vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

531 επισκέπτες, 8 χρήστες
Tem, dkostas, Tazz, manoslykos, Jorge, FaniFox, JohnDag, gama

Twitter

Τι θα λέγατε για περισσότερο "απλές" γεύσεις?

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Τι θα λέγατε για περισσότερο "απλές" γεύσεις?
« στις: Σεπτεμβρίου 03, 2010, 18:51 »
Τον τελευταίο καιρό, περισσότερο από κάθε άλλη φορά κυκλοφορούν υγρά με τρελούς συνδυασμούς γεύσεων.
Με αφορμή μία ανταλλαγή απόψεων που είχα με τον Βαγγέλη (SEB) κατέληξα να συμφωνήσω οτι κάποια υγρά περιέχουν πλέον πάρα πολλά συστατικά, με αποτέλεσμα να έχουμε χάσει τη μπάλα και να μην είμαστε σίγουροι αν είναι αρκετά ασφαλής η χρήση τους  :hmmm:
Να μην αναφέρω και τους συνδυασμούς που μπορούμε να κάνουμε μόνοι μας στο σπίτι  :yes:
Έχουμε γλυτώσει ΟΛΟΙ από πίσσες και 1000άδες χημικά του Κ.Τ., δεν θα ήταν κρίμα να την πάθουμε από αλλού, αναρωτιέμαι...
Βέβαια, κάποια υγρά (όχι όλα) έχουν πάρει πιστοποίηση για τα συστατικά τους ή τα ίδια συστατικά έχουν αποδειχτεί από άλλες έρευνες ως ακίνδυνα για τον άνθρωπο.
Οι συνδυασμοί τους όμως?  :confused1:
Δεν μπορεί να ατμίζουμε άρωμα μπέϊκον και .... τιραμισού και να μην τρέχει τίποτα  :tongue_smilie:

Ίσως λοιπόν (κατά τη γνώμη μου σίγουρα) είναι καλύτερο να προσπαθήσουμε να μάθουμε στο άτμισμα απλούστερων γεύσεων. Το καλύτερο θα ήταν σκέτη VG ή PG, σε όποια περιεκτικότητα νικοτίνης επιθυμεί ο καθένας μας.
Εγώ ξεκίνησα να ατμίζω πλέον VG και PG 24άρα.
Από χτύπημα όπως το ξέρω, αλλά από γεύση.... έτσι κι έτσι. Τουλάχιστον στην αρχή.
Έτσι το κάνω μίξη με κάποιες σταγόνες αρώματος βανίλιας και είμαι καλά.
Ποια είναι η δική σας γνώμη?

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι θα λέγατε για περισσότερο "απλές" γεύσεις?
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2010, 19:06 »
Kωστα μου επειδή είμαι η αιτία του κακού θα μιλήσω πρώτος,αν δεν σε πειράζει.Όταν παρέλαβα τα υγρά απο HG(VG-PG) σε 36 mg και τα υγρά για αραίωση αποφάσισα να δοκιμάσω σκέτο το υγρό χωρίς καμία προσθήκη αρώματος.Το μείγμα ήταν 2ml VG 36mg νικοτίνη και 1ml σκέτη VG.Mε τον 510 και στα 5 βολτ όταν δοκίμασα χοροπηδούσα σαν μικρο παιδί απο την χαρά μου.Απο εκείνη την μέρα είμαι με αυτό το μείγμα και όσες φορές προσπάθησα να δοκιμάσω κάποιο άλλο υγρό το άφηνα στην άκρη κατευθείαν.Δεν  μπορώ να το εξηγήσω πως το αγαπημένο μου espresso δεν μπορώ καν να το ατμισω  :confused1:
Ενα καλό που παρατήρησα είναι η μεγάλη διάρκεια του φίλτρου και το οτι δεν με μπουχτίζει σε όλη την διάρκεια της μέρας.
Να διευκρινίσω οτι δεν το έκανα απο φόβο για το τι περιέχουν τα αρώματα η τα υπόλοιπα έτοιμα σε γεύσεις υγρά.Όπως σου είπα με πμ με κούρασαν υγρά που στην πρώτη παραγγελιά ήταν τελοια και την δεύτερη φορά που τα ξαναεπαιρνα ήταν διαφορετικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 03, 2010, 20:06 από SEB »

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Τι θα λέγατε για περισσότερο "απλές" γεύσεις?
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2010, 19:14 »
Ερχομαι κι εγώ να συμφωνήσω και με τους 2 σας , γιά τους λόγους που αναφέρατε.
Περιμένω μια παραγγελία απο fa , δεν παράγγειλα καθόλου αρώματα ( μόνο το υγρό που έχει κτύπημα χωρίς νικοτίνη για δοκιμή).
Σκέτη ή με ελάχιστο άρωμα νομίζω ότι θα είναι στο εξής η επιλογή μου.

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι θα λέγατε για περισσότερο "απλές" γεύσεις?
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2010, 19:18 »
Ερχομαι κι εγώ να συμφωνήσω και με τους 2 σας , γιά τους λόγους που αναφέρατε.
Περιμένω μια παραγγελία απο fa , δεν παράγγειλα καθόλου αρώματα ( μόνο το υγρό που έχει κτύπημα χωρίς νικοτίνη για δοκιμή).
Σκέτη ή με ελάχιστο άρωμα νομίζω ότι θα είναι στο εξής η επιλογή μου.
Κουμπαρε εννοείται πως θα αναφερθεις στο συγκεκριμενο υγρο.Και εκεινο που με ενδιαφερει ειναι αν θα κραταει το χτυπημα σε διαρκεια ημερων.

Συνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9582
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι θα λέγατε για περισσότερο "απλές" γεύσεις?
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2010, 19:31 »
συμφωνώ κι εγώ με την απλούστευση. Εδώ και καιρό έχω μείνει βέβαια σταθερός στο freedom της Halo. Απλό με  ελαφρύ άρωμα και ωραίο.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Τι θα λέγατε για περισσότερο "απλές" γεύσεις?
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2010, 19:41 »
Εγώ σίγουρα είμαι υπέρ της μικρής περιεκτικότητας σε άρωμα.

Π.χ. τα καπνικά της Flavourart 1-2 σταγόνες στα 10 ml μου φαίνονται υπεραρκετές.
15-20  σταγόνες που χρησιμοποιούν ορισμένοι συνάδελφοι είναι υπερβολικά έντονη η γεύση τους και δεν μου κάθεται καλά.

Τις καλύτερες γεύσεις τις έχω πετύχει όταν υπονοούνται (και ο εγκέφαλος βάζει λίγο και την φαντασία του) παρά όταν είναι
ξεκάθαρες.

Για εντελώς σκέτο το δοκίμασα και δεν με ικανοποίησε (το PG σε γεύση και το VG σε χτύπημα) αλλά γνωρίζω ότι οι γεύσεις αλλάζουν.

Αποσυνδεδεμένος zoobi

  • ****
  • 1159
  • Φύλο: Άντρας
  • Όπου υπάρχει καπνός... μπορεί να είναι ατμός.
Απ: Τι θα λέγατε για περισσότερο "απλές" γεύσεις?
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2010, 20:17 »
Διαφωνώ με όλους  :dance3: :dance2:

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι θα λέγατε για περισσότερο "απλές" γεύσεις?
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2010, 20:30 »
Διαφωνώ με όλους  :dance3: :dance2:
Δεν εκπλήσσομαι καθόλου  :laugh1: :laugh1: zoomamalakibi

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Τι θα λέγατε για περισσότερο "απλές" γεύσεις?
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2010, 20:33 »
Παράθεση
Διαφωνώ με όλους  (Image removed from quote.) (Image removed from quote.)
Είμουν σίγουρος  :laugh1: :laugh1: :wall:

Παράθεση
ο εγκέφαλος βάζει λίγο και την φαντασία του
Πολυ σωστό! :thumpup:

Παράθεση
Κουμπαρε εννοείται πως θα αναφερθεις στο συγκεκριμενο υγρο.Και εκεινο που με ενδιαφερει ειναι αν θα κραταει το χτυπημα σε διαρκεια ημερων.
Εννοείται, το κακό είναι ότι δίνει 50ml μινιμουμ και αν είναι μάπα το τρως στη μάπα  :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 975
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Τι θα λέγατε για περισσότερο "απλές" γεύσεις?
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2010, 21:10 »
Θα διαφωνήσω μαζί σας.
Η διαφορά των υγρών που φτιάχνω με την PG/VG που λέτε είναι κάποιες σταγόνες αρώματος. Γιατί να είναι χειρότερο για την υγεία μου;

Φανταστείτε ότι πάτε με παρέα σε μια ταβέρνα και παραγγέλνετε 
πατάτες τηγανητές
μελιτζάνες/κολοκυθάκια/κλπ τηγανητά
τζατζίκι
σαλάτα χωριάτικη
1 κυρίως πιάτο
κανά κοντοσούβλι για τσιμπολόγημα
και ότι άλλο έχει όρεξη ο καθένας
Στο διπλανό τραπέζι κάθομαι εγώ και παραγγέλνω ακριβώς τα ίδια αλλά από βίτσιο στη σαλάτα βάζω ξύδι.
Βρίσκεται μεγάλη τη διαφορά;
Όλα τα παραπάνω δεν αποτελούν την σύνθεση πολλών και διαφορετικών "αρωμάτων";

Και μη μου πείτε άλλο το φαγητό και άλλο το άτμισμα γιατί και τα δυο απόλαυση είναι.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Τι θα λέγατε για περισσότερο "απλές" γεύσεις?
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2010, 21:20 »
Διαφωνώ με όλους  :dance3: :dance2:

Θα διαφωνήσω μαζί σας.

 :thumpup:
Έτσι γίνεται και διάλογος!


Για να δείτε κάτι με την πυκνότητα των καπνικών υγρών FA :
Πήρα 10 σταγόνες Desert Ship (κατά τη γνώμη μου το πιο πυκνό και έντονο υγρό της Flavourart) και πρόσθεσα 90 σταγόνες PG.
Ετσι προέκυψε ένα διάλυμα 10% (1/10)

Από αυτό το διάλυμα πρόσθεσα 3 σταγόνες σε 5ml Ice blade και άτμισα.
Η γεύση ήταν εμφανέστατη, αρκετά διαφορετική από τη γεύση του Desert Ship και... πολύ καλύτερη!
 (είχε φύγει η φαρμακίλα και μια δυσάρεστη για τη δική μου γεύση πικράδα)
Το ίδιο έκανα και με το Camtel Ultimate που είναι το δεύτερο δυνατότερο υγρό με παρόμοια αποτελέσματα.

Αν 5 ml έχουν πχ 100 σταγόνες (μπορεί να έχουν και περισσότερες) τότε μιλάμε για ένα διάλυμα του αρχικού αρώματος περιεκτικότητας 3% * 10% = 3 τοις χιλίοις!


Πλέον τα καπνικά αρώματα τα διαλύω έτσι ώστε να μπορώ να κάνω συνδυασμούς ανά 2. π.χ. ένας πολύ καλός συνδυασμός είναι 9 σταγόνες Perique 10% + 15 σταγόνες Cuban Supreme 10%  se 5ml. (δηλαδή 0.9 σταγόνες αδιάλυτου Perique και 1.5 σταγόνες αδιλάλυτου Cuban, απλά με τα διαλυμένα αρώματα προσθέτω σταγόνα σταγόνα μέχρι να πετύχω γευστικά κάτι που να μου αρέσει...

τα συμπεράσματα δικά σας (και όποιος έχει desert ship ας κάνει το ίδιο πείραμα)

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Τι θα λέγατε για περισσότερο "απλές" γεύσεις?
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2010, 21:37 »
Θα διαφωνήσω μαζί σας.
Η διαφορά των υγρών που φτιάχνω με την PG/VG που λέτε είναι κάποιες σταγόνες αρώματος. Γιατί να είναι χειρότερο για την υγεία μου;

Φανταστείτε ότι πάτε με παρέα σε μια ταβέρνα και παραγγέλνετε 
πατάτες τηγανητές
μελιτζάνες/κολοκυθάκια/κλπ τηγανητά
τζατζίκι
σαλάτα χωριάτικη
1 κυρίως πιάτο
κανά κοντοσούβλι για τσιμπολόγημα
και ότι άλλο έχει όρεξη ο καθένας
Στο διπλανό τραπέζι κάθομαι εγώ και παραγγέλνω ακριβώς τα ίδια αλλά από βίτσιο στη σαλάτα βάζω ξύδι.
Βρίσκεται μεγάλη τη διαφορά;
Όλα τα παραπάνω δεν αποτελούν την σύνθεση πολλών και διαφορετικών "αρωμάτων";

Και μη μου πείτε άλλο το φαγητό και άλλο το άτμισμα γιατί και τα δυο απόλαυση είναι.

Η δική μου θέση έχει να κάνει περισσότερο με την ένταση της γεύσης.
Για λίγες σταγόνες δεν πιστεύω ότι υπάρχει θέμα υγείας αν τα αρώματα δεν είναι "επικίνδυνα" απο κατασκευής.
Ομως θα δίσταζα πολύ να ατμίσω για πολύ καιρό ένα υγρό με περιεκτικότητα πχ 20% σε αρωματικές ουσίες.
Επίσης ένα περίπλοκο άρωμα πιθανόν να είναι μείγμα πολλών συστατικών  και δεν γνωρίζω αν αντιδρουν μεταξύ τους, ή οξειδώνονται ή αποσυντίθεται
και τι προκύπτει αν οξειδωμένα/αποσυνθεμένα συστατικά τους κάνουν άλλες ενώσεις (αν γίνεται βέβαια κάτι τέτοιο, δεν είμαι χημικός τροφίμων!)

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Τι θα λέγατε για περισσότερο "απλές" γεύσεις?
« Απάντηση #12 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2010, 21:49 »
Θα διαφωνήσω μαζί σας.
Η διαφορά των υγρών που φτιάχνω με την PG/VG που λέτε είναι κάποιες σταγόνες αρώματος. Γιατί να είναι χειρότερο για την υγεία μου;

Φανταστείτε ότι πάτε με παρέα σε μια ταβέρνα και παραγγέλνετε 
πατάτες τηγανητές
μελιτζάνες/κολοκυθάκια/κλπ τηγανητά
τζατζίκι
σαλάτα χωριάτικη
1 κυρίως πιάτο
κανά κοντοσούβλι για τσιμπολόγημα
και ότι άλλο έχει όρεξη ο καθένας
Στο διπλανό τραπέζι κάθομαι εγώ και παραγγέλνω ακριβώς τα ίδια αλλά από βίτσιο στη σαλάτα βάζω ξύδι.
Βρίσκεται μεγάλη τη διαφορά;
Όλα τα παραπάνω δεν αποτελούν την σύνθεση πολλών και διαφορετικών "αρωμάτων";

Και μη μου πείτε άλλο το φαγητό και άλλο το άτμισμα γιατί και τα δυο απόλαυση είναι.
Κατ αρχήν χαίρομαι ιδιαίτερα αρκετά φουγαροκαραβάνια  :laugh1: πήραν θέση.
@SEB αυτή τη φορά ησουν η πηγή του.... καλού  :respect:
@Zoobi Γιώργο, πολύ καλά κάνεις που δεν συμφωνείς. Εγώ προτιμώ πάντως να έχω αμφιβολίες για 2-3 συστατικά που ατμίζω, παρά για ...22 (που λέει ο λόγος).
Ούτε το ένα μπορεί να είναι υγιεινό, ούτε το άλλο.
Αλλά αν -ο μη γένοιτο- κάτι πάει στραβά, θα ξέρω ευκολότερα που να ψάξω  ;)

Αποσυνδεδεμένος alfisti

  • ****
  • 1033
  • Φύλο: Άντρας
    • alfistigr photo
Απ: Τι θα λέγατε για περισσότερο "απλές" γεύσεις?
« Απάντηση #13 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2010, 22:43 »
να ... διαφωνήσω συμφωνώντας?  :)
Διότι δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι πειράζει η ανάμιξη πολλών υγρών.
Αν πάρουμε πχ την flavorart, θα υποθέσω ότι όλα τα αρώματα -γιατί περί αυτών ο λόγος- έχουν τα ίδια βασικά συστατικά καί διαφέρουν σε λίγες σταγόνες πού δίνουν το άρωμα καί την γεύση.
Άρα δεν βλέπω διαφορά, αν σε μία βάση pg η vg προσθέσω 1-2 ή καί 3 διαφορετικά αρώματα.

Ομως... είμαι σαφώς υπέρ καθαρών γεύσεων λόγω ... γεύσης   :D
προτιμώ τις καθαρές καί γιά αυτόν τον λόγο καί μόνο, πάντα στην βάση προσθέτω από ένα καί μόνο άρωμα.

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Τι θα λέγατε για περισσότερο "απλές" γεύσεις?
« Απάντηση #14 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2010, 00:00 »
Και γω πιστεύω ότι η ανάμειξη αρωμάτων δεν έχει ιδιαίτερη σημασια. Στο ποσοστό δίνω περισσότερη. Το θέμα είναι και πάλι λίγο προσωπικό , δηλ
Αφού μου αρέσει και σκέτη , γιατί να έχω την όποια επιβάρυνση μικρή ή μεγαλύτερη , με τα αρώματα ?



EDIT
Μην υποτιμάτε τη βλάβη απο αρώματα . Τα αρώματα είναι εκχυλίσματα  ουσιών , εστω φυσικών και έχουν υψηλές περιεκτικότητες σε δραστικά συστατικά καλά ή κακά. Μιά φορά κατά λάθος άτμισα σκέτο άρωμα  , εκτός που το είχα όλη μέρα στη γεύση μου μου έγδαρε το λαιμό.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 04, 2010, 00:05 από Abet »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8344 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180664 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33983 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536329 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59806 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237520 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 589 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15691 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136152 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085341 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35426 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10266 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12