vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

516 επισκέπτες, 7 χρήστες
dkostas, aragiannis, Jorge, Doubt, manoslykos, Milarepa, th3ofilos

Twitter

Επισκευή EVOD BCC

Αποσυνδεδεμένος D KAPNAS

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #120 στις: Φεβρουαρίου 21, 2014, 17:53 »
Πολύ καλά το κάνεις όπως το περιγράφεις ακριβώς έτσι το κάνω και γω με ίσως πιο συχνή αλλαγή του βαμβακιού
 12-15 ml μιας και είναι εύκολο.

Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #121 στις: Μαρτίου 09, 2014, 18:46 »
μονο 3αρι χωρις αλλα φυτιλακια απο πανω,συρμα 0,16 μονο με αντισταση, και ειναι κορυφη καλυτερη κ απο εργοστασιακη,τι να πω? ετυχε? πανω απο 10 στησιματα

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #122 στις: Μαρτίου 09, 2014, 20:20 »
Και δεν σου φέρνει γεύση καμμενου πλαστικού; Περίεργο...

Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #123 στις: Μαρτίου 10, 2014, 16:39 »
μπα τιποτα,τι να πω δεν ξερω, κ δουλευει αψογα

Αποσυνδεδεμένος interisti

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
  • Inhale the future... exhale the past!
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #124 στις: Ιουνίου 12, 2014, 23:22 »
Επειδη σκεφτομαι να δοκιμασω να φτιαξω φ/α για τον Evod, θα ηθελα να ρωτησω τους πιο εμπειρους..
Ενταξει για το συρμα και το γιατι ειναι καλυτερο να ειναι nr-r-nr το καταλαβα. Οσον αφορα το φυτιλι, επειδη σαν αρχαριος δεν εχω κ πολυ ορεξη να βραζω κτλ, λεω να προτιμησω το wolf wick απο vapeland.

Το εχει χρησιμοποιησει καποιος αλλος στον Evod?
Σε τι παχος να παρω το συγκεκριμενο για να στριψω την αντισταση? 2-2.5-3mm?
Και τελος θα πρεπει να αγορασω και πιο λεπτο (1 mm) για να βαλω 2 μικρα πανω απο την αντισταση?
Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #125 στις: Ιουνίου 18, 2014, 11:21 »
Εγώ φτιάχνω, πια, τις φιτυλοαντιστασεις με έτοιμες αντιστάσεις 0.20-0.17-0.20 και Wolf 2αρι ( χωρίς βράσιμο - κάψιμο ). Προσθέτω από πάνω και ένα κομματάκι 1.5αρι, και ολα καλά.
Επίσης, παίζει πολύ καλά με την αντίσταση φτιαγμένη σε 1.5αρι τρυπανακι, και χρησιμοποιώντας οργανικό βαμβάκι.

Αποσυνδεδεμένος interisti

  • **
  • 404
  • Φύλο: Άντρας
  • Inhale the future... exhale the past!
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #126 στις: Ιουνίου 18, 2014, 11:56 »
Σε ευχαριστώ φιλε μου! Επειδή στο θέμα σύρμα σκέφτομαι και εγω να παρω έτοιμες πονταρισμενες nr-r-nr, απο ποιο καταστημα αν επιτρέπεται τις αγοραζεις εσυ? Βρίσκω η αλήθεια είναι σε παρα πολλα, απλα θα προτιμούσα απο κάπου δοκιμασμενα. Και κάτι τελευταιο. Το φυτιλακι το 1.5 που βάζεις απο πανω, είναι και αυτό wolf, ή απλό silica?
Σ ευχαριστώ και πάλι... 8)

Αποσυνδεδεμένος apollwnas21

  • **
  • 190
  • Φύλο: Άντρας
  • Βάλτε να πιούμε...
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #127 στις: Ιουνίου 18, 2014, 16:21 »
μονο 3αρι χωρις αλλα φυτιλακια απο πανω,συρμα 0,16 μονο με αντισταση, και ειναι κορυφη καλυτερη κ απο εργοστασιακη,τι να πω? ετυχε? πανω απο 10 στησιματα

Μηπως κάνεις κάτι "λάθος" που αποδείχτηκε "πατέντα"?
Όταν τα ξαναστήνεις δεν βλέπεις καμένο το πλαστικο του πόλου?
Μ ενδιαφέρει γιατί και εγώ στίνω μόνο με αντίσταση,αλλα θέλω 20 τζούφιες για να στρωσει απο την σιδεριλα πλαστικιλα (protank 2)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #128 στις: Ιουνίου 18, 2014, 16:46 »
Οταν κανουμε αντ/σεις και τα ποδαρακια τους περνανε απο πλαστικα , βαζουμε συρμα χωρις αντ/ση (non)

Δεν υπαρχει καμια , μα καμια περιπτωση να ισχυει κατι αλλο.Το συρμα που δεν ειναι τυλιγμενο επανω στο φιτιλι , πυρωνει και επομενως καιει και τα πλαστικα μερη.

Ολοι οι εργοστασιακοι ατμ/τες , εχουν συνδιασμο συρματων για αυτο ακριβως το λογο.  Το να κανουμε πειραματα με την υγεια μας , δεν ειναι καθολου αστειο και ουτε και η δοκιμη δικαιολογειτε.
Η μόνη περιπτωση να μην αναβουν τα ποδια της αντ/σης , ειναι οταν εχουμε micro coil , αλλα θα πρεπει να ειναι τέλεια κολλημενο το συρμα και παλι ομως ειναι λιγο δυσκολο το να δουμε ή να καταλαβουμε αν μεσα στο κρυφο σημειο , αν αναβει ή οχι το συρμα.  Οποτε και παλι γυρναμε στο σιγουρο της αντ/σης με συνδιασμο συρματων.

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #129 στις: Ιουνίου 18, 2014, 16:54 »
Να επικροτήσω. Εναμισυ χρονο επισκευαζα ce3, προτανκοειδεις και σπανιοτερα ce4. Παντα με νον-με-νον. Οπως κι αν δοκιμασα με σκετη αντισταση (και δοκιμασα αρκετες φορες λογω ...βαρεμαρας να στριψω), ειχα σιδεροκαμενιλες καθαροτατες, και μαυρισμενα λαστιχακια.

Ομως, με το μικροκοιλ να πω οτι αν φτιαχτει σωστα, πυρωνει η αντισταση απο το κεντρο προς τα εξω, δεν εχω δει κανενα μα κανενα θεμα. Στις κεφαλες ηβοντ-προτανκ φαινεται αρκετα σωστα το μη-πυρωμα των ποδαρακιων. Φτιαχνω ακομα στα τσιγαρα της συνεργατιδας μου, κι εχει πλακα να αλλάζω βαμβακι και να κανω dry burn στις κεφαλες αυτες και να δουλευουν ολα τελεια!

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #130 στις: Ιουνίου 18, 2014, 17:05 »
Αυτο λεω και 'γω Πόλυ.

Απλα θα πρεπει να ειναι σωστο το micro coil.  Aν ειναι σωστα φτιαγμενο , δεν αναβουν τα ποδαρακια.

Και 'γω με micro εχω τον Evod και πολλες φορες οταν αλλαζω βαμβακι , ολο και καποια σπειρα θα μου την κανει την κουτσουκελα της .

Εκει ειναι το θεμα ομως . Να μπορεσεις να την ενωσεις ξανα και ολα μετα ειναι ο.κ.

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #131 στις: Ιουνίου 18, 2014, 17:41 »
Θελει μυτερο τσιμπιδακι να χωρεσει να σφιξει, μικροχειρουργικες ικανοτητες και ...καλά μάτια!  :wall: ;D

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #132 στις: Ιουνίου 18, 2014, 23:32 »
Σε ευχαριστώ φιλε μου! Επειδή στο θέμα σύρμα σκέφτομαι και εγω να παρω έτοιμες πονταρισμενες nr-r-nr, απο ποιο καταστημα αν επιτρέπεται τις αγοραζεις εσυ? Βρίσκω η αλήθεια είναι σε παρα πολλα, απλα θα προτιμούσα απο κάπου δοκιμασμενα. Και κάτι τελευταιο. Το φυτιλακι το 1.5 που βάζεις απο πανω, είναι και αυτό wolf, ή απλό silica?
Σ ευχαριστώ και πάλι... 8)
Τις αντιστάσεις τις αγοράζω από Atmistique, και το 1.5αρι φυτίλι από FabVape. Το Wolf από VapeLand ( νομίζω δεν το εμπορεύονται άλλοι ).
Πάντως, δοκίμασε οπωσδήποτε να στήσεις και με οργανικό βαμβάκι.

Στάλθηκε από τον προσομοιωτή εικονικής πραγματικότητας "Hellas 2014 - V2.0"


Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #133 στις: Ιουνίου 18, 2014, 23:45 »
Εχω και απο τα δυο Πολυκρατη...... :laugh1: :laugh1: 8) 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος yian

  • **
  • 498
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευή EVOD BCC
« Απάντηση #134 στις: Φεβρουαρίου 07, 2015, 17:10 »
Πάντως, δοκίμασε οπωσδήποτε να στήσεις και με οργανικό βαμβάκι.
Ανακινώ το θέμα μετά από καιρό γιατί σκέφτομαι να δοκιμάσω οργανικό βαμβάκι στον evod μου αλλά δεν ξέρω εάν αξίζει, δηλαδή τι κερδίζουμε  και τι χάνουμε από γεύση-χτύπημα-ντουμάνι σε σχέση με το κλασσικό φυτίλι?

Και μερικές ακόμα ερωτήσεις,
Tο οργανικό βαμβάκι μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε και σε μεγαλύτερες αντιστάσεις χωρίς πρόβλημα? π.χ. ατμίζω στα 8W με 2,4Ω, χρειάζεται να ανεβάσω ή να κατεβάσω ohm?

Και τέλος, πόσο σφιχτό ή πατημένο ή συμπιεσμένο πρέπει να είναι το βαμβάκι στην αντίσταση ?

 :bye:
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 07, 2015, 17:35 από yian »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8471 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180887 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34111 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537253 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60005 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238037 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 619 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16264 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136255 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085523 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35558 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10415 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12