vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

371 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, dkostas, Mimhsdr, panoskapa, maprix, pngtszs1976

Twitter

Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1965 στις: Μαΐου 17, 2021, 11:09 »

Φτιάχτο εσύ και θα βρω εγώ τρόπο να στο τσιμπήσω...  :tongue_smilie:

Πάντως κι εμένα μου φάνηκε περίεργο που δεν χρειαζόταν ωρίμανση αλλά όταν το είχαμε φτιάξει το ατμίσαμε φρέσκο και ήταν μια χαρά. Περνώντας δε οι μέρες δεν έμοιαζε να αλλάζει καθόλου...

Και μιας και πόσταρε ο άκαπνος πεπόνια, να ποστάρω κι εγώ ένα πεπόνι που μου 'χε πάρει τα μυαλά όταν το είχα φτιάξει. Ήταν μάλιστα το πρώτο σκέτο φρούτο (χωρίς ζύμες δηλαδή και μπισκότα και τέτοια) που μου άρεσε πολύ και μου άλλαξε την άποψη για τα φρουτένια. Είναι ενδιαφέρον πως ενώ η συνταγή περιέχει περισσότερο μήλο από πεπόνι, το τελικό υγρό είναι εντελώς πεπόνι!




Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 602
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1966 στις: Μαΐου 19, 2021, 09:49 »
Καλημερα στην ομαδα.

RY 4 ,PISTACHIO

RY 4 (fa) - 3%
Butterscotch (tpa) - 3%
Graham cracker (tpa) - 2%
Pistachio (tpa) - 3%

Ωριμανση 20 μερες. Μεταξυ μας, το υγρο ειναι πολυ κοντα στο Mabaco της Ορμης.

@ armadoran, καλημερα, το watson δεν το εφτιαξα, γιατι μου λειπουν 2 αρωματα. Εφτιαξα το απο πανω τελικα.
Σε οποιες/ους αρεσει το φυστικι αιγινης, αξιζει να το δοκιμασετε !!!!!! :) :bye: :baby: 

Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1967 στις: Μαΐου 19, 2021, 10:56 »
Κανένα πρόβλημα Θείο! Ποια αρώματα δεν έχεις?

Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 602
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1968 στις: Μαΐου 19, 2021, 11:10 »
Δεν ειχα τα : toasted marshmallow και meringue. Τα παρηγγειλα ομως και οπου ναναι θα ερθουν.
Ξερεις επειδη ειναι καλοκαιρι, θα το αφησω για φθινωπορο. 
Τωρα λεω να ασχοληθω με κανα φρουτακι που θα ειναι και φρεσκο για τη ζεστη ....... :) :thumpup:

Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1969 στις: Μαΐου 19, 2021, 11:48 »
Θα πάρω και εγώ την μαρεγκα της ΤΡΑ να το φτιάξω όπως το δίνει, μάλλον θα το ξαναφτιάξω πιο γρήγορα απο εσένα

Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 602
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1970 στις: Μαΐου 19, 2021, 12:07 »
Εσυ εισαι καλυτερος μαγειρας !!!!!. Καλο μαγειρεμα ευχομαι και να μας πεις ετσι.... :) :thumpup:

PS.
( τωρα μεταξυ μας, μην μας ακουσει ο ΣΠς που ασχολειται με μπισκοτα και κρεμες... καταλαβαινεις τι θα γινει !) :D

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1971 στις: Μαΐου 22, 2021, 22:26 »
Το κομμάτι της καραμέλας στη συνταγή που πρότεινα δεν ήταν πολύ γλυκό, όπως και στη δική σου συνταγή. Αν θες να κάνεις πιο γλυκιά τη συνταγή σου δοκίμασε Bavarian 4% French vanilla creme 1% Sweet cream 2% και τα υπόλοιπα όπως τα έγραψες. Αν τη δοκιμάσεις κι ακόμη λείπει γλύκα ανέβασε το super sweet στο 0,7%.
Καλησπέρα. Έκανα πολλές δοκιμές με πολλά αρώματα και κατέληξα σε μία σειρά αρωμάτων που θα ήθελα να δοκιμάσω να βάλω σε μία συνταγή. Είναι στην ουσία όλα αυτά που μου άρεσαν από τις δοκιμές. Άφησα έξω το butter caramel και το butterscotch ripple γιατί κάποιο από τα δύο δεν μου αρέσει αλλά ακόμα δεν έχω καταλάβει ποιο. Τα αρώματα είναι τα εξής.
Custard (inw)
Bavarian cream (tpa)
French vanilla creme (tpa)
Sweet cream (tpa)
English toffee (vta)
Original caramel (tpa)
Caramel candy (tpa)
Super sweet (cap)
Σε όλα αυτά θα ήθελα να προσθέσω και λίγο peanut butter (tpa)
Επίσης θα ήθελα να βγει αρκετά γλυκό. Οπότε χρειάζομαι μία βοήθεια ως προς τα ποσοστά. Ευχαριστώ.

Sent from my M2101K6G using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος theoxen83

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1972 στις: Μαΐου 22, 2021, 23:32 »
Εγω θα έπαιζα ένα 7-8% στις κρέμες (3%-2%-2%-1-1.5%,με την σειρά που τις έχεις)
3-4% τις καραμέλες με βασικό το toffee (το candy δεν είμαι σίγουρος αν θα το χρησιμοποιούσα)
και 2-3% το peanut butter (αναλόγως ποιας εταιρίας έχεις).
Το super sweet με φειδώ,ξεκίνα απο 0.5% και δοκιμάζοντας προσθέτεις..

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1973 στις: Μαΐου 22, 2021, 23:44 »
Μπορείς να παίξεις είτε με custard στο 3-4% και Bavarian στο 2%, είτε να βγάλεις τη custard και να έχεις βασική κρέμα τη Bavarian στο 4%, όπου γίνεται πιο γαλακτερή. French vanilla creme 1-2% ανάλογα πόσο δυνατή θές να είναι η βανίλια, sweet cream 2%, caramel candy 1,5-3%, caramel original 0,5-2% (πχ ξεκινάς με cc 2% και co 0,5% κι αν θες μετά από δοκιμή ανεβάζεις τα ποσοστά). Super sweet 0,8%. 
Το English toffee θα το άφηνα στην άκρη για αρχή. 
Το peanut butter μπορεί να χρησιμοποιηθεί από 0,5 ως ενισχυτικό και να φτάσει στο 5-6% ως κύριο άρωμα. Δεν ξέρω πώς το θέλεις να ακούγεται μέσα στη συνταγή και αν κολλάει ή προσφέρει κάτι στο μιξ. Μια δοκιμή μόνο θα μας πείσει 😁. 
Προσωπικά είμαι φειδωλός με τα ποσοστά των αρωμάτων επί γενικής βάσης, διότι αν ένα συστατικό της συνταγής μου βγεί ατονο μπορώ να προσθέσω λίγο ακόμη να το ενισχύσω. Αν όμως έχω βάλει πχ 3% caramel candy και διαπιστώσω ότι ήταν υπερβολικό το ποσοστό, δε μπορώ να αφαιρέσω από τη συνταγή. 
Επίσης να τονίσω ότι οι προτάσεις που γράφω σ αυτό το νήμα αποτελούν προσωπικές προτιμήσεις και δε σημαίνει ότι είναι πάντα σωστές ή πρέπει να αρέσουν και στους άλλους. Μόνο με δοκιμές μπορούμε να καταλήξουμε σε αποτέλεσμα που μας ικανοποιεί. 

Αποσυνδεδεμένος theoxen83

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1974 στις: Μαΐου 23, 2021, 00:18 »
Να πάρω μια γνώμη κι εγώ με την σειρά μου..
Μετά απο 3 χρόνια αποχής απο το diy,φτιάχνω 1 λίτρο απο το αγαπημένο μου κλονόκαστρο.
Έχω κάνει ομαδικές οριμάνσεις των αρωμάτων (separate steeping) και αύριο θα μιξάρω τις ομάδες.
Κι έχω σκαλώσει με τις βανίλιες..
Yπάρχει ήδη στο mix magadascar vanilla bourbon στο 1%.Μετά την μίξη των ομάδων προσθέτω vanillin 1% και vanilla custard 1-1.5%(για την π#&#@νια).Έτσι το έκανα πάντα και είναι οκ.Το θέμα είναι οτι έχω French vanilla κι έχω σκαλώσει να βάλω κι απ αυτήν.Μια γνώμη παρακαλώ:
1.Βάζω 0.5%(vanillin-French vanilla) κι απ τις 2?
2.Βάζω 1%(vanillin-French vanilla) κι απ τις 2?
3.Αφήνω την μια απ'έξω,κι αν ναι ποια?
Την custard την θέλω οπωσδήποτε για την υφή.
Το ποσοστό αρώματος στην συνταγή είναι συνολικά 15-16%

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1975 στις: Μαΐου 23, 2021, 00:32 »
[member=20032]theoxen83[/member] είπες ότι φτιάχνεις 1 λίτρο, που σημαίνει ότι τα συνολικά αρώματα της συνταγής θα είναι 150-160 ml?

Αποσυνδεδεμένος theoxen83

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1976 στις: Μαΐου 23, 2021, 01:00 »
Ακριβώς.. 

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 835
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1977 στις: Μαΐου 23, 2021, 01:14 »
Πριν βάλεις στη συνταγή νικοτίνη, vg και pg, πάρε 16 ml από τα 160 που έφτιαξες, τοποθετησέ τα σε ξεχωριστό μπουκάλι και συμπλήρωσε French vanilla 0,5-1%.  Έτσι θα έχεις 900ml από την κλασική συνταγή που φτιάχνεις τόσο καιρό και 100 ml με την προσθήκη της french για δοκιμή.

Αποσυνδεδεμένος Milarepa

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1978 στις: Ιουνίου 12, 2021, 21:21 »
Eπειδή έχω έναν έρωτα με το easy rider από American stars. Μήπως έχουμε καμία συνταγή που να το πλησιάζει;ς  :)

Αποσυνδεδεμένος Lesbiathan

  • *
  • 19
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ο ΤΣΕΛΕΜΕΝΤΕΣ ΜΑΣ (ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΑ E-LIQUID ΜΑΣ)
« Απάντηση #1979 στις: Ιουνίου 12, 2021, 21:52 »
Έχουμε καμιά ιδέα τι θα σταφύλι θα μπορούσε να υπάρχει στο Fizz Freeze Grape Gum Rain της Mad Juice? 
INW Grapes νομίζω με τίποτα.
Ευχαριστώ όποιος μπορεί να μαντέψει! :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3651 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 953 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172521 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277516 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15472 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14111 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9453 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43546 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 449 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36213 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 560171 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 183637 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem