vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

215 επισκέπτες, 7 χρήστες
Sergios, Giannis.B, manoslykos, bloodlessz, camber, lounik, gfilip

Twitter

Joyetech evic vtc mini

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2475 στις: Δεκεμβρίου 22, 2015, 15:25 »
Καλά δουλεύει στο ni200, στο 316SS δεν δουλεύει καλά ή για να ακριβολογώ δεν κάνει έλεγχο θερμοκρασίας(ποτέ δεν βγάζει protection). Αντίθετα με τιμή γύρω στα 88 δουλεύει καλά.

Ένα άλλο θέμα με τη νέα version είναι ότι δεν μπορώ να μηδενίσω τις τζούρες και τον χρόνο, ξέρει κανεις πως γίνεται ή είναι πρόβλημα της version3?

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2476 στις: Δεκεμβρίου 22, 2015, 15:27 »
Δίκιο έχεις, Κώτσο μου και όρθη εντελώς η γνώμη σου!  :D


Απλά, να, μιας κι έβαλαν και αυτή τη λειτουργία και όλοι είμαστε ενθουσιασμένοι, θέλουμε να την εκμεταλευτούμε όσο να 'χει!  ;D


(Καλά θα ήταν αν μπορούσε να απαντηθεί και το υστερόγραφό μου, γιατί ακόμα κάποιοι ψάχνονται/ψαχνόμαστε με το tc... Situation μπέρδεway που λεμ'...  :tongue_smilie: )

Αποσυνδεδεμένος teo77

  • ****
  • 1450
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2477 στις: Δεκεμβρίου 22, 2015, 15:27 »

νομιζω το tcr προστεθηκε σαν επιλογη για πιο ακριβης μετρηση του συρματος στο tc.
και εγω δεν εχω καταλαβει τι γινεται..


ακομα και στην επομενη εκδοση δεν νομιζω να αλλαξει το default στο tcr,παρα μονο απο τον χρηστη.
και ισως να μην ειναι τοσο θεμα συρματος αλλα και  η beta εκδοση να μην ειναι ετοιμη να διαχειριστει σωστα το θεμα με το tcr.


επισης με τα βατ ειχα δει απο τον camber οτι αυξανοντας τα πιανει πιο γηργορα την θερμοκρασια που εχουμε ορισει και επειτα μπαινει ο κοφτης.οποτε υποθετω:
λιγα βατ-επιβραδυνση αποκριση της επιθυμητης θερμοκρασιας
πολλα βατ-αμεση αποκριση της.

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2478 στις: Δεκεμβρίου 22, 2015, 15:29 »
@ tolis
Φτασε απο το μενου στο σημειο που αναβοσβηνει το puff ή το time και κρατα πατημενο το fire.... Θα μηδενισουν ...

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2479 στις: Δεκεμβρίου 22, 2015, 15:34 »
Βγαινει και ο μεγάλος αδερφός, Joyetech CUBIOD 150W TC Mod  αναβαθμίσιμο  ::)

λέτε να ειναι καλο;!  ;D




Αυτο που μου περασε απο το μυαλο μολις το ειδα στο νημα της εταιριας , ηταν αν η πλακετα του VTC mini ειναι για 3.7 Volts  ή  για 7.4 Volts.....


Μπορουμε δηλαδη να βαλουμε στην πλακετα του VTC mini δυο μπαταριες σε σειρα  ;;;;;;;;


Αν μπορει να γινει κατι τετοιο.........αντε γεια.... 
Θα το κανω......................χθες................. 8) ;D

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9598
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2480 στις: Δεκεμβρίου 22, 2015, 15:38 »
................Όταν το έβαλα στο 088, πέταγε "protection" ΑΜΕΣΑ κιόλας! Στο 092, δείχνει πιο ορθό. Στο "SS316 mode" νορμάλ (φαντάζομαι) ήταν/είναι...
Χάνουμε λιγάκι την μπάλα...


Υ.Γ. (σχετικό και άσχετο):
Τελικά, το tc πώς δουλεύει; Να πετάει protection -δηλ ρυθμισμένη επιθυμητή θερμοκρασία- ή χαμηλά watt και να μην ανεβάζει μέχρι την επιθυμητή; Έχουμε μπερδευτεί λιγάκι και με το ποστ/βίντεο του shadockan. Εγώ ήξερα/ξέρω πως και τέρμα να ανεβάσεις τα watt, αυτό που έχει σημασία είναι το ΠΟΥ έχεις ρυθμίσει επιθυμητή θερμοκρασία. Δηλ, να χτυπάει μία στο μπαμ την επιθυμητή και μετά να κόβει το "protection" και να την διατηρεί σταθερή εκεί που είναι ορισμένη. Camber; Tem; Κάποιος;;;

Το ίδιο βλέπω κι εγώ. Στο 092 δείχνει να δουλεύει πιο σωστά. Τώρα σχετικά με τον τρόπο λειτουργίας του tc θα έλεγα ότι παίζει καθοριστικό ρόλο η τιμή watt αφού αν τη ρυθμίσουμε χαμηλά κόβει νωρίς χωρίς να πιάνει ενδεχομένως την επιθυμητή θερμοκρασία.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2481 στις: Δεκεμβρίου 22, 2015, 15:41 »
Ρε παιδιά, τελικά το TCR για 316L είναι 092 ή 088; Ο takkat στο πινακάκι λέει 088, αλλού είδα (όπως και στο βίντεο του Πορτογάλου) για 092. Τι ισχύει τελικά;;;


Το "SS316 mode" είναι για 316 απλό ή 316L; Τι ισχύει και εδώ τελικά;;;


Σε Ni200 παίρνετε καλύτερο αποτέλεσμα με TCR ή με την "μαμά" ρύθμιση; Μα και η "μαμίσια" λογικά, σε TCR 600 δεν είναι ρυθμισμένο εργαστασιακά για το νικέλιο λογικά και θεωρητικά πάντα;


Αυτό που με καίει πάντως είναι για το TCR/SS316 temp mode όπως λέω και στο πρώτο ερώτημα.
Όταν το έβαλα στο 088, πέταγε "protection" ΑΜΕΣΑ κιόλας! Στο 092, δείχνει πιο ορθό. Στο "SS316 mode" νορμάλ (φαντάζομαι) ήταν/είναι...
Χάνουμε λιγάκι την μπάλα...


Υ.Γ. (σχετικό και άσχετο):
Τελικά, το tc πώς δουλεύει; Να πετάει protection -δηλ ρυθμισμένη επιθυμητή θερμοκρασία- ή χαμηλά watt και να μην ανεβάζει μέχρι την επιθυμητή; Έχουμε μπερδευτεί λιγάκι και με το ποστ/βίντεο του shadockan. Εγώ ήξερα/ξέρω πως και τέρμα να ανεβάσεις τα watt, αυτό που έχει σημασία είναι το ΠΟΥ έχεις ρυθμίσει επιθυμητή θερμοκρασία. Δηλ, να χτυπάει μία στο μπαμ την επιθυμητή και μετά να κόβει το "protection" και να την διατηρεί σταθερή εκεί που είναι ορισμένη. Camber; Tem; Κάποιος;;;




 :laugh1: :laugh1: :laugh1:


Βρε κανε εσυ αυτο που κανεις καλα και σου αρεσει οταν ατμιζεις  και μη κοιτας τι κανουν οι αλλοι.......... :laugh1:
Μ' εφαγες και εκανα και μια κουτσουκελα και τωρα πρεπει να αλλαξω και αντισταση.......

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2482 στις: Δεκεμβρίου 22, 2015, 15:52 »
Εγώ;;; Κουτσουκέλα;  :dontknow: :dontknow: :dontknow:


Τι σου έκανα ρε Μπίλυυυυυυυυυυυυ;;;  :laugh1:


(Σόρρυ για το off topic, παίδες...)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2483 στις: Δεκεμβρίου 22, 2015, 15:58 »
Με γλωσσοφαγες και εβαλα σε Power mode το μοντακι καθως επαιζα γυρω γυρω ολοι και εκει ειχα 40Watts ....... :shock_sick_02: :shock_sick_01: :shock_sick_01:
Μετα τη τζουρα , οι λεξεις μου ειχαν περιεργη ενοια που δεν πολυκαταλαβα τη σημασια τους.
Ειπα ..... :


δλκγξδρλβω,ψγκω΄λδφζξ γβλκζωξ μα............. :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2484 στις: Δεκεμβρίου 22, 2015, 16:08 »
Χχαχαχαχα εγώ την πάτησα από μόνος μου όταν έκανα αναβάθμιση από 60 στα 7 5 βατ δεν πρόσεξα ότι ήταν στα 7 5 και πατάω φαΐαρ και πνευμονικη   τα είδα όλα Γειά σου φίλε μπιλ με τους γλωσοδετεσ σου

Στάλθηκε από το ALCATEL ONE TOUCH 7041X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2485 στις: Δεκεμβρίου 22, 2015, 16:14 »
Παιδιά σε ni200 σύρμα μπορούμε να βάλουμε από 600-700 tcr ετσί? εγώ παίρνω καλό αποτέλεσμα στα 670 σε 210 βαθμούς και 20watt με 0.08 αντίσταση , σε μικρότερα κάπως καμμένο , είμαι μήπως κάπως ψηλά?

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2486 στις: Δεκεμβρίου 22, 2015, 16:17 »
sarakinos θα σου πρότεινα να το δουλέψεις στην ρύθμιση από την μαμά εταιρία και όχι από το tcr έως να έρθει η τελική έκδοση του

Στάλθηκε από το ALCATEL ONE TOUCH 7041X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος takkat

  • **
  • 218
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2487 στις: Δεκεμβρίου 22, 2015, 16:31 »
Επειδή τα σύρματα που αγοράζουμε δεν έχουν κάποιο σταθερό TCR, θα πρέπει να το αναζητούμε στον επίσημο προμηθευτή....αν το ξέρει και αυτός. ::)


Π.χ. έψαξα όλη την ιστοσελίδα της UD και για κανένα σύρμα της, δεν αναφέρεται TCR! :nope:


Στην ιστοσελίδα zivipf.de, αναγράφεται TCR και όχι μόνο, στα περισσότερα προϊόντα του!!! :yes:


Οπότε, όταν χρησιμοποιούμε ένα σύρμα που δεν γνωρίζουμε το ακριβές TCR ή κρατάμε σταθερή την TEMP και παίζουμε με τον συντελεστή (μέσα στα όρια που δίνει η Joyetech στη σελίδα) ή βάζουμε μια τιμή TCR βάσει της steam engine και παίζουμε με την TEMP. ;)


Και οι δύο λύσεις πιστεύω μπορούν να δώσουν ασφαλή και ικανοποιητικά αποτελέσματα! :D

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2488 στις: Δεκεμβρίου 22, 2015, 16:39 »
Well spoken!


Οταν δεν γνωριζουμε την τιμη του συρματος, ή και να την γνωριζουμε, παλι μπορουμε να παιζουμε με το TCR, για να φερνουμε την ατμιστικη εμπειρια πιο κοντα στα μετρα μας!

Απ: Joyetech evic vtc mini
« Απάντηση #2489 στις: Δεκεμβρίου 22, 2015, 17:18 »
Για το tcr αν χρησμοποιησουμε σαν βαση το νουμερο του πινακα για καποιο συρμα και μετα παιξουμε λιγο πανω λιγο κατω για fine tunning κανωντας dry cotton test, τι πρεπει να κανουμε?

Να παμε την ρυθμιση του tcr σε καποιο νουμερο στο οποιο να μην μας χρωματιζει καν το βαμαβακι ακομα και στους 300C?
Παιδιά μπορεί να βοηθήσει κάποιος στο παραπάνω?

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 11973 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:38
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499542 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 260 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7380 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20937 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194805 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1681 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4835 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109544 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180938 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2089 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1472 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos