vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

516 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, Ηρακλης, Jorge, camber, bujinkan, antiklitos140

Twitter

Επισκευη Protank by Kanger

Αποσυνδεδεμένος andreas_e

  • **
  • 186
  • Φύλο: Άντρας
    • nargiles
Απ: Επισκευη Protank by Kanger
« Απάντηση #75 στις: Μαρτίου 27, 2014, 11:56 »
παιδιά θέμα να ρωτήσω για diy φυτιλοαντίσταση 2 πράγματα.
είδα πως είναι ίδια και σε άλλους ατμοποιητές και σε βίντεο είδα οδηγίες παρόλα αυτά έχω ακόμα μερικές απορίες...
τι πάχος φυτιλιού να χρησιμοποιήσω με συνδυασμό πάχους 1,7-2,0 σύρματος;
σε απλή μπαταρία να το κάνω ή πρέπει να έχω mod για να δω μετά τι έφτιαξα;

Αποσυνδεδεμένος andreas1966

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευη Protank by Kanger
« Απάντηση #76 στις: Μαρτίου 27, 2014, 14:09 »
1. Φιτίλι διπλό των 2 mm ή μονό 3,5 mm (είναι δοκιμασμένα και τα 2 και δουλεύουν εξίσου καλά).
2. Κάθε διατομή σύρματος έχει μιά τιμή αντίστασης ανά μέτρο (θα βρείς τις τιμές αυτές εύκολα, είτε εδώ είτε google). Δες πόσα χιλιοστά Χ θα σου χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις και κάνε την εξής πράξη για να υπολογίσεις την τελική τιμή της φιτιλοαντίστασής σου: [(ohm/m)/1000)]*X.................Αν έχεις μοντάκι ηλεκτρονικό, απλά βάλε την πάνω να στην μετρήσει.


Από το συντoνισμό: Διαγραφή άμεσης παράθεσης.
Μην κάνετε κατάχρηση της "Παράθεσης"
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 27, 2014, 14:14 από Nemesis_rds »

Αποσυνδεδεμένος andreas_e

  • **
  • 186
  • Φύλο: Άντρας
    • nargiles
Απ: Επισκευη Protank by Kanger
« Απάντηση #77 στις: Μαρτίου 31, 2014, 13:19 »
ρε παιδιά εχω μπερδευτεί λίγο με τις αντιστάσεις...

αρχικά νόμιζα πως παίρνουμε φιτίλι και τυλίγουμε γύρω το σύρμα με την επιθυμητή αντίσταση (ούτε κολήσεις, ούτε τίποτα), το κουμπώνουμε και αυτό ήταν.

μετά είδα πως στα 2 άκρα τις αντίστασης πρέπει να κοπεί και να μπει σύρμα μηδενικής αντίστασης (που οκ είχε την λογική του  :tongue_smilie: )

τώρα όμως βλέπω βίντεο που γίνεται με τον τρόπου που νόμιζα, χωρίς κολήσεις, χωρίς τσαφ, χωρίς τίποτα.... τι παίζει; που το 'χάνω';

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευη Protank by Kanger
« Απάντηση #78 στις: Μαρτίου 31, 2014, 13:24 »
Γίνεται και με τους δύο τρόπους.. αν μπορείς να βάλεις σύρμα χωρίς αντίσταση είναι καλύτερα αλλά αν δεν βάλεις δεν έγινε και κάτι σοβαρό.

Αποσυνδεδεμένος andreas_e

  • **
  • 186
  • Φύλο: Άντρας
    • nargiles
Απ: Επισκευη Protank by Kanger
« Απάντηση #79 στις: Μαρτίου 31, 2014, 13:33 »
δλδ δεν θα θερμαίνεται όλο έτσι και θα χει τη γεύση 'σιδερηλας' που λένε μερικοί;
σκέφτομαι δλδ πως αν πυρακτώνει όλη η αντίσταση τότε η άσπρη φλατζούλα στον κάτω πόλο θα 'λιώσει'... :-\

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευη Protank by Kanger
« Απάντηση #80 στις: Μαρτίου 31, 2014, 13:39 »
ναι, γιαυτό βάζουν κάποιοι το σύρμα χωρίς, για να μην ανάβει το κομμάτι εκτός του φιτιλιού, αλλά οι έτοιμες αντιστάσεις είναι με σύρμα μόνο με αντίσταση. Γενικά είναι καλύτερα να χρησιμοποιείται αλλά δεν είναι και μονόδρομος


Μετά από πολλές χρήσεις, η φλαντζούλα που λες φαίνεται λίγο καμμένη στην πάνω άκρη (μαυρίζει) αλλά δεν έχει λιώσει, στις αντιστάσεις που έκανα εγώ.

Αποσυνδεδεμένος andreas_e

  • **
  • 186
  • Φύλο: Άντρας
    • nargiles
Απ: Επισκευη Protank by Kanger
« Απάντηση #81 στις: Μαρτίου 31, 2014, 13:50 »
μια αντίσταση που άνοιξα, που ήταν μέσα στον ατμοποιητή όταν τον αγόρασα (1,8άρα) δεν ξέρω αν τα τσαφ που χε πάνω ήταν μούφα (δεν νομίζω :P) αλλά τα είχε.
την 2η που πήρα δεν την έχω ανοίξει ακόμα...
μήπως εννοείς κάτι άλλο ή μπερδεύτηκα κάπου;

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευη Protank by Kanger
« Απάντηση #82 στις: Μαρτίου 31, 2014, 14:14 »
Εντάξει δεν παίρνω και όρκο γιατί έχω να αγοράσω κάτι μήνες τέτοια αντίσταση.. ίσως δεν είχα προσέξει καλά ... το θέμα είναι ότι δουλεύει και με σκέτο σύρμα μια χαρά, αλλά είναι καλύτερα να βάζει κανείς και σύρμα χωρίς  ;)

Απ: Επισκευη Protank by Kanger
« Απάντηση #83 στις: Απριλίου 28, 2014, 17:59 »
Δεν έχω το TSAF, αλλά είχα φαγούρα και : ανοιξα μια παλιά κεφαλή, αφαίρεσα το φυτιλι.
Η αντίσταση ήταν χαλια, αλλά με ένα κάψιμο και πλυσιμο φανηκε ενταξει.
Περασα το βαμβακι, και - όντως, αξίζει τον κόπο! Αυξήθηκε το ντουμανι και η γευση. :tongue_smilie:
Θα το έκανα και σε καινουργια κεφαλή αν ειχα. Τώρα ο DAVID έχει δεύτερη ευκαιρία.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευη Protank by Kanger
« Απάντηση #84 στις: Απριλίου 28, 2014, 19:41 »
ναι, γιαυτό βάζουν κάποιοι το σύρμα χωρίς, για να μην ανάβει το κομμάτι εκτός του φιτιλιού, αλλά οι έτοιμες αντιστάσεις είναι με σύρμα μόνο με αντίσταση. Γενικά είναι καλύτερα να χρησιμοποιείται αλλά δεν είναι και μονόδρομος


Μετά από πολλές χρήσεις, η φλαντζούλα που λες φαίνεται λίγο καμμένη στην πάνω άκρη (μαυρίζει) αλλά δεν έχει λιώσει, στις αντιστάσεις που έκανα εγώ.


Δυστυχως δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα.

Ολες οι εργοστασιακες αντ/σεις ειναι με συρμα χωρις αντ/ση.   Ειναι τοσο καλα κολλημενες που νομιζουμε οτι ειναι ενα συρμα.
Το κακο που υπαρχει εδω ειναι οτι το συρμα που ειναι στον αερα , οταν πυρωνει δεν χαλαει απλα τη γευση , αλλα καιει και τα συλικονακια .  Αυτο εχει σαν αποτελεσμα αλαγη γευσης , αλλα το σημαντικο ειναι οτι μαζι με το ατμοποιημενο υγρο , ρουφαμε και τον καπνο του καμμενου πλαστικου.

Ο μονος τροπος για να μην βαλουμε συρμα χωρις αντ/ση , ειναι να κανουμε microcoil , γιατι στο microcoil οταν ειναι σωστο , δεν πυρωνουν τα  ''ποδαρακια''


Μεσα στο φορουμ υπαρχουν βιντεο που μπορουν να βοηθησουν στο πως να στησουμε μια αντ/ση με συρμα χωρις αντ/ση με τα χερακια μας χωρις tsaf.

[youtube]mqqX77tGQ9A[/youtube]#t=1

Aντι να βαλουμε τις ακρες μεσα σε τρυπες , οπως στο κεραμικο , απλα τις χωριζουμε δεξια και αριστερα και τις μονονουμε με το συλικονακι .   Το ενα ποδαρακι εξω και το αλλο μεσα απο το συλικονακι.

Απ: Επισκευη Protank by Kanger
« Απάντηση #85 στις: Απριλίου 29, 2014, 18:21 »
Παρακολουθώντας το video του που πόσταρε ο shadockan,
φοβόμουν ότι δεν θα χωρέσει στην κεφαλη η πλεξουδα,τελικά τα κατάφερα.
20 non - 20 kanthal - 20 non. Το σύρμα τυλιξα σε κατσαβιδι από επισκευασιμο.
Αντισταση στα 2.3Ωμ με βιολογικό βαμβάκι, το λεγομενο microcoil ?
 :o :fight_shot_bandana:

Αποσυνδεδεμένος igatos

  • **
  • 284
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευη Protank by Kanger
« Απάντηση #86 στις: Ιουνίου 01, 2014, 13:33 »
Θελω τη βοηθεια σας, προσπαθω να μυησω το πατερα μου στο η/τ και του πηρα protank 3, πεταξα τα DC και εστριψα δικια μου αρχικα με τριπλο 1.5 φυτιλι στα 1.8 και τωρα διπλο 3αρι, βλεπω παει και φερνει διαρροες στο πολο, εχετε καμια προταση? ποσα φυτιλια βαζετε και τι διαμετρο? παντα για μονη αντισταση οχι διπλες!

Αποσυνδεδεμένος Georgechalkida

  • ****
  • 1047
  • Φύλο: Άντρας
Επισκευη Protank by Kanger
« Απάντηση #87 στις: Αυγούστου 20, 2014, 03:18 »
Καλησπέρα παιδιά. Ελπίζω να μην είναι λάθος το νήμα.


Αποφάσισα να επθσκευάζω μόνος μου τις κεφαλές για τον Protank mini 3 που έχω με Microcoil και οργανικό βαμβάκι.


Οι ερωτήσεις μου είναι οι παρακάτω.


1) Τι νούμερο σύρμα να χρησιμοποιήσω και πόσες σπείρες για μια αντίσταση 1,5 Ω Microcoil ??


2) Το οργανικό βαμβάκι θέλει πρώτα βράσιμο και στέγνωμα?


Αυτά νομίζω για αρχή..!!  :)

Περιμένω την βοήθειά σας..!! :)
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 20, 2014, 16:38 από Georgechalkida »

Αποσυνδεδεμένος td

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευη Protank by Kanger
« Απάντηση #88 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2014, 12:50 »
Τις απαντήσεις στα ερωτήματά σου θα τις βρεις στο νήμα περί αντιστάσεων (τεχνικά)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8481 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180899 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34124 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537328 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60023 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238073 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 622 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16312 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136260 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085538 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35565 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10428 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12