vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

93 επισκέπτες, 5 χρήστες
Jorge, manoslykos, bloodlessz, mathimatikos1966, Tem

Twitter

Russian 91% by Kebo

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Russian 91% by Kebo
« στις: Σεπτεμβρίου 30, 2013, 23:24 »
Τον παρέλαβα την προηγούμενη εβδομάδα από Ecig. Είναι κλώνος του Kayfun lite και κοστίζει περίπου όσο και ο αυθεντικός (5€ φθηνότερος). Τον προτίμησα όχι λόγω τιμής φυσικά αλλά επειδή είναι βελτιωμένος σε σχέση με το πρωτότυπο. Είναι δηλαδή κλώνος αλλά όχι αντίγραφο.

Όλα τα μέρη του είναι απολύτως συμβατά με τον Kayfun. Έχει όμως επιπλέον ρύθμιση τζούρας και ρύθμιση θετικού πόλου που δεν έχει ο αυθεντικός.
Είναι εξολοκλήρου κατασκευασμένος από υψηλής ποιότητας ανοξείδωτο ατσάλι 304. Το τζαμάκι του είναι πολυκαρβονικό και όχι pyrex. Μπορείτε όμως να το αντικαταστήσετε με το μεταλλικό που δίνεται μαζί, αν χρησιμοποιείτε υγρά που καταστρέφουν τα πλαστικά τανκάκια.

Έρχεται συσκευασμένος σ' ένα πολύ όμορφο σφραγιστό κουτάκι. Η συσκευασία εκτός του ατμοποιητή περιέχει μεταλλικό μεσαίο τμήμα tank, αντάπτορα για να βάλετε 510 drip tip της επιλογής σας, πρακτικό κατσαβιδάκι, μπουκάλι με βελόνα, ανταλλακτικές βίδες και o-rings, σύρμα και φυτίλι. Είναι δηλαδή υπερπλήρης.





Η ποιότητα κατασκευής είναι υπεράνω κριτικής. Τα σπειρώματα είναι βούτυρο, όλα βιδώνουν τέλεια. Ήρθε σχετικά καθαρός, χωρίς λάδια και γρέζια.




Διαστάσεις (δικές μου μετρήσεις):
Ύψος tank: 42mm
Συνολικό ύψος: 74mm (με το drip tip χωρίς το σπείρωμα 510)
Διάμετρος: 22mm
Βάρος: 75g
Χωρητικότητα: 4.5ml θεωρητική, περίπου 3.5ml σύμφωνα με τη δική μου σύριγγα.



Το υγρό δεν έρχεται ποτέ σε επαφή με τη φυτιλοαντίσταση. Όπως φαίνεται στις φωτό, η βάση έχει 2 εγκοπές που λειτουργούν σαν καλαμάκι. Επειδή το τανκ είναι αεροστεγώς κλεισμένο, το υγρό δεν φεύγει από αυτές τις εγκοπές. Όταν τραβάμε όμως τζούρα, δημιουργείται υποπίεση μέσα στην καμπάνα και το υγρό φεύγει για να ποτίσει τα φυτίλια. Το σύστημα λειτουργεί τέλεια. Δεν υπάρχουν καθόλου μπουκώματα και διαρροές είτε με γεμάτο είτε με άδειο τανκ. Επιπλέον το υγρό θα έχει πάντα το ίδιο χρώμα και γεύση αφού δεν επιστρέφουν τα κατάλοιπα της καύσης στο tank.
Το στρίψιμο είναι πανεύκολο. Δεν χρειάζεται σύρμα non. Το setup που χρησιμοποίησα είναι και λειτουργεί άψογα.





To γέμισμα γίνεται από κάτω ξεβιδώνοντας το βιδάκι. Θέλει μπουκαλάκι με βελόνα αλλά είναι πολύ εύκολο. Θεωρητικά μπορεί να γίνει και από πάνω κλείνοντας με το δάχτυλο την εισαγωγή αέρα αλλά δεν το δοκίμασα.
Το πόλος του 510 είναι ρυθμιζόμενος αλλά δεν χρειάστηκε κάποια επέμβαση καθώς ήρθε τέλειος.



Όταν τον παρέλαβα του έκανα ένα γρήγορο καθάρισμα, έστησα αντίσταση κι άρχισα το άτμισμα. Η γεύση ήταν καλή αλλά είχε μια επίγευση τασακίλας και το χτύπημα μέτριο.
Τον έλυσα ξανά, σχολαστικό μπανάκι και μεγαλύτερη προσοχή στο στρίψιμο. Για καλό χτύπημα πρέπει το κάτω μέρος της αντίστασης να είναι πάνω από τις βίδες για να κυκλοφορεί ελεύθερα ο αέρας. Η γεύση απογειώθηκε. Ότι καλύτερο έχω ατμίσει έως τώρα. Το χτύπημα δυνατό στα 8 watt γίνεται κλωτσιά ψηλότερα.

Η τζούρα είναι αεράτη αλλά ο ρυθμιστής δουλεύει πολύ καλά και μπορεί να προσαρμοστεί σε κάθε γούστο. Ο ατμός είναι κρύος και γίνεται χλιαρός όσο ανεβαίνουν τα volt αλλά ποτέ καυτός.

Πραγματικά εντυπωσιάστηκα από τον συγκεκριμένο άτμο. Η τζούρα είναι απόλυτα ίδια με γεμάτο ή άδειο τανκ. Και όταν λέω άδειο εννοώ μέχρι και την τελευταία σταγόνα. Κάτι σαν το προβάρι των ατμοποιητών. Απόλυτα ίδια γεύση, χτύπημα, ντουμάνι από την πρώτη έως την τελευταία σταγόνα.

Όσο κι αν προσπάθησα δεν μπόρεσα να στεγνώσω το φυτίλι με απανωτές τζούρες. Για καμένο βέβαια ούτε λόγος.
Τον άφησα για ώρες πλαγιαστό με γεμάτο τανκ αλλά και με 1/3. Διαρροές δεν υπάρχουν. Ακόμα και ανάποδα.

Συμπερασματικά λοιπόν: Εξαιρετική ποιότητα κατασκευής, πανεύκολο στήσιμο, θεϊκή γεύση, χτύπημα και ντουμάνι υπεράνω κριτικής, μηδενικές διαρροές.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 30, 2013, 23:40 από camber »

Αποσυνδεδεμένος 43

  • *
  • 88
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Russian 91% by Kebo
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2013, 23:30 »
Τα είπες όλα  :thumpup:

Τον έχω κανά μήνα. Μεγάλη ευκολία στησίματος, ποτέ καμμένο, ποτέ στεγνό, ποτέ υπερπλήρωση/μπουρμπουλήθρες, πολύ καλή αυτονομία λόγω χωρητικότητας, γεύση, χτύπημα, ρυθμιζόμενος πόλος, αποτελεσματική ρύθμιση τζούρας ανεξαρτήτως μπαταρίας, και σε normal τιμή για αυτά που προσφέρει.

Πραγματικά τι άλλο να ζητήσεις...

Για μένα overall είναι ότι καλύτερο έχει κυκλοφορήσει  :)

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΩΡΓΟΣ

  • **
  • 317
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS ODYSEUS 2X18650 ΕΓΩ ΚΑΙ ΤΟ ΚΛΑΡΙΝΟ ΜΟΥ !
Απ: Russian 91% by Kebo
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 30, 2013, 23:34 »
Πολύ ωραία και αναλυτική παρουσίαση .


Μπράβο σου .




 :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος PVARELLAS

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Russian 91% by Kebo
« Απάντηση #3 στις: Οκτωβρίου 01, 2013, 11:38 »
τον παρήγγειλα και εγώ από ecig  :thumpup: αλλά μου είπαν οτι θα παραλάβουν σε 6 με 8 εβδομάδες :eyesplash: :eyesplash: :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Russian 91% by Kebo
« Απάντηση #4 στις: Οκτωβρίου 01, 2013, 12:13 »
Αν αποφασισω να παρω καποιον φυτιλατο να κανει συντροφια στον μασατο αυτος σιγουρα ειναι ο #1 στη λιστα με τους υποψηφιους!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 01, 2013, 12:49 από DIMTH »

Αποσυνδεδεμένος PVARELLAS

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Russian 91% by Kebo
« Απάντηση #5 στις: Οκτωβρίου 01, 2013, 12:57 »
τον παρήγγειλα και εγώ από ecig  :thumpup: αλλά μου είπαν οτι θα παραλάβουν σε 6 με 8 εβδομάδες :eyesplash: :eyesplash: :eyesplash:


μόλις με ειδοποίησαν τα παιδιά από την ecig οτι από αύριο θα είναι διαθέσιμα 300 τεμάχια αφού εξασφάλισαν μια παραγγελεία. :thumpup: :thumpup: :thumpup:
άψογη εξυπηρέτηση  :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος nvlass

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Russian 91% by Kebo
« Απάντηση #6 στις: Οκτωβρίου 02, 2013, 14:19 »
Να ρωτήσω ποια υγρά δεν πρέπει να μπαίνουν στο πλαστικό τανκ κάτι είχα διαβάσει
Ξέρει κάποιος;

Αποσυνδεδεμένος alkaz77

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
  • «Αλίμονο στους λαούς που έχουν ανάγκη από ήρωες».
Απ: Russian 91% by Kebo
« Απάντηση #7 στις: Οκτωβρίου 02, 2013, 16:43 »

μόλις με ειδοποίησαν τα παιδιά από την ecig οτι από αύριο θα είναι διαθέσιμα 300 τεμάχια αφού εξασφάλισαν μια παραγγελεία. :thumpup: :thumpup: :thumpup:
άψογη εξυπηρέτηση  :thumpup: :thumpup: :thumpup:


στο σαιτ της ecig hellas ?
http://www.ecig.gr/


Αποσυνδεδεμένος PVARELLAS

  • **
  • 140
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Russian 91% by Kebo
« Απάντηση #9 στις: Οκτωβρίου 02, 2013, 19:23 »
λοιπόν τον παρέλαβα σήμερα από την ecig στην παλλήνη ,επιχείρησα να τον στήσω με το σύρμα που είχε μέσα και με το δικό του φυτίλι , (πρώτη φορά που ασχολουμαι με επισκευάσιμο) έκανα το setup που δίνει ο συνατμιστής στην παρουσίαση και έβγαλα 1,8 Ω
σε γεύση μου έβγαλε μια μεταλίλα (το έπλυνα πολύ καλά) ,πιστεύω οτι φταίει το φυτίλι.θα το δοκιμάσω και με αυτό που πτοτείνεται στο video.πάντως φαίνεται πολύ καλή κατασκευή

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Russian 91% by Kebo
« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 02, 2013, 19:42 »
Στο άλλο νήμα του kayfun Lite κάποιος ανέφερε ότι παίρνει μεταλλίλα όταν είναι χαλαρή η αντίσταση γύρω από το φυτίλι. Πρόσεξε βέβαια μην το παρακάνεις και στραγγαλίσεις το φυτίλι γιατί μετά θα έχεις υποτροφοδοσία και καμένο.



Αποσυνδεδεμένος st.mel

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Russian 91% by Kebo
« Απάντηση #11 στις: Οκτωβρίου 02, 2013, 20:06 »
o demkoni με στησιμο τον kayfun Lite........για να αποφυγει την μεταλλιλα, κλπ http://vaping.gr/index.php/topic,18959.0/topicseen.html
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 27, 2022, 09:48 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Russian 91% by Kebo
« Απάντηση #12 στις: Οκτωβρίου 02, 2013, 22:44 »
Κοίτα να δεις που θα γυρίσω στους φιτιλάτους  :))  Τόσο εύκολος και χωρίς φίλτρο και σε αυτή την τιμή; Με έχει ψήσει.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος djvolis

  • **
  • 263
  • Φύλο: Άντρας
    • vdental
Απ: Russian 91% by Kebo
« Απάντηση #13 στις: Οκτωβρίου 02, 2013, 22:57 »
κοιτα να δεις που μολις παρελαβα την ιθακη και σκεφτομαι τον ρωσσο...παρα πολυ καλη η παρουσιαση!

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Russian 91% by Kebo
« Απάντηση #14 στις: Οκτωβρίου 03, 2013, 10:31 »
Κοίτα να δεις που δεν θα τη γλυτώσω και τελικά θα μπλέξω με επισκευάσιμο.... (ξέρω ξέρω, άργησα ήδη!!!)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 159 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 144 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20593 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281169 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207884 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65665 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174364 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312729 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14049 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124733 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93501 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4172 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix