vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

74 επισκέπτες, 5 χρήστες
dimitraf, Tem, Boogie2008, bloodlessz, manoslykos

Twitter

eXpromizer by eXvape

Αποσυνδεδεμένος steve35

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #990 στις: Δεκεμβρίου 02, 2015, 12:04 »
Εσένα Μάκη κάτω στη βάση στο πόλο σου βγάζει καθόλου ατμό έστω και λίγες σταγόνες?  Εμένα εκεί μου βγάζει ατμό και υγρό από το airflow τουλάχιστον μια φορά τη μέρα στο πόλο και από το airflow το σκουπιζω 3-4 φορές τη μέρα το κουνάω μπας και βγει εντελώς δηλαδή και φενεται ότι μαζεύει κάτω από το deck. Άρα για το υγρό που μαζεύει κάτω από το deck δεν φταίει το insulator. αντίσταση αλλάζω μέρα παραμερα να πεις ότι έχει χάσει το βαμβάκι την αποροφητικοτητα του!!

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος johnper

  • **
  • 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Heavy vape industry
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #991 στις: Δεκεμβρίου 02, 2015, 12:11 »
Ας ξαναγίνω δικηγόρος του κακού expro v.2  :))
Πριν ένα μήνα ? περίπου πήρα τον πρώτο κότσαρα και το μεταλικό tank και όλα ωραία και καλά σε σημείο που πήρα πριν λίγες μέρες και δεύτερο.
Σε αυτόν κότσαρα το clear απο steam tuners και πάλι όλα ωραία και καλά.
Τι να πώ αν μου κάτσει και το joker τότε θα μου λυθούν οι απορίες. :))

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #992 στις: Δεκεμβρίου 02, 2015, 12:13 »
Ναι βγάζει, λίγο ατμό δεν θα τον αποφύγεις γι'αυτό και υπάρχει το δοχείο εξάλλου. Αλλά μη φανταστείς, ανά τρεις μέρες περίπου το ανοίγω και καθαρίζω τους υδρατμούς, όποτε έρθει η ώρα για νέο στήσιμο δηλαδή. ;)

Παρατηρώ και ελάχιστο χρωματάκι που σημαίνει ότι έχει περάσει και λίγο υγρό μέσα, τόσο όσο όμως που αν το μαζέψεις δεν θα φτιάξεις ούτε σταγόνα. Πιθανότατα αυτό να πέφτει κιόλας όταν ξεβιδώνω την κάτω βάση του δοχείου γιατί μαζί της φεύγει και η χάλκινη βίδα του 510 πόλου, αυτή που αναφέρω να βιδώνετε λίγο.
Αν βγει αυτή η βίδα λοιπόν θα παρατηρήσετε ότι υπάρχει λίγο υγρό (η "αποστάγματα" αυτού ) μέσα στον σωλήνα, σε κάθε ατμοποιητή συμβαίνει αυτό και ειδικά μετά από τρεις μέρες το βλέπω λογικό.

Το θέμα μας όμως δεν είναι οι υδρατμοί που έτσι κι αλλιώς θα υπάρχουν, το θέμα μας είναι να μην πλημμυρίζει τόσο αυτό το δοχείο ώστε να "ξερνάει" από τις τρύπες του αέρα μετά.. ;)


Edit: μπορεί να φαίνεται λίγο σπαστικό αλλά αυτό το δοχείο βρίσκεται για καλό εκεί παίδες, σε άλλους ατμοποιητές αυτή η διαρροή πηγαίνει καρφί στην εισαγωγή αέρα χωρίς να υπάρχει τέτοιο δοχείο να μαζέψει μια σεβαστή ποσότητα πρώτα.
Και μην ξεχνάμε ότι ο expromizer είναι και λίγο "ντουμανιάρης" ατμοποιητής, λογικό να βγάζει και περισσότερο υλικό εκεί κάτω από κάποιους άλλους.. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 02, 2015, 12:25 από makis206 »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #993 στις: Δεκεμβρίου 02, 2015, 12:40 »
Όπως βλέπω την φωτο που έβαλες Μάκη και χωρίς να έχω δουλέψει τον V2, πιστεύω ότι μάλλον εκεί θα βρίσκεται το πρόβλημα, όπως το έχεις περιγράψει. Η βίδα αυτή που βιδώνει στον θετικό πόλο δεν έχει καμιά σχέση με την προηγούμενη έκδοση που αντί γι' αυτό το κυλινδρικό χοντρό τμήμα, είχε ένα πλατύ κεφάλι που βίδωνε με ίσιο κατσαβίδι και μάγκωνε σταθερά τον πόλο. Παρόμοιο είναι και εκεί το insulator, μην πω και ίδιο, αλλά εγώ χρειάστηκε να το αλλάξω προληπτικά στους 8 μήνες!
Ίσως η καινούρια βίδα ήθελε κάτι πιο ανθεκτικό σ' εκείνο το σημείο. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος asterw

  • *
  • 71
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #994 στις: Δεκεμβρίου 02, 2015, 12:44 »
Και δεύτερος "δικηγόρος"... Τον έχω δύο μήνες τώρα και είναι τελείως απροβλημάτιστος με τα εργοστασιακά του, ούτε διαρροές, ούτε υποτροφοδοσίες, με την γεύση που ήθελα. Και πάλι καλά γιατί είναι ο πρώτος μου επισκευάσιμος και θα απογοητευόμουν.

Το μόνο πρόβλημα που είχα ήταν με το γυάλινο/μεταλλικό τανκάκι που μου έκανε υποτροφοδοσία - και αυτό όχι από την αρχή. Τώρα το δοκιμάζω δύο μέρες έχοντας βγάλει τελείως το δαχτυλίδι ρύθμισης υγρού και δεν είχα προς το παρόν κάποιο πρόβλημα.

Συγκρατώ την συμβουλή του Μάκη για το insulator για όταν χρειαστεί αργότερα ;)

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #995 στις: Δεκεμβρίου 02, 2015, 12:49 »
Αυτό έλεγα κι εγώ από την αρχή Γιώργη μου, το insulator της CL κεφαλής μου φαίνεται πιο ανθεκτικό αν τα πιάσω και τα δυο στα χέρια και τα συγκρίνω συμπιέζοντάς τα με τα δάχτυλα.
Το κακό με εκείνη τη βίδα/σωλήνα είναι ότι δεν έχει φαρδιά "πατούρα" ώστε να κάτσει πιο σταθερά στην κάτω πλευρά του deck, νομίζω ότι η βίδα του παλιότερου expromizer είχε σαφώς φαρδύτερο "πάτημα" στο σημείο.. αυτό λοιπόν θα απαιτούσε ένα καλύτερο insulator εκεί και για να σταθεροποιεί καλύτερα αυτό το "πάτημα" αλλά και για να μονώνει σωστά, και φυσικά καλύτερης ποιότητας για αντοχή στον χρόνο. Αντί αυτού οι Γερμανοί (πωωωω το λέω και χαίρομαι τώρα ) έβαλαν ένα λαστιχάκι που δεν αντέχει πάρα ένα μόνο χαλαρό βίδωμα διαφορετικά κόβει πριν πεις "cut" :laugh1:

Δεν μου αρέσει να βγάζω σκάρτα τα πράγματα αλλά αυτό αδερφάκι μου είναι φιάσκο.. :D

Αποσυνδεδεμένος fkatsa

  • **
  • 132
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #996 στις: Δεκεμβρίου 02, 2015, 13:24 »
Το θέμα είναι ότι ενώ είμαι ένα βήμα προ της αγοράς του V2, διαβάζοντας όλα τα παραπάνω έχω γίνει γιο γιο.
Είμαι στη φάση.. κι αν σου κάτσει;


Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #997 στις: Δεκεμβρίου 02, 2015, 13:27 »
Αν σου κάτσει θα κάνεις αυτό ακριβώς που λέει ο makis206 και το πρόβλημά σου θα λυθεί! :laugh1:


Περίμενε λίγο να μας ενημερώσουν όσοι αλλάξουν το insulator με αυτό που πρότεινα και αποφασίζεις μετά.. είμαστε αρκετοί επίσης που δεν έχουμε το παραμικρό πρόβλημα μέχρι στιγμής πάντως.. :)


Αποσυνδεδεμένος Geo84

  • **
  • 141
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #998 στις: Δεκεμβρίου 02, 2015, 13:41 »
Να αναφερω κι εγω κανενα πρόβλημα...με σωστο στησιμο!
Για να μην δινουμε την ιδεα οτι ο ατμοποιητης δεν ειναι καλος...
Εχω δοκιμασει αρκετους 3πλασιας αξιας και για τα γουστα μου τον προτιμω.
Δουλευει αθορυβα τελειως!!!

Αποσυνδεδεμένος mpol

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Μιχάλης
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #999 στις: Δεκεμβρίου 02, 2015, 17:42 »
Ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε ΟΛΑ τα παιδιά για την άμεση ανταπόκριση ,
θα ήταν λίγο!
Επαληθεύετε όλα όσα έγραψα στην αυτοπαρουσίασή μου στο φόρουμ αυτό.
Μάκη 206 , ακόμα κι αν ΔΕΝ τα καταφέρουμε , είσαι καταπληκτικός.
Γιώργο Ribot , θα τα πούμε φιλαράκι.
Όταν έχω νέα θα σας πω. Να 'στε καλά!

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #1000 στις: Δεκεμβρίου 02, 2015, 21:49 »
Να φτιάξουμε το πρόβλημα παιδιά και τίποτα άλλο, ούτε ευχαριστίες ούτε παρακάλια (αυτά που ακολουθούν τα "ευχαριστώ" ντε :laugh1: )!

Πραγματικά εύχομαι να έρθει η στιγμή να τον χαρείτε χωρίς να σας απασχολεί αυτό το σπαστικό πράγμα με τις διαρροές, για τα υπόλοιπα καλά να είμαστε να βοηθάμε ο ένας τον άλλο.. :)

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #1001 στις: Δεκεμβρίου 03, 2015, 01:29 »
Λοιπόν, το απόγευμα συναντήθηκα με τον Μιχάλη (mpol), o οποίος μου εμπιστεύτηκε τον expro, μιας και η αντιμετώπιση που είχε από το κατάστημα που τον αγόρασε ήταν... αν θέλει ας πει ο ίδιος :dontknow:
Από τις 11 που έφτασα σπίτι ασχολήθηκα μαζί του. Με το που ξεβίδωσα τη βάση από το τανκ, το πρόβλημα αποκαλύφθηκε. Ραγισμένο το πολυκαρβονικό τανκ στο μισό μήκος του σπειρώματος. Έλυσα όλα τα κομμάτια της βάσης, τα καθάρισα με απαλό χαρτί, την ξαναέδεσα και έκανα ένα απλό στησιματάκι με 0,28mm kanthal, 2,5 διάμετρο, 1,4Ω αντίσταση spaced. Από φυστίλι, έβαλα βαμβάκι, που έκοψα από ένα pad, αλλά δεν ξέρω τι είναι. Ή nakamitchi ή kgd θα είναι πάντως, αφού αυτά τα βαμβάκια έχω.
Έβαλα και το στεφανάκι βεβαίως, πρώτα φεύγει η ψυχή βλέπεις και μετά το χούι :tongue_smilie:
Άφησα στο τανκ την tribeca που είχε μέσα ο Μιχάλης, πρόσθεσα και λίγη βάση 80vg/20pg, ρύθμιση υγρού στην 2η πιο μεγάλη τρύπα και αέρα το ίδιο.

Tον ατμίζω εδώ και 1,5 ώρα, έχοντάς τον ξαπλωμένο μόνιμα. Μέχρι στιγμής δεν υπαρχει κανένα ίχνος διαρροής.
Το μονωτικό της βίδας του θετικού πόλου, είναι σαν τα γνωστά σιλικονούχα orings των προηγούμενων εκδόσεων, τα οποία εγώ θεωρώ άριστα. Δεν έχει καμιά απολύτως φθορά και κάνει τη δουλειά του άψογα, οπότε δεν βλέπω το λόγο αντικατάστασης, ούτε καν προληπτικά.
Στην προτελευταία τρύπα του αέρα σφυρίζει όπως η σφυρίχτρα υποήχων με την οποία κάποτε εκπαίδευα τον σκύλο μου και με τη μεγάλη τρύπα σφυρίζει κλέφτικα :laugh1:
Ίσως με κάποιο άλλο στήσιμο να περιορίζεται το φαινόμενο, οπότε θα το ψάξω τις επόμενες μέρες, όπως επίσης θα ψάξω και τη σχέση cage tank-τροφοδοσίας.
Ο ατμοποιητής είναι πολύ καλός. Ατμίζει πολύ ωραία, άψογη τροφοδοσία, πλούσιο ντουμάνι, ξεκούραστη τζούρα, ωραία γεύση.
Αυτά βλέπω μέχρι στιγμής, θα δούμε και τις επόμενες μέρες πως θα πάει και ίσως βάλω και καμιά φωτό.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #1002 στις: Δεκεμβρίου 03, 2015, 01:37 »
Γμτ γμτ γμτ, αν δεν κάνω λάθος το λέγαμε απ'την αρχή στον φίλο mpol ότι κάτι δεν πρέπει να πηγαίνει καλά με τη στεγανοποίηση του τανκ του..! Ίσως να τον μπερδεύω και με άλλον όμως.

Μου κάνει εντύπωση που δεν το διέκριναν στο μαγαζί πάντως, τους τον είχε πάει από εκεί σωστά;

Επιτέλους θα μπορέσει να τον χαρεί ο άνθρωπος χωρίς διαρροές στο μέλλον, ειλικρινά χαίρομαι πολύ γι'αυτό, μπράβο και σε σένα ρε Γιώργο! :)

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #1003 στις: Δεκεμβρίου 03, 2015, 01:47 »
Μάκη, αν δεν έχεις ξαναδεί ραγισμένο τανκ κατά μήκος του σπειρώματος, δεν είναι εύκολο να το διακρίνεις. Εγώ έτυχε να ξαναδώ στον kayfun4 :laugh1:
Για το μαγαζί, ας μιλήσει ο Μιχάλης αν θέλει, αν το κάνω εγώ θα βρίσω...
Κάτσε όμως να δούμε και τη συνέχεια, να σιγουρευτούμε ότι είναι μόνο αυτό, αν και αφού λύθηκε αυτό, οτιδήποτε άλλο, μόνο στο στήσιμο μπορεί να οφείλεται πια. Εκτός απ' το θέμα με το γυάλινο τανκ και την τροφοδοσία, που θα το ψάξω όπως είπα.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #1004 στις: Δεκεμβρίου 03, 2015, 01:56 »
Λίγο βαμβάκι να πατάει στο deck και ελεύθερη την τρύπα εισαγωγής του υγρού, καμία διαρροή απ'το στήσιμο να σας απασχολεί. Κανε και το κολπάκι σου με το στεφάνι να γουστάρεις, δεν μασάει ο expro (που λειτουργεί σωστά ) από τέτοια Γιώργη!

Το στήσιμο τουλάχιστον δεν θα σε απασχολήσει και πολύ, θα το δεις σύντομα κι ο ίδιος. Ρύθμισε το δαχτυλίδι των υγρών εκεί που νομίζεις και όλα θα πάνε καλά, το πρόβλημα βρέθηκε και μάλλον δεν θα έχετε άλλο θέμα πιστεύω.. :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 234 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 193 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20958 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281788 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208018 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66250 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174881 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313099 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14550 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124970 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93699 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4243 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix