vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

86 επισκέπτες, 4 χρήστες
Jorge, antiklitos140, manoslykos, camber

Twitter

Vision Spinner Variable Voltage eGo Battery

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Spinner Variable Voltage eGo Battery
« Απάντηση #330 στις: Οκτωβρίου 22, 2014, 14:15 »
Το ποσο βαθεια εκφορτιζει και το ποσα Α τραβαμε , στην πράξι πως ερμηνευεται?

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Spinner Variable Voltage eGo Battery
« Απάντηση #331 στις: Οκτωβρίου 22, 2014, 14:38 »
Τις περισσοτερες φορες σε αυτου του τυπου τις μπαταριες δεν προλαβαινει να εξαντληθει  το στοιχειο απο τους παραπανω λογους, γιατι πρωτα τα εχει φτυσει ο διακοπτης, καποιο καλωδιο, το εσωτερικο κυκλωματακι  κ.ο.κ.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Vision Spinner Variable Voltage eGo Battery
« Απάντηση #332 στις: Οκτωβρίου 22, 2014, 16:06 »
Το ποσο βαθεια εκφορτιζει και το ποσα Α τραβαμε , στην πράξι πως ερμηνευεται?


Αν την εκφορτίζουμε για παράδειγμα μέχρι 3.3-3.2V (δηλαδή στα όριά της), τότε καταπονείται και φθείρεται πολύ πιο γρήγορα απ΄οτι αν την εκφορτίζαμε πχ μέχρι τα 3.5V
Aν της ζητάμε να δίνει πολλά Α χρησιμοποιώντας τη στα όρια του C rating που έχει (δηλαδή πόσα Α μπορεί να δώσει σε συνεχή χρήση), τότε πάλι μειώνουμε το χρόνο ζωής της.

Αποσυνδεδεμένος giorgosxk

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Spinner Variable Voltage eGo Battery
« Απάντηση #333 στις: Οκτωβρίου 23, 2014, 13:59 »

Προς ενημέρωση και συγνώμη για την καθυστέρηση. Η Vision Spiner 1300 όπως ανέφερα σταμάτησε να λειτουργεί. το βράδυ άτμιζα μια χαρά..την έκλεισα και όταν το πρωί την ξανά πήρα στα χέρια μου απλά δεν ξανάνοιξε. Επίσης όταν την κουνούσες ένιωθες την μπαταρία μέσα να κουνιέται πάνω κάτω. Σημειώνω ότι ουδέποτε μου είχε πέσει. Στα μέσα Μαΐου πήγα στο κατάστημα που αγόρασα (Replace Smoke)  και την άφησα για επισκευή. Αρχές του Ιουνίου την παρέλαβα με κόστος επισκευής 5€. Τους ρώτησα ποιο ήταν το πρόβλημα άλλα δυστυχώς δεν ειχα ενημέρωση. Στην ερώτηση μου αν είναι σίγουρα οκ (γιατί το κούνημα πάνω κάτω συνέχιζε να το κάνει) και τι θα γίνει αν ξαναχαλασει... μου απάντησε με χαμόγελο η κοπέλα "Μα γιατί να ξαναχαλάσει...μην είστε αρνητικός. Τη χρησιμοποίησα αρκετά κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού και πριν από 15 ημέρες σταμάτησε και πάλι να λειτουργεί. με τον ίδιο τρόπο...άτμιζα κανονικά και την άλλη μέρα τέλος. Επανήλθα στο κατάστημα και η πρώτη εκτίμηση του πωλητή ήταν ότι δεν υπάρχει σωτηρία. Επέμεινα να την αφήσω να τη δει τεχνικός και έφυγα. Προς το παρόν περιμένω ενημέρωση.

Να αναφέρω για την ιστορία ότι η μέχρι πρότινος εμπειρία μου από το κατάστημα ήταν άριστη.

Χθες επισκέφτηκα τη Replace Smoke για να μάθω νέα για τη μπαταρία και μου είπαν ότι δυστυχώς η μπαταριά δεν είναι επισκευάσιμη. Τι έχει πάθει ρωτάω; Δεν ξέρω μου λέει η πωλήτρια απλά δεν είναι επισκευάσιμη. Πάω λοιπών στο σπίτι αποφασισμένος αφού είναι άχριστη να πειραματιστώ και αρχίζω το ψάξιμο σε google & youtube για να βρω το πως ανοίγουμε μια τέτοιου τύπου μπαταρία ...και το βρήκα
Όταν την άνοιξα ανακάλυψα με ότι ένα κομμένο καλώδιο (ξεκολλημένο καλύτερα) από την πλακέτα το οποίο όταν το ακούμπησα στο σημείο επαφής (προς μεγάλη μου έκπληξη η μπαταριά δούλεψε. Τώρα χρειάζομαι ένα κολλητήρι για να ξανά κολλήσω το καλώδιο και ετοικος για άτμισα. Το αποτέλεσμα αν και θετικό με απογοήτευσε γιατί αυτό σημαίνει ότι δεν μπήκαν στον κόπο καν να κοιτάξουν την μπαταριά. Λυπάμαι ειλικρινά γιατί το συγκεκριμένο κατάστημα το είχα σε μεγάλη εκτημηση. Και ήταν σχεδόν ο αποκλειστικός μου προμηθευτής. Και εχω στειλη και φιλους. Μπορεί να έχουν καλή εξυπηρέτηση κατά την αγορά και είναι πολύ πρόθυμοι να σε βοηθήσουν να διαλέξεις, άλλα το after sales έχει θέμα.

-1 Replace Smoke :thumpdown:

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Spinner Variable Voltage eGo Battery
« Απάντηση #334 στις: Οκτωβρίου 23, 2014, 17:18 »
Τις περισσοτερες φορες σε αυτου του τυπου τις μπαταριες δεν προλαβαινει να εξαντληθει  το στοιχειο απο τους παραπανω λογους, γιατι πρωτα τα εχει φτυσει ο διακοπτης, καποιο καλωδιο, το εσωτερικο κυκλωματακι  κ.ο.κ.


 :yes: Κλασσικη βλαβη. Εχε υπ' οψιν σου οτι τα καλωδιακια αυτα ειναι πολυ λεπτα, οποτε θελει δεξιοτεχνια...

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Spinner Variable Voltage eGo Battery
« Απάντηση #335 στις: Οκτωβρίου 23, 2014, 17:43 »
Λογω ολων αυτων των προβληματων που αναφερονται και στο οτι ολες αυτου του τυπου μπατ. χρεωνονται στα αναλωσιμα, ισως ειναι προτιμοτερες οι πολυ οικονομικοτερες style.

Μεγάλο προβλημα για τον πελάτη η ελλειψη servis για το μαγαζι της συζητησης :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Απ: Vision Spinner Variable Voltage eGo Battery
« Απάντηση #336 στις: Δεκεμβρίου 02, 2014, 18:12 »
Εχω απορία εκ μέρους ενός φίλου ο οποίος έχει μια spinner 1300 που του έδωσα πριν κάποιους μήνες.
Γενικά οι αντοχές της είχαν πέσει πάρα πολύ και σήμερα μου είπε ότι το κουμπί μένει μόνιμα αναμμένο..δλδ δεν αναβοσνήνει απλώς. Πιθανο να μην είναι καν φορτισμένη.
Πάπαλα αυτή η μπαταρία; Μήπως ειναι επικίνδυνη στην κατάσταση που είναι ή απλώς το φωτάκι-κουμπάκι τα έχει παίξει; Υπόψιν ότι δεν έχει σφηνώσει το κουμπί, πατιέται κανονικά.

Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη αν έχει προηγηθεί ποστ με ίδιο πρόβλημα, δυστυχώς δεν είχα χρόνο να το ψάξω

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Vision Spinner Variable Voltage eGo Battery
« Απάντηση #337 στις: Δεκεμβρίου 02, 2014, 23:31 »
Πιθανόν έχει πατηθεί ο πόλος και βραχυκυκλώνει. Με μία οδοντογλυφίδα ή κάτι παρόμοιο σήκωσε τον κεντρικό πόλο σιγά-σιγά από όλες τις μεριές μέχρι να έρθει στη θέση του.

Αποσυνδεδεμένος Aris78

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Spinner Variable Voltage eGo Battery
« Απάντηση #338 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 16:31 »
Έχω πρόβλημα με τη 1300mah Vision Spinner μου & μιας & δεν είχα το χρόνο να διαβάσω τις 23 σελίδες του νήματος (θα το πράξω όταν βρώ χρόνο) θέλω τη βοήθειά σας..
Το πρόβλημα που παρουσιάζει η εν λόγω μπαταρία είναι οτι ενώ μέχρι πριν λίγες μέρες φόρτιζε σε λίγες ώρες (με ένα τυπικό ego φορτιστή στα 420mA έξοδο) & άναβε το πράσινο led,  τώρα για να φορτίσει (& να ανάψει το πράσινο led) κάνει 24 εώς & 42 ώρες..  :confused1:      Κατα τα άλλα η μπαταρία λειτουργεί κανονικά, & δεν έχει μειωθεί η απόδωση της..  :hmmm:
Με τις γνώσεις μου στα ηλεκτρονικά, (είμαι ηλεκτρολόγος-ηλεκτρονικός) συμπεραίνω ότι δέ τα έχει "φτύσει" το εσωτερικό στοιχείο..
Έχει τύχει σε κάποιον συνατμιστή κάτι παρόμοιο ?

Ευχαριστώ εκ'των προτέρων όποιον μπορεί να βοηθήσει.   8)

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Spinner Variable Voltage eGo Battery
« Απάντηση #339 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 18:20 »
Η τρφοδοσία του φορτιστή ίδια; Από πρίζα π.χ. ή κάποια θύρα υπολογιστή;
Έχει κάνει τους 300 κύκλους φόρτισης η μπαταρία; ή έστω κάπου εκεί κοντά;

Αποσυνδεδεμένος Aris78

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Spinner Variable Voltage eGo Battery
« Απάντηση #340 στις: Δεκεμβρίου 12, 2014, 14:00 »
Η τροφοδοσία του φορτιστή γίνεται με έναν αντάπτορα τοίχου 220volt - 5volt, 500ma  της ovale (με τον οποίο φορτίζω & τις υπόλοιπες ego μπαταρίες μου χωρίς κανένα πρόβλημα) 
 Τώρα για τους κύκλους φόρτισης, σίγουρα δεν έχει κάνει 300, υπολογίζω όμως οτι πρέπει να είναι απο 80 ώς 100.
Η μπαταρία να αναφέρω επίσεις οτι δεν εχει κλείσει ούτε ένα χρόνο λειτουργίας (& μάλιστα "χαλαρής")   εννοώ χωρίς πολλά volt, δεν τη έχω αφήσει ξεφόρτιστη καιρό, μακριά απο υγρασίες, πηγές θερμότητας κτλ..
 
 Αυτο που δεν έχω κάνει, είναι να δοκιμάσω να την βγάλω από τον φορτιστή σε 3-4 ώρες φόρτισης (που κανονικά θα έχει φορτίσει) κι ας μήν έχει ανάψει το "πράσινο"  στο φορτιστή και να δώ αν λειτουργεί κανονικά...  Γιατί είναι σπαστικό να περιμένεις 1-2 μέρες να φορτίσει μια μπαταρία.. :wall:      Ασε που "σκιάζομαι" να φορτίζω γενικά μπαταρίες λιθίου χωρίς επίβλεψη & μάλιστα ενώ κοιμάμαι..

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Vision Spinner Variable Voltage eGo Battery
« Απάντηση #341 στις: Δεκεμβρίου 23, 2014, 08:04 »
Έχω αγοράσει μια vision spinner II για εφεδρική. Δηλαδή έχει χρειαστεί να τη χρησιμοποιήσω μία φορά. Με τι τρόπο αποθηκεύεται ώστε να μη χαλάσει? Θέλω να πω, φορτισμένη, αφόρτιστη? Χαλάει που μένει αχρησιμοποίητη? :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος George X

  • **
  • 228
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Spinner Variable Voltage eGo Battery
« Απάντηση #342 στις: Δεκεμβρίου 23, 2014, 08:56 »
Κανονικά αποθηκεύεται μερικώς φορτισμένη, 60-70%, και για να πέσει- χαλάσει χρειάζονται χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Vision Spinner Variable Voltage eGo Battery
« Απάντηση #343 στις: Δεκεμβρίου 23, 2014, 13:30 »
προβλημα δεν θα εχεις τα υπολοιπα στα ειπα νεφελη

Αποσυνδεδεμένος geopal

  • **
  • 173
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Vision Spinner Variable Voltage eGo Battery
« Απάντηση #344 στις: Μαΐου 30, 2015, 19:20 »
Πήρα ξανά την συγκεκριμένη μπαταρία λόγω μέγεθος (μικρότερη απο την ΙΙ) αλλα μου είπαν πως κρατάει κ περισσότερο η μπαταρία. Την είχα με έναν iClear16B και πλέον ούτε ο συγκεκριμένος βιδώνει αλλά ούτε και να φορτίσω την μπαταρία μπορώ! Προσπάθησα σε δυο φορτιστές, καθάρισα με αιχμηρό ξυλάκι τους πολλούς αλλα εκτός αν την κρατήσω πιεσμένη πάνω στο φορτιστή δεν φορτίζει με τίποτα! Υπάρχει κάποια λύση λέτε;


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 206 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 181 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20788 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281577 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207943 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66001 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174663 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312927 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14324 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124844 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93607 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4214 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix