vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

123 επισκέπτες, 3 χρήστες
Milarepa, bakoulini, lemon78

Twitter

ΥΓΡΑ LIQUA

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΥΓΡΑ LIQUA
« Απάντηση #690 στις: Ιανουαρίου 21, 2015, 16:17 »
Νομίζω ότι το RY4 Double της TPA είναι πιο κοντά από όλα.

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ LIQUA
« Απάντηση #691 στις: Ιανουαρίου 21, 2015, 16:23 »
Ευχαριστω πολυ Cruiser...
Σκεφτομουν μηπως ειναι κοντα και το ry69 αν ξερεις θα ηθελα μια γνωμη...

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΥΓΡΑ LIQUA
« Απάντηση #692 στις: Ιανουαρίου 22, 2015, 12:17 »
Από το λίγο που έχω δοκιμάσει από RY69, νομίζω ότι παραείναι γλυκό.

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ LIQUA
« Απάντηση #693 στις: Ιανουαρίου 22, 2015, 12:24 »
Καλως.θα ψαξω να βρω της TPAγια αρχη...Ευχαριστώ πολυ και παλι

Αποσυνδεδεμένος kaozgoat

  • **
  • 252
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ LIQUA
« Απάντηση #694 στις: Ιανουαρίου 22, 2015, 15:17 »
Μιας και τι εφερε η κουβεντα, υπαρχει κανενα αρωμα απο αλλη εταιρεία που να μοιαζει με το American blend   της liqua;

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΥΓΡΑ LIQUA
« Απάντηση #695 στις: Ιανουαρίου 23, 2015, 12:35 »


Red Oriental Tobacco, 12mg

Η εταιρεία μας έκανε την τιμή να βγάλει στην αγορά πέντε νέες γεύσεις και έπεσαν οι 4 πρώτες στα χέρια μου για δοκιμή. Ξεκινάω λοιπόν με το RedOriental. Εντυπωσιακή η απεικόνιση ενός φύλλου καπνού στο εξωτερικό, με φόντο ένα χαρακτηριστικό κτίσμα Κινέζικης αρχιτεκτονικής, δύσκολα μπορεί να προϊδεάσει για το τι ακολουθεί. Ανοίγοντας λοιπόν το μπουκαλάκι, η αίσθηση που παίρνεις είναι από ένα ωραίο και ξηρό καπνικό με κάποια αρώματα μπαχαρικών. Ήρθε στο μυαλό μου το MildKretekτης εταιρείας το οποίο ήταν απίστευτα έντονο για τα γούστα μου και με προκατέλαβε κάπως. Παρόλα αυτά, πήρα τον κλώνο του 3.1ESμου, στημένο με KanthalD 0.28mmσε MCμε αντίσταση 1.57Ω και Nakamichi, και έβαλα υγρό μέχρι τη μέση. Η πρώτη τζούρα μου έδειξε απίστευτη ένταση. Γλυκίζουσα καπνική γεύση, από καπνικό τύπου RYμε κάτι άλλο όμως που δεν μπόρεσα να προσδιορίσω, ελαφρές νότες από μπαχαρικά, περισσότερο γαρύφαλλο, και κάτι που έδινε μια γλυκάδα και ήταν έντονα γνώριμο, άγνωστο όμως ακόμα. Συνέχισα να το ατμίζω έχοντας σκοπό να αναγνωρίσω τη χαμένη γεύση, και είχα ήδη αρχίσει να τείνω στα φρούτα και να ψάχνω. Στο σημείο όμως που χαλάρωσα, το βρήκα: τσάι με φρούτα, μπορεί και λίγο μέλι. Απίστευτη σύλληψη! Στη ρινική εισπνοή, η μύτη πλημμυρίζει με αρώματα καπνού και γλύκας ενώ στην εκπνοή, δεν υπάρχει κάτι άλλο να εμφανιστεί. Το χτύπημα φυσιολογικό προς το ελαφρύ για 12ρι υγρό, πράγμα το οποίο με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι η εταιρεία άλλαξε τη σύστασή της σε αυτό το υγρό, τείνοντας προς την VG. Αυτό, σε συνδυασμό με το εντυπωσιακό ντουμάνι το οποίο απέδωσε. Θα το θεωρήσω ως 50/50 μάλλον. Η επίγευση έρχεται ύπουλα και βασίζεται στο τσάι και στη στιφάδα που αυτό αφήνει στο στόμα, ενώ στρογγυλεύει με μια ευχάριστη γλύκα. Δύσκολα όμως θα το άτμιζα ξανά αυτό το υγρό καθώς παραμένει έντονο και παρόλα αυτά λιγότερο καπνικό από ότι θα το ήθελα. Ίσως με λίγη λιγότερη γλυκάδα να ανέβαινε επίπεδο, αλλά στο σημείο που είναι τώρα ξεφεύγει από την πεπατημένη αντίληψη των καπνικών τύπου orientalμε ευχάριστο τρόπο. 86/100



RY4 Tobacco, 12mg

Νομίζω ότι κάθε εταιρεία που σέβεται τον εαυτό της, δεν μπορεί να πει ότι διαθέτει ολοκληρωμένη σειρά καπνικών χωρίς ένα RYστη συλλογή της. Η Liquaάργησε πολύ να το προσθέσει, αλλά νομίζω δικαιολογημένα καθώς η γκάμα της είχε εξαιρετικά καπνικά έτσι κι αλλιώς. Φέρνοντας λοιπόν το μπουκαλάκι στη μύτη, το χαρακτηριστικό άρωμα του RY4 που όλοι καλά ξέρουμε, γεμίζει τη μύτη. Μάλιστα θα έλεγα ότι περισσότερο τείνει προς το RY4 doublebyTPA, ίσως με μία προσθήκη ξηρών καρπών. Το υγρό πήρε το δρόμο του για τον κλώνο Erlkoniginμου, ο οποίος ήταν στημένος με MCKanthalA1 0.25mmστα 1.8Ω με απλό βαμβάκι. Στην πρώτη τζούρα αναφώνησα ζήτω! Σκεφθείτε ένα Tribeccaχωρίς το άρωμα της καμένης καραμέλας, χωρίς τόση ένταση στο καβουρντισμένο και χωρίς το δεύτερο καπνικό! Με άλλα λόγια, ένα Tribeccaμε «ολίγη». Δεν είναι σαν τα κλασσικά RY4 που γνωρίζουμε, και μάλιστα στη ρινική εισπνοή διακρίνεται μια υποψία οινοπνεύματος. Στη ρινική εκπνοή τώρα, τα πράγματα στρογγυλεύουν αρκετά, με μία μικρή υποψία γλυκάδας. Το χτύπημα απολύτως αναμενόμενο, καθώς και το ντουμάνι, με την αναλογία μάλλον να κυμαίνεται στα συνηθισμένα επίπεδα για την εταιρεία. Επίγευση υπάρχει και είναι ελαιώδης, αφήνοντας ως τελική γεύση στο στόμα μια καθαρή απόδοση καπνικού. Σχεδόν θα μπορούσα να ορκιστώ ότι είναι μία μίξη RYτης TPAαυτό το υγρό, ίσως με ελάχιστη πυραζίνη, αλλά δεν θα το κάνω. Νομίζω πως οι λάτρεις της συγκεκριμένης ποικιλίας καπνικών, θα βρουν εδώ ένα γνήσιο εκφραστή του είδους και φοβάμαι ότι πολλοί θα κολλήσουν. Για μένα πάντως, φαίνεται να εισέρχεται σε υψηλή θέση στις προτιμήσεις μου και θα βρίσκεται μόνιμα στο οπλοστάσιο. 89/100




Two Apples, 6mg

 Η φήμη που επικρατούσε γι αυτό το υγρό, ήταν ότι προσομοίαζε επακριβώς τη γεύση του γνωστού αργιλέ με μήλο. Αυθαίρετα θεωρώ ότι όλοι οι πρώην καπνιστές έχουν δοκιμάσει τουλάχιστον μια φορά κάτι τέτοιο, οπότε θεωρώ τη γεύση γνωστή. Άνοιξα λοιπόν το μπουκαλάκι και το έφερα στη μύτη, για να αναγνωρίσω μία καπνιστή μυρωδιά με τη γλυκάδα του κόκκινου μήλου. Έστησα λοιπόν τον κλώνο Kayfun 3.1ES μου με ένα σύρμα ούτε και εγώ ξέρω πόσο χοντρό, και μου απέδωσε 0.55Ω σε MC 3mm με 7 σπείρες και Nakamichi, και γέμισα μέχρι τη μέση. Το υγρό λοιπόν αντεπεξήλθε στη φήμη του επάξια! Στην εισπνοή έρχεται η γλυκάδα του κόκκινου μήλου και ακολουθείται από αυτή τη χαρακτηριστική γεύση του αργιλέ με πολλές λεπτομέρειες, ακόμα και τη γεύση από το καρβουνάκι. Στην εκπνοή, κυριαρχεί το καπνιστό άρωμα από το καρβουνάκι, με ελαφρές και διακριτικές νότες οξύτητας από πράσινο μήλο. Στη ρινική εισπνοή η γλυκάδα του μήλου στρογγυλεύει ακόμα περισσότερο την αίσθηση του ατμού, ενώ στη ρινική εκπνοή έχεις πραγματικά την εντύπωση ότι βρίσκεσαι σε τεκέ, με την καλή έννοια, όχι τη «βοτανολογική». Πλούσιο το ντουμάνι, 20w είναι αυτά αλλιώς το κοτετσόσυρμα δεν ανάβει με τίποτα, και χτύπημα ακριβώς όσο χρειάζεται. Όσο το άτμιζα και το συνήθιζα, συνάντησα μια υποψία γλυκάνισου ή γλυκόριζας, δεν μπορώ να προσδιορίσω ακριβώς, καταλαβαίνετε όμως τι θέλω να πω. Για τους οπαδούς, θα μπορέσει να αποτελέσει υγρό για όλη μέρα στα σίγουρα, για μένα όμως όχι. Έχω την εντύπωση όμως ότι θα πάει καλά, ακριβώς γιατί προσφέρει μια τσιγαρίσια αίσθηση με μήλο, που στους περισσότερους από μας κάποτε άρεσε. Προφανώς και η ονομασία του υγρού θέλει αλλαγή, κάτι σε Nakhla Apple Tobacco ας πούμε αλλά σε γενικές γραμμές είναι ένα ωραίο υγρό που αν μη τι άλλο ξυπνάει αναμνήσεις! 83/100




Licorice, 6mg

Ίσως το πρώτο της νέας σειράς που κυκλοφόρησε και το οποίο το πήρα με κακό μάτι γνωρίζοντας ότι συνήθως αυτό το έδεσμα έχει έντονη γεύση. Έφερα λοιπόν το μπουκαλάκι στη μύτη και τα αρώματα ήταν όλα εκεί και ολοκάθαρα. Το χαρακτηριστικό άρωμα της γλυκόριζας και αυτή η αίσθηση ούζου που σου αφήνει στο στόμα και τη μύτη. Έβαλα στον 3.1ESμου τον στημένο με 0.55Ω σε MC 3mmμε 7 σπείρες και Nakamichi υγρό μέχρι τη μέση και ξεκίνησα. Η γεύση ήταν η καθαρότερη γεύση γλυκόριζας που έχω δοκιμάσει. Γλυκιά, γλυκανισάτη και το βασικότερο, καθαρή. Στην εισπνοή το στόμα γεμίζει με τη γεύση της και στην εκπνοή γίνεται πιο έντονη η ουζένια πλευρά του υγρού. Στη ρινική εισπνοή η μύτη γεμίζει από γλυκάνισο ενώ στην εκπνοή δεν αλλάζουν και πολλά. Το ντουμάνι πλούσιο και πάλι, αλλά με 20wείναι αναμενόμενο, ενώ το χτύπημα ελαφρύ και απόλυτα ταιριαστό. Δεν έχω και πολλά να πω γι αυτό το υγρό, καθώς η γεύση δεν είναι και τόσο σύνθετη αλλά ευθεία και καθαρή. Εγώ δεν είμαι και ιδιαίτερος φαν της συγκεκριμένης γεύσης, αλλά σε όσους αρέσκονται στην κατανάλωση γλυκανισάτων υγρών και συμπαθούν τη γλυκόριζα, το συστήνω ανεπιφύλακτα! 88/100

Όλα τα review που έχω κάνει, μπορείτε να τα βρείτε και στο http://cruiser79.blogspot.gr/

Αποσυνδεδεμένος marios00apoel1

  • **
  • 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ LIQUA
« Απάντηση #696 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 21:01 »
καποια σελιδα για φτηνα υγρα liqua σαν της fasttech υπαρχει;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: ΥΓΡΑ LIQUA
« Απάντηση #697 στις: Ιανουαρίου 31, 2015, 22:37 »
Η fasttech θα αργησει πααααρα πολυ να τα ξαναβαλει. Τους ειχα ρωτησει με email πριν κανενα μηνα και ουσιαστικα μου ειπαν οτι δεν ξερουν αν και ποτε θα ξαναφερουν.

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ LIQUA
« Απάντηση #698 στις: Φεβρουαρίου 04, 2015, 06:31 »
Παιδιά, εγώ πήρα (βασικά μου τα έφεραν) για δοκιμή 4 των 10 ml. Και συγκεκριμένα τα: Turkish Tobacco, Virginia Tobacco, French Pipe και Cuban Cigar.
Ε, έπαθα την πλάκα μου με το Virginia! ΠΙΠΙΛΑ λέμεεεε! Και με το Turkish μπορώ να πω! Εκπληκτικό! *Αλλά ειδικά με το Virginia!!!!!* Θα πάω να πάρω ένα των 30 ml από 'βδομάδα!
Τα Cuban και French τα ένιωσα πολύ βαριά, ρε παιδιά...  :-\  Δεν ξέρω... :dontknow:  Με μπούχτισαν αμέσως... Σίγουρα σε εμένα δεν θα τα είχα για όλη μέρα αυτά τα δύο, με ΤΙΠΟΤΑ! Για κανα ποτάκι το βραδάκι ίσως, καθώς και για λίγες μόνο τζουρίτσες, είναι ό,τι πρέπει θαρρώ (ως προς ΕΜΕΝΑ τουλάχιστον!)... Και είδα σε όλα τα σχόλια από την αρχή του νήματος ότι έχουν πολλούς φανατικούς. Ειδικά το Cuban. Δεν ξέρω. Να μου πείς βέβαια και η γεύση, είναι κάτι το πολύ υποκειμενικό...


Θέλω επίσης να δοκιμάσω και τα: Bright Tobacco, American Tobacco, Traditional Tobacco και κανα γλυκοφρουτένιο ακόμα για να έχω και πιο σφαιρική άποψη. Κυρίως όμως τα παραπάνω 3 καπνικά που έγραψα. Δεν έχω πάρει καθόλου τόσο καιρό που ατμίζω κανένα γλυκο-φρουτοειδές να πω την αλήθεια. Είμαι ακόμα πιο φαν των καπνικών γεύσεων...
Παίδες, από τα 3 παραπάνω καπνικά που έγραψα, ποιο πιστέυετε ότι ΙΣΩΣ να ερχόταν πιο κοντά στα δικά μου γούστα (με βάση το Virginia π.χ. καλή ώρα);


(Θα παρατηρήσατε ότι δεν ανέφερα καν τα: RY4 tobacco, Mild Kretek Tobacco και Red Oriental Tobacco. Δεν την μπορώ με την καμία αυτή την γλύκα των υγρών που έχουν σαν βάση το "RY4"... Μου προκαλούν λίγο αναγούλα...)


(Στην ψηφοφορία πάνω, από τους 2 στο Virginia, ο ένας είμαι εγώ...!  ;D )

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ LIQUA
« Απάντηση #699 στις: Φεβρουαρίου 04, 2015, 18:38 »
Τα Cuban και French τα ένιωσα πολύ βαριά, ρε παιδιά...  :-\  Δεν ξέρω... :dontknow:  Με μπούχτισαν αμέσως...
Θέλω επίσης να δοκιμάσω και τα: Bright Tobacco, American Tobacco, Traditional Tobacco και κανα γλυκοφρουτένιο ακόμα για να έχω και πιο σφαιρική άποψη. Κυρίως όμως τα παραπάνω 3 καπνικά που έγραψα. Δεν έχω πάρει καθόλου τόσο καιρό που ατμίζω κανένα γλυκο-φρουτοειδές να πω την αλήθεια. Είμαι ακόμα πιο φαν των καπνικών γεύσεων...
Παίδες, από τα 3 παραπάνω καπνικά που έγραψα, ποιο πιστέυετε ότι ΙΣΩΣ να ερχόταν πιο κοντά στα δικά μου γούστα (με βάση το Virginia π.χ. καλή ώρα);
Τα 3 που γράφεις και το mild kretek τα θεωρώ ανώτερα από french & cuban. Με βλέπω να δοκιμάζω virginia πολύ σύντομα. :)
Κι εγώ των καπνικών είμαι, το ΗΤ δεν είναι τσιχλόφουσκα.

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ LIQUA
« Απάντηση #700 στις: Φεβρουαρίου 05, 2015, 03:06 »
Φίλε Doubt, θα πάθεις πλάκα με το Virginia! Δεν ξέρω ποια άλλα έχεις δοκιμάσει από virginia γενικά, αλλά είναι ένα εκ των κορυφαίων. Και το Gina του Atmos Lab που δοκίμασα και που έκανε διθύραμβους ο Ρένος στα review του ότι και καλά δεν έχει ξανατμίσει καλύτερο Virginia, δεν είναι τόσο ωραίο όπως αυτό! Πήγαινε δοκίμασέ το και θα καταλάβεις...

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ LIQUA
« Απάντηση #701 στις: Φεβρουαρίου 08, 2015, 01:12 »
Και ναι, χθες πήρα και American Blend και Traditional Tobacco!
Πολύ ωραία και τα δύο. Το American Blend είναι ήπιο σαν το Bright Tobacco.

Αν και δεν θέλω να κάνω διαφήμιση (γιατί πρώτη φορά πήγα και εγώ) και επειδή ρώτησε ένας συνατμιστής εδώ για φτηνά Liqua, βρήκα στην τύχη ένα μαγαζί στην Κυψέλη, στην Κέρκυρας 50, που λέγεται Atmos Club και έχει σε προσφορά 4 των 30 ml στα €32...
Το fast tech πράγματι, μάλλον δεν θα τα ξαναβάλει στον κατάλογο. Τους έστειλα κι εγώ email...

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ LIQUA
« Απάντηση #702 στις: Φεβρουαρίου 09, 2015, 19:12 »
Φίλε Doubt, θα πάθεις πλάκα με το Virginia! Δεν ξέρω ποια άλλα έχεις δοκιμάσει από virginia γενικά, αλλά είναι ένα εκ των κορυφαίων. Και το Gina του Atmos Lab που δοκίμασα και που έκανε διθύραμβους ο Ρένος στα review του ότι και καλά δεν έχει ξανατμίσει καλύτερο Virginia, δεν είναι τόσο ωραίο όπως αυτό! Πήγαινε δοκίμασέ το και θα καταλάβεις...


Το virginia βγάζει τη γνωστή χορταρίλα όπως όλα? :confused1:

Απ: ΥΓΡΑ LIQUA
« Απάντηση #703 στις: Φεβρουαρίου 09, 2015, 19:33 »
επισης καποιος γνωριζει εαν στην πατρα φερνει καποιο μαγαζι Ligua???? :)

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ LIQUA
« Απάντηση #704 στις: Φεβρουαρίου 11, 2015, 23:10 »

Το virginia βγάζει τη γνωστή χορταρίλα όπως όλα? :confused1:


Όχι, φιλαράκι! Κ Α Θ Ο Λ Ο Υ ! ! ! Καμία μα ΚΑΜΙΑ σχέση όμως...!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 69 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 101 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20462 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280316 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207817 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65339 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173873 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312515 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13680 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124515 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4136 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix