vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

252 επισκέπτες, 2 χρήστες
th3ofilos, Jorge

Twitter

Joyetech evic vtc mini

Αποσυνδεδεμένος GiorgosDS

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3705 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 23:57 »

Εχω τον Le Magister με SS στα 0.30Ωμ ........ και δουλευει πιο χάλια απο το χειροτερο χάλι.
Στον Le Magister ομως εχω λαθος βαμβακι και το ξερω , αλλα βαριεμαι να περασω καινουριο...... :eyesplash: :laugh1:


Και ο Cthulhu και ο Le Magister , εχουν ακριβως το ιδιο στησιμο.
Ο ενας δουλευει , ο αλλος οχι...  Γιατι ;;;
Μη μου πει καποιος οτι εχει καλυτερη τροφο ο Cthulhu , γιατι στον Le Magister το βαμβακι ειναι μεσα στο υγρο , ενω στον Cthulhu υπαρχουν μικρες τρυπες τροφό.....


Αρα το λαθος ειναι δικο μου....


Στον κλώνο le magister που έχω αν δεν μειώσω το βαμβάκι που περνά από τα λούκια παίζει με υποτροφοδοσία, οπότε με TC συχνά πυκνά protection.

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3706 στις: Φεβρουαρίου 02, 2016, 23:57 »

Συμφωνω με τον Shado οτι το πρωτο ρολο για καλη αποδοση σε ολους τους επισκευασιμους ειναι το σωστο σεταρισμο
και ακομα πιο σημαντικο οταν εχουμε να κανουμε με tc.
Συμφωνοι μεχρι εδω.
Αλλα οταν μου διαβαζει κρυα την αντισταση με διαφορετικες τιμες. :dontknow:
Επισης με το φαινομενο που πραγματικα και το εχω ξανα αναφερει,χωρις φυσικα να θελω να μειωσω σε αποδοση αλλους ατμοποιητες,αλλα ο συγκεκριμενος που παει αγκαλια με την υπερτροφοδοσια :dontknow:


Κοιτα που θα μου τα φαει τελικα τα λεφτα ο κυρ Dani..

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3707 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 00:04 »
Billy, ασε τα ψαροσυρματα με θερμοκρασιες & τετοια & πετα ενα kanthal στον "μαγο" να βρεις την υγεια σου λεμε  :cigar:

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3708 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 00:05 »
Δυστυχως αν δεν ειναι 1000% σωστη η αντισταση , τοτε το TC δεν θα αφησει να δουλεψει σωστα το μοντακι...
Οποτε θα πρεπει να ειναι τέλειες οι αντιστασεις για να δουλεψει σωστα το μοντακι αυτο και καθε αλλο.

Δηλαδή το μοντάκι δουλεύει τέλεια σε tc και γι' αυτό απαιτεί τέλειες αντιστάσεις, αλλιώς σε κρεμάει? :dontknow:
10 μήνες τώρα, που παίζω και με tc, έφτιαχνα τέλειες αντιστάσεις και τις τελευταίες 20 μέρες με το vtc κουλάθηκα? :dontknow:
Δηλαδή ότι έχουμε πει μέχρι τώρα για προβληματικά σύρματα, απροσδιόριστου tcr να μην τα λαμβάνουμε υπόψιν πια? :dontknow:

Το "για όλα φταίει το στήσιμο", κατά τη γνώμη μου δεν δικαιολογεί ούτε το καλύτερο μοντάκι που κυκλοφορεί εκεί έξω, ούτε τον καλύτερο ατμοποιητή και πάντα θα μεταθέτει την ευθύνη στον χρήστη και θα καλύπτει τις αδυναμίες του κατασκευαστή και του εμπόρου.
Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, σε πολλές περιπτώσεις φταίει το στήσιμο, αλλά όχι πάντα. Από την άλλη δεν ξέρω αν φταίει κάπου το μοντάκι (κονέκτορας ή πλακέτα), στο ψάξιμο είμαι κι εγώ χωρίς να έχω καταλήξει, αλλά όχι ότι κι αυτό είναι τέλειο, αλλιώς θα είχε 200, όχι 35€.
Το ξαναείπα, δεν βοηθούν οι απόλυτες κρίσεις, όταν αντιμετωπίζουμε θεματάκια και ψάχνουμε λύσεις.

Αποσυνδεδεμένος Java

Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3709 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 00:08 »
Τελικά το παρέλαβα και εγώ. Ήρθε με κουμπωμένη την CL-Ni 0,2Ω. Τι αρχικές ρυθμίσεις T(emperature) και W να βάλω σε VT mode;
Από τις αρχικές ρυθμίσεις πήγα την θερμοκρασία από 235 σε 260 και τα Watt από 75 σε 30. Είναι OK;

Αποσυνδεδεμένος giorg0ss

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3710 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 00:15 »
Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση;Ενα μοντ σαν το vtc που παίρνει μία 18650 σε πόσα watts πρέπει να το δουλεύουμε μέγιστο ώστε να μην το λυγίσουμε; Θελω να πω πως αν και φτάνει στα 75w φαντάζομαι οτι το να το δουλεύουμε για παράδειγμα μόνιμα στα 60w δεν είναι το ιδανικό για ένα τέτοιο μοντ

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3711 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 00:17 »
Nαι ο πολος ειναι για μεγαλα χαστουκια.
Μπορει απο 'κει να υπαρχει προβλημα. 
Αυτο ειναι βάσιμο σαν αιτια λαθους λειτουργιας .


GiorgosDS
, τις αντιστασεις σου πως τις εχεις ;;;
Αν τις εχεις οπως λεει η εταιρια , φυσικο ειναι...
Εγω τις εχω καθετα στις τρυπες τροφοδοσιας και το υγρο εχει αμεση επαφη και πολυ ευκολη τροφοδοσια .
Σε 2.5mm αξομα , ειναι ακριβως οσο ειναι και οι τρυπες τροφοδοσιας.
Le Magister κλωνο εχω και 'γω φιλε μου.
Το στησιμο που εχω σαν ποσοτητα βαμβακιου ειναι χαλια.
Πριν που τον ειχα σωστα στημενο , δεν μου εκανε κανενα κολπο.
Το ειχα στα 30 - 40 Watts συνεχεια και στους 250°C.
Δεν έφτανε τη θερμοκρασια αυτη (καπου στα 225°C ηταν το ανωτερο που ειχα δει) και αυτο σημαινει οτι η τροφοδοσια ηταν πολυ καλη .
Τωρα που ειναι σαν τα μαυρα του τα χαλια , πανω απο 30 Watts ειναι δυσκολο να παω.






Συμφωνω με τον Shado οτι το πρωτο ρολο για καλη αποδοση σε ολους τους επισκευασιμους ειναι το σωστο σεταρισμο
και ακομα πιο σημαντικο οταν εχουμε να κανουμε με tc.
Συμφωνοι μεχρι εδω.
Αλλα οταν μου διαβαζει κρυα την αντισταση με διαφορετικες τιμες. :dontknow:
Επισης με το φαινομενο που πραγματικα και το εχω ξανα αναφερει,χωρις φυσικα να θελω να μειωσω σε αποδοση αλλους ατμοποιητες,αλλα ο συγκεκριμενος που παει αγκαλια με την υπερτροφοδοσια :dontknow:


Κοιτα που θα μου τα φαει τελικα τα λεφτα ο κυρ Dani..



Αντε βρε....  Καλοατμιστο.... :laugh1:




Billy, ασε τα ψαροσυρματα με θερμοκρασιες & τετοια & πετα ενα kanthal στον "μαγο" να βρεις την υγεια σου λεμε  :cigar:


Προσπαθω να δω τι εχει να μου δωσει το ''καινουριο'' , αλλα μαλλον θα δω την ζωη μου απο την αρχη παλι.... :laugh1:
Πηγαν χαμενα τοσα χρηματα σε συρματα ....... και πηρα και μεγαλες κουλουρες..... :eyesplash:




Δηλαδή το μοντάκι δουλεύει τέλεια σε tc και γι' αυτό απαιτεί τέλειες αντιστάσεις, αλλιώς σε κρεμάει? :dontknow:
10 μήνες τώρα, που παίζω και με tc, έφτιαχνα τέλειες αντιστάσεις και τις τελευταίες 20 μέρες με το vtc κουλάθηκα? :dontknow:
Δηλαδή ότι έχουμε πει μέχρι τώρα για προβληματικά σύρματα, απροσδιόριστου tcr να μην τα λαμβάνουμε υπόψιν πια? :dontknow:

Το "για όλα φταίει το στήσιμο", κατά τη γνώμη μου δεν δικαιολογεί ούτε το καλύτερο μοντάκι που κυκλοφορεί εκεί έξω, ούτε τον καλύτερο ατμοποιητή και πάντα θα μεταθέτει την ευθύνη στον χρήστη και θα καλύπτει τις αδυναμίες του κατασκευαστή και του εμπόρου.
Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, σε πολλές περιπτώσεις φταίει το στήσιμο, αλλά όχι πάντα. Από την άλλη δεν ξέρω αν φταίει κάπου το μοντάκι (κονέκτορας ή πλακέτα), στο ψάξιμο είμαι κι εγώ χωρίς να έχω καταλήξει, αλλά όχι ότι κι αυτό είναι τέλειο, αλλιώς θα είχε 200, όχι 35€.
Το ξαναείπα, δεν βοηθούν οι απόλυτες κρίσεις, όταν αντιμετωπίζουμε θεματάκια και ψάχνουμε λύσεις.


Ναι βρε Γιωργο.
Το δεχομαι αυτο που γραφεις και οτι εχει γραψει ο καθενας εδω.
Απλα αυτο που λεω ειναι οτι ακομα και το ιδιο στησιμο να κανει καποιος παντα και να το ξερει απ' εξω το αποτελεσμα , μη ξεχναμε και το δαιμονα της σιγουριας....
Οπως εγραψα και πριν , εκανα ακριβως το ιδιο στησιμο που κανω στο L.M. και ειναι αισχος τρομερο.
Ημουν ομως σιγουρος οτι το εκανα σωστα.....
<< Αυτος που ξερει μπανιο θα πνηγει.  Αυτος που δεν ξερει δεν παει στα βαθιά... :)) >>

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Ρε παιδιά να κάνω μια ερώτηση;Ενα μοντ σαν το vtc που παίρνει μία 18650 σε πόσα watts πρέπει να το δουλεύουμε μέγιστο ώστε να μην το λυγίσουμε; Θελω να πω πως αν και φτάνει στα 75w φαντάζομαι οτι το να το δουλεύουμε για παράδειγμα μόνιμα στα 60w δεν είναι το ιδανικό για ένα τέτοιο μοντ


Το ανωτερο ειναι τα 50Watts για 20αμπερη μπαταρια φιλε μου.
Απο 'κει και πανω καμια μπαταρια δεν μπορει να σου δωσει αποτελεσμα που θα ατμισεις με αξιοπρέπεια...

Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3712 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 11:00 »
 Μια βοήθεια πως το δουλεύω  δηλαδη οδηγίες χρήσεις  των κουμπιών πος αλαζω τα volt τα ωμ και ότι άλλο λέει ή οθονιτσα γενικά . επεισόδια έχει μέσα μια μπαταρία lg 2500ma μια κόκκινη είναι πως ξέρω ποσά αμπέρ είναι.  Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3713 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 11:03 »
καλως ηρθες φιλε
δεν θελω να σε αποπαρω, αλλα εχεις ψαξει καθολου στο νετ ή ποσταρες κατευθειαν εδω?
το youtube εχει ενα σκασμο βιντεο

https://www.youtube.com/results?search_query=vtc+mini

Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3714 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 11:08 »
Δεν το έχω ψάξει στο youtube.εχο δει κάτι βιντεακια σχετικά με το mod αλλά ως εκεί.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Το πήγα λίγο μέχρι τα 40 w αλλά όταν έκανα τζουρα μου βγήκε κάτι σαν καμένο στη γευση

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3715 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 11:15 »
ξεκινα το διαβασμα στο νημα/φορουμ και μεχρι το βραδυ θα εχεις παρει μια γευση.
με τι ατμοποιητη εισαι και με τι αντισταση?
40 βατ ειναι παρα πολλα, ξεκινα με 10 και ανεβαινε σιγα σιγα

επειδη βλεπω ελλειψη βασικων γνωσεων ρωτα καλυτερα εδω (μετα απο το διαβασμα, για να μπορεσεις να συνεννοηθεις με τα μελη και να βρεις λυσεις)
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2308.msg946998/topicseen.html#new
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 03, 2016, 11:28 από antonelos »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3716 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 11:27 »
Aλέξανδρε, δες και το δικό μου βίντεο, εδώ http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,26798.msg946243.html#msg946243

Δείχνω την ξενάγηση στο μενού και τα shortcuts.

Ουσιαστικά, με 3 κλικ ανοίγει το μενού και μετά με τα κάτω κουμπιά μετακινείσαι προς τα πάνω ή κάτω και κάνεις τις αυξομειώσεις.
Με το fire μετά επιστρέφεις στη βασική λειτουργία.

Θα σε παιδέψει μόνο λίγο το TCR που θέλει συνδυασμούς και των 3 πλήκτρων για να ρυθμιστεί, αλλά μάλλον αυτό δεν θα το χρειαστείς άμεσα.

Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3717 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 11:34 »
Ευχαριστώ ρε παιδιά για την βοήθεια θα πιάσω διάβασμα και ότι απορία εχο την λέω. Ή αντίσταση πάνω γράφει 1.0 ω.

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3718 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 11:36 »
15-20 βατ θα παιζεις λογικα.

Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3719 στις: Φεβρουαρίου 03, 2016, 13:51 »
Ερώτηση .πως αλαζο τους βαθμούς φαρενάιτ σε κελσίου ,και σε πόσους βαθμούς πρέπει να το εχο. Και αν χρησιμοποιώ πριζακι 5ν-1.5a λέτε να υπάρχει πρόβλημα στο mod?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206214 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63614 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92811 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3848 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1088 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172793 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278194 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14209 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9586 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43846 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 496 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix