vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

531 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, Jorge, giorgos1999, bloodlessz, Tazz, manoslykos

Twitter

Kayfun V5 by Svoemesto

Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #825 στις: Οκτωβρίου 05, 2016, 22:12 »
Σήμερα το απόγευμα, ο V5 πέρασε ακόμη ένα...τεστ. Αγόρασα, από λάθος, το αγαπημένο Odin 101 σε 6mg (αντί για 12mg) και σκέφτηκα να δοκιμάσω τον αέρα της 3ης και 4ης θέσης μαζί με ένα πιο ιδιαίτερο στήσιμο. Οι μακρύτερες βίδες σε θέση, το σύρμα έτοιμο (kanthal fused clapton - x2 0,32 στον πυρήνα και 0,20 εξωτερικά) και το αποτέλεσμα εξαιρετικό. Πιστεύω ότι σε κάτι τέτοιες στιγμές ο V5 δείχνει την ευελιξία και την πληθώρα επιλογών που προσφέρει.






Αποσυνδεδεμένος neveser1983

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #826 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 07:21 »
kostas77 εχω εδω κ ενα μηνα σχεδον το ιδιο προβλημα εκανα τα παντα οι διαρροες μετα το στησιμο κ κανοντας περιπου μεσο ορο 150 τζουρες εξακολοθουν κ υπαρχουν.καποια στιγμη εβαλα το κιτ το μεσαιο κ οντως οι διαρροες σταματησαν κ απτη μια λεω βρηκαμε το προβλημα αλλα απο την αλλη μου ειναι πολυ σφιχτος.φαντασου το δουλευω στις 4 τρυπες κ παλι μου φαινεται σφιχτος κ δεν μπορω να αφησω το κιτ.αρα λοιπον πιστευω οτι μαλλον οι διαρροες προερχονται απο την τρυπα κατω απο το στησιμο η οποια προφανως ειναι λιγο μεγαλη.ακρη παντως ακομη δεν εβγαλα.τι νακαμιτσι τι κοτον μπεικον τι κον γκε ντο οτι θες εβαλα λιγο πολυ μετριο βαμβακι 50 στησιματα σε ενα μηνα εκανα τα ιδια.τωρα πως μερικοι απο εσας δεν εχετε κανενα θεμα τι να πω πειτε μου κ μενα ρε παιδια τι αλλο να κανω δεν μπορω να ησυχασω μαυτο το πραμα δηλαδη.παιζει μηπως ρολο το βαμβακι μεσα στον πυρηνα  της αντιστασης ας πουμε να ειναι αρκετα σφιχτο η αρκετα χαλαρο για να μην σταζει ο πυρηνας κ τα υγρα πεφτουν μεσα στην τρυπα κ δημιουργουνται οι διαρροες??κ στο φιναλε ρε παιδεια γιατι ηδη κουραζω που ειναι πια ο καυφουν ο πανευκολος κ.τ.λ που λενε ολοι κ τον στηνεις μπα μπα κ τετοια???ατμιζω 1 χρονο επισκευασιμους lemo 2 εχpromizer ζεφυρους goblin...πουθενα δεν ειχα τοσο προβλημα.βεβαια πουθενα δεν ειχα κ τετοια γευση γιαυτο κ δεν τον παραταω παροτι μουχει σπασει τα νευρα αλλα νομιζω οτι ειναι απο τους πιο ιδιορυθμους ατμοποιητες ο καυφουν 5 κ οχι ο πιο ευκολος που ισχυριζονται καποιοι
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 06, 2016, 07:30 από neveser1983 »

Αποσυνδεδεμένος kostas77

  • *
  • 35
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #827 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 10:48 »
neveser1983
Και εγω τις ιδιες αποριες εχω...Τελικα και σε μενα,μετα απο 3-4 μερες με το ιδιο βαμβακι , αρχιζει να βγαζει υγρα απο το κατω μερος, βεβαια οχι τοσο οσο στην αρχη, που δεν μπορουσα καν να τον χρησιμοποιησω.Τωρα πια ξερω καθε 3 μερες οτι πρεπει να αλλαζω βαμβακι.Οτι κι αν εχω δοκιμασει κι εγω δεν εχει φερει αποτελεσμα τελικα.Σιγουρα με το mtl η κατασταση εγινε πολυ καλυτερη, με την εννοια οτι τουλαχιστον τωρα ειναι προβλεψιμη η συμπεριφορα του και εχω βρει τα κολπα του.Σκεφτηκα καποια στιγμη οτι ισως εχω πεσει σε ελλατωματικο κομματι. Για μενα, τα βηματα που εκανα ειναι:
1. Αλλαγη ολα τα o-rings - Δεν ειδα ιδιαιτερη διαφορα
2 .Σφιξιμο εσωτερικα του κεντρικου πολου - Σταματησε το leaking σε μεγαλο βαθμο
3.ΠΟΛΥ βαμβακι, σε σημειο που δεν πιστευα οτι μπορει να χωρεσει στο deck... - Δεν εχω καταλαβει ακομα αν οντως βοηθαει στις διαρροες.
4. MTL kit, το μεσαιο μεγεθος - Ελαχιστοποιηθηκαν οι διαρροες.

Γιατι δεν χρησιμοποιεις και το πιο μεγαλο μεγεθος του mtl?Μπορει να σου κατσει καλυτερα...

Οπως ειπα και πριν ομως, εξακολουθει να εχει διαρροες 4 περιπου μερες μετα το στησιμο, και μονο απο το κατω μερος.Δεν ξερω αν θα ασχοληθω κι αλλο με το θεμα, βαρεθηκα... Αφου μπορω να τον ατμισω ειμαι ΟΚ.Παρηγγειλα και εναν κλωνο απο sjmy, να δω πως θα μου βγει και αυτος οταν τον παραλαβω.

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #828 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 12:02 »
Από χθες με δυσκολεύει στο κλείσιμο των υγρών, λογικά "μασάει" κάποιο από τα δυο ορινγκ που αγκαλιάζουν το ντέκ και πρέπει να πάρω στροφές μπρος πίσω για να ξεφρακάρει και να τερματίσει τελικά στο κλειστό. Επίσης σήμερα είδα λίγο υγρό μεταξύ βάσης και μοντ.
Λέω σε πρώτη φάση να αλλάξω τα ορίνγκ, ελπίζω να βρω εύκολα ποιο πάει που.
Πάντως από την στιγμή που θα εμφανιστεί κάποιο θέμα, τα πολλά κρίσιμα εξαρτήματα και γενικά η πολυπλοκότητα είναι μεγάλο μείον.

Αποσυνδεδεμένος megst

  • ****
  • 1278
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιώργος
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #829 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 12:06 »
Είναι βασικό νομίζω, ειδικά σε αυτόν τον ατμοποιητή, όλα τα o-rings να λιπαίνονται καλά μετά από κάθε πλύσιμο και πριν την συναρμολόγηση του.

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #830 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 12:18 »
Λογικό μου φαίνεται να μην μας κάτσουν τα πρώτα στήσιματα γα πολλούς και διαφόρους λόγους. Αν από κει και ύστερα τον λύσουμε τελειώς (δεν το χω κάνει ποτέ) και δεν μπει κάτι καλά μετά φυσικό είναι να μην μπορούμε να εντοπίσουμε την πηγή του προβλήματος.

Δεν είναι ντροπή να ρωτάμε να βάζουμε φωτογραφίες και να ανταλάζουμε απόψεις. Ούτε να πάμε πίσω στο μαγαζί αφου έχουμε και εγγύηση και να ψάξουμε εκεί τι φταίει.

Δεν έχω συναντήσει την παραμικρή διαρροή σε ότι κ να έκανα από την στιγμή που εφαρμόζω τους βασικούς κανόνες οι οποιοί έχουν απαντήθει εδώ ουκ ολίγες φορές.

Διαρροές είχα στην αρχή με το μεταλικό τανκ επειδή δεν είχα εμπεδώσει καλά καλά την λειτουργία του ατμοποιητή και επειδή δεν έβλεπα αν στροφάρει η καμπάνα και πως θα τον ξεβιδώσω για να φτάσω στην αντίσταση χωρίς να αδειάσω το τανκ και άλλα τέτοια.

Παίζω αποκλειστικά με το πυρέξ και πάντα λαδωμένα καλά τα ορινγκάκια.
Βέβαια οπως έχω ξανά πει, το βαμβάκι, το αφράτεμα του, η πυκνότητα και ποσότητα και πως αυτό θα τοποθετηθεί, είναι το άλφα και το ωμέγα στους ατμοποιητές new generation.

Kαι για καλαμπούρι:  Στο μπαμπάκι δώσε βάση, ο ατμός να μη γκρινιάξει.

Έπειτα υπάρχουν και τα προφανή, όπως ο γενικότερα σωστός  συνδυασμός ρευμάτων σύρματος βαμβακιού τροφοδοσίας και εισαγωγές.

Αποσυνδεδεμένος Kωστας Τ.

  • **
  • 295
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #831 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 12:18 »
Είναι βασικό νομίζω, ειδικά σε αυτόν τον ατμοποιητή, όλα τα o-rings να λιπαίνονται καλά μετά από κάθε πλύσιμο και πριν την συναρμολόγηση του.

απαραιτητο θα ελεγα.καλο λιπαρισμα με υγρο τα o-rings.
καθε φορα που τον στηνω μετα απο πλυσιμο καλο λιπαρισμα με
100% vg βαση.μια φορα που δεν το εκανα ενοιωθα στο ανοιξε-κλεισε να <<ξυριζει>> τα o-rings


Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #832 στις: Οκτωβρίου 06, 2016, 12:33 »
Αν απαντάτε με αφορμή το δικό μου ποστ: δεν υπάρχει περίπτωση να βάλω στεγνά ορινγκ σε ατμοποιητή.
Απλά τον έχω από τον Μάιο και προφανώς ήρθε η ώρα του για αλλαγή.

Αποσυνδεδεμένος N1k0la0s

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #833 στις: Οκτωβρίου 07, 2016, 14:04 »
Κρίμα να μην μπορεί κανείς να χαρεί έναν Kayfun 5.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος ΑΓΓΓΕΛΟΣ

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #834 στις: Οκτωβρίου 08, 2016, 11:31 »
sorry Deimos,αλλα και εγω λυπαμαι που εχεις προβλημα....ειλικρινα λυπαμαι που δεν μπορεις να χαρεις αυτον τον υπεροχο ατμοποιητη....προσωπικα στο πρωτο στησιμο μπορω να πω οτι ειχα ενα μικρο θεμα και αυτο λυθηκε αμεσα οταν ειδα οτι θελει αρκετο βαμβακι και οτι πρεπει να μπαινει αφρατο και καθετα μεχρι τις τρυπες του ντεκ που μπαινει το υγρο.Το ytube με βοηθησε ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ!

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #835 στις: Οκτωβρίου 08, 2016, 16:24 »
 :hmmm: Λυπάστε που θα αλλάξω το ορινγκ;
Τι να πω ρε παιδιά, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.



;D  Κόφτε ρε την πλάκα.  :)) :)) :)) ::)

Αποσυνδεδεμένος Γιαννης1964

  • **
  • 246
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #836 στις: Οκτωβρίου 08, 2016, 19:05 »
Και η πρώτη ζημιά απο τότε που άρχισα το άτμισμα, είναι γεγονός!
Η κόρη μου έριξε κατα λάθος τον Kayfun και έσπασε το τζαμάκι..... :))
Υπάρχουν ανταλλακτικά τζαμάκια στα ατμομάγαζα? Γιατί ωραίος είναι και με το SS, αλλά δε βολεύει ρε γμτ....

Αποσυνδεδεμένος angelosdes

  • ***
  • 531
  • Φύλο: Άντρας
  • MTL+flavour
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #837 στις: Οκτωβρίου 08, 2016, 19:16 »
φυσικα και υπαρχουν σε όλα που πουλουν τον κ5

Αποσυνδεδεμένος Γιαννης1964

  • **
  • 246
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #838 στις: Οκτωβρίου 08, 2016, 19:21 »
Ευχαριστώ πολύ για την αμεσότητα φίλε μου!!! :)

Αποσυνδεδεμένος Apostolos69

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun V5 by Svoemesto
« Απάντηση #839 στις: Οκτωβρίου 08, 2016, 19:29 »
Δεν πιστευω να ασχολουνται οι φιλοι με Κ5 και να μην μπορουν να σταματησουν τις διαρροες του Παιδια ποτε εδω και 6 μηνες ποτε δεν εβγαλε ουτε ενα δακρυ ουτε ορθιος ουτε ξαπλα ουτε αναποδα Ας τον πατε εκει που τον αγορασατε να τον στησουν για να βεβαιωθει αν εχει προβλημα κατασκευαστικο Τωρα σχεδια στησηματος ειναι περιττα Σε αυτους που αλλαξαν ορινγκ με καινουργια προσοχη στα σωστα ορινγκ στις αναλογες διαμετρους στην σωστη θεση 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180556 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8309 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33951 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 536149 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59769 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237396 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 580 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15564 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136117 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085295 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35401 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10227 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12