vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

281 επισκέπτες, 1 χρήστης
manoslykos

Twitter

Nautilus/Terminator rebuildable atomizer

Αποσυνδεδεμένος SO69

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε ΣΩΚΡatty και εPVώνω
Απ: Nautilus/Terminator rebuildable atomizer
« Απάντηση #15 στις: Ιανουαρίου 23, 2013, 20:06 »
Ήρθε λοιπόν η ώρα να παραθέσω κάποια συμπεράσματα σχετικά με το σετάρισμα του Ναυτίλου (και κατ' επέκταση του Οδυσσέα).
Ξεκινώντας να πω πως πάντα μου άρεσε ο Οδυσσέας (εμφανισιακά) αλλά ως λάτρης του mesh δεν ήθελα να δώσω τόσα λεφτά για φιτιλάτο ατμ/τή!
Κάποια στιγμή όμως έπεσα πάνω σ' αυτό:
 http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,13367.msg498738.html#msg498738
και μετά όταν είδα και τις φωτό του Ναυτίλου (πιο όμορρφος) από την προεπισκόπιση του Γιάννη Παπ  προχώρησα στην αγορά του άμεσα!
 Το πρώτο σετάρισμα που του έκανα ήταν αυτό του WileECoyote:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,13367.msg541109.html#msg541109
(δική του και η φωτό)

Η ποσότητα του ατμού και η απόδοση της γεύσης ήταν ευφάμηλα με των κλασικών genesis συν ότι αυτός έδινε και χτύπημα!
Όμως σε εντελώς ανύποπτες στιγμές το υγρό πλημμύριζε την καμπάνα και χυνόταν στο mod.
 Δεύτερο βήμα έστριψα ένα συμπαγές και λεπτό ρολό mesh, το πέρασα από την
τρύπα του υπάρχοντος και το έβαλα στον ατμό όπως ακριβώς μπαίνει και το φιτίλι.

Τα αποτελέσματα ήταν ίδια σε απόδοση αλλά και διαρροές!
 Αφαίρεσα λοιπόν το νέο κομμάτι και κόντυνα το παλιό ώστε να μην εξέχει από την εσωτερική διάμετρο των καναλιών:

Κατόπιν πέρασα από πάνω με τον κλασικό τρόπο και εφαρμοστά στην αντίσταση ένα τριάρι φιτίλι:

 Αποτέλεσμα, τέλος οι διαρροές, η ποσότητα του ατμού παρέμεινε αλλά η γεύση έπεσε σχεδόν στο επίπεδο ενός καλού φιτιλάτου!
Επιπλέον άρχισαν οι κλασικές φθορές του φιτιλιού και η πτώση της απόδοσης με τη χρήση (ότι δηλ με απομάκρυνε από τα φιτίλια).
Ώσπου στην τρίτη ( ; ) αλλαγή φιτιλιού μου ήρθε η επιφοίτηση και το τράβηξα προς τα πάνω ώστε να μην ακουμπά στην αντίσταση:


Τώρα πια ατμίζει σαν meshάτος, το φιτίλι τροφοδοτεί άνετα και δεν επιτρέπει διαρροές και δεν καίγεται πιά!!! :thumpup:
Το δοκίμασα και με δυάρι φιτίλι και όλα καλά!!
Τα πάντα βέβαια είναι ακόμα υπό δοκιμή αλλά είμαστε σε καλό δρόμο:
[youtube]http://www.youtube.com/v/2YnsgNU8C3g?[/youtube]


Ενσωμάτωση του βίντεο παρουσίασης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 23, 2013, 21:27 από WileECoyote »

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Nautilus/Terminator rebuildable atomizer
« Απάντηση #16 στις: Ιανουαρίου 23, 2013, 20:46 »
Of topic

Φαντάζομαι το βίντεο το σταμάτησες γιατί τελείωσε το υγρό έτσι; :laugh1:

On topic

Από κατανάλωση τί λέει;
Τί σύρμα έβαλες; Κλασσικό 0,2 kanthal?
Εξαιρετική ιδέα Σωκράτη. Μπράβο!!!!!! :respect:

Αποσυνδεδεμένος SO69

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε ΣΩΚΡatty και εPVώνω
Απ: Nautilus/Terminator rebuildable atomizer
« Απάντηση #17 στις: Ιανουαρίου 23, 2013, 20:56 »
Το σταμάτησα γιατί τελείωνε το τραγούδι!  :D
Ναι η αντίσταση είναι από 20άρι kanthal.
To χωρίς αντίσταση δεν θυμάμαι τι είναι... είχα μήνες να το χρησιμοποιήσω!
Από κατανάλωση... ΜΕΓΑΛΗ!!! Σαν τους genesis.

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Απ: Nautilus/Terminator rebuildable atomizer
« Απάντηση #18 στις: Ιανουαρίου 23, 2013, 21:43 »
Ωραία ιδέα και παρουσίαση  :thumpup:

Δυο πράγματα ήθελα να επισημάνω:
Στην δεύτερη και τρίτη φωτογραφία, βλέπω ότι το σύρμα χωρίς αντίσταση περνάει κάτω από το δαχτυλίδι και περισσεύει έξω. Δεν ξέρω την διατομή που χρησιμοποίησες, ούτε και αν έμεινε έτσι ή το "μάζεψες", αλλά αυτό ήταν αιτία διαρροών στον Οδυσσέα. Αντιμετωπιζόταν με το κόψιμο του σύρματος σύριζα και πολύ γερό βίδωμα του δαχτυλιδιού, ώστε να μην αφήνει αυτό το μικρό κενό από τη βάση, λόγω του σύρματος. Γιαυτό εξάλλου και στην v2 του Οδυσσέα, άλλαξε το μεταλλικό περίβλημα του κεραμικού, ώστε να μην χρειάζεται πλέον το σύρμα να περνάει κάτω από το δακτυλίδι.

Κάπου είχα δει μια παραλλαγή του σετάπ που έκανες, στην οποία υπήρχε πάλι συνδυασμός μες και φυτιλιού για τροφοδοσία, μόνο που εκεί χρησιμοποιούσαν δύο κομμάτια φυτιλιού, ένα για κάθε αυλάκι του κεραμικού. Ακουμπούσαν δηλαδή οι πάνω άκρες τους στο μες, ήταν περασμένα στα αυλάκια, έμπαιναν στη βάση του Οδυσσέα (και έμεναν σταθερά) και το μήκος τους ήταν λίγο πιο πάνω από τον πόλο. Δεν ξέρω αν αυτή η καμάρα που κάνει το φυτίλι, με τη χρήση ποτίσει πολύ και δημιουργήσει προβλήματα υπερτροφοδότησης, ενώ με τα δύο κομμάτια φυτιλιού αυτό το ενδεχόμενο εξαλείφεται.

Αποσυνδεδεμένος Mulder

  • *****
  • 1698
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής Απο Παρασκευή 13/01/12 21:20
Απ: Nautilus/Terminator rebuildable atomizer
« Απάντηση #19 στις: Ιανουαρίου 23, 2013, 21:48 »

Απ: Nautilus/Terminator rebuildable atomizer
« Απάντηση #20 στις: Ιανουαρίου 23, 2013, 21:48 »
Την Πυροσβεστική γρήγοραααα...!!!
Μιλάμε για ντουμάνι όχι αστεία όμως... :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus/Terminator rebuildable atomizer
« Απάντηση #21 στις: Ιανουαρίου 23, 2013, 21:54 »
και απο εδω τωρα σε ολες τις εκδοσεις... dripping - long mode και κανονικος
http://www.discountvapers.com/terminator-mini-rebuildable-atomizer-stainless-steel/
http://www.discountvapers.com/terminator-c-tank-rebuildable-atomizer-stainless-steel/
http://www.discountvapers.com/oddity-rebuildable-atomizer-stainless-steel/


Απ' οτι εχω καταλαβει απο μια μικρη αναζητηση στο google, ο oddity ειναι αντιγραφη των nautilus/terminator.
Δεν ειναι τοσο ποιοτικη αντιγραφη του Οδυσσεα δηλαδη, οσο αυτη των nautilus/terminator.
Επισης, κυκλοφορει κι ενας με ονομα choddy που κατατασεται στην κατηγορια του oddity.
Κοινως, μπλεξαμε τα μπουτια μας. :))

Απ: Nautilus/Terminator rebuildable atomizer
« Απάντηση #22 στις: Ιανουαρίου 23, 2013, 22:43 »
Παραλάβαμε σήμερα και αύριο θα είναι διαθέσιμοι στο μαγαζί, (σε περιορισμένη σχετικά ποσότητα),
οι ατσάλινοι επισκευάσιμοι ατοποιητές:Οδυσσέας της tobecco
                                  www.steamforce.gr/index.php?cPath=27_33

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Nautilus/Terminator rebuildable atomizer
« Απάντηση #23 στις: Ιανουαρίου 23, 2013, 23:08 »
Να ρωτήσω κάτι...


Η τροφοδοσία σε αυτού του τύπου τους ατμοποιητές γίνεται μόνο αν ανοίξει η καμπάνα? Με κλειστή καμπάνα δηλαδή δεν θα έχουνε τροφοδοσία?


Μη με πάρετε με τις πέτρες δεν εχω δει από κοντά τέτοιο ατμοποιητή... :tongue_smilie: :))
Σκέφτομαι έντονα για τον Long.


Ο Οδυσσέας της Tobecco που αναφέρει το παραπάνω πόστ με ποιός είναι ίδιος?
Παρακαλώ κάποιο λίνκ! Γιατί εμπερδεύθειν!!! :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος SO69

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε ΣΩΚΡatty και εPVώνω
Απ: Nautilus/Terminator rebuildable atomizer
« Απάντηση #24 στις: Ιανουαρίου 23, 2013, 23:17 »
Ωραία ιδέα και παρουσίαση  :thumpup:

Δυο πράγματα ήθελα να επισημάνω:
Στην δεύτερη και τρίτη φωτογραφία, βλέπω ότι το σύρμα χωρίς αντίσταση περνάει κάτω από το δαχτυλίδι και περισσεύει έξω. Δεν ξέρω την διατομή που χρησιμοποίησες, ούτε και αν έμεινε έτσι ή το "μάζεψες", αλλά αυτό ήταν αιτία διαρροών στον Οδυσσέα. Αντιμετωπιζόταν με το κόψιμο του σύρματος σύριζα και πολύ γερό βίδωμα του δαχτυλιδιού, ώστε να μην αφήνει αυτό το μικρό κενό από τη βάση, λόγω του σύρματος. Γιαυτό εξάλλου και στην v2 του Οδυσσέα, άλλαξε το μεταλλικό περίβλημα του κεραμικού, ώστε να μην χρειάζεται πλέον το σύρμα να περνάει κάτω από το δακτυλίδι.

Κάπου είχα δει μια παραλλαγή του σετάπ που έκανες, στην οποία υπήρχε πάλι συνδυασμός μες και φυτιλιού για τροφοδοσία, μόνο που εκεί χρησιμοποιούσαν δύο κομμάτια φυτιλιού, ένα για κάθε αυλάκι του κεραμικού. Ακουμπούσαν δηλαδή οι πάνω άκρες τους στο μες, ήταν περασμένα στα αυλάκια, έμπαιναν στη βάση του Οδυσσέα (και έμεναν σταθερά) και το μήκος τους ήταν λίγο πιο πάνω από τον πόλο. Δεν ξέρω αν αυτή η καμάρα που κάνει το φυτίλι, με τη χρήση ποτίσει πολύ και δημιουργήσει προβλήματα υπερτροφοδότησης, ενώ με τα δύο κομμάτια φυτιλιού αυτό το ενδεχόμενο εξαλείφεται.
Στα πρώτα σεταρίσματα έκανα πράγματι το λάθος και πέρναγα το σύρμα ανάμεσα σε βάση και δαχτυλίδι και είχα πράγματι ΠΟΛΛΕΣ διαρροές ακόμα και με κλειστή καμπάνα! Ευτυχώς αντιλήφθηκα νωρίς το λάθος και πια το σφηνώνω ανάμεσα σε κεραμικό και βάση!
Δοκίμασα τον τρόπο με τα δύο ξεχωριστά φιτίλια αλλά δυσκολεύουν το συχνό βάλε βγάλε της καμπάνας γιατί οι πάνω άκρες ξεφτίζουν και άντε να τις βάλεις μέσα στην καμπάνα!
Ενώ με την ''καμάρα''  συγκρατούνται προς τα μέσα και ακουμπάνε σταθερά στις άκρες του mesh.
Πράγματι η ''καμάρα'' αυτή λειτουργεί σαν ''αποθήκη'' υγρού αλλά υπερτροφοδοσία δεν έχω παρατηρήσει προς το παρόν. Ίσως αντισταθμίζεται με τη ρύθμιση της καμπάνας οπότε όλα καλά!  :thumpup:


Να ρωτήσω κάτι...


Η τροφοδοσία σε αυτού του τύπου τους ατμοποιητές γίνεται μόνο αν ανοίξει η καμπάνα? Με κλειστή καμπάνα δηλαδή δεν θα έχουνε τροφοδοσία?


Μη με πάρετε με τις πέτρες δεν εχω δει από κοντά τέτοιο ατμοποιητή... :tongue_smilie: :))
Σκέφτομαι έντονα για τον Long.


Ο Οδυσσέας της Tobecco που αναφέρει το παραπάνω πόστ με ποιός είναι ίδιος?
Παρακαλώ κάποιο λίνκ! Γιατί εμπερδεύθειν!!! :laugh1:
Κι εμένα ο πρώτος μου είναι κι ίσως να κάνω λάθος αλλά με κλειστή καμπάνα δεν πρέπει φυσιολογικά να έχει τροφοδοσία!
Ο ατμό της tobecco όπως τον δείχνει η φωτό είναι από αυτούς που δεν μοιάζουν με τον Οδυσσέα εξωτερικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 23, 2013, 23:29 από SO69 »

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus/Terminator rebuildable atomizer
« Απάντηση #25 στις: Ιανουαρίου 23, 2013, 23:57 »
....
Η τροφοδοσία σε αυτού του τύπου τους ατμοποιητές γίνεται μόνο αν ανοίξει η καμπάνα? Με κλειστή καμπάνα δηλαδή δεν θα έχουνε τροφοδοσία?....

...αλλά με κλειστή καμπάνα δεν πρέπει φυσιολογικά να έχει τροφοδοσία!
....

Σωστα. Με κλειστη καμπανα (κατα κανονα) δεν εχει τροφοδοσια.
Ο ελεγχος της τροφοδοσιας του υγρου ειναι αμεσος απο το επιστομιο/καμπανα και επιτρεπει να προσαρμοσουμε την ροη του υγρου με το σεταρισμα της φυτιλοαντιστασης μας και φυσικα τα γουστα μας.

Ο ελεγχος του καθε διαφορετικου αντιγραφου, ποιο ειναι τι, απο ποιο ταιριαζει τι και σε ποιο, ειναι μαλλον αλλη ιστορια και αντε να ξεμπλεξουμε τα μπουτια μας τωρα...  ;D

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Nautilus/Terminator rebuildable atomizer
« Απάντηση #26 στις: Ιανουαρίου 24, 2013, 01:42 »
Οκ Nemesis-rds δεν χρειάζεται. Σε ευχαριστώ!! :respect:


Έχω ξεχωρίσει τα αντίγραφα στο μυαλό μου για την ώρα σε:
1: Αντίγραφα στα οποία το πάνω καπάκι φαίνεται ίσο με το κάτω καπάκι αν τον δεις όρθιο, και
2: Αντίγραφα στα οποία το πάνω καπάκι φαίνεται πιό μεγάλο από το κάτω αν τον δεις όρθιο.

1η κατηγορία:
https://www.vapor-freak.de/Neu-im-Sortiment/Nautilus
Terminator Large http://stormysvaporcellar.com/oc_1/index.php?route=product/category&path=101

2η κατηγορία : (μάλλον όλοι προέρχονται από Κίνα Tobeco)
http://www.discountvapers.com/oddity-rebuildable-atomizer-stainless-steel/
http://steamforce.gr/product_info.php?products_id=281
http://dampferinsel.de/selbstwickel-verdampfer/376/selbstwickelverdampfer-oddy?c=1227 (αν κοιτάξουμε τις φωτογραφίες προσεκτικά σε αυτές που φαίνεται λυμένος, θα παρατηρήσουμε ότι άλλον μας δείχνουν στην κεντρική φωτογραφία και άλλον όταν είναι λυμένος!!!!!!)

Αυτός ο oddity και ο Οδυσσέας του Steamforce ανήκουν στη 2η κατηγορία.


Ευχαριστώ και για τις πληροφορίες σχετικά με τη λειτουργεία τους digitalis :respect:


Edit; Και λίγη ώρα μετά βρήκα αντίγραφο της tobeco με ίσα πάνω και κάτω καπάκια!!!!! :idiot1:  Πάλι μπερδεύτικα!!!! :wall: :wall: :wall:  Άσε που μπορεί να είναι φωτογραφίες του πραγματικού Οδυσσέα!!! :tongue_smilie: :laugh1:  Δυστυχώς δεν έχω δει έναν και δεν ξέρω!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 24, 2013, 02:49 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος STAMATISK

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus/Terminator rebuildable atomizer
« Απάντηση #27 στις: Ιανουαρίου 24, 2013, 16:41 »
Sorry για το off topic αλλα απο ολη αυτη την κουβέντα με τους κλώνους και τα αντίγραφά τους μου έρχεται στο μυαλό ένας τύπος σε εκπομπή τηλεπωλήσεων πριν κάποια χρόνια που τονιζε με έμφαση οτι τα εμπορεύματά του ηταν "... γνήσια απομίμηση δέρματος ...."  :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος Mulder

  • *****
  • 1698
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής Απο Παρασκευή 13/01/12 21:20
Απ: Nautilus/Terminator rebuildable atomizer
« Απάντηση #28 στις: Ιανουαρίου 24, 2013, 18:53 »
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=dAButJwzf_w[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος s.i.jerefos

  • **
  • 305
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus/Terminator rebuildable atomizer
« Απάντηση #29 στις: Ιανουαρίου 24, 2013, 21:52 »
Μακάρι να είναι καλός γιατί κι εγώ τον παράγγειλα χτές απειδή ψάχνω μανιωδός τον Οδυσσέα η κάποιον αλλο Ελληνικό αλλά πουθενα.
Βέβαια μετα την παραγγελία είδα και κάποια βιντεάκια και η διάθεση έπιασε υπόγειο με τα σχόλια περί αντιγραφής και χαμηλής ποιότητας κατασκευής.
Βέβαια θα χαρώ να υπάρξουν γνώμες χρηστών μια και είναι και ο πρώτος μου επισκευάσιμος.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1686 180294 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 04:40
από Tem
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8264 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33896 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 534602 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59707 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237214 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 545 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 14038 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136090 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085151 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35310 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10089 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12