vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

510 επισκέπτες, 8 χρήστες
ipomonias, dkostas, giorgos1999, grag, Lazy Dog, Yakinthos, Aoratix, kurtz

Twitter

Αυτοπαρουσίαση μελών

Αποσυνδεδεμένος Mach0gr

  • 2
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #390 στις: Οκτωβρίου 11, 2011, 12:00 »
Καλησπέρα και απο μένα,
Είμαι ο Πέτρος 32 χρονών Αθηναίος βέρος και νέος χρήστης η.τ. (1 βδομάδα)
Μετά απο 12 χρόνια καπνίσματος (τα 10 στριφτό) ήθελα να ξανακάνω απόπειρα να το κόψω. Τα είχα καταφέρει κάποια περίοδο για 9 μήνες αλλά ξανακατρακύλισα.
Σε κάποιο πάρτυ είδα κάποιον με η.τ. ,τον ρώτησα, με ενημέρωσε. Είχα ακούσει διάφορα για το η.τ. αλλα δεν είχα δώσει σημασία. Άρχισε να με ενδιαφέρει το θέμα και άρχισα να ψάχνω στο δίκτυο, βρήκα το forum και άρχισα να διαβάζω.
Μπορώ να πω οτι βοηθήθηκα παρα πολύ απο εδώ στο να καταλάβω τι είναι το η.τ. πως μπορεί και πως μπορεί να μου φανεί χρήσιμο. Έμαθα πως λειτουργεί, τι είδους μοντέλα υπάρχουν, τι αναλώσιμα χρειάζονται και τι ατμό μπορείς να φουμάρεις :)

αγόρασα το ovale elips παίρνοντας ένα μικρό ρίσκο γιατι καθότι νέο προϊόν δεν υπάρχουν πολλές πληροφορίες για την μακροχρόνια χρήση του (πόσο διαρκούν οι ατμοποιητές, αν οι μπαταρίες είναι επαρκείς κλπ.) Πόσο μάλλον όταν ήξερα οτι δεν υπάρχουν ανταλλακτικά ακόμα στην Ελλάδα. (έχω ενημέρωση ότι έρχεται πληθώρα ανταλλακτικών αυτή τη βδομάδα, σήμερα είναι 11/10/2011 )

Σήμερα συμπλήρωσα 1 εβδομάδα εντελώς άκαπνος, ήδη νιώθω την διαφορά απο την τρίτη μέρα. Δεν έχω κάνει κανένα κ.τ. απο τότε που ξεκίνησα το η.τ. και δεν έχω καν επιθυμία να καπνίσω. Μάλιστα έχει αρχίσει και με ενοχλεί όταν πάω σε κάποια καφετέρια η μαγαζί που καπνίζουν ακόμα. Με ενοχλεί ο καπνός στο χώρο και τα ρούχα που μυρίζουν μετά, κάτι που φυσικά δεν το καταλαβαίνεις όταν είσαι καπνιστής.

Ατμίζω περίπου 0,7- 0,8ml τη μέρα με 9mg/ml νικοτίνη και περίπου 1.5ml τη μέρα υγρό χωρίς νικοτίνη.
Μιας και η αγορά του η.τ. έγινε με σκοπό να διακόψω το κ.τ. όταν ξεκίνησα αγόρασα το ίδιο υγρό με νικοτίνη και χωρίς. Μιας και όλα τα η.τ. τα πουλούν σε σετ είπα οτι θα έχω και τα δύο μαζί μου το ένα γεμισμένο με υγρό με νικοτίνη και το άλλο χωρίς. Τις πρώτες μέρες είχα περισσότερο ανάγκη ατμίζω το υγρό με νικοτίνη αλλά όσο περνάει ο καιρός προσπαθώ να χρησιμοποιώ όλο και λιγότερο απο αυτό.
Τις πρώτες 2 μέρες ήταν κάπως περίεργο και δεν καταλάβαινα τη γεύση και τα αρώματα του η.τ. μόλις όμως λόγω της διακοπής του κ.τ. επέστρεψαν η γεύση και η όσφρηση τώρα ζω μια απίστευτα ωραία εμπειρία ατμίσματος.

προς το παρόν έχω ανάγκη το άτμισμα σε διάφορες κοινωνικές εκδηλώσεις που καπνίζουν γύρω μου και λόγο ζήλιας δεν μπορώ να μην έχω και εγώ κάτι στα χέρια μου ή στη δουλειά μου σαν αγχολυτικό.
Κανονικά δεν θα ήθελα να εισπνέω τίποτα και κάποια στιγμή εύχομαι να διώξω και την ανάγκη αυτή να ατμίζω.

Όσον αφορά την εμπειρία μου απο τη συσκευή ατμίσματος μου, είμαι 150% ικανοποιημένος, περίμενα πολύ λιγότερα...
Για το elips επιτρέψτε μου να γράψω κάτι εκτενέστερο στο topic του forum που το αφορά όταν θα βρω πάλι λίγο χρόνο.

Ευχαριστώ θερμά το forum και όλους εσάς που γράφουν και το υποστηρίζουν. Δεν θα μπορούσα ποτέ να έχω τέτοια πολύπλευρη ενημέρωση για όλα τα θέματα που αφορούν το η.τ.

Πέτρος

Αποσυνδεδεμένος ΝΙΚΟΛΑΟΣ

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #391 στις: Οκτωβρίου 11, 2011, 13:47 »
Για σας και απο μένα.
Με λένε Νίκο και έχω αρχίσει να ατμίζω τις τελευταίες 20 ημέρες. Ξεκίνησα με αυτό το R evo σε μέγεθος κ.τ., όμως πολύ σύντομα απογοητεύτηκα. :'(
Θα είχα εγκαταλείψει την προσπάθεια για η.τ., αν δεν είχα συναντήσει το φοβερό site σας.
Τέλος πάντων μετά από πολύ διάβασμα κατέληξα στο Giant της Nobacco και είμαι ευχαριστημένος. Τώρα το έχω ρίξει στα πειράματα με τα υγρά.
Ένα πρώτο συμπέρασμα, για το η.τ., είναι ότι βοηθάει πάρα πολύ για την μείωση ή και το σταμάτημα εντελώς του   κ.τ.
Κάπνιζα 2,5 έως 3 πακέτα την ημέρα και τώρα δεν ξεπερνάω τα 10 τσιγάρα.
Η επόμενη απόπειρα θα είναι να δοκιμάσω με αυξημένη νικοτίνη στο υγρό, με στόχο το σταμάτημα του κ.τ.
 Καλώς σας βρήκα.

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #392 στις: Οκτωβρίου 11, 2011, 15:40 »
Είμαι ο Πάνος, χημικός, που από έναν φίλο μου μυήθηκα στο ηλεκτρονικό τσιγάρο.
Με πολλές αμφιβολίες στην αρχή βεβαίως, αλλά όσο μελετούσα τόσο ισχυρότερα το πίστευα.
Εδώ και 3 μήνες λοιπόν μάλιστα ασχολούμαι με τα υγρά ατμίσματος ως συνεργάτης του κολλητού πια ο οποίος θα ασχοληθεί επίσημα επαγγελματικά με το ηλεκτρονικό τσιγάρο.

Ένα φόρουμ είναι πάντα ό,τι καλύτερο για την ενημέρωση και έχω να πάρω γνώσεις πολλές από εδώ.

Αποσυνδεδεμένος nicpapagelis

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #393 στις: Οκτωβρίου 11, 2011, 19:48 »
Γειά σας, είμαι ο Νίκος ατμιστής 4 μηνών από το τέλος του Ιουνίου. Άτμίζω μέχρι τώρα μόνο το ego-t, καλώς σας βρήκα.

Αποσυνδεδεμένος martin

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #394 στις: Οκτωβρίου 11, 2011, 21:35 »
Καλησπερα και απο εμενα.
Καταρχην συγχαρητηρια για το forum και την πολυ καλη ενημρωση που προσφερεται στους νεους χρηστες του η.τ.
Με λενε Βασιλη ειμαι 31 χρονων και εδω και μια βδομαδα ειμαι χρηστης του η.τ.
Καπνιζα 1 καπνο craven ημερησιως αλλα πλεον δηλωνω φανατικος ατμιστης και το καλλιτερο ειναι οτι δεν μου κανει καμια αισθηση να ξανακανω στριφτο.
Προέβη στην αγορα του ice και με εχει κερδισει χωρις να εχω προηγουμενη εμπειρια βεβαια αλλα το σημεντικοτερο ειναι οτι στην παρουσα φαση με καλυπτει απολυτα θα ελεγα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 11, 2011, 21:54 από martin »

Αποσυνδεδεμένος nicolasg

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #395 στις: Οκτωβρίου 11, 2011, 22:28 »
Χαιρετώ κι εγώ την παρέα σας!
Είμαι ο Νίκος,32 ετών και εδώ και λίγες ώρες είμαι ατμιστής!
Υπεύθυνος είναι ο φίλος Thodoris μέσω του οποίου ανακάλυψα και το φόρουμ και έχω πέσει
στο διάβασμα και στο άτμισμα ταυτόχρονα :)

Αποσυνδεδεμένος babis70

  • *
  • 80
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #396 στις: Οκτωβρίου 12, 2011, 07:23 »
Καλημέρα και από μένα
Είμαι χρηστης nobacco από αρχες Ιουλίου.
Δυστυχώς επειδή το nobacco hybrid δεν μου βγήκε ανθεκτικό από αρχες Αυγούστου είμαι με nobacco Ego-T

Αποσυνδεδεμένος sofasurfer

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #397 στις: Οκτωβρίου 12, 2011, 12:40 »
γεια σας ειμαι ο μιχαλης και ειμαι ατμιστης δυο βδομαδες τωρα.εχω ενα εγο-τ της νατουρα(ετσι γραφει επανω).αυτο που εχω να πω ειναι πως δεν εκοψα τελιως το στρφτο που εκανα αλλα το ελλατωσα κατα πολυ(κανω 5-6 τη μερα εκει που εκανα τουλ. 20)

Αποσυνδεδεμένος argy1

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #398 στις: Οκτωβρίου 12, 2011, 17:19 »
Γεια σας και απο μενα, ονομαζομαι Μιχαλης.Υδραυλικος στο επαγγελμα με παρα μα παρα πολλα χομπι.Ενα απο αυτα ειναι και το καπνισμα, δεν καπνιζω πολυ αλλα το απολαμβανω, εκανα για χρονια old holborn με χαρτακια drum και φιλτρακια swan κιτρινα.O συνδυασμος δεν αλλαζε με τιποτα,προτιμουσα να μην καπνισω αν μου ελειπε κατι απο την τριαδα.Σε στιγμες ιδαιτερης απολαυσης καπνιζω και ναργιλε με διπλο μηλο παγακια στη γυαλα και στον λουλα μονο καρβουνο λεμονιας γι'αυτους που ξερουν...Οπως καταλαβαινετε οτι κανω ειναι με μερακι. Επισης ειμαι παιχτης επιτραπεζιας αντισφαιρισης.Τρεις φορες την εβδομαδα κανω 2ωρη προπονηση.Ο συνδυασμος λοιπον οπως καταλαβαινεται εδω και μια εβδομαδα εχει αλλαξει σε joyetech ego-t με ecopure rich medium 15mg.Βρηκα το φορουμ στο google προσπαθωντας να δω πληροφοριες για τα υγρα αναπληρωσης και μπηκα στην παρεα σας.

Αποσυνδεδεμένος jimny

  • *
  • 15
  • Φύλο: Άντρας
  • Κανένα
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #399 στις: Οκτωβρίου 12, 2011, 19:48 »
Γειά χαρά σε όλους κ όλες.

Είμαι ο Χρήστος, 30 κ κάτι χρονών, εργένης κ μένω Αθήνα.

Άρχισα το κ.τ. όταν πήγαινα ακόμη σχολείο κ όσο περνούσανε τα χρόνια κάπνιζα σταδιακά όλο κ περισσότερο, με αποτέλεσμα να έχω φτάσει σε σημείο να καπνίζω ακόμη κ 3 πακέτα τη μέρα.

Τους τελευταίους μήνες μπούχτισα -κυριολεκτικά κ μεταφορικά- από το κ.τ. κ είπα να δοκιμάσω το η.τ. μήπως κ μπορέσω είτε να μειώσω το κανονικό ή, γιατί όχι, να το κόψω τελείως. 

Αν & ατμίζω εδώ & μία εβδομάδα περίπου με Ego-t, έχω καπνίσει γύρω στα 10 κ.τ. ΜΟΝΟ & ΜΟΝΟ επειδή μου είχανε "αδειάσει" οι μπαταρίες (είχα ξεχάσει να βάλω τη μία να φορτίζει όσο ατμίζα με την άλλη). Πιστεύω πως θα μπορέσω να απαλλαγώ από το κ.τ. αφού το η.τ. με ικανοποιεί σε μεγάλο βαθμό, (αν & όχι στο 100% αλλά μπορώ να συμβιβαστώ με αυτό).

Αυτά προς το παρόν...

Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #400 στις: Οκτωβρίου 12, 2011, 22:41 »
καλός σας βρήκα είμαι ο γιάννης k αποφάσισα να κόψω το ρημάδι..καπνίζω 2 πακέτα την μέρα k ελπίζω να τα καταφέρω.
 8)

Αποσυνδεδεμένος stathis

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #401 στις: Οκτωβρίου 12, 2011, 23:19 »
Γειά σε όλα τα παιδιά του φόρουμ, είμαι ο Στάθης 31 χρόνων....και μόλις σήμερα ανακάλυψα την παρέα σας.Η αλήθεια είναι πως ήμουν επιφυλακτικός και περιπαικτικός απέναντι σε φίλους που ήδη ατμίζουν. Όμως σκέφτομαι πάρα πολύ σοβαρά πλέον να κάνω ακόμα μια προσπάθεια μέσω ηλεκτρονικού, κυρίως για τη φωνή(η υγεία εννοείται) επειδή τραγουδάω και το τσιγάρο με ταλαιπωρεί αφάνταστα, βέβαια απο το πρωί που διαβάζω έχω μπερδευτεί ακόμα περισσότερο για το τι να διαλέξω.Τέσπα, καπνίζω black devil καπνο με άρωμα βανιλιας 1 πακετο καθε 2-2,5 μέρες με κόστος + χαρτάκια φιλτρακια και πιπάκια 80 με 100 γιούρα :idiot1:..
Ελπίζω να τα καταφέρω.

Να, μαστε όλοι καλά.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 12, 2011, 23:40 από stathis »

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #402 στις: Οκτωβρίου 12, 2011, 23:28 »
Νέοι συνφορουμίτες, καλωσορίσατε.
Το παρόν νήμα είναι μόνο για αυτοπαρουσιάσεις.
Κάντε έναν κόπο και περιηγηθείτε στο φόρουμ για εξερεύνηση.
Τυχόν ερωτήσεις κι απορίες που έχετε ή συμβουλές που θέλετε, μόνο στα αντίστοιχα θέματα και ενότητες.
(Η διαχείριση θα διαγράψει τα μηνύματα που είναι απαντήσεις/σχόλια.)

Αποσυνδεδεμένος Mix@lis

  • *
  • 16
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #403 στις: Οκτωβρίου 12, 2011, 23:47 »
Παιδιά γειά σας και από μένα! Εδώ και περίπου ένα μήνα παρακολουθώ το forum , ενώ τις τελευταίες 2 εβδομάδες ατμίζω αποκλειστικά , αφού σταμάτησα το κάπνισμα. Χρησιμοποιώ ένα ovale mini Tank και ένα ss ggts  κυρίως με clearomisers και ego-w ατμοποιητές τους οποίους τις τελευταίες ημέρες άρχισα να επισκευάζω , χρησιμοποιώντας φιτίλι και σύρμα του iAtty , τον οποίο δυστυχώς δεν κατάφερα να αγοράσω μαζί με το gg. To επόμενό μου βήμα είναι η αγορά ενός επισκευάσιμου ατμοποιητή . Αυτά!
Κλείνοντας να πω ότι χαίρομαι πολύ που μπαίνω στην παρέα σας και φυσικά ένα μεγάλο ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες που βρήκα  μέσα στο  forum.

Αποσυνδεδεμένος Perseas

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
  • Pain is temporary, glory is eternal...
Απ: Αυτοπαρουσίαση μελών
« Απάντηση #404 στις: Οκτωβρίου 13, 2011, 14:52 »
Χαίρετω το forum.
Με λένε Σπύρο, είμαι 37 χρονών και μένω στην Αθήνα, παντρεμένος με ένα αγοράκι σχεδόν 3 ετών.
Διαβάζω το forum εδώ και καιρό, και μετά από πολύ διάβασμα είπα να σπάσω το μπουκάλι με τη σαμπάνια και να ποστάρω το πρώτο μου μήνυμα.
Δουλεύω σε εταιρία πληροφορικής, όπου φυσικά ισχύει η απαγόρευση του καπνίσματος. Αρκετοί συνάδελφοι ατμίζουν εδώ και καιρό. Εγώ δεν έχω "περάσει απέναντι" ακόμα αλλά υπάρχει συγκεκριμένος λόγος για αυτό, ο οποίος ανήκει σε άλλο thread. Είμαι από τους τύπους που "το ψάχνουν" αρκετά πριν κάνουν κάτι οπότε ακόμα είμαι στο διάβασμα, αλλά δε θα με χαρακτήριζε και κάποιος τυπικό καπνιστή.
Ομολογώ ότι έχω εντυπωσιαστεί, όχι μόνο από το επίπεδο της πληροφορίας που παίρνω από το forum αλλά και από την οργάνωσή του και την επιμονή στη λεπτομέρεια. Η αναρχία που κυριαρχεί σε άλλα fora (showoff το Λατινικό έ;) δεν υπάρχει εδώ, πράγμα που κάνει ειδικά τους νέους χρήστες να αντλήσουν την πληροφορία που χρειάζονται.
Ακόμα και αν τελικά δεν κάνω το "βήμα" θα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από τις γνώσεις που έχω αποκομίσει.
Καλώς σας βρήκα!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 13, 2011, 15:11 από Perseas »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1453 171489 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 22:32
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275450 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15244 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9266 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42743 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 390 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34950 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557612 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181970 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 171 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9128 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364