vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

118 επισκέπτες, 8 χρήστες
vasim, athanasiosm, manoslykos, Milarepa, camber, myiorgos, haris231, Jorge

Twitter

Συμπεριφορα παλμικης τασης και ατμιση

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Συμπεριφορα παλμικης τασης και ατμιση
« στις: Ιουλίου 24, 2012, 22:21 »
Θα κανω μια προσπαθεια θεωρητικης αναλυσης της συμπεριφορας της παλμικης τασης πανω στο ατμισμα, αν δεν ειναι εδω ο σωστος πινακας παρακαλω τους συντονιστες να το μεταφερουν

Τωρα τελευταια βλεπουμε ολο και περισσοτερες VV συσκευες οι οποιες εχουν εξοδο παλμικη ταση και κατα γενικη ομολογια (και απο εμπειρια δικη μου) δειχνουν "πιο δυνατα" με την εννοια οτι παραγεται περισσοτερη θερμοκρασια τελικα στην αντισταση απο αυτην που εχει συνηθησει ο ατμιστης με τις συσκευες σταθερης τασης.

Θα αρχισω σταδικα το σκεπτικο μου με καποια θεωρια πρωτα για να φτασω στην υποθεση μου (γιατι πειραματα δεν εχω κανει αρα τιποτα μετρησιμο δεν εχω στα χερια μου) στο γιατι συμβαινει αυτο.

Πρωτα πρωτα η παλμικη ταση ειναι της μορφης



δηλαδη ειναι Vμεγιστη για καποιο χρονικο διαστημα "τ" και μηδεν για καποιο χρονικο διαστημα "Τ-τ". Ο λογος του διαστηματος τ προς την περιοδο Τ ονομαζεται κυκλος του περιοδικου μας σηματος και συμβολιζεται με D. Ο κυκλος της παλμικης ταση ειναι λοιπον μικροτερος της μοναδας (τ/Τ)

Ας παμε σε κατι αλλο τωρα.... στην, μετρηση της τασης ενος βολτομετρου.
Το βολτομετρο μπορει να μετρησει συνεχη ταση. Αν προσπαθησεις να μετρησεις μη συνεχη ταση το αποτελεσμα που θα παρεις λεγεται "ενεργος τιμη τασης" και ειναι στην ουσια μια σταθερη ταση Vrms η οποια θα εδινε την ιδια ισχυ με την ταση που εφαρμοστηκε στο βολτομετρο.
Οταν θα ορισουμε λοιπον στο μοντ μας την ταση ή οταν θα μετρησουμε με βολτομετρο την ταση, στην ουσια δεν ειναι η μεγιστη στιγμαια ταση Vμεγιστη που ειδαμε στην πανω εικονα αλλα η Vrms αυτης η οποια δινεται με τον τυπο:



για μια παλμικη κυματομορφη, οπου α ειναι η Vμεγιστη και D ο κυκλος της παλμικης τασης που εχει  το συγκεκριμενο μοντ. Φανταζομαι ποικιλει για καθε μοντ αλλα οπως και να εχει ειναι κατανοητο οτι:

Vrms < Vμεγιστη

Απο την αλλη οταν εχουμε μια μπαταρια στον ατμοποιητη μας που βγαζει στην εξοδο σταθερη ταση τοτε η ταση αυτη ειναι η Vrms. Η σταθερη αυτη ταση θα μας δινει σταθερη ισχυ (για συγκεκριμενο ατμοποιητη) μεσω του τυπου

W=V*V/R

ενω στην περιπτωση της παλμικης τασης ειδαμε οτι

W=Vrms*Vrms/R

Ελπιζω οτι παμε καλα ως εδω....

Παμε τωρα πισω στα βασικα του ηλεκτρονικου τσιγαρου να δουμε τι γινεται..
Εχουμε μια αντισταση που τροφοδοτειται με το ατμιστικο υγρο το οποιο και ατμοποιει μεσω θερμοτητας. Η αυξηση της θερμοκρασιας της αντιστασης προερχεται απο ηλεκτρικο ρευμα που παιρναει απο μεσα της (φαινομενο Joule). Ειναι ομως ακαριαια  μεταβολη της θερμοκρασιας της αντιστασης οταν παταμε και οταν αφηνουμε το κουμπι? Η απαντηση ειναι οχι.

Σε μια γρηγορη αναζητηση που εκανα στο ιντερνετ δεν βρηκα ενα ομορφο γραφημα που να δειχνει την μεταβολη της θερμοκρασιας οταν εφαρμοζεις ταση σε μια αντισταση και οταν την αφαιρεις, αλλα μπορειτε να φανταστειτε μια καμπυλη απο το μηδεν σε ενα μεγιστο κατα την εφαρμογη της τασης και αναποδα κατα την διακοπη της.

Η μεταβολη στην θερμοκρασια ειναι αρκετα γρηγορη στην περιπτωση μας, αφου μολις πατησουμε το κουμπι σε 1-2 δευτερολεπτα αργοτερα μπορουμε να ατμισουμε. Φανταστειτε λοιπον οτι στην σταθερης τασης μπαταρια εχουμε ενα διαγραμμα θερμοκρασιας στην αντισταση που γρηγορα πιανει ενα μεγιστο και μενει εκει μεχρι να αφησουμε το κουμπι και σχετικα πιο αργα να πεσει η θερμοκρασια στην αρχικη της κατασταση

Ποια ειναι ομως η θερμοκρασια που αναπτυσεται στην περιπτωση της παλμικης τασης? Φυσικα και εδω θα ανεβαινει γρηγορα οταν εχουμε Vμεγιστη και θα κατεβαινει οταν εχουμε 0 ταση.
Το κατα ποσο θα προλαβαινει να επανελθει η θερμοκρασια στην αρχικη κατασταση ή οχι εξαρταται απο τον κυκλο της παλμικης τασης. Κοιταξτε το παρακατω σχημα:



Η περιπτωση του ατμισματος,υποθετω, ειναι οπως η τελευταια γραφικη παρασταση οπου οι παλμοι ειναι αρκετα γρηγοροι και η θερμοκρασια δεν προλαβαινει να ερθει στην αρχικη της κατασταση, οποτε η αντισταση ξαναθερμαινεται σε παθε παλμο μεχρι ο χρηστης να αφησει το κουμπι. Η πρωτη γραφικη μας δειχνει οτι η θερμοκρασια σε μια σταθερη ταση θα εφτανε σε ενα μεγιστο και θα εμενε μετα σταθερη (οι διακεκομμενες γραμμες)

ποια ειναι η συγκριση της θερμοκρασιας τωρα μιας σταθερης τασης ισης με την Vrms της παλμικης και της θερμοκρασιας που αναπτυσει η παλμικη ταση? Αυτο ειναι το βασικο ερωτημα που θα εξηγησει την ατμιστικη μας εμπειρια σε αυτα τα μοντ.

Η απαντηση εχει σχεδον δωθει απο τα παραπανω και προσπαθησα να ζωγραφισω την θερμοκρασια στις δυο περιπτωσεις:



Στο σχεδιαγραμμα εδω εχουμε δυο ας πουμε μοντ, το ενα με συνεχη ταση (κοκκινες γραμμες) και το αλλο με παλμικη (μαυρες γραμμες). Στην οθονη και των δυο θα αναγραφεται η ιδια τιμη Vrms που δινει το πολυμετρακι των μοντ.

Φυσικα, απο την στιγμη που δεν εχω πειραματικα δεδομενα μπροστα μου και το σχεδιο εγινε με το paint των windows μην περιμενετε ακριβεια... θελω απλα να δειτε την ουσια.

Η ουσια, λοιπον, και καταληξη της θεωρητικης εξηγησης του γιατι τα παλμικα μοντς τα νιωθουμε πιο "δυνατα" ειναι οτι η παλμικη ταση, με ιδια μετρηση οσο η σταθερη, ΔΕΝ θα μας δωσει το θερμικο αποτελεσμα με αυτο της σταθερης. Αυτο που θα μας δωσει ειναι μια μεγαλυτερη, μη σταθερη θερμοκρασια κατα την διαρκεια της τζουρας. Επειδη φανταζομαι οτι οι παλμοι ανα δευτερολαπτο σε αυτα τα μοντ ειναι αρκετη, η θερμοκρασια θα σταθεροποιειται σχεδον και στην περιπτωση της παλμικης τασης. Με αυτο εννοω οτι θα παιζει κατα την διαρκεια του πατηματος του κουμπιου γυρω απο μια τιμη. Θα ειναι παρολαυτα μεγαλυτερη απο την αντιστοιχη θερμοκρασια μιας σταθερης τασης.

Οσοι, πατε απο μοντ/EGO που δινει σταθερη ταση σε ενα μοντ που δινει παλμικη ταση, θα πρεπει να ξεχασετε τις "ισορροπιες" που ειχατε βρει στις παλιες σας συσκευες. Η παλμικη ταση θα σας δινει περισσοτερη θερμοκρασια με τις ιδιες ακριβως ρυθμισεις οποτε προετοιμαστειτε για μεγαλυτερες αντιστασεις,καλυτερη τροφοδοσια... ή απλα να χαμηλωσετε την ταση του παλμικου σας μοντ σε σημειο που αισθητικα να παιρνετε το ιδιο θερμικο αποτελεσμα. Αν ηταν γνωστοι οι κυκλοι που βγαζουν τα παλμικα μοντ θα μπορουσαμε να κανουμε και υπολογισμους και αντιστοιχιες, αλλα τωρα βασιστειτε στο ενστικτο σας.

Η "δυναμη" λοιπον που ακουμε και διαβαζουμε, δεν ειναι τιποτε αλλο απο την φυσικη των παλμικων τασεων. Οσοι επιθυμειτε μεγαλυτερες θερμοκρασιες... ειναι φυσικα το ιδανικο για σας.

Ολα τα παραπανω μου καθησα να τα ψαξω με την εντυπωση που μου εκανε το Vmax, οτι εβγαζε δηλαδη, παραπανω θερμοτητα απο αυτην που περιμενα σε συγκεκριμενα βολτς. Οι γνωστες ηλεκτρολογιας ή αυτοι που εχουν πειραματιστει/ψαξει περισσοτερο παρακαλω να με συμπληρωσουν ή να με διορθωσον οπου χρειαζεται....

Πηγες (οι βασικες γιατι οι μικρες ειναι πολλες):
http://en.wikipedia.org/wiki/Root_mean_square
http://en.wikipedia.org/wiki/Pulse_train
http://en.wikipedia.org/wiki/Duty_cycle
http://en.wikipedia.org/wiki/Joule_heating
http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CFIQFjAA&url=http%3A%2F%2Frelays.te.com%2Fschrack%2Fpdf%2FC0_v4bg_5.pdf&ei=bNQOUObTDYnO4QSpj4E4&usg=AFQjCNGxJdYijpq3Svx_HoOPMh-r4DrNag
Φυσικη Τομος Β' (Hugh D. Young)

Απ: Συμπεριφορα παλμικης τασης και ατμιση
« Απάντηση #1 στις: Ιουλίου 24, 2012, 22:40 »
Urahara  :respect: :respect:

Αν βρείς τιμές μετρήσεων με ρυθμίσεις volt σταθερές στη συσκευή, μπορείς μεσοσταθμικά
να μας πεις με τους υπολογισμούς σου την πραγματική έξοδο των Volts ?

Αποσυνδεδεμένος Ωμέγα

  • *****
  • 1113
  • Φύλο: Άντρας
  • Xsmokers.gr "Το δικό σου Eshop"
    • Xsmokers Your Vape Shop
Συμπεριφορα παλμικης τασης και ατμιση
« Απάντηση #2 στις: Ιουλίου 24, 2012, 22:50 »
Ενα μπραβο για την εργασια σου. Απλα και κατανοητα για ολους πιστευω !

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμπεριφορα παλμικης τασης και ατμιση
« Απάντηση #3 στις: Ιουλίου 24, 2012, 22:51 »
Urahara  :respect: :respect:

Αν βρείς τιμές μετρήσεων με ρυθμίσεις volt σταθερές στη συσκευή, μπορείς μεσοσταθμικά
να μας πεις με τους υπολογισμούς σου την πραγματική έξοδο των Volts ?

Τα βολτς ειναι πραγματικα και στις 2 περιπτωσεις.. το θερμικο αποτελεσμα ειναι διαφορετικο..
Για να εχεις ιδιο θερμικο αποτελεσμα στην περιπτωση του παλμικου θα πρεπει να εχεις πιο χαμηλη ρυθμιση τασης..

το ποσο πιο χαμηλη ειναι σχετικα δυσκολο να το υπολογισω... ισως πειραματικα (τις εξισωσεις αυξησης θερμοκρασιας σε αγωγο δεν τις εχω προχειρες αλλα φανταζομαι θα ειναι δυσχρηστες... :tongue_smilie:)

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Συμπεριφορα παλμικης τασης και ατμιση
« Απάντηση #4 στις: Ιουλίου 24, 2012, 22:53 »
Απ τα καλύτερα άρθρα του forum μας :respect:
Πολύ χρήσιμο, πράγματι χρειαζόταν, και πολύ κατανοητό! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος sakissakis

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
  • που ήσουν ρε κινέζε τόσα χρόνια?
Απ: Συμπεριφορα παλμικης τασης και ατμιση
« Απάντηση #5 στις: Ιουλίου 24, 2012, 23:12 »
το πάτησα το bravo και συγνώμη αλλά πρέπει να το πώ κιόλας.Μπράβο απλό κατανοητό και λύθηκε ένα μεγάλο ζήτημα που είχε ανακύψει με την εμφάνιση των παλμικών.Τώρα σαν τελικό συμπέρασμα σαν αξιολόγηση μεθόδου ατμίσματος συγκριτικά με την σταθερή συνυπολογίζοντας όσα δεδομένα έχουμε διαθέσιμα τι θα μπορούσαμε να πούμε.
Είναι το μέλλον? υπάρχουν αρνητικά?

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμπεριφορα παλμικης τασης και ατμιση
« Απάντηση #6 στις: Ιουλίου 24, 2012, 23:17 »
Τώρα σαν τελικό συμπέρασμα σαν αξιολόγηση μεθόδου ατμίσματος συγκριτικά με την σταθερή συνυπολογίζοντας όσα δεδομένα έχουμε διαθέσιμα τι θα μπορούσαμε να πούμε.
Είναι το μέλλον? υπάρχουν αρνητικά?

Δεν υπαρχει τελικο συμπερασμα για αξιολογιση μεθοδου ατμισματος... δεν θα μπορουσα να αξιολογησω μεθοδους ατμισματος... Μια προσπαθεια εξηγησης εκανα για την διαφορετικη συμπεριφορα των 2 τασεων.

Ειναι μελλον και εχουν αρνητικα....? θα μπορουσα να σου πω ναι και στα δυο. Προς το παρων και προσωπικα, με τις αντιστασεις των ατμοποιητων του εμποριων που εχω δοκιμασει... για μενα η παλμικη ταση βγαζει παραπανω θερμοτητα απο οτι περιμενα και απο οτι ηθελα, να σου πω. Αν φτιαχτει αυτο... να βρισκεις το σωστο σημειο σε εμπορικους ατμος ευκολα... εγω ειμαι μεσα...

Μεχρι τωρα δεν με καλυπτουν

Αποσυνδεδεμένος LKLO330

  • **
  • 312
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμπεριφορα παλμικης τασης και ατμιση
« Απάντηση #7 στις: Ιουλίου 24, 2012, 23:19 »
μια διευκρινηση διορθωστε με αν κανω λαθος....

η θερμοκρασια δεν μπορει να γινει μεγαλητερη αλλα να φταση μεχρη την ιδια τιμη
με τους παλμους πρακτικα στο διαστημα που δεν τροφοδοτητε η αντισταση εκμεταλευομαστε την θερμοτητα που εχει ιδη η αντισταση για την παραγωγη ατμου (δηλαδη το διαστημα τ εως Τ του πρωτου σχεδιου) με αυτο τον τροπο υπαρχη μεγαλη εξοικονομηση ενεργιας

ps
πολυ καλη δουλεια μπραβο....

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμπεριφορα παλμικης τασης και ατμιση
« Απάντηση #8 στις: Ιουλίου 24, 2012, 23:20 »
Ηλετρολογος μηχανικος ειμαι ...
οχι γιατρος και ουτε χημικος......

φανταζομαι πως το σωμα αντιδρα αρνητικα οταν φτασεις σε σημειο που δεν πρεπει (αισθηση καμμενου)

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμπεριφορα παλμικης τασης και ατμιση
« Απάντηση #9 στις: Ιουλίου 24, 2012, 23:32 »
Τι θέμα να έχουν; Είναι σαν να ατμίζεις σε μεγαλύτερα volt απλά. Από την στιγμή και μετά που δεν έχεις καύση αντί για ατμοποίηση, δεν έχει καμία διαφορά από το άτμισμα σε χαμηλότερη τάση. Εκτός βέβαια από την κατανάλωση υγρού και την θερμοκρασία του ατμού.


Το καμμένο είναι πράγματι καμμένο, άρα καπνός, και άρα πράγματι κακό για τον οργανισμό.


Και για να μη ξεχνιόμαστε, μπράβο και ευχαριστούμε για την εξήγηση urahara!

Αποσυνδεδεμένος sakissakis

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
  • που ήσουν ρε κινέζε τόσα χρόνια?
Απ: Συμπεριφορα παλμικης τασης και ατμιση
« Απάντηση #10 στις: Ιουλίου 24, 2012, 23:42 »
απο το τελευταίο σχεδιάγραμμα προκύπτει ότι ένα vv με σταθερή τάση δίνει πιο γρήγορα την μέγιστη επιθυμητή θερμοκρασία σε σχέση με την παλμική ή είναι τυχαίο όπως το σχεδίαζες?

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συμπεριφορα παλμικης τασης και ατμιση
« Απάντηση #11 στις: Ιουλίου 24, 2012, 23:45 »
οχι... τυχαια.... ημουν στην ζωγραφικη των windows και ειχα εκεινο το χαζο εργαλειο με την κατσαρη γραμμη...

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Απ: Συμπεριφορα παλμικης τασης και ατμιση
« Απάντηση #12 στις: Ιουλίου 25, 2012, 00:21 »
Συγχαρητήρια Δημήτρη για το νήμα σου αυτό .

Όμως υπάρχει ένα σοβαρό λάθος .
Αν θυμάστε σε κάποιο παλαιότερο νήμα μου, μίλησα για ρύθμιση θερμοκρασίας και κάποιοι μόνο που δεν με στήσανε στον τοίχο .

Στο σχήμα 3 φαίνεται μια αύξηση στην καμπύλη θερμοκρασίας από 30 βαθμούς περιβάλλοντος ας πούμε και σχεδόν αναλογικά αυξανόμενη έως ότου σταθεροποιηθεί κάπου.
Τι γίνετε όμως ?
Είμαστε υποχρεωμένοι να έχουμε την τάση χαμηλά ώστε να μην υπερβούμε το σημείο εκείνο που δεν θέλουμε να νιώσουμε (Καμένο).

Αντίθετα με την Παλμική η διακοπτόμενη τάση έχουμε σταθερά υψηλή τάση και απλά ρυθμίζουμε την θερμοκρασία αλλάζοντας τον χρόνο που γίνετε διακοπή στο κύκλωμα .
Επειδή τώρα έχετε μεγάλη τάση έχετε και την δύναμη - γρήγορο άρπαγμα τις αντίστασης για τον λόγο αυτό σας φαίνεται ποιο δυνατό το Vmax η το δικό μου koss .

Το λάθος είναι στην πραγματική θερμοκρασία που ατμίζουμε εμείς , δηλαδή .
Κατά την διάρκεια μια τζούρας ας πούμε 5 δευτερολέπτων με την συνεχή τάση η επιθυμητή θερμοκρασία τον 230 με 250 βαθμών αργεί να επιτευχθεί λόγο τις χαμηλής διαφοράς δυναμικού ( τάσης), ενώ αντίθετα με την υψηλή διακοπτόμενη τάση έχουμε ποιο γρήγορα την επιθυμητή θερμοκρασία.
Παράλληλα το δε εύρος τις επιθυμητής θερμοκρασίας παραμένει ποιο πολύ ώρα από ότι με την χαμηλότερη σταθερή τάση .
Για τον λόγο αυτό αναφερόμουν αν θυμόνται κάποιοι για παράδειγμα σε ηλεκτρικές συσκευές ( κουζίνες - τοστιέρες - ηλεκτρικά σίδερα ) γιατί πολύ απλά ρυθμίζουν την επιθυμητή θερμοκρασία με διακοπή του κυκλώματος και μόλις πέσει πάλι κάτω από ένα όριο παίρνει μπροστά πάλι χρησιμοποιώντας ένα ηλεκτρομηχανικό θερμοστάτη με ελάσματα διαφορετικού κράματος ώστε να ανοιγοκλείνει τις επαφές του διακόπτη.
Όσο αναφορά τώρα την διακοπτόμενη τάση για ποιο σταθερή θερμοκρασία στην αντίσταση μας είναι πολύ καλύτερα η συχνότητα ανοίγματος - κλεισίματος του κυκλώματος να είναι υψηλής συχνότητας .

Όσο ποιο μεγάλη είναι αυτή η συχνότητα τόσο ποιο σταθερή είναι η θερμοκρασία .

Θεωρητικά και Πρακτικά μπορείτε να χρησιμοποιήσετε σύρμα χωρίς αντίσταση και με την κατάλληλη ρύθμιση να πετύχετε την θερμοκρασία που θέλετε .

Πράγμα το οποίο έχω κάνει αλλά Προσοχή !!!! δεν συνιστώ σε κανέναν να το κάνει αν δεν έχει τα απαιτούμενα σχετικά ισχυρά κυκλώματα όπως και απαραίτητες γνώσεις - προφυλάξεις .

Οι έρευνες που έχω κάνει είναι πολλές και σχεδόν ένα χρόνο πίσω , το γενικό συμπέρασμα είναι πως η διακοπτόμενη τάση αν εφαρμοστεί σωστά έχει μόνο θετικά αποτελέσματα έναντι τις σταθερής τάσης και τα αναφέρω στο νήμα μου ( Koss VvW ).
Πιστεύω πως πολύ σύντομα τα περισσότερα Mod θα είναι έτσι .
Αν έχω κάπου λάθος διορθώστε με η ρωτήστε ότι θέλετε .

Υ.Γ. Πάντως σίγουρα επειδή αναφέρθηκε το σχήμα 3 είναι λάθος , η επιθυμητή θερμοκρασία είναι ποιο πολύ ώρα σταθερή με την υψηλή διακοπτόμενη τάση από ότι στην σταθερή και χαμηλή.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Re: Συμπεριφορα παλμικης τασης και ατμιση
« Απάντηση #13 στις: Ιουλίου 25, 2012, 01:03 »
Έκανα μια ανανέωση, πριν πάω για ύπνο, από το κινητο..γιαυτό σορυ αλλά δεν θα πω πολλά.

Παραπάνω αναφέρομαι σε VV Mods όχι vw . Φυσικά και μπορείς να ρυθμίσεις την θερμοκρασία παίζοντας με τα χρονικά διαστήματα αλλά ο σκοπός μου ήταν να εξηγήσω οσο μπορώ το φαινόμενο να έχεις την ίδια τάση ρυθμίσει σε 2 vv μοντ αλλά μήν έχεις το ίδιο αποτέλεσμα στην ατμιση ...

Το 3ο σχήμα είπα το σχεδίασα με το χέρι και με διαφορετικά δεδομένα θα έβγαινε διαφορετικό ως προς τον τρόπο που θα κινούνταν οι καμπύλες,αλλά ποσοτικά όχι ποιοτικά...

Η θερμοκρασία στο παλμικό θα παίζει κοντά στην μεγίστη τιμή της που είναι αυτή που θα είχε μια σταθερή τάση ιση με την Vμεγιστη της παλμικής . Τώρα το σκαμπανέβασμα της θερμοκρασίας πόσο θα είναι εξαρτάται από πολλά (υλικό,τάση ,τ και Τ..). Η ταχύτητα αύξησης της θερμοκρασίας για την ιδια αντίσταση θα έχει σχέση με την μεγίστη τιμή που πάει να πιάσει αλλά στην πράξη η ταχύτητα αυτή δεν μας έχει απασχολήσει σαν ατμιστες,και με ego απλές αρκετά γρήγορα έχουμε την αύξηση.

Δεν θυμάμαι τι άλλο είπες γιατι δεν βλέπω το ποστ σου στο tapatalk όταν απαντάω πάντως κράτα σαν γενικό σχόλιο ότι δεν με απασχόλησε η παρεταιρω βελτίωση των παλμικών σε σχέση με ελέγχο θερμοκρασίας και επαναρυθμιση...κοιτάζω το κλασικό που είναι τώρα..

Και κάτι ακόμη .. η ατμιστικη εμπειρία που έχουμε πιστεύω δεν μπορεί να πιάσει τις μεταβολές της θερμοκρασίας στο παλμικό . Αυτό που καταλαβαίνουμε είναι ας πούμε το μέγιστο , η σταθεροποίηση .. έτσι,αν αυτό είναι και το επιθυμητό ...όλα καλά . Δεν θα βρει κάποιος το ίδιο επιθυμητό σημείο όμως με ιδια ρύθμιση τάσης σε σταθερής τάσης μοντ και σε παλμικής ..

Sent from my A100 using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 25, 2012, 01:08 από urahara »

Αποσυνδεδεμένος stelakis1

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Βάρκιζα τέλος...
Απ: Συμπεριφορα παλμικης τασης και ατμιση
« Απάντηση #14 στις: Ιουλίου 25, 2012, 08:31 »
Πρωτα απ' ολα πολυ καλη δουλια.

Συμφωνω και εγω με τις διαπιστωσεις και τις δικες σου και του Κρητικου.

Το μοντελο (παλμικο τροφοδοτικο) που εξεταζουμε σε σχεση με τη θερμοκρασια μοιαζει πολυ γραφικα (διαισθητικα οπως το σκεφτομαι) σαν την καμπυλη που παιρνει κανεις σε πυκνωτες ανορθωτικων (για οσο τουλαχιστον ειναι πατημενο το κουμπι).

Αναλογα δε με τη συχνοτητα του παλμου και το υλικο του συρματος ειναι δυνατο να μην εχουμε τη μεγιστη θερμικη αποδοση που θα ειχαμε με Vp-p.

Η ιδεα στο Koss ειναι πολυ καλη, η ρυθμιση του f δηλαδη. Μπραβο ρε φιλε.

Τελος εχω και εγω την αισθηση οτι ειναι πιο οικονομικα τα παλμικα γιατι εχεις μεγαλυτερη αποδοση με μικροτερη καταναλωση ισχυος.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 312 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 239 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21619 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282881 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208601 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67334 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175542 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314403 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14927 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125771 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94603 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4683 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix