vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

516 επισκέπτες, 8 χρήστες
th3ofilos, dkostas, ZiovanioS, Sergios, maprix, white varadero, camber, Jorge

Twitter

Η πρώτη κλινική έρευνα για το ηλεκτρονικό τσιγάρο έγινε πραγματικότητα

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Το άρθρο είναι στα αγγλικά και δεν βρήκα ακόμη χρόνο να το μεταφράσω και να το σχολιάσω στα ελληνικά.

Για όσους ξέρουν αγγλικά το άρθρο (με πολλά σχόλια) είναι εδώ:
http://tobaccoanalysis.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος cap

  • *****
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
  • EGO/GG/NPRO
    • Γυρίζω και μυρίζω!
Θα ήθελα πολύ να πιστέψω αυτά που λέει η κλινική έρευνα, αλλά μου φάνηκαν λίγο υπερβολικά (από μια γρήγορη, βεβαια, ανάγνωση). Το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν προσφέρει στον οργανισμό νικοτίνη ή την προσφέρει σε αμελητέες ποσότητες ακόμα και σε υγρό 16mg; Χμ.

Μακάρι, βέβαια.

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Θα ήθελα πολύ να πιστέψω αυτά που λέει η κλινική έρευνα, αλλά μου φάνηκαν λίγο υπερβολικά (από μια γρήγορη, βεβαια, ανάγνωση). Το ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν προσφέρει στον οργανισμό νικοτίνη ή την προσφέρει σε αμελητέες ποσότητες ακόμα και σε υγρό 16mg; Χμ.

Μακάρι, βέβαια.
Και γω θα χαιρόμουνα να είναι έτσι.
Θέλουν να μας πουν ότι το ηλεκτρονικό είναι κάτι σαν placebo φάρμακα.
Μου φαίνεται λίγο δύσκολο να το πιστέψω, αλλά εάν είναι έτσι??

Δεν το μελέτησα ακόμη το άρθρο.
Θα επανέλθω.

Αποσυνδεδεμένος spou

  • *
  • 31
  • Φύλο: Γυναίκα
Αν τα αποτελέσματα αυτά είναι βάσιμα τότε το ΗΤ εκτός απο εναλλακτικός τρόπος καπνίσματος είναι και ο καλύτερος τρόπος απεξαρτητοποίησης απο οποιαδήποτε τέτοια εξάρτηση. (Αν και δεν άτμισα ποτέ high νικοτίνη) θεωρώ ότι το ΗΤ με βοήθησε να απαλλαγώ από την εξάρτησή της (πλέον βάζω σπάνια νικοτίνη) πάρα πολύ γρήγορα, γεγονός που δεν μπορούσα να εξηγήσω αφού άτμιζα καθημερινά νικοτίνη έστω και low. Έτσι κι ένας συνάδελφος που ατμίζει πάρα πολύ med-low ξέμεινε ένα ολόκληρο Σαββατοκύριακο (τον πρόδωσαν και οι 2 ατμοποιητές) και με έκπληξη ανακάλυψε ότι δεν είχε στερητικά σύνδρομα (αρκεί που το κρατούσε έστω και ανενεργό). Αυτό που καταδεικνύει η έρευνα είναι ότι με το ΗΤ μπορείς να κόψεις το κάπνισμα καπνίζοντας!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Ας περιμένουμε την επίσημη δημοσίευση της έρευνας σε επιστημονικά περιοδικά. Στους δημοσιογράφους δεν έχω καμιά εμπιστοσύνη ( CNN ειναι το άρθρο). Λέει ας πούμε ότι μετά απο 10 εισπνοές δεν μετρήθηκε ή μετρήθηκε ελάχιστη νικοτίνη στο σώμα. Εγώ που ατμίζω 1010 τι γίνεται? Σίγουρα η μελέτη δεν μέτρησε μόνο 10 εισπνοές, προφανώς ο δημοσιογράφος απέσπασε ένα εντυπωσιακό απόσπασμα απο το κείμενο .
Πάντως δείχνει κάτι να γίνεται και να ξυπνάνε οι θετικές επιστημονικές φωνές του χώρου.
Αλλο σημαντικό είναι ότι η μελέτη χρηματοδοτήθηκε απο το Ομοσπονδιακό Εθνικό Ινστιτούτο Καρκίνου. Να λοιπόν ποιοί είναι οι ενδιαφερόμενοι και σύμμαχοι απέναντι στις αμφισβητούμενες έντονα δημοσιεύσεις του FDA. Το ότι τέτοιοι οργανισμοί ενδιαφέρονται για το ΗΤ και τις επιπτώσεις του είναι ίσως το μεγαλύτερο κέρδος , γιατί και κονδύλια για έρευνα διαθέτουν και επιστημονικά στελέχη.
Για να δούμε ...

Παράθεση
Έτσι κι ένας συνάδελφος που ατμίζει πάρα πολύ med-low ξέμεινε ένα ολόκληρο Σαββατοκύριακο (τον πρόδωσαν και οι 2 ατμοποιητές) και με έκπληξη ανακάλυψε ότι δεν είχε στερητικά σύνδρομα
Ολο και πιό συχνά ακούω τέτοια , και τα έχω διαπιστώσει και στον εαυτό μου

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
Αυτό που βγαίνει ως συμπέρασμα, είναι οτι θα μάθουμε ΣΥΝΤΟΜΑ την αλήθεια για το Η.Τ.  :thumpup:
Να δούμε κι εμείς τι θα κάνουμε τελικά, θα το κόψουμε κι αυτό ή θα το ατμίζουμε μαζί με βιταμίνες για το κρυολόγημα στο τέλος :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Παιδιά, κάτι δεν πάει καλά με την έρευνα.
Μια μέρα κατά λάθος γέμισα ένα cartridge με Chocolate OKSmokey στα 36mg νομίζοντας ότι ήταν το άλλο μπουκαλάκι που έχω με 11mg (αποφεύγω τα 36 mg, και κάνω μείξεις με τα 11 για να έχω υγρό από 11 - 20 το ανώτερο) και άρχισα να ζαλίζομαι μετά από λίγο, οπότε και
συνειδητοποίησα το λάθος μου. Άρα μου έδωσε νικοτίνη και μάλιστα πολλή.

Βέβαια αν η είδηση δεν είναι λάθος τότε μπορεί να σύγκριναν απλά το πόσο γρήγορα δίνει τη νικοτίνη το η.τ.
Σε αυτό το σημείο όντως δεν μοιάζει με το κ.τ. άλλα περισσότερο με πίπα η πούρο που αργούν κάπως να δώσουν στον οργανισμό τη
νικοτίνη

Edit:
Μάλλον αυτό συμβαίνει τελικά. Ο τίτλος της έρευνας είναι

Evaluating the Acute Effects of Electronic Nicotine Delivery Devices Marketed to Smokers.
Δηλαδή Αξιολόγηση της οξείας επίδρασης των η.τ. του εμπορίου στους καπνιστές

συμπεραίνω ότι οξεία = ταχεία


« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 10, 2010, 12:06 από panos »

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Παράθεση
Άρα μου έδωσε νικοτίνη και μάλιστα πολλή.
Kαλή η παρατήρηση σου panos
Κάνω όμως τον εξης συλλογισμό,
Στα τσιγάρα  υπάρχουν εδω και πολλα χρόνια πρόσθετα ( οπως η αμμωνία, στο άρθρο) που συντελούν στη καλύτερη απορρόφηση της νικοτίνης απο τον οργανισμό.
Το τσιγάρο μπορεί να είναi 1 mg και ο καπνιστής καθως καπνίζει αντιλαμβάνεται "χτύπημα" και "ζαλάδα" αντίστοιχη του 1mg που βρίσκεται στον καπνό, αλλά πόσο απ αυτό περνάει στο αίμα ?

Αυτό που κατάλαβα εγώ απ τη συγκεκριμένη μελέτη , είναι ότι ναι μεν ατμίζεις 16mg και έχεις τις άμεσες επιπτώσεις του πχ ζαλάδα κλπ αλλά όταν την μετρήσουμε στον οργανισμό νικοτίνη έιναι χαμηλή.

Αποσυνδεδεμένος Cyan

  • *****
  • 477
  • Φύλο: Άντρας
Ένα ακόμα αξιοσημείωτο κομμάτι της έρευνας επισημαίνει οτι η πρόσληψη νικοτίνης απο ενα ηλεκτρονικό τσιγαρο ισοδυναμει με την προσληψη που έχουμε όταν παίρνουμε τζούρα απο ενα σβηστο τσιγάρο!
 
Τι να πω; Μακάρι.

Αποσυνδεδεμένος Vasilis®

  • ****
  • 1185
  • Φύλο: Άντρας
Ένα ακόμα αξιοσημείωτο κομμάτι της έρευνας επισημαίνει οτι η πρόσληψη νικοτίνης απο ενα ηλεκτρονικό τσιγαρο ισοδυναμει με την προσληψη που έχουμε όταν παίρνουμε τζούρα απο ενα σβηστο τσιγάρο!
 
Τι να πω; Μακάρι.
Δυσκολεύομαι να το πιστέψω αυτό. Κάποιο στερητικό δεν θα είχαμε? Το πλασέμπο σ' εμένα δεν πιάνει πάντως, άσε που τις πρώτες μέρες που άτμιζα high είχα αρρωστήσει. Θα θυμάται ο Kostas!

Αποσυνδεδεμένος tronicgr

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
  • eGo + Vinirette e-liquids
    • Home Motion Flight Simulator
Εγω παντως απο αυτο βγαζω ενα συμπερασμα... Δεν μπορουν πια να μας λενε μ@^@&!($ για "παθητικο" ατμισμα νικοτινης!!!! Αφου δεν περνα σχεδον καθολου σε εμας τους ιδιους, τοτε στους αλλους δεν περνα τιποτα... αντε λιγο αρωμα... χαχαχα!!


Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Θα θυμάται ο Kostas!
Αν θυμάμαι λέει...  :laugh1:
Πάντως ούτε εγώ μπορώ να το πιστέψω και δεν ξέρω κατά πόσο είναι να την πάρω σοβαρά την συγκεκριμένη έρευνα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8460 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180861 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34095 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537168 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59992 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237983 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 616 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16218 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136239 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085504 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35551 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10401 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12