vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

75 επισκέπτες, 5 χρήστες
manoslykos, infernity, FaniFox, aalex, Milarepa

Twitter

ΥΓΡΑ LIQUA

Αποσυνδεδεμένος johngr

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
    • SERVICE - ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ - ΕΞΟΥΣΙΟΔ. SERVICE SAMSUNG LG PANASONIC
Απ: ΥΓΡΑ LIQUA
« Απάντηση #435 στις: Μαρτίου 18, 2014, 14:13 »
τωρα που το λες οντως.εχει μια υποψια γλυκαδας σαν μελι.χρησιμο  tip.ευχαριστω.


Στάλθηκε από το GT-I8190 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Dumaneiros

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ LIQUA
« Απάντηση #436 στις: Μαρτίου 18, 2014, 14:33 »
το traditional tobacco ήταν το πρώτο υγρό που πήρα,δεν είναι άσχημο αλλά θα το χαρακτήριζα κάπως αδιάφορο γευστικά,το πήρα με 18mg νικοτίνη και το παράτησα στο τέλος,με απανωτές τζούρες με "χτύπαγε" πολύ η νικοτίνη και με ενοχλούσε
πήγα σε άλλο υγρό με 12mg (gina-atmos lab)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 18, 2014, 14:43 από Dumaneiros »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΥΓΡΑ LIQUA
« Απάντηση #437 στις: Μαρτίου 20, 2014, 11:07 »
Μέρος 3ον και τελευταίο!




 
 American Tobacco ή American Blend 12ρι, Δεκέμβριος 2013
 
Σε μία παραγγελία που έκανα, βρήκα και αυτό το υγρό το οποίο παραδόξως δεν είναι από τα ευρέως προτιμώμενα της Liqua. Φτηνό ήταν, βάλε ένα δεκάμελο για δοκιμή είπα, πόσο λάθος έκανα που δεν πήρα τριαντάμελο και πολλά κομμάτια τελικά… Και εξηγούμαι!
Ανοίγοντας το μπουκαλάκι, δεν μου ήρθε και κάτι συγκεκριμένο στη μύτη. Υποτονικό άρωμα υγρού καπνού, και πραγματικά πίστεψα ότι μπορεί και να πετύχαμε την πρώτη καπνική αστοχία της εταιρίας. Σε συνδυασμό με το γεγονός ότι δεν είναι και από τα πολύ διαδεδομένα αρώματα, οι φόβοι μου αυξήθηκαν. Για ξεκίνημα το έριξα σε φρέσκο Protank II. Χαμηλή αντίσταση, αρκετά βολτ και πάμε για δοκιμή. Σχεδόν δεν πίστευα το στόμα και τη μύτη μου. Ένα πραγματικά καπνικό υγρό γεμάτο αντιθέσεις, οι οποίες ακύρωναν η μία την άλλη, με αποτέλεσμα ένα απλό, γευστικό και πουρένιο αποτέλεσμα. Κάτι σαν Cuban Cigar, χωρίς τη γλυκάδα και τον ξηρό καρπό. Κάτι σαν French Pipe χωρίς το ξύλο. Και όλα αυτά με την ξηρότητα του Traditional. Αφού το συνήθισα λίγο, ώστε να έχω μία πρώτη άποψη και αφού σιγουρεύτηκα ότι ο επισκευάσιμος δεν είχε κατάλοιπα άλλων γεύσεων (μετάφραση: τον έλιωσα στη VG…), έκανα μετάγγιση. Βίδωσα, έδωσα γκάζι και πραγματικά πετάχτηκα από τη θέση μου. Έντονος καπνός, με ξερή γεύση και απαλή υφή, και την γλυκιά πικράδα του πούρου, μαζί με χτύπημα κανόνι και ποσότητα ατμού που θα ζήλευε και ο Τιτανικός, έγιναν ένα κουβάρι στο στόμα και τη μύτη μου, με αποτέλεσμα να βήξω ευλαβικά και να καθίσω πάλι κάτω, με αυτό το ηλίθιο ατμοχαμόγελο που όλοι μας αποκτάμε όταν ανακαλύψουμε μια νέα γεύση που μας αρέσει. Δεν μπορώ να περιγράψω κάτι άλλο, και το μόνο που έχω να πω είναι ότι πλέον το American Tobacco κονταροχτυπιέται με το Cuban Cigar κάθε φορά που πρέπει να αποφασίσω πιο από τα δύο θα πάρω. Και συνήθως, παίρνω και τα δύο! Το βαθμολόγησα με 89/100, όσο ακριβώς και το Cuban Cigar. Και ο λόγος είναι ότι και τα δύο παίζουν μεταξύ 87-90, χωρίς να είναι σταθερά. Κάποια άλλη μέρα, μπορεί να άλλαζαν σειρά αυτές οι δύο βαθμολογίες. Είναι πλέον ένα από τα υγρά που θα έχω μόνιμα στο οπλοστάσιο, για όταν βαριέμαι τη σκέτη βάση…
 




Chocolate, 9ρι, Ιανουάριος 2014
 
Κοντεύουμε σιγά σιγά στο τέλος…
 Όταν αφίχθη στο κατάστημα από το οποίο προμηθεύομαι τα υλικά μου, ειδοποιήθηκα και πήγα άμεσα, με την ελπίδα να έχουν έλθει και τα υπόλοιπα που περιμένω για να τελειώσω επιτέλους αυτό το μαραθώνιο. Για κακή μου τύχη, μόνο αυτό είχε έρθει και έτσι αρκέστηκα σε αυτό. Για πρώτη κίνηση, γεμίσαμε έναν blackmambaγια το δοκιμαστήριο του μαγαζιού, και αποφασίσαμε να το περάσουμε οντισιόν. Η μυρωδιά, ήταν ωραία, γλυκιά και έντονη, σαν σκούρα σοκολάτα με έξτρα γλυκάδα. Μου θύμισε έντονα το άρωμα της AtmosBlackChocolate, χωρίς όμως την ελαφρά οξύτητα που αναδίδει. Ο Mambaσκαρφάλωσε στο μοντ και ξεκίνησε το έργο του. Δεν με ενθουσίασε, αλλά με την καλή έννοια. Η γεύση ήταν ωραία και ελαφριά, με λίγη γλυκάδα, και με τίποτα μπουχτιστική και γεμάτη όπως άλλων εταιριών. Υπ΄όψιν ότι το αγαπημένο μου σοκολατένιο είναι το Café Mochaτης Haloμέχρι στιγμής και με πάσα επιφύλαξη αφού δεν έχω δοκιμάσει ακόμα το BelgianCocoa. Η μόκα είναι πεντανόστιμη αλλά πάνω από 3 συνεχόμενες τζούρες δεν μπορείς να κάνεις. Ε, η σοκολάτα της Liqua, είναι το ακριβώς αντίθετο: Όμορφη και καθαρή σοκολατένια μυρωδιά στο χώρο, χαλαρή γεύση, όχι υποτονική, και πολύ εύκολα μπορεί να το ατμίσει κάποιος όλη μέρα. Με το γέμισμα του επισκευάσιμου, το υγρό απέκτησε ένα επίπεδο ακόμα, αφού η σοκολάτα ως γεύση οξύνθηκε αρκετά, χωρίς ευτυχώς να ανεβαίνει και η γλυκάδα αναλογικά. Η αίσθηση του ατμού στο στόμα έγινε πολύ πιο πλούσια και γεμάτη, και το αρχικό μου συμπέρασμα επιβεβαιώθηκε, ατμίζεται όλη μέρα και πολύ ευχάριστα. Το χτύπημα ήταν αρκετά ελαφρύ για 9ρι PGbasedυγρό, και το ντουμάνι τίποτα παραπάνω από αυτό που περιμένει κάποιος για τέτοια σύνθεση. Η ρινική εισπνοή και εκπνοή είναι πολύ ωραία, παραγράφοντας τις παραφωνίες μερικών υγρών του παρελθόντος. Επιστρέφω στην ατάκα «δεν με ενθουσίασε, με την καλή έννοια». Όταν π.χ. πρωτοδοκίμασα το Café Mocha, είπα wow! Αλλά το αποτέλεσμα ήταν να το βαρεθώ πολύ εύκολα και να καταντήσει για μένα ένα υγρό με τόσο δυνατή γεύση, το οποίο πλέον θέλω απλά για 1 – 3 τζούρες τη μέρα, και όχι απαραίτητα συνεχόμενες. Αυτό δε νομίζω να το πάθω ποτέ με το υγρό της Liqua, όπως βέβαια στον αντίποδα, δεν πρόκειται να νιώσω ποτέ το αίσθημα «θέλω σοκολάτα Liquaτώρα». Δεν είναι από τα υγρά που θα περιμένω πως και πώς να το ατμίσω, αλλά ανά πάσα στιγμή μπορεί να φάω το κλικ και να τρέξω να το προμηθευτώ. Και αυτή η αντίθεση είναι που το ανεβάζει πολύ στα μάτια μου ιδιαίτερα λαμβάνοντας υπ’ όψιν ότι είναι ωραιότατο για όλη μέρα. 82/100.





 Mints 12ρι, Μάρτιος 2014
 
Όπως πολύ καλά ξέρουμε, στην αγορά υπάρχουν πάμπολλα υγρά τα οποίο στην ονομασία τους περιέχουν λέξεις όπως, mint, menthol, minty, cool, arctic, sub zero κλπ κλπ. Το καθένα με τη δική του προσωπικότητα, και χωρίς απαραίτητα να είναι κατανοητό το αν εννοούν μέντα, δυόσμο ή απλά μενθόλη. Για κάποιον νέο στο χώρο, οι έννοιες της μέντας και της μενθόλης, ταυτίζονται. Για όσους το έχουν μελετήσει λίγο παραπάνω, όχι. Στην περίπτωση του συγκεκριμένου υγρού, ανοίγοντας το μπουκαλάκι, η μυρωδιά του δυόσμου είναι έντονη και ευχάριστη. Και για άλλη μια φορά, η εταιρεία κάνει αυτό που υπόσχεται, το να συμφωνεί δηλαδή το άρωμα με τη γεύση, πράγμα στο οποίο έχει αποτύχει σε ελάχιστες περιπτώσεις. Καλό σκορ για τόσο μεγάλη γκάμα! Ο επισκευάσιμος γέμισε, σκαρφάλωσε στο SVD και ξεκίνησε το έργο του. Και με έστειλε πίσω στην εποχή, που άκουγα το δάσκαλο μόλις είχε μπει στην τάξη να λέει το όνομά μου, συνοδευόμενο από μπινελίκια και την ατάκα «φτύσε την τσίχλα αμέσως»! Και μπορεί για τη γενιά μου να ήταν η Big Babol το σουξέ της εποχής, εγώ όμως διαφωνούσα, μασώντας φανατικά Stimorol και Dentyne. Ε, η μίξη πράσινης και μπλε Dentyne ήταν το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό ατμίζοντας το Mints. Όχι πολύ έντονη δροσιά, δυόσμος σε ποσοστό 80+% και μέντα το υπόλοιπο. Η γεύση ομοιογενής, και γεμάτη. Το χτύπημα περίμενα ότι θα με στείλει αδιάβαστο, καθώς στα mg που κινούμαι συνήθως, ο συνδυασμός μενθόλης και 12mg φαίνεται τεράστιος, αλλά τα πράγματα ευτυχώς δεν ήταν έτσι. Το κακό και εδώ όπως και σε προηγούμενα γλυκά της εταιρείας, είναι ότι η νικοτίνη γίνεται αντιληπτή στα πλάγια της γλώσσας, με τη μορφή πικράδας και ελαφριού καψίματος. Από θέμα ντουμανιού, τα πράγματα ήταν πολύ ικανοποιητικά αν λάβουμε υπ’ όψιν τη σύσταση του υγρού, αλλά μάλλον έβαλαν και τα 13W το χεράκι τους (ή μάλλον το αμπεράκι τους). Ένα πολύ ωραίο κατά τη γνώμη μου υγρό, το οποίο προσωπικά δεν θα το άτμιζα όλη μέρα. Ούτε νομίζω ότι θα ένιωθα την έντονη επιθυμία. Αλλά σίγουρα όταν το βρίσκω μπροστά μου, μία τράκα θα την κάνω. Όχι γιατί δεν είναι καλό, αλλά γιατί προσωπικά δεν είναι μια γεύση που πλέον με ενθουσιάζει. 74/100 σίγουρα υπάρχουν πολύ καλύτερα αλλά πολύ περισσότερα χειρότερα υγρά!
 



 Menthol 12ρι, Μάρτιος 2014
 
Το τελευταίο υγρό που απέμεινε για δοκιμή. Λαμβάνοντας υπ’ όψιν την εισαγωγή του προηγούμενου, ανοίγοντας το μπουκαλάκι έρχεται στη μύτη μια καθαρή γεύση γλυκιάς μέντας. Θα το παρομοίαζα με τις τσίχλες Orbit White και με τις κλασικές Mentos. Όπερ και εγένετο. Πλούσια γεύση μέντας, με ένα ζαχαρένιο υπόβαθρο, σε πολύ καλή αναλογία. Σαφώς πιο έντονη δροσιά, όχι όμως όση θα περίμενα. Δεν φανταζόμουν να το πω ποτέ αυτό αλλά σίγουρα θα ήθελε περισσότερη μενθόλη. Και εδώ το χτύπημα δεν ήταν το αναμενόμενο, σαφώς μεγαλύτερο φυσικά από το προηγούμενο. Και εδώ παρόν το κάψιμο και η πικράδα στη γλώσσα και ο ατμός αρκετός για τη σύσταση του υγρού. Έλειπε όμως ένα βασικό πράγμα: αυτή η έκρηξη γεύσης που περιμένεις έχοντας κάνει το συνδυασμό με την τσίχλα ή την καραμέλα που είπα πριν. Η τελική μου άποψη για το υγρό, είναι η ίδια ακριβώς με το παραπάνω, και την αντιγράφω αυτούσια, μαζί με τη βαθμολογία: «Ένα πολύ ωραίο κατά τη γνώμη μου υγρό, το οποίο προσωπικά δεν θα το άτμιζα όλη μέρα. Ούτε νομίζω ότι θα ένιωθα την έντονη επιθυμία. Αλλά σίγουρα όταν το βρίσκω μπροστά μου, μία τράκα θα την κάνω. Όχι γιατί δεν είναι καλό, αλλά γιατί προσωπικά δεν είναι μια γεύση που πλέον με ενθουσιάζει. 74/100 σίγουρα υπάρχουν πολύ καλύτερα αλλά πολύ περισσότερα χειρότερα υγρά!»
 
Επιτέλους, αυτό το πρότζεκτ που ξεκίνησε το καλοκαίρι του 2012 ολοκληρώθηκε. Θα παρατηρήσετε ότι λείπει ένα από τα υγρά της εταιρείας, το Blackberry. Δεν ασχολήθηκα με αυτό, καθώς πηγές μου λένε ότι η εταιρεία θα το σταματήσει. Με πιάνει μια ελαφρά μελαγχολία γράφοντας αυτές τις τελευταίες γραμμές, καθώς μέσα σε αυτό το review βλέπω την πορεία μου στο ητ μέχρι τώρα. Όταν άτμισα το Berries Mix τον Ιούλιο του 2012, ήμουν μόλις 6 μήνες ατμιστής, 4 μήνες στα DIY και ακόμα δεν ήμουν σίγουρος ούτε για το τι κάνω, ούτε για το αν τελικά έχω όντως καταφέρει να απαλλαγώ από το τσιγάρο. Σήμερα τα πράγματα είναι τελείως διαφορετικά! Ας πάμε όμως και λίγο στην Liqua. Το έχω πει στο παρελθόν και θα το ξαναπώ: πρόκειται για μία εταιρεία της οποίας τα υγρά είναι κατά κανόνα εξαιρετικά, με λίγες αστοχίες. Τα καπνικά τα οποία ενδιαφέρουν τους περισσότερους, τα θεωρώ πολύ καλά. Σίγουρα η σχέση τιμής/απόδοσης πιάνει μεγάλα νούμερα, όπως επίσης σίγουρα κάποια καπνικά της βρίσκονται σχεδόν μόνιμα στην θήκη που κουβαλάω μαζί μου. Αν η ποιότητα παραμείνει σταθερή, το σίγουρο είναι ότι η εταιρεία θα συνεχίσει να κρατά το κομμάτι της στην αγορά και οι φανατικοί της θα αρχίσουν να αυξάνονται. Εγώ πάω για άλλες δοκιμές πλέον και σας ευχαριστώ για την υπομονή σας διαβάζοντας τα σεντόνια μου! Και ένα τελευταίο: Αν κάποιος ξέρει κάποιο άρωμα το οποίο να αποδίδει τη γεύση του American Tobacco, το θέλω επειγόντως!!!
 
Εδώ το πρώτο μέρος.
Εδώ το δεύτερο μέρος.
 






Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ LIQUA
« Απάντηση #438 στις: Μαρτίου 21, 2014, 10:47 »
Αψογος οπως σε ολες τις παρουσιασεις!!! Μας ξαναεβαλες στο τριπακι να ψαχνουμε τις κρυμενες νοτες μεσα στις γευσεις!!!!
Μηπως να το ψαξεις και λιγο με κανεναν Genesis που εχει μεγαλυτερη "αναλυτικοτητα" στη γευση? ???  (ασχετα αν ειναι θεμα γουστου  αν αυτο αρεσει σαν αποτελεσμα, η' οχι).




Σ.Σ  :D   Σε περιπτωση που εισαι "ψαλιδοχερης" με τους μεσατους προτεινω να σου ερχεται ετοιμος/στημενος απο κανεναν guru του site οποτε ετοιμαζεις κριτικη.  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 21, 2014, 12:39 από DIMTH »

Αποσυνδεδεμένος Pouf

  • ***
  • 605
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ LIQUA
« Απάντηση #439 στις: Μαρτίου 21, 2014, 10:51 »
Με μια αγορά, μου είχαν κάνει δώρο ένα Liqua με γεύση κεράσι. Πρέπει να πω, ότι αν και δεν είμαι των φρούτων, η γεύση του ήταν αρκετά πιστή στη γεύση των κερασιών ζαχαροπλαστικής που βάζουν και σε κάποια ποτά.

Απ: ΥΓΡΑ LIQUA
« Απάντηση #440 στις: Μαρτίου 22, 2014, 01:02 »
Σε υγρό μάρκας Liqua ποιό μοιάζει περισσότερο με κανονικά τσιγάρα ή καπνό? Όχι σε πίπα και πούρο!


Θα βάλω παραγγελία στην fasttech και έλεγα να δοκιμάσω τίποτα καπνικό..

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ LIQUA
« Απάντηση #441 στις: Μαρτίου 22, 2014, 01:19 »
(1), (2), (3).
Kαλυτερες περιγραφες για τα Liqua δεν προκειται να βρεις πουθενα, ο Cruiser εχει κανει εξαιρετικη δουλεια.
Μελετησε τες και διαλεξε το καταλληλο για σενα. :)

Αποσυνδεδεμένος mgd

  • *
  • 41
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΥΓΡΑ LIQUA
« Απάντηση #442 στις: Μαρτίου 30, 2014, 16:48 »
Σωστος και αντικειμενικος ο Cruizer , βοηθησε πολυ  :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος johngr

  • *
  • 62
  • Φύλο: Άντρας
    • SERVICE - ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ - ΕΞΟΥΣΙΟΔ. SERVICE SAMSUNG LG PANASONIC
Απ: ΥΓΡΑ LIQUA
« Απάντηση #443 στις: Μαρτίου 30, 2014, 17:44 »
Σε υγρό μάρκας Liqua ποιό μοιάζει περισσότερο με κανονικά τσιγάρα ή καπνό? Όχι σε πίπα και πούρο!


Θα βάλω παραγγελία στην fasttech και έλεγα να δοκιμάσω τίποτα καπνικό..
turkish tobacco.. σε οσους το εδωσα και το δοκιμασαν ετσι για πλακα χωρις να ειναι ατμιστες μου ειπαν, ''μα αυτο ειναι τσιγαρο κανονικο''...βεβαια η γευση ειναι υποκειμενικη παντα...

Αποσυνδεδεμένος mgd

  • *
  • 41
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΥΓΡΑ LIQUA
« Απάντηση #444 στις: Μαρτίου 30, 2014, 20:59 »
Να πω και γω την γνωμη μου για το cuban cigar..
Οταν το δοκιμασα απογοητευτικα, γιατι ηταν το 2ο "καπνικο" που ατμισα,
μετα το Tobacco της Nobacco (σαν να ατμιζω νερο με σταχτη)
Σημερα, το ξαναδοκιμασα καταλαθως, (δεν ειχα αδειασει τον ατμοποιητη)
Και μαρεσε παααρα πολυ!!
Δεν βαζω ψηφο , καθως μονο αυτο και την φραουλα εχω δοκιμασει ( :thumpup: :thumpup: :thumpup:  στην φραουλα)
και αφου δοκιμασω 4-5 υγρα ακομα θα ψηφισω (να ειμαστε αντικειμενικοι! )
2/2  :thumpup:  προς το παρον!

Αποσυνδεδεμένος sylvester79

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
  • όποιος νύχτα περπατεί..... μη τα λέμε πάλι......
Απ: ΥΓΡΑ LIQUA
« Απάντηση #445 στις: Απριλίου 04, 2014, 18:08 »
Οι δικές μου παρατηρήσεις πάνω σε αυτά τα υγρά:
Καταρχήν πρόκειται για τα υγρά που προσωπικά θα πρότεινα στον καθένα. Δεν πρόκειται για εταιρία που βγάζει υγρά απλά για να βγάλει. Καθώς επίσης και δεν πετάει υγρά στην αγορά τα οποία πριν δεν έχει δοκιμάσει για χρονικό διάστημα τέτοιο ώστε να βγάλει ασφαλή συμπεράσματα. Γι'αυτό και οι "αποτυχίες" της είναι αναλογικά με άλλες εταιρίες μηδαμινές.
Τώρα συγκεκριμένα για κάποιες γέυσεις. Αυτό που έχω καταλάβει μετά απο αρκετά πειράματα, ψάχνωντας την τέλεια αναπαραγωγή του Cuban Cigar είναι πως όπου πούρο.... για την εταιρία αυτή τουλάχιστον μεταφράζεται σε Acetyl Pyrazine. Το αποτέλεσμα φυσικά ήρθε τυχαία για μένα όταν έφτιαξα πριν απο ένα μήνα ένα υγρό και έβαλα αντίθετες αναλογίες. Ήθελα να βάλω σοκολάτα 3% και AP 1% και έβαλα τα αντίθετα λόγω βιασύνης. Το αποτέλεσμα ήταν να σκέφτομαι επι μέρες πως ήταν δυνατόν να ατμίζω Cuban Cigar με σοκολάτα ενώ ήθελα να φτιάξω σοκολάτα με AP. To επόμενο βήμα μου ήταν να μυρίσω απλά την πυραζίνη και να αντιληφθώ οτι μύριζα Cuban Cigar. Την άρπαξα, την πέταξα σε ποσοστό 2,5% σε 24άρα βάση και νάσου το Cuban Cigar.... AP λοιπόν η απάντηση στο Cuban Cigar. Και είμαι κάθετος. Επίσης, το Traditional Tobacco είναι ξεκάθαρα το Torgue56 της Halo, έναν τόνο πιο ελαφρύ. Ίσως το Torgue περιέχει λίγη menthol και για το λόγο αυτό είναι πιο bright η γεύση του. Αλλα το σώμα της γεύσης είναι 200% το ίδιο και απαράλαχτο. Δεν έχω δοκιμάσει το American αλλά απο τις περιγραφές, πρόκειται για μια παραλλαγή του Cuban Cigar, συνεπώς αποτελεί προϊόν AP. Ομοίως το French Pipe, όταν το δοκίμασα δεν ήξερα οτι το δοκιμάζω μιας και είχε γίνει λάθος. Πήρα Cuban Cigar, κατα λάθος μου δώσανε French Pipe και προβληματιζόμουν επι μέρες για ποιό λόγο είναι τόσο απαλή η γεύση. Έτσι συνειδητοποίησα πως το French Pipe είναι το Cuban Cigar ένα τόνο πιο ελαφρύ.
Αυτά προς το παρόν. Keep Walking! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: ΥΓΡΑ LIQUA
« Απάντηση #446 στις: Απριλίου 04, 2014, 19:29 »
Φίλε sylvester αν ισχύουν τα όσα γράφεις, θα με σώσεις. Το cuban cigar θα μπορούσα να το ατμίζω ανά λίτρα, οποτε θα προμηθευτώ λίγη AP και θα δοκιμάσω τα όσα λες.

Αποσυνδεδεμένος sylvester79

  • *
  • 52
  • Φύλο: Άντρας
  • όποιος νύχτα περπατεί..... μη τα λέμε πάλι......
Απ: ΥΓΡΑ LIQUA
« Απάντηση #447 στις: Απριλίου 05, 2014, 02:26 »
μόλις το πάρεις στα χέρια σου μύρισέ το. Τα υπόλοιπα είναι απλά.

Αποσυνδεδεμένος UltiMo_

  • *
  • 9
  • Φύλο: Άντρας
  • When life throws you curves, aim for the apex
Απ: ΥΓΡΑ LIQUA
« Απάντηση #448 στις: Απριλίου 05, 2014, 06:30 »
Φήμες λένε οτι πολύς κόσμος έχει "καεί" με το vanilla πάντως..  :-[ ;D

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: ΥΓΡΑ LIQUA
« Απάντηση #449 στις: Απριλίου 06, 2014, 21:24 »
Οι δικές μου παρατηρήσεις πάνω σε αυτά τα υγρά:
Καταρχήν πρόκειται για τα υγρά που προσωπικά θα πρότεινα στον καθένα. Δεν πρόκειται για εταιρία που βγάζει υγρά απλά για να βγάλει. Καθώς επίσης και δεν πετάει υγρά στην αγορά τα οποία πριν δεν έχει δοκιμάσει για χρονικό διάστημα τέτοιο ώστε να βγάλει ασφαλή συμπεράσματα. Γι'αυτό και οι "αποτυχίες" της είναι αναλογικά με άλλες εταιρίες μηδαμινές.
Τώρα συγκεκριμένα για κάποιες γέυσεις. Αυτό που έχω καταλάβει μετά απο αρκετά πειράματα, ψάχνωντας την τέλεια αναπαραγωγή του Cuban Cigar είναι πως όπου πούρο.... για την εταιρία αυτή τουλάχιστον μεταφράζεται σε Acetyl Pyrazine. Το αποτέλεσμα φυσικά ήρθε τυχαία για μένα όταν έφτιαξα πριν απο ένα μήνα ένα υγρό και έβαλα αντίθετες αναλογίες. Ήθελα να βάλω σοκολάτα 3% και AP 1% και έβαλα τα αντίθετα λόγω βιασύνης. Το αποτέλεσμα ήταν να σκέφτομαι επι μέρες πως ήταν δυνατόν να ατμίζω Cuban Cigar με σοκολάτα ενώ ήθελα να φτιάξω σοκολάτα με AP. To επόμενο βήμα μου ήταν να μυρίσω απλά την πυραζίνη και να αντιληφθώ οτι μύριζα Cuban Cigar. Την άρπαξα, την πέταξα σε ποσοστό 2,5% σε 24άρα βάση και νάσου το Cuban Cigar.... AP λοιπόν η απάντηση στο Cuban Cigar. Και είμαι κάθετος. Επίσης, το Traditional Tobacco είναι ξεκάθαρα το Torgue56 της Halo, έναν τόνο πιο ελαφρύ. Ίσως το Torgue περιέχει λίγη menthol και για το λόγο αυτό είναι πιο bright η γεύση του. Αλλα το σώμα της γεύσης είναι 200% το ίδιο και απαράλαχτο. Δεν έχω δοκιμάσει το American αλλά απο τις περιγραφές, πρόκειται για μια παραλλαγή του Cuban Cigar, συνεπώς αποτελεί προϊόν AP. Ομοίως το French Pipe, όταν το δοκίμασα δεν ήξερα οτι το δοκιμάζω μιας και είχε γίνει λάθος. Πήρα Cuban Cigar, κατα λάθος μου δώσανε French Pipe και προβληματιζόμουν επι μέρες για ποιό λόγο είναι τόσο απαλή η γεύση. Έτσι συνειδητοποίησα πως το French Pipe είναι το Cuban Cigar ένα τόνο πιο ελαφρύ.
Αυτά προς το παρόν. Keep Walking! :thumpup:

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω κάθετα με το σημείο που έκανα έντονο. Το AP ως ενισχυτικό γεύσης, προσθέτει στο υγρό ένα άρωμα ξηρών καρπών, λαδερή υφή ατμού και μία γεύση η οποία προσομοιάζει καβουρντισμένο καλαμπόκι, κάτι σαν εκείνο που βρίσκουμε σε mix ξηρών καρπών και συνοδεύει άριστα το ουισκάκι! Σίγουρα η Liqua χρησιμοποιεί πάρα πολύ στην παραγωγή του Cuban Cigar, πράγμα το οποίο δεν ίσχυε πάντα, αλλά δεν μπορείς να αγνοήσεις και το καπνικό του υπόβαθρο! Σίγουρα το συγκεκριμένο έχει αλλάξει πάρα πολύ από τότε που το πρωτο άτμισα, σχεδόν ένα χρόνο πριν. Και όχι προς το καλύτερο, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι ακόμα ένα από τα αγαπημένα μου.

Διαφωνώ και με την άποψή σου για το French Pipe αλλά αυτό δεν θα το αναλύσω γιατί είναι καθαρά υποκειμενικό το κομμάτι. Στο προηγούμενο στάθηκα γιατί θεωρώ τη θέση σου λίγο παραπλανητική(χωρίς παρεξήγηση καθώς πρόκειται για την υποκειμενικότητα της αντίληψης της γεύσης), όχι με την κακή έννοια. Απλά είμαι της άποψης ότι διαβάζοντας το ποστ σου, κάποιος θα προμηθευτεί Pyrazine, θα την ρίξει στη βάση του και θα περιμένει να ατμίσει cuban cigar, με αποτέλεσμα να απογοητευτεί. Παρ' όλα αυτά, αναγνωρίζω ότι αρκετοί θα βρεθούν και θα συμφωνήσουν απόλυτα μαζί σου μιας και στατιστικά θα συμφωνούν κατά κανόνα με την αντίληψη της γεύσης σου.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 221 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20854 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281678 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207966 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66104 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174761 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312985 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14438 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124914 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93636 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4232 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix