vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

500 επισκέπτες, 3 χρήστες
manoslykos, Jorge, th3ofilos

Twitter

Αλλαγή φιτιλοαντίστασης T3 clearo 2,4ml bottom coil

Αποσυνδεδεμένος STYLIANOS

  • ***
  • 725
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν ΙΜΕΟ ΓΚΑΝΤΕΜΗΣ
Απ: Αλλαγή φιτιλοαντίστασης T3 clearo 2,4ml bottom coil
« Απάντηση #30 στις: Δεκεμβρίου 19, 2012, 20:30 »
 
Ρε αδέρφια εγώ που δεν μπόρεσα να ατμίσω με τίποτα ούτε T3 ούτε cs3  μόνο με σύρμα αντίστασης είμαι παράξενος ?????????? :dontknow: :dontknow: :dontknow:
 
Δεν ξέρω αλλά και έτσι που τον φτιάχνω αν δεν ξεκινήσω να στρίβω από το χωρίς αντίσταση πάνω στο φυτίλι  , έστω και 2 χιλιοστά αντίστασης να μου φύγουν εκτός φυτιλιού μου φέρνει αλλοιωμένη γεύση – σιδερίλα  , να μην πω καμένο
 
Τι να πω ίσως τα diy υγρά που κάνω να μην μπορούν να καλύψουν την οποιαδήποτε (ατέλεια )    του εκάστοτε ατμοποιητή λόγω του ότι δεν είναι το ίδιο ισχυρά όπως τα έτοιμα  :hmmm: :hmmm: :hmmm:
 

Αποσυνδεδεμένος sao

  • **
  • 143
Απ: Αλλαγή φιτιλοαντίστασης T3 clearo 2,4ml bottom coil
« Απάντηση #31 στις: Δεκεμβρίου 19, 2012, 21:49 »
Για την τοποθέτηση της ταπούλας του θετικού πόλου, βοηθάει κάπως ως "εργαλείο" (λόγω σχήματος και μεγέθους) το μεταλλικό σωληνάκι που κάθεται πάνω στην αντίσταση. Δεν κάνει θαύματα, βέβαια. Ας πούμε ότι μετατρέπει το μανίκι σε...κοντομάνικο.
Επίσης, θέλει προσοχή στο κόψιμο των συρμάτων. Το (ιδανικό) σύρριζα δύσκολα επιτυγχάνεται (δεν έχει πολιτική χροιά το σχόλιο ;) ) και αν περισσεύει λίγο περισσότερο, κάποιες φορές δημιουργεί βραχυκύκλωμα κατά το βίδωμα της κεφαλής στην μπαταρία.

Δυστυχώς δεν έχω σύρμα χωρίς αντίσταση για να δοκιμάσω. Κι εμένα μου βγάζει λίγη μεταλλίλα (στρώνει συνήθως στην πορεία), αλλά δεν το είχα συνδέσει με το ότι χρησιμοποιώ μόνο σύρμα με αντίσταση. Θα κοιτάξω να βρω για να το δοκιμάσω.

Τις δικές μου αντιστάσεις τις κάνω με βαμβακερή γάζα κι έτσι δεν μπορώ να προτείνω κάτι στάνταρ για το πάχος του φυτιλιού (δεν μετράω ραφές).

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Αλλαγή φιτιλοαντίστασης T3 clearo 2,4ml bottom coil
« Απάντηση #32 στις: Δεκεμβρίου 19, 2012, 22:16 »
 
Ρε αδέρφια εγώ που δεν μπόρεσα να ατμίσω με τίποτα ούτε T3 ούτε cs3  μόνο με σύρμα αντίστασης είμαι παράξενος ?????????? :dontknow: :dontknow: :dontknow:
   :nope: :nope: δεν εισαι.
Τουλαχιστον στη μερια που παει στον θετικο πολο, θελει συρμα χωρις, γιατι εχει μια αποστασουλα. Το αρνητικο προσωπικα το περναω ακριβως πανω απο την οπη τροφοδοσιας στο πλαστικακι, μαγκωνει κούκλα.
Διαφωνω με το δυαρι φυτιλι, και απο πανω χυμα φυτιλακια - φιμωνει την γευση και κραταει η φυτιλιλα περισσοτερο. Διπλό δυαρι χωρις εξτρα, η και πιο παχυ, αλλιως οσο τελειωνει το υγρο και "σπρωχνει" ο αερας, θα εχουμε διαρροες..

Αποσυνδεδεμένος DeareN

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
  • Always looking for genesis attys and hybrids...
Απ: Αλλαγή φιτιλοαντίστασης T3 clearo 2,4ml bottom coil
« Απάντηση #33 στις: Δεκεμβρίου 19, 2012, 22:38 »
Επειδη ειμαι ασχετος δηλαδη βαζουμε και συρμα χωρις αντισταση? Πως? Επισης το πιο σημαντικο δεν καταλαβα Πολυκρατη, αυτο που λες για διπλο δυάρι ή και πιο παχύ... πως δηλαδη το διπλο δυάρι? Χωρίς εξτρα φυτιλια απο επάνω ή απλα το περναμε και μια πανω απο την αντισταση?
Θα το δοκιμασω μεσα στις γιορτες σιγουρα γιατι οι απλες κεφαλες αρχισαν να μη με καλυπτουν και ειναι και τυχη με τους κινεζους απο οτι εχω καταλαβει

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Αλλαγή φιτιλοαντίστασης T3 clearo 2,4ml bottom coil
« Απάντηση #34 στις: Δεκεμβρίου 19, 2012, 22:43 »
Διπλό ή και πιο παχυ όλο μεσα στην αντισταση εννοω.

Υπάρχουν πολλά βιντεο και επεξηγηματικα νηματα για το πως στριβουμε συρμα με και χωρις αντισταση μαζι.

Αποσυνδεδεμένος DeareN

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
  • Always looking for genesis attys and hybrids...
Απ: Αλλαγή φιτιλοαντίστασης T3 clearo 2,4ml bottom coil
« Απάντηση #35 στις: Δεκεμβρίου 19, 2012, 22:45 »
Δεν βραχυκυκλωνει αν δεν εχει απο επανω φυτίλι?

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Αλλαγή φιτιλοαντίστασης T3 clearo 2,4ml bottom coil
« Απάντηση #36 στις: Δεκεμβρίου 19, 2012, 22:53 »
Σε δυο δοκιμες δικες μου οχι.

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Αλλαγή φιτιλοαντίστασης T3 clearo 2,4ml bottom coil
« Απάντηση #37 στις: Δεκεμβρίου 19, 2012, 23:03 »
 
Ρε αδέρφια εγώ που δεν μπόρεσα να ατμίσω με τίποτα ούτε T3 ούτε cs3  μόνο με σύρμα αντίστασης είμαι παράξενος ?????????? :dontknow: :dontknow: :dontknow:
 
Δεν ξέρω αλλά και έτσι που τον φτιάχνω αν δεν ξεκινήσω να στρίβω από το χωρίς αντίσταση πάνω στο φυτίλι  , έστω και 2 χιλιοστά αντίστασης να μου φύγουν εκτός φυτιλιού μου φέρνει αλλοιωμένη γεύση – σιδερίλα  , να μην πω καμένο
 
Τι να πω ίσως τα diy υγρά που κάνω να μην μπορούν να καλύψουν την οποιαδήποτε (ατέλεια )    του εκάστοτε ατμοποιητή λόγω του ότι δεν είναι το ίδιο ισχυρά όπως τα έτοιμα  :hmmm: :hmmm: :hmmm:

Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει μία σχετικά μεγάλη απόσταση από την αντίσταση εώς το σημείο που πιάνει στον αρνητικό και καλό θα ήταν να μπεί σύρμα χωρίς αντίσταση .
Αν όμως βάλετε σύρμα 0.17 και πάνω το πρόβλημα μετριάζετε ιδικά αν δέν είναι στο όριο η αντίσταση , δηλαδή μεταξύ ανώτατου ορίου και καμένου .
Προτιμήστε δηλαδή λιγότερα Watt από το ανώτατο σημείο.
Αν το έχετε όμως φυσικά σετάρετε την αντίσταση και με χωρίς μόνον στον αρνητικό πόλο η και στα δύο άκρα . ;) 

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απ: Αλλαγή φιτιλοαντίστασης T3 clearo 2,4ml bottom coil
« Απάντηση #38 στις: Δεκεμβρίου 20, 2012, 00:14 »
Αν δεν το πιάνεις όπως ο Πολυκράτης,η ίδια απόσταση είναι και σε θετικό και σε αρνητικό. Εγώ πάντως βαριέμαι να βάλω σύρμα χωρίς,όποτε το φτιάχνω μόνος μου. Τα πιάνω και τα 2 συρματακια κάτω...αλλά χρησιμοποιω και εγώ 17αρι σύρμα..

Στάλθηκε από το A100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Αλλαγή φιτιλοαντίστασης T3 clearo 2,4ml bottom coil
« Απάντηση #39 στις: Δεκεμβρίου 20, 2012, 00:16 »
Για να ξεκαθαρίσω μην καταλάβει κανείς κάτι άλλο ...
Βασικά και για τα 2 άκρα λέω αλλά συνήθως το hot spot γίνεται στον αρνητικό πόλο και για αυτό λέω στον αρνητικό να μπεί το σύρμα χωρίς αντίσταση .

Προσωπικά χρησιμοποιώντας σύρμα 0.17 και πάνω δεν είχα πρόβλημα εκτός από ένα σετάρισμα με MESH σε κάποιον φίλο όπου και του έβαλα φιτίλι τελικά .

Αποσυνδεδεμένος bitzimon

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλοαντίστασης T3 clearo 2,4ml bottom coil
« Απάντηση #40 στις: Δεκεμβρίου 20, 2012, 01:34 »
Όλα αυτα που λέτε ρε παιδιά ωραία και καλά είναι . Αλλά εκείνη η κωλόταπα δεν μπαίνει με τίποτα . Μια ώρα , κυριολεκτικά , παιδευόμουνα για να την βάλω . :angry_orange: :angry_orange: :angry_orange:
Κανένα κολπάκι για εκεί υπάρχει ;

DeareN για την ένωση συρμάτων κοίταξε και εδώ http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,14580.msg539145.html#msg539145 διακριτικό , γερό και με λίγες δοκιμές εύκολο .

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Αλλαγή φιτιλοαντίστασης T3 clearo 2,4ml bottom coil
« Απάντηση #41 στις: Δεκεμβρίου 20, 2012, 09:37 »
Δέν κατάλαβα .. ποιά τάπα εννοείς ? :hmmm: :hmmm:

Αν εννοείς το μονωτικό σωληνωτό σιλικονάκι στην βάση του ατμοποιητή που μπαίνουν και τα άκρα της αντίστασης , ναι όντος μπαίνει σχετικά δύσκολα για κάποιον που δεν το έχει κάνει αρκετές φορές .
Με το σωληνάκι - τάπα της βάσης μπορείς ποιο εύκολα να το βάλεις στην βάση η με μία μυτερή μπροσέλα - τσιμπιδάκι αφού πάντα το γρασάρεις με λίγο υγρό για να γλιστράει .

Αποσυνδεδεμένος bitzimon

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλοαντίστασης T3 clearo 2,4ml bottom coil
« Απάντηση #42 στις: Δεκεμβρίου 20, 2012, 11:29 »
Αυτή την άτιμη εννοώ που μπαίνουν τα άκρα της αντίστασης .  :fight_hammered2: :fight_hammered2: :fight_hammered2:

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγή φιτιλοαντίστασης T3 clearo 2,4ml bottom coil
« Απάντηση #43 στις: Δεκεμβρίου 20, 2012, 12:16 »
το θετικο πολο μαλλον εννοεις...
και εμενα μου εσπασε λιγο τα νευρα στην αρχη..ηθελε τσιμπιδακι για να μπει ευκολα..ή μικρο κατσαβιδακι. Με το χερι δεν μπαινει..

Αποσυνδεδεμένος sao

  • **
  • 143
Απ: Αλλαγή φιτιλοαντίστασης T3 clearo 2,4ml bottom coil
« Απάντηση #44 στις: Δεκεμβρίου 20, 2012, 13:50 »
Επιβεβαιώνω κι εγώ ότι δεν βραχυκυκλώνει χωρίς τα από πάνω φυτίλια (σε 1 προσπάθεια, βέβαια). Και η αντίστασή μου απλώνεται σε όλο το μήκος του φυτιλιού.
Για καλύτερη στεγανοποίηση, αν το φυτίλι της αντίστασης δεν μας βγήκε όσο παχύ θα θέλαμε, μπορούμε να προσθέσουμε φυτιλάκια, μόνο στις άκρες, ακριβώς στις εγκοπές δηλαδή. Έτσι, δεν θα καλύπτεται με εξτρά φυτίλι ολόκληρη η αντίσταση και θα αποφύγουμε σε μεγάλο βαθμό τη φίμωση της γεύσης για την οποία μιλάει (σωστά) ο Πολυκράτης.
Ανυπομονώ να δοκιμάσω και με σύρμα χωρίς αντίσταση, διότι με πείσατε ότι θα βελτιώσει την απόδοση (υπάρχει όντως μια "μεταλλίλα" σε σχέση με τη μαμίσια και το ίδιο συμβαίνει και με επισκευασμένο CE4+).
Για όσους χρησιμοποιήσουν βαμβακερή γάζα αντί για φυτίλι, μία συμβουλή: Δώστε λίγο χρόνο να ρουφήξουν τα φυτίλια (κύρια και πρόσθετα), ώστε να επιτευχθεί η επιθυμητή στεγανοποιήση. Στην αρχή δίνει λίγες μπουρμπουλήθρες. Το βαμβάκι αυξάνει αρκετά τον όγκο του απορροφώντας υγρό και είναι καλό να το έχουμε υπολογίσει όταν φτιάχνουμε την αντίσταση, ώστε να μην το παρακάνουμε κι έχουμε τελικά υποτροφοδοσία.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 18 8358 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 22:14
από Chris66
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180685 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33996 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536408 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59818 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237575 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 593 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15736 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136159 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085354 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35432 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10279 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12