vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Κλώνοι GG Ithaka

Αποσυνδεδεμένος st.mel

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι GG Ithaka
« Απάντηση #60 στις: Ιανουαρίου 08, 2014, 19:06 »
Στην δική μου περίπτωση δεν έφταιγαν τα σύρματα αφού πάντα πετάω την "μαμίσια" αντίσταση και φτιάχνω δική μου. Έφταιγαν τα διάφορα υπολείμματα της επεξεργασίας που τελικά έφυγαν με πάρα πολύ τρίψιμο, ένα κομμάτι μάλιστα σε κάποιο σημείο με γυαλόχαρτο! Το πιο απίστευτο που μου συνέβη αφού διορθώθηκε η μαυρίλα και η γεύση ήταν οκ, κόλλησε η βάση του κλώνου στην κεφαλή του νέμεσις και δεν ξεβιδώνει με τίποτα !!! Σήμερα μάλλον δεν είναι η μέρα μου :wall: :wall:


Στην καταψυξη κανα 10λεπτο και μετα με γαντια(χειρουργικα χρησιμοποιω εγω) προσπαθησε να την ξεβιδωσεις

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Κλώνοι GG Ithaka
« Απάντηση #61 στις: Ιανουαρίου 25, 2014, 21:03 »
Σάν βοηθητικά εργαλεία για την περίπτωση σου ... υπάρχουν μέγγενες και σκύλες στα καταστήματα με εργαλεία . :wall: :wall:

Βάλε γάντια που σου λέει ο φίλος st.mel αλλά αντί για κρύο θέρμανε ελαφρά την βάση σε καμινέτο του καφέ , όταν λέω ελαφρά να μίν ανέβεις τους 60-70 βαθμούς ή βάλε την άκρη της βάσης σε τρεχούμενο νερό από τον ηλιακό σου , σκούπισε γρήγορα και ξεβίδωσε το .
Άν πάλι δεν !!! ρίξε μερικά @#@^%^^*&$@$%@###%$  :angry_orange: :angry_orange: και βάλτο στην μέγκενη  :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι GG Ithaka
« Απάντηση #62 στις: Ιανουαρίου 27, 2014, 17:11 »
Πήρα τον κλώνο της Ιθάκης από Fasttech (αρχές Δεκέμβρη παραγγελία) και ακόμη δεν έχω καταφέρει να τον χρησιμοποιήσω. Ήξερα ότι δεν υπάρχει περίπτωση να είναι τέλειως αλλά επειδή είναι ιδιαίτερος ατμοποιητής και ακριβούτσικος ήθελα να τον δοκιμάσω και μετά να σκεφτώ αν μου κάνει για να πάρω και τον original. Δυστυχώς το κινεζικό λότο δεν μου έκατσε και μπήκα σε μια ταλαιπωρία που είδη βαρέθηκα.

Αφού τον καθάρισα ενδελεχώς για να φύγει η μπίχλα από το μηχανουργείου είδα και το πρώτο πρόβλημα. Το center pin ήταν στραβο και είχε σημάδια από εργαλείο που πήγε να το ισιώσει. Έπρεπε να το ισιώσω το οποίο και προσπάθησα σε μέγγενη και σιγά σιγά αλλά έσπασε αμέσως σαν αγγούρι - δεν είναι SS φυσικά - κάτι σαν ντουραλουμίνιου μου κάνει.

Έβγαλα ticket κι ενημέρωσα το fasttech και μου στέλνουν άλλο μαζί με μια παραγγελία που περιμένω. Μια χαρά δεν μπορώ να πω και χωρίς χρέωση αλλά έτσι κι αλλιώς αστείο κόστος θα είχε.

Εχθές είπα δεν τον ανοίγω να το τσεκάρω ξανά! Τι το ήθελα! Κι άλλο ξενέρωμα! Η καμινάδα με το ντριπ τιπ που βιδώνει πάνω στο σώμα με το κεραμικό είναι ΣΩΒΡΑΚΟ! Δηλαδή τα σπειρώματα είναι μεγάλα και το rebuildable part πλέει! Μπορείς να το βιδώσεις στραβά μέχρι κάτω αν θες.

Αυτό το πράγμα δεν πρόκειται να σφραγίσει και είμαι σίγουρος ότι θα έχει διαρροές. Το κακό είναι ότι το είχε κι άλλος με τον ίδιο κλώνο το θέμα (αυτόν χωρίς το λογότυπο) και δημιουργούσε πρόβλημα.

Μόλις γυρίσουν από τις διακοπές τους τον στέλνω πίσω για refund. Δεν θα μπω καν στον κόπο να τον δοκιμάσω. Δεν ξέρω αν έχει κάποιος άλλο τον ίδιο με το ίδιο πρόβλημα και αν και διάβασα ότι αν αλλάξεις καμινάδα θα λειτουργεί, δεν ρισκάρω να πάρω αυθεντικό ανταλλακτικό που θα κοστίζει όσο ο κλώνος.


Αν τον έχει κανείς είμαι περίεργος αν η καμινάδα του βιδώνει σωστά.
 

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι GG Ithaka
« Απάντηση #63 στις: Ιανουαρίου 27, 2014, 17:17 »
Τον έχω κι εγώ. Η καμινάδα μια χαρά βιδώνει σε μένα. Και γενικά όλα τα μέρη κάθονται μια χαρά. Τουλάχιστον μέχρι τώρα. Το πρόβλημά μου εμένα είναι η βρώμα που έχει μέσα που δεν φεύγει με τπτ.
Πάντως από εφαρμογή των κομματιών καλά πάει.

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι GG Ithaka
« Απάντηση #64 στις: Ιανουαρίου 27, 2014, 19:39 »
Χαχα, αυτοί οι Κινέζοι λαχείο είναι....έχει τύχει σε άλλους δυο που έχω βρει και μάλλον πετύχαμε τη μέρα που φτιάχτηκε φαίνετε.

Ε μέχρι το καλοκαίρι με τα πέρα δώθε με το Fasttech θα τον έχω συναρμολογήσει....χαχαχα..
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 27, 2014, 19:44 από Jargon »

Αποσυνδεδεμένος metmat

  • **
  • 470
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι GG Ithaka
« Απάντηση #65 στις: Φεβρουαρίου 03, 2014, 20:57 »
Έκανα κι εγώ τις προσπάθειές μου για το στήσιμο της ιθάκης (fasttech).
Στην αρχή όπως είχα αναφέρει είχα πολύ άσχημη μυρωδιά που μάλλον τελικά προερχόταν από τα έτοιμα nr-r-nr σύρματα του fasttech. Ξαναπροσπάθησα με άλλα δύο ίδια σύρματα αφού πρώτα όμως τα έκαψα λίγο. Παρατήρησα βελτίωση στην γεύση. Το στήσιμο ήταν με παράλληλες αντιστάσεις των 2,2Ω με τελική αντίσταση όπως είναι λογικό στο 1,1Ω περίπου. Αλλά και πάλι δεν έμεινα πολύ ικανοποιημένος από την γεύση. Περίμενα κάτι καλύτερο.
Είπα λοιπόν να δοκιμάσω με kanthal 0.20 που χρησιμοποιώ πάντα για τις αντιστάσεις μου. Πήρα από έναν φίλο και λίγο σύρμα χωρίς αντίσταση και είπα να δοκιμάσω να κάνω τις ενώσεις μόνος μου. Ακολούθησα την μέθοδο που εχει δείξει ο gewre γιατί μου φάνηκε πιο απλή σε σχέση με αυτήν που έχουν παρουσιάσει από το atmistique. Πιο πρόχειρη δουλειά μεν αλλά πιο εύκολη μου φάνηκε.
Το κάνω λοιπόν προσπαθώντας να κάνω χιαστή τις αντιστάσεις. Έβαλα ανάμεσα κι ένα κομμάτι βαμβάκι για να μην ακουμπάνε μεταξύ τους τα σύρματα των δύο αντιστάσεων. Δεν ήξερα όμως πόσο μήκος πρέπει να αφήσω στο kanthal για να πετύχω αντιστάσεις περίπου στα 2,5Ω. Το αποτέλεσμα ήταν να βάλω την κατασκευή μου πάνω σε έναν μετρητή αντίστασης και να μου δείχνει 0,11Ω. Δεν νομίζω να έκανα τόσο κοντό το σύρμα. Μάλλον κάτι άλλο πήγε στραβά. Δεν ξέρω τι.
Ξαναφτιάχνω αντιστάσεις αφήνοντας το kanthal σε μεγαλύτερο μήκος. Ξανά χιαστί με δυάρι φυτίλι και βαμβάκι ανάμεσα. Τελική αντίσταση 2,2Ω. Μάλλον άφησα μπόλικο σύρμα με αντίσταση από όσο υπολόγιζα γιατί ουσιαστικά βγήκε στα 4,4 η κάθε αντίσταση!  :wall:
Δεν με ενόχλησε όμως ιδιάιτερα γιατί είμαι και πρωτάρης στην ένωση συρμάτων. Αυτό που δεν μπορώ να εξηγήσω είναι ότι τραβάω τζούρα και δεν βγάζει σχεδόν καθόλου ατμό. Ακούγεται κι ένα γουργουρητό. Λέω θα έχει υπερτροφοδοσία. Βλέπω λοιπόν βιντεάκι του todd που κάνει χιαστί αντιστάσεις χωρίς να βάλει κάτι ανάμεσα. Βγάζω λοιπόν το βαμβάκι μπας και μάζευε πολύ υγρό εκεί και είχα υπερτροφοδοσία. Πάντα με την υποψία ότι μπορεί να έχω κανένα πρόβλημα λόγω της επαφής των συρμάτων μεταξύ των δύο αντιστάσεων. Τελικά δεν είχα πρόβλημα με βραχυκύκλωμα κλπ. Δεν την έβαλα πάντως πάνω σε μηχανικό για να είμαι πιο σίγουρος. Την δοκίμασα στο svd. Όμως και πάλι είχα πολύ λίγο ατμό ανεξάρτητα το πόσο ανοιχτή είχα την τροφοδοσία. Σιγά σιγά άρχισε να δίνει περισσότερο ατμό και η αντίσταση έπεσε στα 1,9Ω. Το svd το έφτασα στα 12.5 watts αν και δεν ατμίζω σε τόσο υψηλή ισχύ. Αλλά είναι και διπλή η αντίσταση και είπα να ανέβω λίγο γιατί μάλλον χρειάζεται.

Μεγάλωσε πολύ το ποστ και μάλλον κούρασα! Συγνώμη παιδιά!
Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέχω στο στήσιμο της ιθάκης ώστε να έχω καλύτερα αποτελέσματα;
Είναι επικίνδυνο το ότι δεν έχω κάτι ανάμεσα στις δύο χιαστί αντιστάσεις και μπορεί να ακουμπάνε τα σύρματα μεταξύ τους;

Αποσυνδεδεμένος xristos99

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι GG Ithaka
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουαρίου 19, 2014, 22:44 »
Από μεταφορά


Χρειαζομαι την βοηθεια σας.
εχω την ithaka την κινεζικη εδω και 1 χρονο και την ειχα παρατημενη στο σιρταρι για τον εξης λογο.
οταν βαλω υγρο και βιδωνω το καπακι απο πανω, τρεχει υγρο απο το center pin και φευγει σχεδον ολο το υγρο.
ειπα να ξαναδοκιμασω τωρα αλλα τα ιδια.
αγορασα και ο-ring απο την αυθεντικη αλλα τιποτα.
ξερει κανεις τι να κανω?
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 19, 2014, 23:37 από Giannis Pap »

Συνδεδεμένος manoslykos

  • **
  • 151
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι GG Ithaka
« Απάντηση #67 στις: Φεβρουαρίου 19, 2014, 22:49 »
πρέπει να έχεις ανοιχτό το basic feeting. μην το βιδώνης το άνοιγμά τους πάνω στα φυτίλια

Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Απ: Κλώνοι GG Ithaka
« Απάντηση #68 στις: Φεβρουαρίου 20, 2014, 14:20 »
Είχα πάρει τον κλώνο από τους πρώτους από fasttech. Το μόνο πρόβλημα που είχα από την αρχή ήταν ότι ο κεντρικός πόλος ήταν λίγο στραβός με αποτέλεσμα να βραχυκυκλώνει πάνω στο mod. Πρόβλημα που λύθηκε εύκολα σχετικά με ευγενική μετακίνηση του pin. Σκέφτομαι κάποια στιγμή μήπως της βάλω το original ανταλλακτικό να ξεμπερδεύω.
Πέραν αυτού 4 μήνες τώρα την έχω λιώσει. Δεν είχα την τύχη να δοκιμάσω την original αλλά πραγματικά δεν ξέρω ούτε μπορώ να φανταστώ τι διαφορά μπορεί να έχει. Είμαι τόσο ευχαριστημένος που σκέφτηκα κάποια στιγμή να πάρω μια δεύτερη αλλά διαβάζοντας τα θέματα που έχουν άλλοι υπέθεσα ότι μάλλον έχουν αλλάξει προμηθευτή οι Κινέζοι και δεν προχώρησα. Με την καμπάνα δεν είχα κανένα θέμα και δεν είχα ποτέ στους 4 μήνες ούτε σταγόνα διαρροής.

Αποσυνδεδεμένος xristos99

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι GG Ithaka
« Απάντηση #69 στις: Φεβρουαρίου 20, 2014, 15:38 »
οκ θα το δοκιμασω.
το φυτιλι καθε 3η μερα θελει αλλαγμα γιατι γινεται σαν καρβουνο.
ειναι λογικο αυτο?
3σπειρες με 20αρι κανω και διπλο 2αρι φυτιλι.

Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Απ: Κλώνοι GG Ithaka
« Απάντηση #70 στις: Φεβρουαρίου 20, 2014, 15:53 »
Αυτό έχει να κάνει κυρίως με τα υγρά σου. Δοκίμασε με 3αρι φυτίλι ειδικά αν έχεις διαροές. Επίσης αν μπορείς να ποστάρεις καμιά φωτό από το setup σου θα βοηθούσε

Αποσυνδεδεμένος xristos99

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι GG Ithaka
« Απάντηση #71 στις: Φεβρουαρίου 20, 2014, 21:44 »
τα υγρα ειναι ατμος.
οκ θα ποσταρω αυριο που θα φτιαξω  :)

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι GG Ithaka
« Απάντηση #72 στις: Φεβρουαρίου 20, 2014, 23:42 »
Λοιπόν το fasttech μπορεί να αργεί αλλά τελικά τους προσέχει τους πελάτες τους. Τους ζήτησα ανταλλακτικό pin και μου έστειλαν ολόκληρη καινούρια Ιθάκη........που να ψάχνουν τώρα για ανταλλακτικά......... :))

Η καινούρια που παρέλαβα βιδώνει μια χαρά η καμπάνα στο rebuildable οπότε θα τον στήσω και μου έχει μείνει κι άλλη μια Ιθάκη γι'ανταλλακτικά. Αν μου αρέσει μπορέι να πάρω κι ένα original ανταλλακτικό να φτιάξω και την άλλη. Σε πρώτη φάση όμως μου φάινεται λίγο σφιχτή η τζούρα σε σχέση με Kayfun, fogger και Nimbus αλλά θα δείξει στη χρήση μόλις βρω όρεξη να τη στήσω γιατί με τόσους επισκευάσιμους που έχω μαζέψει δεν βρίσκω αρκετά υγρά που να μου αρέσουν για να τους έχω γεμάτους.


Αποσυνδεδεμένος panos76

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι GG Ithaka
« Απάντηση #73 στις: Φεβρουαρίου 20, 2014, 23:55 »
 Αυτή τη στιγμή η fasttech διαθέτει 4 διαφορετικές . Ποία σου έστειλαν;
Ρωτάω γιατί σκαφτόμουν να τσιμπήσω αυτή



 

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι GG Ithaka
« Απάντηση #74 στις: Φεβρουαρίου 21, 2014, 10:37 »
Αυτή την έκδοση χωρίς λογότυπο η οποία είχε κι αυτή ίδια τιμή ($35 τότε) με αυτήν που έχεις στο λινκ και θεωρητικά είναί ίδιες:

http://www.fasttech.com/products/1411/10005183/1407800


Δεν ξέρω τι θα σου "κάτσει" βέβαια οπότε όποια από τις δυο και να πάρεις αν δεν σου τύχει σωστό κομμάτι ετοιμάσου για 2-3 μήνες από την ώρα που θα παραγγείλεις μέχρι να σου έρθει το σωστό... :))

Ο καλύτερος κλώνος Ιθάκης είναι ο Hercules από Vaporfreak πάντως στα 60 ευρώ αλλά για κλώνος είναι ακριβός (συν μεταφορικά). Τα reviews τον βγάζουν άψογο πάντως αλλά δεν τον έχω δοκιμάσει προσωπικά.


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180444 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8288 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33910 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535619 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59731 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237277 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 565 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15095 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085236 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35349 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10178 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12