vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

270 επισκέπτες, 9 χρήστες
dkostas, Xxristos, treloneritis, lagoudakis, maprix, Jorge, FaniFox, gfilip, th3ofilos

Twitter

Joyetech evic vtc mini

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #495 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2015, 14:28 »
Καλησπέρα παιδιά,
Sorry που διακόπτω την ενδιαφέρουσα συζήτηση με μια ερώτηση αρχάριου και άσχετου...

Έχω δύο φορτιστές τοίχου, ο ένας  είναι 0,6Α και ο άλλος 2.0Α.
Πέρα από το χρόνο φόρτισης, είναι και οι δύο ασφαλείς για τη φόρτιση του VTC;;;
Όταν φορτίζει από την πρίζα τοίχου, μπορώ να ατμιζω άφοβα;;;
 
Ευχαριστώ!


Οπως λενε τα παιδια, το VTC τραβαει μεχρι 1Α. Οταν το εχω στο χερια μου το μετρησω. Δεν εχει σημασια τι φορτιστη θα βαλεις. Αν τραβαει μεχρι ενα Α και 10Α φορτιστη να του συνδεσεις, 1Α θα τραβαει. Απλα οπως ειπε και ο Alextsak καλυτερα με εναν πιο μικρο φορτιστη, για να τραβαει λιγοτερα Α. Με οσο λιγοτερα Α φορτιζεις, τοσο το καλυτερο για την μπαταρια.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #496 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2015, 14:32 »
Δεν υπάρχει πρόβλημα με τον 2Α φορτιστή. Αντίθετα, αν ο 0,6Α είναι μέτριας ποιότητας και τον δουλεύεις τσίτα με τις ώρες, ίσως να τον κάψεις. Η μπαταρία δεν έχει θέμα.
Μπορείς και να ατμίζεις, δεν είδα πουθενά κάτι περί του αντιθέτου.

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #497 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2015, 14:40 »
Οι σύγχρονες μπαταρίες υψηλής αποφόρτισης δεν καταλαβαίνουν Χριστό στο 1-1.5Α οπότε χρησιμοποίησε άφοβα τον φορτιστή των 2.0Α. Η φόρτιση βέβαια θα γίνεται στο 1.0Α.

Μπορείς να ατμίζεις όσο φορτίζεις αλλά δεν το συνιστώ για κανένα mod, μόνο σαν λύση ανάγκης μην πας στο περίπτερο. Οι μπαταρίες καλό θα ήταν να μη ξεπερνούν τους 40οC κατά τη φόρτιση. Αν ατμίζεις ταυτόχρονα είναι πολύ πιθανόν να ξεπεράσεις αυτές τις θερμοκρασίες κι αυτό δεν είναι καθόλου καλό για τη μπαταρία σου.


Δηλαδή αν παίζεις μέχρι 20W δεν έχεις πραγματικό TC? :hmmm: Ή σ' αυτήν την περίπτωση το TC είναι μόνο για σε σώσει απ' το καψούλι αν ξεχαστείς να γεμίσεις?
Αυτό δε νομίζω να είναι θέμα γούστου, αλλά με το πως χρησιμοποιούμε σωστά τον τρόπο λειτουργίας της συσκευής, κάνω λάθος?

Έχει ξανασυζητηθεί σε άλλο νήμα το θέμα. Κάθε σχολή έχει τους υποστηρικτές της. Αν ατμίζεις σε χαμηλά βατ πιθανόν δεν προλαβαίνεις να πιάσεις τη θερμοκρασία που έχεις ρυθμίσει. Σ' αυτή την περίπτωση η θερμοκρασία λειτουργεί απλά σαν κόφτης αν τυχόν την πιάσεις προς το τέλος της τζούρας ή στεγνώσει το βαμβάκι. Αν έχεις πολύ ψηλά τα βατ τότε ο έλεγχος θερμοκρασίας λειτουργεί σχεδόν από την αρχή της τζούρας και αυξομειώνει τα βατ. Σε κάποιους δεν αρέσει αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #498 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2015, 15:39 »
Με δυο λόγια αν κάποιος ατμίζει στα 11-15w και δεν ξεχνιέται στο γέμισμα, ο έλεγχος θερμοκρασίας του είναι ψιλοάχρηστος, εκτός κι αν θεωρεί ότι το νικέλιο ή το τιτάνιο του δίνει καλύτερη γεύση από το κανθαλ, οπότε χρειάζεται ανάλογο μοντ.
Εγώ τουλάχιστον, προσπαθώντας να κατανοήσω καλύτερα τα πράγματα, αυτό καταλαβαίνω :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #499 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2015, 15:52 »
Θα συμφωνήσω μαζί σου.
Όμως οφείλω να ομολογήσω ότι η αντίσταση και κυρίως το βαμβάκι βγαίνουν πιο καθαρά όταν αλλάζω. Ειδικά το βαμβάκι με kanthal το έβλεπα λίγο χρωματισμένο ενώ με TC βγαίνει σχεδόν άσπρο (κάνω σκέτη βάση)

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #500 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2015, 16:06 »
Σ' αυτό έχεις δίκιο, το έχω παρατηρήσει κι εγώ, που σαν νεώτερος ατμιστής δεν χάνω ευκαιρία να δοκιμάσω νέα αρώματα, μέχρι να βαρεθώ και να το γυρίσω στη βάση επίσης.
Το επιχείρημα του καθαρότερου βαμβακιού πάντως, για μένα είναι το πιο αξιοσημείωτο, τόσο γιατί δεν πρέπει να ξεχνάμε και τα ζητήματα της υγείας, όσο και για τη συχνότητα αλλαγής φυτιλιού που είναι μια υποχρέωση παραπάνω όσο να πεις.
Αν είχαμε και τ' αποτέλεσματα καμιάς έρευνας για τα τιτανονικέλια, θα ήταν ακόμη καλύτερα.

Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #501 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2015, 17:53 »
Εγω παντως ψυχολογικα θα αισθανομουν πιο ανετα μρ το παραδοσιακο κανθαλ εδω που τα λεμε.


Mobile klaz speaking...

Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #502 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2015, 18:37 »
Μια ερώτηση σας παρακαλώ. Επειδή θέλω να αρχίσω να φτιάχνω μόνος μου αντιστάσεις σκέφτομαι να αγοράσω το evic vtc mini με τον kangertech subtank mini. Θα είναι συμβατό με τον έλεγχο θερμοκρασίας ή θα έχω προβλήματα;

Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #503 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2015, 18:58 »
Ωραία!!! Μόλις πατησα και εγώ το μαγικό κουμπάκι της αγοράς και η παραγγελία μπήκε. Επιτέλους το βρήκα σε μαύρο χρώμα που ήθελα! Άντε μετά τα μηχανικά και τα vv να μπούμε και στα tc. Εκρεμμεί αγορά για σύρματα ti και ni.


Ρε παιδιά γνωρίζουμε σχετικά με αυτά τα δύο σύρματα ποιό είναι καλύτερο από πλευράς υγείας; Ξέρω ξέρω βγαίνω off topic οπότε πάω να μελετήσω στα σχετικά νήματα. Ουφφφφφ!!!!! Άντε πάλι διάβασμα! Νοιώθω ότι με την νέα σχολική χρονιά έχω καθήσει και εγώ στα θρανία ξανα... Dr Φαρσαλινός ακοούει; Άντε βγάλε καμμιά έρευνα να μην παιδευόμαστε!

Αποσυνδεδεμένος EM2

  • *
  • 26
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #504 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2015, 19:02 »
Για να μην χασουμε την μπαλα kanthal με βαμβακι δεν υπαρχει κανενας μας που δεν το εκαιγε ετσω και λιγο .

Το TC στο modακι παιζει μια χαρα σε εμενα στα 14W και 195C με διπλη αντισταση στα 0.07Ω στον derringer .
Ναι ο κοφτης μπαινει σχεδον με το πατημα αλλα αυτο ειναι και το νοημα , μολις πιασει την θερμοκρασια που εχουμε ορισει μας δινει ρευμα τοσο οσο να την κρατησει σταθερη .

Η μονη φορα που ηταν τζουφιο ηταν οταν εκανα λαθος mode και αντι για Νι το εβαλα στο Τι (ενω ειχα αντισταση Ni200)

Σε γενικες γραμμες το TC μου αρεσει αρκετα , ακομα και οταν ο dripper γινει σαν την σαχαρα μεσα δεν ρουφας καμενο.

Αυτο που θα ηθελα ειναι να εχω λιγο πιο "τραγανο" ατμο κατι που πιστευω θα το πετυχω με Νi200 ribbon 


Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Το επιχείρημα του καθαρότερου βαμβακιού πάντως, για μένα είναι το πιο αξιοσημείωτο, τόσο γιατί δεν πρέπει να ξεχνάμε και τα ζητήματα της υγείας, όσο και για τη συχνότητα αλλαγής φυτιλιού που είναι μια υποχρέωση παραπάνω όσο να πεις.
Αν είχαμε και τ' αποτέλεσματα καμιάς έρευνας για τα τιτανονικέλια, θα ήταν ακόμη καλύτερα.

Υπαρχει κοσμος που κανει +10ml σουπερ πριμιουμ πανακριβα ζουμια και δεν αλλαζει βαμβακι καθε μερα ?  :idiot1:

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 25, 2015, 19:13 από EM2 »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #505 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2015, 22:40 »
Αυτός που κάνει +10ml σουπερ πριμιουμ πανακριβα ζουμια, έχει και μια μηχανή να κόβει λεφτά ρε φιλαράκι, οπότε πιθανόν να έχει και μια φιλιππινέζα ειδικά εκπαιδευμένη για να του αλλάζει τα βαμβάκια, πρωί μεσημέρι βράδυ.
Υπάρχει και κόσμος όμως που βολεύεται με diy υγρά και τρέχει όλη μέρα γιατί υπάρχει ζωή και πέρα από τον ατμό ;)

Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #506 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2015, 22:50 »
ψιτ φιλος... Copyright!  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #507 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2015, 22:59 »
Αυτός που κάνει +10ml premium ζουμιά, να κάνει φλωρέξ τουλάχιστον για να μην την ακούσει από την νικοτίνη

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #508 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2015, 23:02 »
Αν και πολύ νέος στο tc μπορώ να πώ ότι παίζει μια χαρά, έχω δοκιμάσει μόνο n200.
Το ότι κρατάει σταθερή θερμοκρασία είναι κάτι που πάντα ήθελα στο άτμισμά μου.
Το έχω σήμερα στα 9,5w και στους 175c και είναι πολλές σκάλες ανώτερο το άτμισμα απο το kanthal.


Επίσης μην ξεχνάτε ότι το μοντάκι φημίζεται και διαφημίζετε για το ότι δέχεται αναβάθμιση, οπότε πιστεύω ότι η μαμά εταιρία θα λύσει και το πρόβλημα του στεγνού βαμβακιού.


Δεν ξέρω...εγώ έχω πάθει μαζί του :respect:

Αποσυνδεδεμένος Chrisnik

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #509 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2015, 23:56 »
Με τι ατμο παιζεις το νικελιο αν επιτρεπεται??

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278357 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 22:29
από Antiprosopos
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 22 12623 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:34
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63792 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206417 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92886 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3882 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1112 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172921 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15547 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14245 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9621 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43918 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem