμαθα τυχαια οτι τα κεντρικα της ecig ρωτησαν το πιο κοντινο μου καταστημα εαν πηρα το αρωμα απο εκει και στη συνεχεια ενημερωσαν ολα τα υποκαταστηματα οτι πλεον η προτεινομενη αναλογια για το συγκεκριμενο αρωμα ειναι 5 σταγονες στα 10ml

Δεν ξερω γιατι ρωτησαν εκει συγκεκριμενα και οχι σε ολα. Δεν φαινεται απο τα ως τωρα posts μου ποιο/α υποκαταστηματα ειναι κοντα στην περιοχη μου. Παρεπιπτωντος δεν αγορασα το αρωμα απο εκει. Γιατι ρωτησαν εκει συγκεκριμενα? Τα συμπερασματα δικα σας...


Τελος παντον δεν σκοπευω πια να παω απο τα κεντρικα τους γιατι ξερω απο τωρα την απαντηση -> Το αρωμα ειναι δυνατο και δεν διαλυεται ευκολα στη βαση. Θελει περισσοτερο χρονο και μικροτερη ποσοτητα

Το οτι επεσε συρμα αμεσως σημαινει οτι διαβασαν αυτο το thread. Θα εκτιμουσα μια επισημη απαντηση εδω αντι για αυτο που εγινε

Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #99 στις: Μαρτίου 07, 2015, 17:45 »
Δεν μπορεί έμπορος να σου απαντήσει σε νήμα σου, παρά μόνο στον δικό του πίνακα...

Αποσυνδεδεμένος 314

  • **
  • 131
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #100 στις: Μαρτίου 07, 2015, 18:24 »
Α, ευχαριστω για την πληροφορια. Σε πμ?

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #101 στις: Μαρτίου 07, 2015, 18:42 »
Γιατι δεν το ρωτας στα νηματα τους να δουμε την απαντηση ολοι?
http://vaping.gr/index.php/board,139.0.html
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 28, 2021, 22:07 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος 314

  • **
  • 131
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #102 στις: Μαρτίου 07, 2015, 18:55 »
Meh, πολυ διαδικασια, τα εγραψα μια φορα, βαριεμαι να ασχοληθω και αλλο  :))


Εξαλλου δεν βλεπω να πολυαπαντανε


Εχεις κανει στη αγγλια? Stoke? Μου φαινεσαι γνωστος

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #103 στις: Μαρτίου 07, 2015, 19:32 »
Κανε παράθεση το υπάρχον μνμα σου..

Τωρα αν ρωτάς εμένα αν εκανα Αγγλια μπα ... Στην Χιο υπηρέτησα... :)) :))

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες
« Απάντηση #104 στις: Μαρτίου 14, 2015, 16:44 »
Την βοήθεια σας,

Ξέρει κανεις που βρισκω το αρωμα Strawberry paradox ή κάπως έτσι?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171536 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275511 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15248 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13960 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9280 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42771 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 394 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35010 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557704 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182032 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 176 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9176 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364