vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

188 επισκέπτες, 3 χρήστες
th3ofilos, Jorge, Blackwolf

Twitter

Joyetech evic vtc mini

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3255 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 11:58 »
εγώ πάλι είμαι 90% σίγουρος πως πρόκειται για υποτροφοδοσία σε μικρό βαθμό

Βρε Κώστα μου, είναι γνωστό ότι το Φαινόμενο παίζει στα όρια της υπερτροφοδοσίας, μη λέμε πάλι τα ίδια. Τον γνωρίζω πολύ καλά τον ατμοποιητή και τα χούγια του. Το βαμβάκι αυτή τη στιγμή είναι όπως πρέπει και αν του δώσω κι άλλο υγρό θα έχω διαρροή.

Γιώργο έκανα αυτό που είπες, μηδένισα και άφησα ξεκλείδωτη την αντίσταση που διάβασε 0,71Ω
και παίζει μια χαρά προς το παρόν, με tcr 92 :o
Τώρα αν είναι που την άφησα ξεκλείδωτη ή το tcr και το αν είναι σωστή η λειτουργία του έτσι, δεν το ξέρω :dontknow:
Δεν ξέρω αν είμαι έμπειρος ατμιστής αλλά έλεγχο θερμοκρασίας δουλεύω από τον περασμένο Απρίλη Γιώργο
και σίγουρα δεν είμαι αρχάριος. ;)

Αποσυνδεδεμένος atsirtsis

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3256 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 12:18 »
Καπου ειχα διαβασει αν θυμαμαι καλα οτι για να παιξει καλα το SS καλο ειναι να ειναι κατω απο 0.5Ω.
Ας μας το επιβεβαιωσει καποιος.
Ισως να φταινε και τα συρματα της ud τι να πω ρε παιδια.


Επειδή ατμίζω αποκλειστικά πάνω από μήνα με UD σύρμα SS316L 26G σε αντιστάσεις ~0,4 δουλεύει απλά εξαιρετικά (για τα δικά μου γούστα) το TC στα 20W με όριο 230C. Ούτε για αστείο δεν ξαναδοκιμάζω Kanthal, η επόμενη δοκιμή θα γίνει με NiFe Dicodes μόλις υπάρξει σε stock.


Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3257 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 12:36 »
artsirtsis σε τι TCR το έχεις? Γιατί και εμένα μου παίζει μια χαρά το 28ga της UD διπλή αντίσταση στα 0.43Ohm, αλλά ότι θερμοκρασία, TCR και watt έχω δοκιμάσει, παρόλο που έχω μια χαρά ατμοποίηση - ντουμάνι, δεν έχω ούτε τη μισή γεύση σε σχέση με Ni200 και απογοητεύομαι γιατί οι περισσότεροι που τους δουλεύει καλά το ατσάλι λένε για καλύτερη γεύση και μου αρέσει και πάρα πολύ σαν σύρμα στη δημιουργία αντιστάσεων, ευκολοδούλευτο.  Ναι μεν φαίνεται πιο καθαρή η γεύση στο βααάθος αλλά δεν είναι καθόλου έντονη...

Αποσυνδεδεμένος atsirtsis

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3258 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 12:46 »
Το δουλεύω στην εργοστασιακή ρύθμιση SS316 με το τελευταίο firmware, κι από τη στιγμή που είμαι πλήρως ικανοποιημένος δεν δοκίμασα καθόλου σε άλλα TCR. Σίγουρα μου δουλεύει καλύτερα από Ni200.
Ίσως φταίει ότι η γεύση του καθενός είναι υποκειμενική, ίσως ο κάθε ατμοποιητής να τα πάει καλύτερα με άλλο τύπο σύρματος, τι να πω.
Όλα τα παραπάνω με δοκιμή σε Τηλέμαχο V2 και Le Magister, κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω και στο KFL+ τον οποίο έχω παροπλίσει μετά την αγορά Τηλέμαχου.

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3259 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 13:22 »
Εγώ πάνω στον Bellus το δουλεύω πάντα 92 tcr 210c-230c 15-20W με 6αρα νικοτινη έχει μια βελούδινη τζουρα και πολύ γευστική..

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3260 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 13:42 »
Πριν λίγο το έβαλα κι εγώ σε 92 tcr με κλειδωμένη αντίσταση (με ξεκλείδωτη δεν κράτησε) και 205 βαθμούς και δουλεύει ακριβώς έτσι, βελούδινα και γευστικά. Ελπίζω να παραμείνει σταθερό :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3261 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 13:46 »
Βάλτο σε power και δεν θα δεις διαφορά.
Ή βάλε το NiFe30 που έχεις με 0320.
Εκεί θα δεις και διαφορά και θα ξεχνάς να αλλάζεις coil  :yes:



Το δουλεύω στην εργοστασιακή ρύθμιση SS316 με το τελευταίο firmware, κι από τη στιγμή που είμαι πλήρως ικανοποιημένος δεν δοκίμασα καθόλου σε άλλα TCR. Σίγουρα μου δουλεύει καλύτερα από Ni200.
Ίσως φταίει ότι η γεύση του καθενός είναι υποκειμενική, ίσως ο κάθε ατμοποιητής να τα πάει καλύτερα με άλλο τύπο σύρματος, τι να πω.
Όλα τα παραπάνω με δοκιμή σε Τηλέμαχο V2 και Le Magister, κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω και στο KFL+ τον οποίο έχω παροπλίσει μετά την αγορά Τηλέμαχου.
Ένας βασικός λόγος που τα SS δουλεύουν καλύτερα είναι το ότι, επειδή δίνουν σχετικά μεγάλες αντιστάσεις, είναι πιο αναίσθητα σε μεταβολές της αντίστασης (εξαιτίας λασκαρίσματος βίδας, πόλου κλπ).
  Μία αντίσταση πχ 0,35 Ωμ, και να φτάσει στα 0,40 δεν έγινε και κάτι.
Όμως με νικέλιο αν το 0,10 γίνει 0,15 η διαφορά είναι τεράστια.
  Φυσικά παίζει ρόλο και ο ατμοποιητής.
Τηλέμαχοι, drippers, subtank κλπ είναι μανούλες στο σφίξιμο των συρμάτων στο ντέκ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 19, 2016, 13:54 από netsplit »

Αποσυνδεδεμένος GiorgosDS

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3262 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 14:14 »
Το modακι στη βασική επιλογή που έχει για ss316 με σύρμα UD 0.32 που δουλεύω εγώ, παίζει μια χαρά.
Αν έχετε υποτροφοδοσία θα δείτε κάποια protection αλλά και πάλι ατμίζει αν δεν είναι μεγάλη, θα το καταλάβετε από το έντονο τσιτσίρισμα που κάνει σαν πολλαπλά μικρά σκασιματάκια.
Μικρές διαφορές σε αλλαγή αντίστασης της τάξης του 0,02Ω δεν την αλλάζει, σε μεγαλύτερη θα σε ρωτήσει αν θέλεις τη νέα αντίσταση.
Μια φορά με παίδεψε που δεν ήθελε να δεί τη νέα αντίσταση (μικροδιαφορά) και με τάραξε στα protection, αφού άτμισα για λίγο στο VW όταν το γύρισα την είδε και όλα καλά.
Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει reset της αντίστασης που έχει κρατήσει στη μνήμη, αν κάποιος γνωρίζει ας ενημερώσει.

Αποσυνδεδεμένος ATMISTHS

  • ***
  • 813
  • Φύλο: Άντρας
  • JUSTICE IS COMING........Vape or.......
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3263 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 14:26 »
VTC mini, SS316L UD, tcr 105, 0,6 αντίσταση κλειδωμένη, 220-230C, 18w σε cloud myman υγρό 3,5 στροφές ανοιχτή καμπάνα= πιπίλα

Αποσυνδεδεμένος Ntinlanden

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3264 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 14:33 »
Πεστε με παραξενο αλλα θελω να τα πω!
Εχουμε χασει τη μπαλα και το γηπεδο μαζι με τοσα συρματα, ποιο συρμα τι τυπο, που θα το βρω αυτο το συρμα, ποια μαρκα συρματος, πιο μοντακι τα παει καλυτερα με το ταδε συρμα, κλειδωσαμε σωστα την αντισταση? ποιο tcr για αυτο το συρμα και καθε λιγο μας βγαζουν και κατι αλλο κατι "καινουριο" στο χωρο του ατμισματος και πεφτουμε ολοι να το δοκιμασουμε γιατι ειναι καλυτερο απο τα προηγουμενα.
Γεμιζουμε το σπιτι με καρουλια απο συρματα, δεν μας φτανουν ομως, θα δοκιμασουμε και το ταδε, ταδε μαρκα, απο αυτο το μαγαζι.

Χαλαμε φαια ουσια, χαλαμε χρονο, πονοκεφαλιαζουμε αντι να παταμε ενα κουμπι και να ατμιζουμε αντι να καπνιζουμε.
Σιγουρα οι επομενες γενιες ατμιστων θα τα βρουνε ολα πιο ευκολα γιατι θα εχουν κατασταλαξει απο εμας.

Εχω μαζεψει και εγω ενα σωρο καρουλακια με συρμα, θα πειραματιστω και εγω με αυτα για να μη λεω μεγαλα λογια, αλλα οταν θελω να ατμισω χωρις παρατραγουδα και πονοκεφαλους θα στηνω με kanthal θα βαζω βαμβακι και υγρο και θα παταω το κουμπι.

Δεν απευθυνομαι σε κανεναν μη παρεξηγηθω.

Τα εβγαλα απο μεσα μου. ;D

Κραξτε με τωρα.

 :bye:

Αποσυνδεδεμένος ATMISTHS

  • ***
  • 813
  • Φύλο: Άντρας
  • JUSTICE IS COMING........Vape or.......
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3265 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 14:35 »
Ένα θα σου πω έχω silica ακόμη για να ατμίσουν 2 γενιές....

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3266 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 14:38 »
Να κράξω πρώτος;

Μαζί σου! :D

Και δεν με νοιάζουν τα καρουλάκια, όλα θα τα ατμίσω. Αυτά τα ni200 τι θα τα κάνω όμως που βαρέθηκα το tc σε κάθε του μορφή, ούτε να το έχω στο μενού της συσκευής μου δεν το θέλω πια!

Ξεθύμανα κι εγώ, neeext.! :D

Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3267 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 14:40 »
Εγω παλι με το vtc παιζω με 304ss στα 102 το tcr, και μεχρι στιγμης δεν εχω αντιμετωπισει το παραμικρο προβλημα. Στην αρχη το δουλευα στα 105 που ειναι το ανωτερο που προτεινεται, αλλα επειδη παρατηρησα μικρα σκασιματα σε καθε τζουρα (οχι κατι τρομερο) το χαμηλωσα και πηρα σωστοτερο, κατα τη γνωμη μου, αποτελεσμα.

Στάλθηκε με σήματα καπνού...


Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3268 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 14:48 »
Δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα με το tc στο vtc. Μου δουλευει μια χαρα μεχρι τωρα. Αρκει να ασχοληθει καποιος για να καταλαβει πως δουλευει το tc και θα τη βρει την ακρη. Απο εκει και περα makis206 και Ntinlanden κραξτε οσο θελετε, αλλα καντε το στο σωστο νημα (ή ανοιξτε ενα εσεις). Το joyetech vtc mini δε χρωσταει σε τιποτα να λουζεται τα κραξιματα σας  ;) .

Αποσυνδεδεμένος godspeed

  • **
  • 319
  • Φύλο: Άντρας
  • Nicotine-Alcohol Addict! *_*
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #3269 στις: Ιανουαρίου 19, 2016, 15:58 »
Γεια χαρα παιδες ! εχω αποφασισει να παρω το evic mini με τον subtank mini (kangertech). επειδη ψαχνω και δεν εχω βρει κατι μεχρι στιγμης. μπορει καποιος να προτεινει τη μπαταρια να παρω και τι συρμα-βαμβακι?

ευχαριστω εκ των προτερων !

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206210 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63611 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92809 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3848 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1088 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172791 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278194 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14209 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9584 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43835 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 496 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix