vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

193 επισκέπτες, 8 χρήστες
dkostas, Doubt, manoslykos, Jorge, gigelis78, infernity, Blackwolf, ramon

Twitter

Kayfun V5 by Svoemesto

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #360 στις: Μαΐου 29, 2016, 12:55 »
Το ίδιο πιστεύω κι εγώ. Όλα έγιναν υπό καθεστώς βιασύνης. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ο V5 δεν είναι ένας άριστος ή στην χειρότερη περίπτωση ένας πολύ καλός ατμοποιητής.

Αποσυνδεδεμένος LemurVoice

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #361 στις: Μαΐου 29, 2016, 13:03 »
Παίδες ο ατμοποιητής είναι πλέον γεγονός.
Μπορούμε να συζητάμε για αυτόν όπως είναι και όχι όπως θα θέλαμε να είναι.
Αντιλαμβάνεστε πως είναι προβληματικό να θεωρώ προβληματικό έναν ατμοποιητή επειδή είναι πιο αεράτος από τον προκάτοχο του;

Για έμενα που δεν μου αρέσουν οι σφιχτές θα πρέπει να είναι κακός άτμο ο Lite plus;

Τεσπα. Δεν ξαναποσταρω. Νικήθηκα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #362 στις: Μαΐου 29, 2016, 13:20 »
Λοιπόν κάτι που μου αρέσει πολύ και δεν ξέρω πόσοι θα συμφωνήσουν είναι το ότι μπορώ να έχω μεγάλο κόιλ χωρίς να είναι πολύ υγρός ο ατμός. Ή ρύθμιση του υγρού δεν είναι σαν τον κ4 ,έχει πολύ μεγαλύτερο εύρος .

Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #363 στις: Μαΐου 29, 2016, 13:56 »
Έχω τον Καιφούν 5 από την δεύτερη μέρα που εμφανίστηκε στην αγορά. Επίσης έχουν περάσει από τα χέρια μου o 3.1 (δεν τον έχω πια), ο lite plus, ο 4 και τώρα ο 5. Απλά προσπαθησα να πληροφορίζω οποιονδήποτε φίλο ότι αν του αρέσει ο lite plus δεν θα του αρέσει ο 5. Επίσης καθώς τους έχω μπορώ να συγκρίνω καμπάνες και λοιπά εξαρτήματα.


Τον 5 τον πήρα γιατί μου αρέσουν πλέον οι άνετες τσιγαρίσιες τζουρες. Ο v4 όμως ρυθμισμένος σε άνετη τσιγαρίσια, για εμένα τουλάχιστον, είναι καλύτερος από τον v5.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 29, 2016, 21:22 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος vicious

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #364 στις: Μαΐου 29, 2016, 18:01 »
Για αυτό το λόγο έγραψα ότι στην πρώτη τρύπα του αέρα ότι
1.8mm τρύπα του αέρα είναι αρκετά σφιχτή
σε σημείο να θυμίζει τζούρα από στριφτό τσιγάρο."
Τώρα αν σε κάποιους η πρώτη τρύπα του αέρα μοιάζει
με τον kayfun lite+ είναι δικιά τους άποψη
και ίσως αυτό το ατμιστικό αποτέλεσμα να τους βγάζει.
Δεν νομίζω να είναι παραπληροφόρηση αλλά κατάθεση
από το αποτέλεσμα που παίρνουν.
Ποιό στριφτό τσιγάρο;;;
Όπως το στρίβεις εσύ προφανώς αλλά όχι όπως το στρίβω εγώ!!!!
Όποιος πηγαίνει από το φίλτρο στο στριφτό το κάνει σφιχτό πολύ περισσότερο άν βάζει και φιλτράκι, όποιος πάει από το άφιλτρο στο στριφτό όπως εγώ τότε το κάνει αραιό.
Μην μπλέκουμε βρε παιδιά τις δικές μας προτιμήσεις με την πραγματικότητα.
Καπνιστές ήμασταν όλοι αλλά δεν καπνίζαμε τα ίδια τσιγάρα.

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #365 στις: Μαΐου 29, 2016, 18:14 »
-Το ό,τι η εισαγωγή αέρα στη μικρότερη ρύθμιση αέρα του V5 είναι μεγαλύτερη από του KL+ είναι γεγονός και όχι άποψη.
-Το ό,τι η κυκλοφορία του αέρα στο V5 είναι διαφορετική από του KL+ ακόμη και σε ρύθμιση στη μικρότερη τρύπα
λόγω της μεγαλύτερης τρύπας κάτω από την αντίσταση με αποτέλεσμα λιγότερο σφιχτή τζούρα (και διαφορετική
ατμιστιμή εμπειρία) είναι γεγονός και όχι άποψη.
-Το ό,τι ο Svoemesto προμόταρε τον V5 πως στη μικρότερη τρύπα είναι σαν KL+ είναι γεγονός και όχι άποψη.

Ό,τι γράφτηκε και θα γραφεί εδώ, έχει είδη γραφεί στο topic του V3 Mini (εκτός από όσα
έχουν σχέση με το δαχτυλίδι ρύθμισης αέρα) και το μοναδικό συμπέρασμα είναι ένα:

Όποιος αναζητεί (αυτή τη στιγμή) στον Kayfun V5 ένα καλύτερο Kayfun Lite Plus, κάνει λάθος.
(ανεξάρτητα αν αυτό αποτελεί ένα μέρος του promotion του V5. Δεν είναι ούτε η πρώτη, ούτε η τελευταία φορά που το promotion
ενός προϊόντος δεν ανταποκρίνεται στις ρεαλιστικές επιδόσεις αυτονού).


Είχα τον V3 Mini (αυθεντικό μάλιστα), τον οποίο τον αγόρασα ως αντικαταστάτη του KL+,
τον μίσησα και τον πούλησα. Πρόσφατα τον ξαναπήρα σε κλώνο, αυτή τη φορά για να τον
ξαναπουλήσω (πχ σε κανά γνωστό μου που θέλει να ασχοληθεί με επισκευάσιμους) και τελικά
τον κράτησα γιατί πλέον τον αντιμετωπίζω ως κάτι τελείως διαφορετικό. Σαν να μην υπάρχει KL+.
Ως ένα πολύ καλό και εύχρηστο ατμοποιητή για άνετες/αεράτες τσιγαρίσιες τζούρες και όταν τελικά
θα πάω στον V5, αυτό θα γίνει στην αναζήτηση για κάτι καλύτερο του V3 Mini, και όχι του KL+.


Κατά τ' άλλα, πραγματικά δεν μπορώ να περιμένω για το νέο part και τη νέα βάση για σφιχτές τζούρες
(αν κατάλαβα καλά), τσεκάρω κάθε μέρα από το πρωί μήπως ανακοινώθηκε κάτι γι'αυτό. Ά να δούμε...
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 29, 2016, 21:52 από FML »

Αποσυνδεδεμένος LemurVoice

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #366 στις: Μαΐου 29, 2016, 18:44 »
FML define "καλύτερος"


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος giannis1979

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #367 στις: Μαΐου 29, 2016, 18:47 »
Να k5 λυμενος.

Αποσυνδεδεμένος FML

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #368 στις: Μαΐου 29, 2016, 18:53 »
FML define "καλύτερος"


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ένας καλύτερος KL+ =

-καλύτερη κατασκευή
-ευκολότερο deck
-ευκολότερη αναπλήρωση
-ευκολότερη ρύθμιση αέρα
-εύκολο λύσιμο
- ίσως ρυθμιζόμενο liquid control

Και ίδια τζούρα/αίσθηση με KL+.

(σε όλα ο  -τωρινός- V5 πέφτει μέσα εκτός από τη τζούρα/αίσθηση,
αλλά αυτό -πιστεύω- είναι και το σημαντικότερο μαζί με τη γεύση)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 29, 2016, 19:00 από FML »

Αποσυνδεδεμένος periptero

  • **
  • 288
  • Party all the time
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #369 στις: Μαΐου 29, 2016, 20:34 »
Ειπα να μην ξαναμιλησω, αλλα μπααα θα σκασω αν δεν το κανω ;D

FML .... ετσι ακριβως !!!!!
giorgos123, vicious και αλλοι πολλοι συνατμιστες που δεν μπορω τωρα να κανω καταμετρηση......συμφωνουμε απολυτα !!!

Αλλα εδω που βρισκομαστε επειδη πιστευουν καποιοι οτι βλεπουν γαιδουρια να πετανε, εμεις πρεπει να βλεπουμε φωλιες εκει ψηλα στα συννεφα...

και συνεχιζω στο ζουμι του θεματος...

Πριν 1 ωρα ειδα ΚΑΙ την παρουσιαση του PBusardo. Απο τα 48 λεπτα της παρουσιασης, τα μισα και παραπανω μιλαει για το θεμα της "σφιχτης" τζουρας και την αστοχια-παραπληροφορηση αυτης με το λανσαρισμα στην επισημη σελιδα που την αναφερουν ιδια με του klf+

Αυτο που πρεπει λοιπον να γινει τωρα (γνωμη μου), για το καλο του νηματος-φορουμ παντα με γνωμονα την σωστη και αμεροληπτη ενημερωση των φιλων-ατμιστων (κυριως των νεων), ΕΙΝΑΙ ::::

- Αμεση παρεμβαση του διαχειριστη
- Τροποποιηση της βασικης παρουσιασης (του πρωτου post) με διαγραφη οποιασδηποτε αναφορας σε "σφιχτη" - "τσιγαρισια" "σαν στριφτο" "σαν klf+" και αλλες τετοιες αηδιες.
- Διαγραφη ολων των υπολοιπων post που συμμεριζονται την ιδια αποψη.

Το οτι ο Svoemesto προσπαθησε να διευρυνει το αγοραστικο κοινο, με πιο αερατες εως πνευμονικες τζουρες, παραπληροφορωντας ταυτοχρονα ολους τους fan της σφιχτης τσιγαρισιας τζουρας, δεν σημαινει οτι εμεις θα το αναπαραγαγουμε προς οφελος του.

Λυπαμαι πολυ για οτι συμβαινει, και ζητω συγνωμη κυριως απο τους νεους ατμιστες για τις ανακριβειες που διαβαζουν κατα καιρους.
Προσπαθω οσο μου αναλογει να το διορθωνω, οταν βρισκω χρονο.


Και τελος,
περιμενω να δω το update με μεγαλη περιεργεια, για το πως θα ευχαριστησουν τους fan της σφιχτης τζουρας, γιατι κατα τα αλλα ειναι ενας παρα πολυ καλος ατμοποιητης με την γνωστη ποιοτητα ολων των kayfun.
(LemurVoice : Δεν ειπα ΠΟΤΕ οτι ο V5 ειναι προβληματικος!!! Ηθελα να ξερα απο που το συμπερανες...) τεσπα...

Παρακαλαω λοιπον με το update να βρεθει λυση, και ΝΑΙ αν ο αερας ειναι οπως του klf+ οπως ηδη διαφημιζουν, θα τον αγοραζα τρεχοντας!!!




« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 29, 2016, 20:48 από periptero »

Αποσυνδεδεμένος LemurVoice

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #370 στις: Μαΐου 29, 2016, 20:55 »
Εγώ θεωρώ μειονέκτημα τις πιο σφιχτές τζούρες των προηγούμενων KFs.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #371 στις: Μαΐου 29, 2016, 21:27 »
Κατά πρώτον, το νήμα καθαρίστηκε από τα εκτός θέματος μηνύματα.
Κατά δεύτερον, το ότι κάποιοι έχουν διαφορετικές απόψεις, αυτό δεν σημαίνει αυτόματα παραπληροφόρηση. Οι παρουσιάσεις δεν τροποποιούνται και δεν διαγράφονται, κάποιος ξόδεψε χρόνο για να τις κάνει. Παρακαλούμε στο εξής να εκφράζετε τις διαφωνίες σας κόσμια. Επόμενα εκτός θέματος μηνύματα ή μηνύματα αντιπαράθεσης, θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση.

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #372 στις: Μαΐου 29, 2016, 22:41 »
[justify]@FML, γεγονός και όχι άποψη σημαίνει: πράξη παύλα λόγια. Για να έχουμε πράξη πρέπει να φύγουμε από τα λόγια και να πάμε στο έργο, όπου αυτόματα σημαίνει: πραγματικότητα vs αλήθεια. [/justify]

[justify]Αν σε καλύπτουν τα λόγια χωρίς να πας παραπέρα τότε: Δεν ασχολείσαι. [/justify]

[justify]Όλα τα υπόλοιπα είναι φθηνή κατανάλωση του τύπου: ας αναλύσουμε τι σημαίνει στριφτό τσιγάρο..., μην διαβάζετε όσους δοκίμασαν, έχουν πονηρό σκοπό. Σωθείτε αδέρφια μου ατμιστές![/justify]
[justify]
  • 4 θέσεις επιλογής αέρα (η συντριπτική πλειοψηφία χρηστών κι όχι θεωρητικών ανέφεραν αεράτο αποτέλεσμα, καμία σχέση με kfl+).
  • Aναφορές για διαρροές (άμεση αντικατάσταση προβληματικών v5)
  • Κορυφαία ποιότητα αντάξια του ονόματος.
  • Απουσία κάποιων μερών (αναφέρθηκαν μέχρι στιγμής μόνο για o-ring).
[/justify]
Αν θέλεις τη δική μου γνώμη μέχρι τώρα, θα ξαναπώ: κορυφαία ποιότητα, κορυφαίος για καθημερινή χρήση, απόδοση καπνικών σε ανώτατα επίπεδα, λειτουργικός σε μέγιστο βαθμό, βάση με το πιο εύκολο στήσιμο.

[justify]Σε καμία περίπτωση δεν τον συγκρίνω με kfl+, αν έχει μείνει κάποιος εκεί (kfl+) τότε έχει χάσει πολλά επεισόδια γεύσης και εξέλιξης (χωρίς να μειώνεται ασφαλώς καθόλου η αξία του). Δεν είναι ο καλύτερος που έχω δοκιμάσει, είναι όμως ο καλύτερος για καθημερινή ποιοτική χρήση, σε όλα. Τα έχουμε γράψει από την πρώτη στιγμή, και τα λάθη μας βέβαια, όμως μέσα από δοκιμή.[/justify]


« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 29, 2016, 22:46 από JoeBarTeam »

Αποσυνδεδεμένος LemurVoice

  • **
  • 155
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #373 στις: Μαΐου 30, 2016, 01:12 »
Παράθεση
A. 4 θέσεις επιλογής αέρα (η συντριπτική πλειοψηφία χρηστών κι όχι θεωρητικών ανέφεραν αεράτο αποτέλεσμα, καμία σχέση με kfl+).
B. Aναφορές για διαρροές (άμεση αντικατάσταση προβληματικών v5)
C. Κορυφαία ποιότητα αντάξια του ονόματος
D. Απουσία κάποιων μερών (αναφέρθηκαν μέχρι στιγμής μόνο για o-ring)

Ας τα δούμε ένα ένα...

Α. Το ό,τι είναι πιο αεράτος ΔΕΝ είναι κάτι το αρνητικό όπως παρουσιάζεται. Επίσης ΔΕΝ είναι γενικά αεράτος και ΔΕΝ είναι μακράν πιο αεράτος από Kayfun Lite Plus.
B. Αναφορές έγιναν μια-δυο και σε καμία περίπτωση ΔΕΝ σημαίνει πως είναι 100% θέμα του άτμο. Παίζει τεράστιο ρόλο το ίδιο το στήσιμο.

Σε προηγούμενο post ανέβασα φωτό από τον δικό μου με τα legs της αντίστασης από πάνω. Συμφορουμίτης μου απάντησε πως αν στήνω έτσι το coil μπορεί να πάρω καμμένο. ΔΕΝ το ήξερα αυτό. ΑΝ έπαιρνα καμμένο, ΔΕΝ θα έφταιγε ο K5 αλλά εγώ.

C. Συμφωνούμε.
D. Νομίζω μόνο μία αναφορά έγινε, όπου και εδώ αν δεχθούμε πως κατά το πλύσιμο ΔΕΝ χάθηκε κάτι, ΣΕ ΚΑΜΙΑ των περίπτωση το γεγονός αυτό ΔΕΝ μπορεί να χαρακτηρίσει αν ο Κ5 είναι καλός ή όχι.

Αντιλαμβάνομαι πως οι κάτοχοι προηγούμενων Kayfun έχετε συνηθίσει σε τσιγαρίσιες τζούρες αλλά αυτό ΔΕΝ καθιστά τους Kayfun σας καλούς γενικά, αλλά καλούς για εσάς.

Για εμάς που ΔΕΝ γουστάρουμε τσιγαρίσιες, ο Κ5 έρχεται να καλύψει το κενό των τέρμα αεράτων και των τσιγαρίσιας τζούρας ατμοποιητών και μαντέψτε... το κάνει άψογα!

Και για να κλείσουμε με την περίπτωσή μου:

1. ΚΑΜΙΑ διαρροή και από πουθενά
2. ΓΕΥΣΗ από άλλο πλανήτη
3. Τζούρα ΣΦΙΧΤΗ για τα δεδομένα μου αλλά την συνήθισα και πλέον κάνω στην πιο κλειστή επιλογή αέρα γιατί ανεβάζει ένα κλικ παραπάνω την ΗΔΗ απογειωμένη γεύση
4. Δεν έλειπε ΤΙΠΟΤΑ

Ουφ παιδιά! Ουφ!


« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 30, 2016, 01:23 από LemurVoice »

Αποσυνδεδεμένος JoeBarTeam

  • *****
  • 2478
  • 01.11.2015 00:00
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #374 στις: Μαΐου 30, 2016, 02:30 »
[justify]@LemurVoice, ξενυχτάω κι έχω δύσκολη μέρα αύριο, θαυμάζω όμως το πείσμα των επιχειρημάτων σου και το λέω ειλικρινά. Δεν διαφωνώ σε τίποτα απ' όσα λες, είναι μία άριστη επιλογή.[/justify]

[justify]Όμως πώς μπορώ να διαφωνήσω ακόμα και με τη γνώμη του giorgosss; δεν γίνεται. Ο φίλος έκανε μία κάκιστη αγορά όπως λέει, κι επιστροφή στον αγαπημένο του kfl+. [/justify]

Προσωπικά, καλώς ή κακώς έχω περάσει το στάδιο του kfl+, κι όταν περάσεις μία συγκεκριμένη γραμμή τότε δεν έχει επιστροφή. Δεν μπορώ πλέον να μείνω σε kfl+, είναι σαν να προσπαθώ να στείλω σαΐτα στο φεγγάρι.  

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64211 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173339 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 310940 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:05
από ThioVag
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1396 207080 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:27
από gstamatos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278953 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13102 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123979 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93091 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3955 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1190 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15640 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14384 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias