vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

498 επισκέπτες, 7 χρήστες
after_smoke, dkostas, Jorge, sakissalonika, gfilip, Milarepa, Blackwolf

Twitter

Draco EVA2

Αποσυνδεδεμένος anapofasistos

  • **
  • 132
  • Φύλο: Άντρας
Draco EVA2
« στις: Δεκεμβρίου 07, 2012, 12:42 »
Εδώ και δυο μέρες έχω στα χέρια μου τον Draco EVA2 από http://www.hangsenshop.pl/en/atomizers-cartomizers/222-adwat-typ-a-vertigo-naprawialny-atomizer-diy.html.

Ήταν μια βιαστική αγορά γιατί εκείνες τις μέρες ο hydra από http://www.discountvapers.com/aga-hydra-rebuildable-atomizer-stainless/ ήταν out of stock και τον αντίστοιχο Birkshire δεν τον είχα υπόψη μου (http://www.gotvapes.com/index.php?main_page=product_info&cPath=197&products_id=1269).

Τον αγόρασα για δοκιμή τύπου genesis με mesh αλλά απ’ ότι φαίνεται ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ένας ατμοποιητής ΕΤΟΙΜΟΣ ΓΙΑ MESH. Μοιάζει απίστευτα με τον AGA Hydra και τον Birkshire αλλά στα μέσα του μάλλον διαφέρει.

Ο ατμοποιητής ήρθε σκέτος χωρίς καθόλου παρελκόμενα και ανταλλακτικά (βιδάκια, o-ring, σιλικονάκια, mesh , αντιστάσεις κ.λ.π.). Είναι SS (νομίζω), έχει διάμετρο 20mm και χωρητικότητα περίπου 3ml. Αυτά είναι σύμφωνα με το site γιατί δε πρόλαβα να τον μετρήσω ο ίδιος. Έχει σπείρωμα 510 και μέχρι στιγμής έχει βιδώσει κανονικά σε ένα Lava v2 και σε VV του DepOn.

Μπορεί να δεχτεί δυο αντιστάσεις (με φυτίλι) και γι’ αυτό το λόγο έχει δυο βιδάκια για τους αρνητικούς πόλους. Το πρόβλημα είναι ότι οι μικροί κύλινδροι στους οποίους βιδώνουν τα βιδάκια έχουν τη τρύπα για το σύρμα ψηλά. Δεν είναι εύκολο να βγάλεις τους κυλίνδρους και να βάλεις βιδάκια χαμηλά στη βάση γιατί είναι πρεσαριστά και βγαίνουν δύσκολα (παρακαλώ τους κατόχους αντίστοιχων ατμοποιητών να μου πουν αν συμβαίνει το ίδιο και σε αυτούς). Άρα από τη κατασκευή του δεν προορίζεται για mesh αφού δεν είναι δυνατόν να συνδέσεις αντίσταση χαμηλά. Αναγκάστηκα να βγάλω το ένα από τα δυο κυλινδράκια και να δέσω την αντίσταση πρόχειρα στο κάτω μέρος, μέχρι να βρω τι πατέντα θα κάνω.
 
Η τρύπα αερισμού δεν πέφτει φυσικά στο mesh. Δεν βίδωσα τη καμπάνα μέχρι τέλους για να έχω την επιθυμητή ευθυγράμμιση.  Αφού λύθηκαν προσωρινά αυτά τα θέματα και έστησα τη πρώτη μου αντίσταση, παρατήρησα ότι η τζούρα είναι πολύ σφιχτή. Συγκρίνοντάς την τρύπα αερισμού με του A2 (που χρησιμοποιώ μέχρι τώρα) είδα ότι είναι λίγο μικρότερη. Επίσης παρατήρησα ότι η τρύπα είναι αρκετά ψηλά σε σχέση με άλλους αντίστοιχους ατμοποιητές, όπως ο Birkshire.
 
Τη πρώτη μέρα ο ατμός ήταν φτωχός και γενικά δεν ενθουσιάστηκα. Φαντάστηκα ότι γι’ αυτό έφταιγε η θέση και το μέγεθος της τρύπας. Την επόμενη μέρα ως δια μαγείας το ντουμάνι διπλασιάστηκε και το άτμισμα έγινε απολαυστικό. Δε μπορώ να μιλήσω για γεύση γιατί δεν είμαι στα καλύτερά μου. Δουλεύοντας στα 4-4.2 Volt και αντίσταση στα 1.7 Ohm έφαγα δυο μπαταρίες 16340 στο μισό χρόνο που τις έτρωγα με τον A2 στις ίδιες ρυθμίσεις.
 
Υπάρχουν ακόμα δοκιμές που πρέπει να γίνουν. Αν προκύψει κάτι αξιόλογο θα επιστρέψω.
 
Γενικά σαν πρώτη δοκιμή σε genesis (αν και όπως φαίνεται δεν είναι ο καλύτερος εκπρόσωπος) είμαι ευχαριστημένος και το στήσιμο μου φάνηκε εύκολο. Η τύχη του πρωτάρη ίσως….
 
Ερώτηση προς τους έμπειρους των genesis. Το μέγεθος της τρύπας φαντάζομαι ότι είναι υποκειμενικό θέμα αλλά αν την ανοίξω λίγο θα πάρω περισσότερο ντουμάνι και χτύπημα;
Επίσης τι γίνεται με το ύψος της τρύπας; Είναι σε καλή θέση ή το ιδανικό είναι χαμηλότερα;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 07, 2012, 12:48 από anapofasistos »

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Draco EVA2
« Απάντηση #1 στις: Δεκεμβρίου 07, 2012, 12:52 »
Αν εχεις γερα πνευμονια και ανοιξεις παρπανω την  τρυπα αερισμου σαφως θα εχεις  πιο αερατη τζουρα αλλα θα θελει και πιο μεγαλυτερη σε διαρκεια τζουρα.
Για το υψος βαλε το καπακι διπλα στον ατμο και δες σε ποιο υψος πεφτει η τρυπα .Αν ειναι πανω απο την μεση σιγουρα δεν ειναι σε καλο σημειο .
Προτιμοτερο θα ειναι να βρισκεται στην μεση και λιγο πιο κατω

Αποσυνδεδεμένος ecigfun

  • ***
  • 593
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα έχω κόψει όλα ! Τελος !!
Απ: Draco EVA2
« Απάντηση #2 στις: Δεκεμβρίου 07, 2012, 13:00 »
Παράθεση
Τον αγόρασα για δοκιμή τύπου genesis με mesh αλλά απ’ ότι φαίνεται ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ένας ατμοποιητής ΕΤΟΙΜΟΣ ΓΙΑ MESH. Μοιάζει απίστευτα με τον AGA Hydra και τον Birkshire αλλά στα μέσα του μάλλον διαφέρει.

και στην ιστοσελιδα που εδωσες,δειχνει οτι τον φτιαχνει μονο με φυτιλι.
Heater making for DRACO EVA2

Αποσυνδεδεμένος αστερης

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Draco EVA2
« Απάντηση #3 στις: Δεκεμβρίου 07, 2012, 13:30 »
Πολωνια αγαπη μου! Απο διαστασεις τι λεει ? Ειναι ας πουμε στιβαρος σα τους Ελληνικους ?
Καλοριζικος !


υγ. σαν να βλεπω ενα αδελφακι του DID μοιαζει λιγακι (τις τελευταιες μερες ολα DID τα βλεπω  :idiot1: [size=78%])[/size]

Αποσυνδεδεμένος gvel

  • **
  • 129
  • Φύλο: Άντρας
  • cogito ergo sum «Σκέφτομαι, άρα υπάρχω»
Απ: Draco EVA2
« Απάντηση #4 στις: Δεκεμβρίου 07, 2012, 13:46 »
επειδη με τον στεφανο (anapofasistos) ειμαστε φιλοι και κανουμε αρκετες δοκιμες γενικως μαζι θα πω και εγω τη γνωμη μου για τον ατμοποιητη.
ειναι κατα 99% ss ειναι καλη η κατασκευη του απο αυτα που ειδα και το μονο θεμα που βρισκω εγω σαν προβλημα προς το παρων ειναι οτι ειναι πολυ σφιχτη η τζουρα του. δοκιμαζωντας τον παρατηρησα οτι οταν η τρυπα δεν ειναι πανω στο mesh το ντουμανι λιγοστευει πολυ και το χτυπημα γινεται πολυ δυνατο αλλα λογο υγρης τζουρας ετσι λοιπον εγω πιστευω οτι το μονο που θελει προς το παρων ειναι λιγο πιο μεγαλη τρυπα.καλο βεβαια θα ηταν να μας το πουνε οι χρηστες των ατμοποιητων ιδιας φιλοσοφιας τη γνωμη τους γιατι αν η τρυπα ανοιχτει μετα δεν κλεινει και μπορει να παει χαμενος ο ατμοποιητης

Αποσυνδεδεμένος anapofasistos

  • **
  • 132
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Draco EVA2
« Απάντηση #5 στις: Δεκεμβρίου 07, 2012, 14:58 »
Αν εχεις γερα πνευμονια και ανοιξεις παρπανω την  τρυπα αερισμου σαφως θα εχεις  πιο αερατη τζουρα αλλα θα θελει και πιο μεγαλυτερη σε διαρκεια τζουρα.
Εγώ νόμιζα το αντίθετο. Ότι δηλαδή με μεγαλύτερη τρύπα θα παίρνω τζούρα πιο γρήγορα και οτι ο περισσότερος αέρας θα βοηθήσει την ατμοποίηση. :-\ :-\ :-\

Για το υψος βαλε το καπακι διπλα στον ατμο και δες σε ποιο υψος πεφτει η τρυπα .Αν ειναι πανω απο την μεση σιγουρα δεν ειναι σε καλο σημειο .
Προτιμοτερο θα ειναι να βρισκεται στην μεση και λιγο πιο κατω
Φαίνεται στη τελευταία φωτογραφία και όντως είναι σε κακή θέση σύμφωνα με τα λεγόμενά σου

και στην ιστοσελιδα που εδωσες,δειχνει οτι τον φτιαχνει μονο με φυτιλι.
Heater making for DRACO EVA2
Από κάτι τέτοια τη πάτησα και τον παρήγγειλα. Την ίδια φωτογραφία έχει και στον hydra και στον Birkshire, όπως είδα αργότερα. Θεώρησα οτι οι ομοιότητές τους ήταν πάρα πολλές και οτι δεν θα μπορούσε να τον είχαν φτιάξει μόνο για φυτίλι. Ψάχνοντας αργότερα σε διάφορα Πολωνικά και Σλοβάκικα φόρουμ διαπίστωσα την πικρή αλήθεια, εκ των υστέρων....

Πολωνια αγαπη μου! Απο διαστασεις τι λεει ? Ειναι ας πουμε στιβαρος σα τους Ελληνικους ?
Καλοριζικος !
υγ. σαν να βλεπω ενα αδελφακι του DID μοιαζει λιγακι (τις τελευταιες μερες ολα DID τα βλεπω  :idiot1: [size=78%])[/size]

Οι διαστάσεις είναι αυτές που λέει και το site. 47mm ύψος (χωρίς driptip και σπείρωμα), 20,4mm διάμετρος και 65gr βάρος. Σαν κατασκευή είναι καλός, αν εξαιρέσεις κάποια υπολείματα κατεργασίας στις βόλτες που τον κάνουν να γρατσουνάει.

Αποσυνδεδεμένος liakouras68

  • **
  • 461
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Draco EVA2
« Απάντηση #6 στις: Δεκεμβρίου 07, 2012, 16:05 »
μεγαλονοντας την τρυπα σιγουρα θα εχεις περισοτερο ντουμανι αλλα λιγοτερο χτυπημα δικιμασε να τον στησεις με φυτιλι σιγουρα θα δουλευει καλητερα μιας και ειναι φτιαγμενος γιαυτο ;)

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Draco EVA2
« Απάντηση #7 στις: Δεκεμβρίου 07, 2012, 16:18 »
Αν ειχες δυο καμπανες με δυο διαφορετικες τρυπες θα μπορουσες να το διαπιστωσεις με το ιδιο σεταπ.

Αποσυνδεδεμένος gvel

  • **
  • 129
  • Φύλο: Άντρας
  • cogito ergo sum «Σκέφτομαι, άρα υπάρχω»
Απ: Draco EVA2
« Απάντηση #8 στις: Δεκεμβρίου 07, 2012, 17:01 »
αυτο ειναι το κακο ειναι οπως τον βλεπεις στις φωτο δεν ειχε τιποτα αλλο μαζι αν υπηρχε και αλλη καμπανα θα ειχε γινει ειδη τρυπα για δοκιμες  ;)

Αποσυνδεδεμένος SO69

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε ΣΩΚΡatty και εPVώνω
Απ: Draco EVA2
« Απάντηση #9 στις: Δεκεμβρίου 07, 2012, 17:59 »
Καλησπέρα φίλε μου!
Κατ' αρχήν ξέρεις τη διάμετρο της τρύπας;
Αν και το πόσο σφιχτή ΠΡΕΠΕΙ να είναι η τζούρα δεν υφίσταται αλλά υπάγεται στα "περί ορέξεως'', καλό θα ήταν να βρούμε ένα μέτρο σύγκρισης!
Γι' αυτό μέτρα την πρώτα κι εδώ είμαστε να βοηθήσουμε!!  :)

Αποσυνδεδεμένος anapofasistos

  • **
  • 132
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Draco EVA2
« Απάντηση #10 στις: Δεκεμβρίου 07, 2012, 20:30 »
Συμφωνώ βέβαια στο οτι το μέγεθος της τρύπας είναι θέμα γούστου. Αυτό που ρωτάω είναι τι συμπεριφορά να περιμένω, αν την ανοίξω λίγο περισσότερο, σε ντουμάνι και χτύπημα. Ηδη βέβαια πήρα κάποιες απαντήσεις.

Μετά από μετρήσεις από τη παρακάτω φωτογραφία βρήκα οτι είναι 0,9 mm (θα δοκιμάσω και με βελόνες γνωστού πάχους).

Κάνοντας τη τρύπα 1mm θα αυξήσω την επιφάνειά της κατα 25%. Πιστεύω οτι δεν θα τον καταστρέψω με μια τέτοια παρέμβαση.

Αποσυνδεδεμένος SO69

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε ΣΩΚΡatty και εPVώνω
Απ: Draco EVA2
« Απάντηση #11 στις: Δεκεμβρίου 07, 2012, 22:49 »
 Η δικη μου εμπειρία με τις διατομές είναι οτι όποτε κατά καιρούς καθαρίζω την τρύπα του DID μου, αμέσως αυξάνεται το ντουμάνι και γίνεται απολαυστικά πιο άνετη η τζούρα! Αλλαγή στο χτύπημα δεν έχω παρατηρήσει αλλά λόγω της μεγαλύτερης ποσότητας εισπνεόμμενου ατμού μάλλον γίνεται πιο αντιληπτή η γεύση!
Άλλη περίπτωση ο AGA T που είχε στενότερη τρύπα όταν του την άνοιξα είχα τα ίδια αποτελέσματα! Αυτά από 'μένα...!
Όσο για το αν χαλάσει φαρδαίνοντας τα 0,9χιλ... ο DID έχει στάνταρ τρύπα 1,2χιλ και στενή επιλογή 1χιλ οπότε...
...εγώ θα την άνοιγα αβλεπή!!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 280 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 34511 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 556835 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 181538 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 110 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 8815 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 538099 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60418 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238658 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 1195 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16683 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 139120 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz