vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Αλλαγη γευστικων κριτηριων

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Αλλαγη γευστικων κριτηριων
« στις: Σεπτεμβρίου 14, 2012, 19:23 »
Το νημα το ανοιγω με αφορμη ενα ποστ του συνατμιστη NewHolborn στο νημα "Χειρότερη γεύση που έχετε δοκιμάσει" που μου κινησε το ενδιαφερον

Δοκιμαζω μετα απο 6 μηνες ενα μπουκαλακι λατακια ή αλλιως σκατ...κια οπως το ελεγα  ;D , το οποιο το ειχα ξεχασμενο σε εναν γνωστο.
Μηλαμε ξετρελαθηκα  :dontknow: :idiot1: !
Ενω ηταν το χειροτερο αρωμα για μενα...
Δεν μπορω να καταλαβω τι μου συμβαινει??
Το tobaco c εντομεταξυ που το θεωρουσα καποτε ωραιο αρωμα τωρα πλεον τραβαω μια τζουρα και μου ερχετε να ξερασω...

Εχω παρατηρησει και εγω αλλαγη στους δικους μου "γευστικους καλυκες", οπως το αναφερει ο tsiv, στα υγρα (λιγο πιο γενικα βεβαια). Ημουν αρχικα στα καπνικα υγρα και δεν μπορουσα καθολου τα φρουτενια και τα γλυκα, μετα τρελαθηκα με τα φρουτενια και μου αρεσαν σχετικα τα γλυκα αλλα οχι τα καπνικα... και στην συνεχεια τα παρατησα ολα τα αλλα για να κανω μονο καπνικα..

Οσον αφορα σε πιο συγκεκριμενα υγρα το τριμπεκα αρχικα το μισησα και λιγο καιρο μετα το λατρεψα. Απο την αλλη την καραμελα αρχικα την λατρεψα και τωρα ουτε που να την μυρισω δεν θελω...

Εχετε παρατηρησει κατι τετοιο και εσεις?
Εχει αλλαξει το γευστικο σας κριτηριο τοσο ωστε υγρα που αρχικα ειχατε αγαπησει τωρα να μην μπορειτε να τα ατμισετε καθολου και αντιτροφα, υγρα που μισησατε αρχικα τωρα να ειναι απο τα αγαπημενα σας?

Ποια ειναι η εξεληξη στους "γευστικους σας καλυκες"?
Βρισκω ενδιαφερον να συζητηθει σε δικο του νημα, να γινει συζητηση περι αυτου μονο

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Αλλαγη γευστικων κριτηριων
« Απάντηση #1 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2012, 19:29 »
Κάτι λίγα περί του θέματος είχαν γραφτεί εδώ...

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2842.msg77194.html#msg77194


Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγη γευστικων κριτηριων
« Απάντηση #2 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2012, 19:31 »
το εχω διαβασει ανα καιρους το νημα αυτο...
αλλα θελω να εστιασω στην αλλαγη.. στην ακραια αλλαγη, αν εχουμε βιωσει, σχετικα με τα υγρα που εχουμε κανει

Αποσυνδεδεμένος Ωμέγα

  • *****
  • 1113
  • Φύλο: Άντρας
  • Xsmokers.gr "Το δικό σου Eshop"
    • Xsmokers Your Vape Shop
Αλλαγη γευστικων κριτηριων
« Απάντηση #3 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2012, 19:33 »
Εγω ξεκινησα με φορα και εκανα οτι γλυκο και φρουτωδες υπηρχε τοτε.
Μετα απο 3 μηνες βαρεθηκα και ενω ειχα δοκιμασει καποια καπνικα δεν μου αρεσε κανενα.
Ετσι λοιπον εκανα σκετη vg για 5 μηνες. Μετα μου ηρθε και δοκιμασα απο εναν φιλο καπνικο και εκτοτε κανω καπνικα μεχρι σημερα με κυριως γευση εκεινη που ειχα δοκιμασει, με ενα μικρο διαλλειμα 30ml σκετη vg.
Το τελευταιο παιζει εδω και 2 μηνες περιπου. Χθες εβγαλα απο το συρταρι vanila burbon και ετοιμασα 10ml και ντριπαρω και με αυτο.

Απο τα παραπανω εβγαλα τα εξης συμπερασματα.
1. Μου αρεσουν οι αλλαγες.
2. Δεν ξερω τι μου γινεται.
3. Οτι εχεις, θες το ... Αλλο.
4. ??

Αρα δεν λειτουργω με κριτηρια , αλλα οδηγουμαι μηχανικα απο το σκοτεινο υποσυνειδητο μου ! :)

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγη γευστικων κριτηριων
« Απάντηση #4 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2012, 19:38 »
:)) σωστος... ;)
Ωμέγα μπορεις να μας πεις και καποιο χαρακτηριστικο παραδειγμα υγρου απο τις κατηγοριες
- αρχικα το λατρεψα μετα το μισησα
- αρχικα το μισησα μετα το λατρεψα

Αποσυνδεδεμένος Ωμέγα

  • *****
  • 1113
  • Φύλο: Άντρας
  • Xsmokers.gr "Το δικό σου Eshop"
    • Xsmokers Your Vape Shop
Αλλαγη γευστικων κριτηριων
« Απάντηση #5 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2012, 19:41 »
Τα γλυκα αρωματα + και τωρα -
Τα καπνικα - και τωρα +

Ελπιζω να συμβαινει καινσε αλλους, γιατι νοιωθω μονος ;D
( i see dead people )

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγη γευστικων κριτηριων
« Απάντηση #6 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2012, 19:44 »
Όταν άρχισα να ατμίζω έκανα σχεδόν φρούτα και γλύκες γεύσεις μετά ούτε ήθελα να τα δω και έκανα μόνο καπνικά άλλα τα βαρέθηκα διότι δεν έβγαζα άκρη και έλεγα να ξανά αρχίσω γεύσεις φρούτα γλυκά άλλα τελικά προτίμησα να κάνω σκέτη βάση εδώ και πολύ καιρό & el toro cigarrillos απο εχθές!

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγη γευστικων κριτηριων
« Απάντηση #7 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2012, 19:49 »
Τι θα λεγατε να αναφερετε και πιο συγκεκριμενα υγρα στο ποστ σας? :)
δωστε μας και ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα (πχ το Turkish της HALO μου φανηκε τελειο στην αρχη και το εκανα ολη μερα, τωρα δεν αντεχω να μυριζω ουτε οταν το ατμιζει ο διπλα μου)

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγη γευστικων κριτηριων
« Απάντηση #8 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2012, 20:27 »
Στην αρχή από ότι θυμάμαι σχεδόν έκανα φράουλα κεράσι μήλο βανίλια και καμιά φορά μέντα από f/a άλλα μετά με τίποτα και άρχισα να δοκιμάζω ry4/maxxboro/virginia/7 leaves από f/a- old tobacco/dry tobacco από ovale-Tribeca κορυφή άλλα ακριβό/torque/bella hallo-ry4 pastafarai-triton's abyss,Haitian Prophecy αν θυμαμε και άλλα όπου ητανε εξαιρετικα απο vapeshop. Το κακό με μένα είναι ότι τα συνήθιζα και για αυτό κατέληξα στην σκέτη βάση μέχρι νεότερες και από εχθές δοκίμασα το cigarrilos houseofliqued που μου το έδωσε ένας φίλος και μου άρεσε πολύ!!

Αποσυνδεδεμένος koloky8anos

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγη γευστικων κριτηριων
« Απάντηση #9 στις: Σεπτεμβρίου 14, 2012, 20:44 »
στους περισσοτερους εχει συμβει αυτο λιγο ή πολυ και εχει να κανει ακριβως με το οτι λειτουργουν οι γευστικοι μας καλυκες πλεον..

με το κτ τους επιβαρυναμε και τους μπλοκαραμε βιαια για πολυ καιρο, τωρα με τις διαφορες γευσεις και τη βελτιωμενη οσφρηση-γευση ερχεται καποια στιγμη ενας "κορεσμος" και ζητανε και κατι διαφορετικο..


πολλα αρωματα και σε μενα στην αρχη ηταν απωθητικα, οπως πχ το Torque, ενω πλεον τα εχω στη γκαμα συχνης εναλλαγης μου..

επισης, φρουτα και γλυκα που ειναι συνηθως πολυ ευχαριστα οταν τα πρωτοαρχισει κανεις, μετα απο καποιους μηνες γινονται ιδιαιτερα "φορτικα" και σε οδηγουν αλλου..

μια καλη λυση για το καθαρισμα των αισθητηριων μας παντως ειναι και η αντικατασταση των αρωματων με σκετη βαση για καποιες μερες, καθως η γευση και το αρωμα της ειναι τα μονα που δε μπορουμε να αποφυγουμε.. μετα απο λιγο καιρο ετσι, ολα τα αρωματα αποκτουν και παλι διαφορετικη αισθηση στο ατμισμα..  ;)

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Αλλαγη γευστικων κριτηριων
« Απάντηση #10 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2012, 00:37 »
Η δική μου ιστορία ξεκινάει με καπνικά υγρά και στη συνέχεια φρουτένια. Παρατήρησα οτι όσο περνούσε περισσότερος χρόνος από την διακοπή του κ.τ. τόσο  αναζητούσα ωραίες-αρωματικές γεύσεις.  Όποιο άρωμα σχετικό με τσιγάρο ήταν αποκρουστικό, όπως και το κ.τ. πλέον. Όταν κάποια στιγμή-εποχή που άτμιζα πράσινο μήλο, δοκίμασα από περιέργεια μία τζούρα κ.τ. αηδίασα και ατμίζοντας ξανά το μήλο, διαπίστωσα οτι το άρωμά του το κατάλαβα μετά από 6 τζούρες. Άρα αποδείχτηκε σε μένα οτι το κ.τ. καταστρέφει γεύση κ όσφρηση.
Εδώ βέβαια θέλω να θέσω τη σκέψη οτι αν κάποιος, σε κριτική που κάνει σε κάποιο υγρό, καπνίζει έστω και 2-3 τσιγάρα/ημέρα, πόσο σωστή είναι η άποψή του για το χ υγρό και φυσικά εμείς πως μπορούμε να γνωρίζουμε οτι είναι ατμοκαπνιστής?  :laugh1:
Επίσης θα σημειώσω οτι ο ίδιος ο οργανισμός μου ενοχλήθηκε από τη νικοτίνη και σιγά σιγά, χωρίς προσπάθεια, έριξα τη νικοτίνη από 18 σε 7 (σταδιακά) και τώρα με ενοχλεί και θα πάω σε 5mg.
Επιστρέφοντας στο θέμα θα πω οτι έχω έτοιμα καμιά 10αριά τανκ και στη διάρκεια της ημέρας παίζω με 2-4 διαφορετικές γεύσεις, οπότε δεν με κουράζει κάποιο υγρό και απολαμβάνω γεύσεις.
Στις 10 η μία πλέον είναι ας πούμε καπνική (maxx blend-Inawera) και οι υπόλοιπες φρουτένιες κλπ
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 16, 2012, 12:28 από sensk3 »

Αποσυνδεδεμένος sifis

  • **
  • 109
  • Φύλο: Άντρας
  • ΛΕΥΚΟ CUBE,PROVARI MINI ΛΕΥΚΟ,spheroid,
Απ: Αλλαγη γευστικων κριτηριων
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2012, 01:01 »
με προλαβε ο παραπανω φιλος
εγω στης αρχες εκανα μονο καπνικα κ σιγκεκριμενα τριμπεκα κολημα μεγαλο, FPF απο νομπακο και tobacco echo παλυ νομπακο,μετα καμιλα βαρβαρα κ καπνο απο ΑΤΜΟΣ ειχα και μια μπανανα για μια στο τοσο ξαφνηκα αρχησα να αιδιαζω με τα καπνικα λεω ασκανω σκετη vg να ηρεμισω.μετα αρχησα τις καραμελες βανιλιες μου ηρθε μια αιδια σιγα σιγα ,παλυ vg.
αρχησα να φτιαχνω υγρα με λιγες σταγονες αρωμα και ξαφνικα βρηκα την υγεια μου
οταν πρην 3 μηνες δοκιμασα λιγο τριμπεκα ξερασα επιτοπου
δεν αντεχω πλεων πολυ αρωμα με τιποτα και μονο φρουτενια η μεντα.
βλεπω ειμαστε πολυ που το εχουμε παθει αυτο και νομιζα πως εγω ειμαι ο ανωμαλος ;D


Αποσυνδεδεμένος kostasnew

  • **
  • 108
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλαγη γευστικων κριτηριων
« Απάντηση #12 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2012, 01:56 »
εγω με καπνικα ξεκινησα.....και με αυτα σαν βαση συνεχιζω!!! :thumpup: για αλλαγη εχω και αλλες ασχετες γευσεις.

 Η γευστικη διαφοροποιηση που παρατηρησα ειναι η εξης-τα υγρα που ξεκινησα και με κρατησαν μακρυα απο το κ.τ δεν μπορω εδω και 2-3 μηνες ουτε να τα μυρισω. :confused1: :eyesplash:

Πιο συγκεκριμενα ξεκινησα με halo torque και prime. Ουτε για αστειο πλεον δεν τα αντεχω. :wall: Και κατα περιεργο τροπο το tribecca που αναγουλιαζα μολις το εβλεπα στην αρχη,εχει γινει ενα απο τα βασικα καπνικα μου, μαζι βεβαια με τα el toro puros και guevara. :thumpup: :yes:

Μην ξεχασω βεβαια και την πολυαγαπημενη μπεμπεκα :thumpup: οπως και οτι πλεον ατμιζω αρκετη vg με η χωρις νικοτινη απο totally wicked.

Απ: Αλλαγη γευστικων κριτηριων
« Απάντηση #13 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2012, 02:09 »
Τα γλυκα αρωματα + και τωρα -
Τα καπνικα - και τωρα +

Ελπιζω να συμβαινει καινσε αλλους, γιατι νοιωθω μονος ;D
( i see dead people )
Ομοιοπαθης… >:( >:( >:(
 

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Αλλαγη γευστικων κριτηριων
« Απάντηση #14 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2012, 02:19 »
Εγώ, πάλι, πέρα από μικρές διακυμάνσεις, δεν έχω προσέξει αξιοσημείωτες αλλαγές.
Κι ας βάζω 5-10% άρωμα στα DIY...

Θα σημειώσω μόνο δύο αρώματα...

1) Σοκολάτα αρέσει σε όλους (σχεδόν)
καθώς και ο συνδυασμός της με τα πάντα...
Ο εγκέφαλος την έμαθε πρώτα από το στομάχι.
Σταθερή αξία...

2) Λατάκια
Το στομάχι δεν την γνώρισε. Ο εαυτός μου όμως, την αποδέχτηκε αμέσως... και συνεχίζει να την αποζητά.

Αυτά είναι τα δύο σταθερά μου...

Μου άρεσαν και μου αρέσουν, 15 και 12 μήνες, αντίστοιχα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 135 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 133 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20561 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281030 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207867 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65528 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173974 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312615 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13860 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124704 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93474 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix