vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #60 στις: Ιουνίου 11, 2015, 23:51 »
Παραπάνω που έβαλα όλα τα λόγια σου, πιάστηκες από μια πρόταση που έγραψα περίεργα.
Τώρα που δεν τα ξαναέβαλα όλα μου το καταλογίζεις.
Δεν "είσαι" λάθος. Είσαι ένας άνθρωπος και δεν σε ακυρώνω.
Αυτό...
Παράθεση
Μελέτες - αναλύσεις επιστημονικές ότι κάνει κακό δεν έχω δει όπως και για το σύνολο σχεδόν των υγρών που ατμίζουμε με εξαίρεση λίγων.
...είναι λάθος. Το γιατί το εξήγησα.
Ξέρεις πως δεν έγραψα για την πυραζίνη, απλά έχεις θιχτεί.
Προκειμένου να μην παραδεχθείς ένα λάθος επιμένεις πως ο γάϊδαρος πετάει.
Μην κοροϊδεύουμε ο ένας τον άλλο. Διαβάζουν και άνθρωποι που τώρα ψάχνουν να μάθουν τα βασικά.
Έχουμε κάποια ευθύνη να λέμε τα πράγματα ως έχουν.
Το να μην γράψω τίποτα για να μην σε κακοκαρδίσω είναι εύκολο, αλλά τότε το φόρουμ θα είναι ένα άχρηστο πράγμα που θα λέμε ό,τι θέλουμε, έτσι για να καθησυχάζει ο ένας τον άλλο.

--------------------------------
ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΙΕΣΤΗΡΙΟΥ
Για να επιστρέψω στο θέμα του νήματος:
Πριν λίγες ώρες έγραψε στο twitter o Δρ.Φαρσαλινός (μάλλον απαντώντας σε φήμες για εθισμό σε πυραζίνες):
Παράθεση
Pyrazines are not addictive, the flavor is "addictive". If they help smokers (making ecig more pleasant), they SHOULD be used in E-Cigs.
"Οι πυραζίνες δεν ειναι εθιστικές, η γεύση είναι "εθιστική". Αν βοηθούν του καπνιστές (κάνοντας πιο ευχάριστο το ΗΤ) τότε ΠΡΕΠΕΙ να χρησιμοποιούνται στα ΗΤ."

« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 12, 2015, 00:20 από BigSur »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #61 στις: Ιουνίου 12, 2015, 12:39 »
Καλημέρα.
Προσωπικά δεν θίχτηκα, ούτε είπα κάτι τέτοιο. Και επειδή εσύ θέλεις να παραδεχθώ ότι η γνώμη μου είναι λάθος, συγνώμη αλλά δεν θα το κάνω. Το να γράφεις την άποψή σου για ένα θέμα είναι αναφαίρετο δικαίωμα και όπως σου είπα αυτοί που διαβάζουν έχουν κρίση, μην τους υποτιμάς.
Θα επιθυμούσα όπως είπα και σε προηγούμενο πόστ να σταματήσει η ανταλλαγή "απόψεων" μεταξύ μας γιατί δεν κάνει καλό στο νήμα. Δεν θέλω να το συνεχίσω. Τέλος.
Συγνώμη αν είμασταν of topic και τώρα  :OnTopicPlease:

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #62 στις: Ιουλίου 02, 2015, 09:53 »
Τελικά το acetyl pyrazine μόνο του (χωρίς r4D) έχει καλό αποτέλεσμα και σε αναλογία 1-2 σταγόνες ανά 10ml? :confused1:

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #63 στις: Ιουλίου 02, 2015, 09:59 »
Τι εννοεις Μαρια ? Να φτοιαξεις υγρο μονο με πιραζιν? Αν εννοεις αυτο θα ελεγα μην το κανεις... το πιραζιν το βαζουμε σε υγρα σε πολυ μικρη δοσολογια επειδη δινει στην γευση... αλλα καταχρηστικα και εις γνωση μας...

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #64 στις: Ιουλίου 02, 2015, 10:04 »
Δηλαδή η 1-2 σταγόνες που αναφέρονται στο νήμα προστίθενται σε κάποιο άλλο 10μέλο υγρό πχ R4D?

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #65 στις: Ιουλίου 02, 2015, 10:13 »
Ναι σε καποιο υγρο καπνικο κυριως για την γευση του ... τονιζει το καπνικο κομματι του πολυ... σου ειπα αυτο ειναι προσωπικη γνωμη ...δηλαδη τι θα εκανα εγω...
 

Οχι μονο στο ry4db μονο σε ολα τα καπνικα ... και μερικες φορες σε γλυκα υγρα

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #66 στις: Ιουλίου 02, 2015, 11:01 »
Τελικά το acetyl pyrazine μόνο του (χωρίς r4D) έχει καλό αποτέλεσμα και σε αναλογία 1-2 σταγόνες ανά 10ml? :confused1:

Με 3 στ/20ml που έχω φτιάξει, εμένα μου ψιλοάρεσε πάντως...

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #67 στις: Ιουλίου 02, 2015, 11:26 »
Θα κάνω ένα πολύ συντηρητικό πείραμα και θα σας γράψω. Ευχαριστώ για την ανταπόκριση!  :bye:

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #68 στις: Ιουλίου 02, 2015, 11:41 »
Ναι, συντηρητικά...
Εγώ γενικά πάντως, χρησιμοποιώ λίγο άρωμα. Οπότε, πιθανόν να σου φανεί υποτονικό το 1,5στ/10ml.
Ούτως ή άλλως η διαδικασία είναι βλέποντας και κάνοντας

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #69 στις: Ιουλίου 10, 2015, 22:37 »
Φιλε μακη οχι δεν ενωουσα εσενα και συγνωμη που το αναφερα οταν εγραφα στο σχολιο που ειχεσ κανη ξερω οτι αν σου εστελνα θα μου απαντουσεσ

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Φιλε μακη εποιδη την εχω ξανακουση κιι σε αλλη σου κουβεντα αυτη τη πυραζινη τι ειναι και σε τη βοηθαη
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 10, 2015, 22:52 από giorgos maniadakis »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #70 στις: Ιουλίου 10, 2015, 22:59 »
Η πυραζίνη (Acetyl Pyrazine) δεν είναι άρωμα. Θα την έλεγα ενισχυτικό γεύσης κυρίως για καπνικά αρώματα που βγάζει μια ελαφριά επίγευση καβουρντισμένων ξηρών καρπών και ψημένου ποπ κόρν. Τονίζει πολύ τις καπνικές γεύσεις και το χρησιμοποιώ ανελλιπώς από 1 έως το πολύ 1,5%. Λινκς:

10ml, 5 ευρώ (της Revolute από Γαλλία):

http://www.e-smokers.gr/shop/additives-prostheta/acetyl-pyrazine-10ml/

5ml, 5 ευρώ (της TPA από Αμερική)

http://www.nuevo-ecig.com/index.php/ygra/the-perfumers-apprentice-%CE%B1%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/acetyl-pyrazine-detail

30ml, 12 ευρώ (της HEXOcell)

http://www.hlektronikotsigaro.gr/product/679/30ml-hexocell-acetyl-pyrazine-5-pg

Από τις τρεις έχω και χρησιμοποιώ της Revolute και της ΤPA. Και οι δύο μου αρέσουν. Σίγουρα συμφέρει η πρώτη (Revolute).   ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 11, 2015, 04:10 από makis66 »

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #71 στις: Ιουλίου 11, 2015, 12:43 »
Παιδια σασ ευχαριστω πολλυ το διαβασα αλλα επισησ διαβασα και καπου αλου οτι σε μεγαλυτερεσ ποσοτητεσ υπαρχη προβλημα στυρωσησ και κατι τετια φυσικα εγω το χρεοσ μου το εχω κανη εχω 2 γιουσ και 2 κορεσ κια ενα εγκονη πραγμα που δεν με ανυσηχη ιδιετερωσ  τωρα αν υπαρχη κατι αλλο για να μην γεμιζουμε το νημα με αλλα θεματα οπιοσ ξερη κατι παραπανω ασ μου στειλη ΠΜ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ και παλλη

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #72 στις: Ιουλίου 11, 2015, 12:53 »
Πω πω καλά που μας το είπες  :)) :)) :)) :)) :))


Οπότε νεαρούληδες οτι απόθεμα έχετε σε AP στείλτε το σε εμάς τους παππούδες που ξεπαιδίασαμε


Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #73 στις: Ιουλίου 25, 2015, 21:55 »
Η πυραζίνη (Acetyl Pyrazine) δεν είναι άρωμα. Θα την έλεγα ενισχυτικό γεύσης κυρίως για καπνικά αρώματα που βγάζει μια ελαφριά επίγευση καβουρντισμένων ξηρών καρπών και ψημένου ποπ κόρν. Τονίζει πολύ τις καπνικές γεύσεις και το χρησιμοποιώ ανελλιπώς από 1 έως το πολύ 1,5%. Λινκς:

10ml, 5 ευρώ (της Revolute από Γαλλία):

http://www.e-smokers.gr/shop/additives-prostheta/acetyl-pyrazine-10ml/

5ml, 5 ευρώ (της TPA από Αμερική)

http://www.nuevo-ecig.com/index.php/ygra/the-perfumers-apprentice-%CE%B1%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/acetyl-pyrazine-detail

30ml, 12 ευρώ (της HEXOcell)

http://www.hlektronikotsigaro.gr/product/679/30ml-hexocell-acetyl-pyrazine-5-pg

Από τις τρεις έχω και χρησιμοποιώ της Revolute και της ΤPA. Και οι δύο μου αρέσουν. Σίγουρα συμφέρει η πρώτη (Revolute).   ;)
Μακη φιλε μου χιλια ευχαριστω παραλαβα προχθεσ απο e smokers καπια αρωματα και την πυραζινη που μου ειχεσ πει
Εφτιαξα τα υγρα μου αλλα για να μην τα δοκιμασο λογο το οτι τα ετοιμα που ειχα στερεψαν εφτιαξα μια βαση με 6 mg
Και για να δοκιμασο πωσ ειναι  εσταξα 2 σταγονεσ πυραζινη στα 10 ml καλλα αλλο πραμα σου λεω οσοι ειναι λατρησ του ποπ κορν Θα φανε τρελο κολημα  :thumpup:

ΥΓ στα καπνικα που εφτιαξα δεν εβαλα πυραζινη οταν οριμασουν να τα δοκιμασο και αν κατι δεν μου παει καλλα τοτε θα την προσθεσο

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Acetyl Pyrazine (AP) - Ενισχυτικό γέυσης για DiY υγρα
« Απάντηση #74 στις: Ιουλίου 26, 2015, 04:25 »
Να είσαι καλά Γιώργο. Εγώ την πυραζίνη την προσθέτω σε όλα τα καπνικά και είναι τέλεια. :baby:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 254 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34480 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556761 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181522 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 105 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8808 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538060 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60400 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238640 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1022 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16673 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139073 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz