vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

67 επισκέπτες, 11 χρήστες
lidbab, Jorge, I.P, takoulas, manoslykos, yorgoss, ramon, infernity, lagoudakis, Sergios, webtool

Twitter

Skyline by e-smokeguru

Αποσυνδεδεμένος ili kef

  • **
  • 205
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #900 στις: Ιανουαρίου 11, 2017, 00:57 »
Αν χρησιμοποιείς το ίδιο βαμβάκι και σε άλλους επισκευάσιμους και δεν έχεις πρόβλημα τότε δεν φταίει αυτό, εμένα μου το έκανε το KGD , το συγκεκριμένο γιατί παλιότερα δεν είχα πρόβλημα, σε όλους τους ατμοποιητές που χρησιμοποιούσα και με όλα τα υγρά. Δοκίμασε και άλλο βαμβάκι αλλά μάλλον φταίνε τα υγρά σου ή το στήσιμό σου.

Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 604
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #901 στις: Ιανουαρίου 11, 2017, 08:52 »
Εχω τον σφικτό, στήνω διάφορες αντιστάσεις από κανθαλ, ss, Ti, Ni, NIfe στα 2.5 διάμετρο με αραιές σπείρες. Δεν μιλάω για χτύπημα, γευση, ντουμάνι αυτά τα έχετε πει όλοι όσο τον έχετε. Εμένα μου κάνει εντύπωση πως κάθε φορά μετά από 1, 2 μλ κατανάλωση το ύγρό όποιο και να έχω βάλει και δοκίμασα πάνω από 6 -7 μαυρίζει πολύ. Απο τις τρύπες που μπαίνει το υγρό βγαίνει πάντα μιά μαυρίλα που σκουραίνει όλο το τανκ σιγά-σιγά. Ατμίζω από 10 εως 15w ποτέ παραπάνω. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί. Να ζεσταίνεται τόσο η αντίσταση μαζί με τη βάση μέσα πάντως απ έξω είναι κρύος. Δεν ξέρω γιατί θα το δοκιμάσω αργότερα με σκέτη βάση χωρίς άρωμα.
Μπορει να ειναι και τα μπαμπακια και τα υγρα που λενε και οι αλλοι συνατμιστες. Νομιζω οτι σου κανει hot spot η αντισταση.
Οταν βαζεις τα συρματα της αντιστασης για να βιδωσεις, γυρισετα προς τα πανω, οποτε οταν βιδωσεις η βιδα να πιασει το συρμα στο κεντρο και να ειναι καλα βιδωμενη.
Δοκιμασε το και πες. Αυτα και απο μενα.

Αποσυνδεδεμένος Christos Ni

  • **
  • 128
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #902 στις: Ιανουαρίου 11, 2017, 09:42 »
Το θεμα με τις βιδες και το αναλογο σφιξιμο και στησιμο τους νομιζω οτι ειναι το μοναδικο μειον του skyline. Επισης πιστευω οτι πρεπει να βρεθει συντομα λυση καθως εκτος απο εκνευριστικο, αποτελει και λογο πωλησης ή μη αποκτησης του εν λογω ατμοποιητη, Ηδη γνωστος μου τον εδωσε και αρκετοι φιλοι το σκεφτονται να τον αγορασουν....ειδωμεν

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #903 στις: Ιανουαρίου 11, 2017, 10:18 »
Εγώ δεν έχω διαπιστώσει κάποιο θέμα με το σφίξιμο του σύρματος στις βίδες. :dontknow:
Μήπως μπορείς να εξηγήσεις λίγο πιο αναλυτικά τι εννοείς?

Αποσυνδεδεμένος Christos Ni

  • **
  • 128
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #904 στις: Ιανουαρίου 11, 2017, 10:32 »
Σε ολα μου τα στησιματα το υγρο μετα απο το πρωτο τανκακι αρχιζει να μαυριζει...κοινως εχω επιστρεφομενα υγρα απο την αντισταση χρωματος μαυρου....καποια στιγμη που ξανασυζητηθηκε το θεμα ειπαμε οτι με καλυτερο σφιξιμο και τις νεες βιδες θα διορθωθει....ελα που δεν... Αν σφιχτουν παραπανω οι βιδες θα κοπουν ..... Δεν ξερω αν εχω κανει κατι λαθος και η αληθεια ειναι οτι εχω στησει πολυ πιο δυσκολους ατμο με απολυτη επιτυχια ....καμμια ιδεα?

Αποσυνδεδεμένος ThioVag

  • ***
  • 604
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #905 στις: Ιανουαρίου 11, 2017, 10:53 »
Συμφωνω με τον ribot. Τον skyline τον παρελαβα με τις καινουργιες βιδες ( με ευθυγραμμο κατσαβιδι ), τις παλιες με το αλλενακι δεν ξερω.
Οπως ειπα και πιο πανω στον eckotek, αν προσεξεις το συρμα και το βιδωμα, δεν θα εχεις προβλημα !

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #906 στις: Ιανουαρίου 11, 2017, 10:55 »
Θέλει λίγο προσοχή όταν σφίγγουμε το σύρμα στα ποστς, είναι γεγονός. Πρέπει να προσέχουμε στην αρχή (όταν η βίδα αρχίζει να πατάει το σύρμα ) ώστε αυτό να μην φύγει από τη θέση του και καταλήξει στο πλάι της βίδας (πάνω στο σπείρωμα δηλαδή ) κατά το σφίξιμο. Δεν είμαι δύσκολο να γίνει όμως, μάλιστα από την ώρα που η βίδα αρχίζει να πιέζει το σύρμα τότε αυτό δεν θα μετακινηθεί μέχρι να σφίξει όσο χρειάζεται ώστε να παραμείνει σταθερή η αντίσταση στο deck. Τα παραπάνω με λεπτά σχετικά σύρματα, υποθέτω ότι με πιο χοντρά δεν θα δημιουργείται τέτοιο θέμα.
Δεν θα έλεγα σε κάποιον να μην το δει σαν "πρόβλημα" το συγκεκριμένο, προσωπικά πάντως δεν ενοχλούμαι από κάτι τέτοιο κι ας χρησιμοποιώ λεπτά σύρματα συνήθως κι ας δίνω την δέουσα προσοχή που απαιτείται σε κάθε στήσιμο στο σημείο αυτό. Ασχέτως τιμής του Skyline, πιστεύω ότι ατμοποιητής εντελώς απροβλημάτιστος που να εξυπηρετεί τους πάντες, σε κάθε του μάλιστα κομμάτι (στήσιμο, εύρεση σωστής τζούρας, τοποθέτηση βαμβακιού και σωστή τροφοδοσία χωρίς πολλά πολλά κουρέματα κλπ ) απλά δεν υπάρχει. Εδώ με απασχολεί ελάχιστα αυτό, σε άλλον με απασχολεί περισσότερο το βαμβάκι, σίγουρα σε πολλούς το στήσιμο γίνεται μια τρομερά χρονοβόρα διαδικασία σε σύγκριση με αυτή του Skyline που στήνω όποτε χρειάζομαι χωρίς να πω στιγμή ένα "πφ". ;)

"Μαυρίλα" στα υγρά παρατηρώ κι εγώ, συνήθως όταν αλλάξω υγρό στο τανκ χωρίς να αλλάξω στήσιμο. Σχεδόν άμεσα όμως. Αν πάλι κρατήσω το ίδιο υγρό τότε το φαινόμενο αργεί πολύ περισσότερο να κάνει την εμφάνισή του. Δική μου υπόθεση, η στενή και ψηλή, ίσως και πιο "αεροστεγώς" κλειστή λόγω του ότι είναι διπλή καμινάδα που κρατάει αρκετή υγρασία μετά την ατμοποίηση και όταν συσσωρευτεί την επιστρέφει καρφί στο βαμβάκι και την αντίσταση, η ακόμα και μέσα στο τανκ με το καθαρό υγρό. Με το σφιχτό deck τα παραπάνω, στο ανοιχτό καταναλώνω το υγρό πριν προλάβει να εμφανιστεί η μαυρίλα.. :laugh1:

Δεν ξέρω αν θα το έβαζα στα "προβλήματα" το θέμα αυτό, μιλάμε για έναν υπέροχο ατμοποιητή που αν στήνεται τακτικά και δουλεύει συχνά (δεν μένει ώρες/μέρες το υγρό μέσα στο τανκ ) δεν νομίζω να δημιουργεί θέμα σε κάποιον. Άσε που πιστεύω ότι τα ίδια θέματα τα έχουν όλοι οι ατμοποιητές. Απλώς η καθαρότητα του Skyline τα εμφανίζει αμέσως σε αντίθεση με άλλους που τα κρύβουν για μέρες. Δική μου υπόθεση βέβαια.. :)


Edit: το θέμα με τις βίδες που προανέφερα το αντιμετώπισα και με τις πρώτες άλλα και με τις δεύτερες που δόθηκαν στο update kit. Με τις δεύτερες όμως επιτυγχάνεται πιο εύκολα το σωστό "πιάσιμο" του σύρματος. ;)

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #907 στις: Ιανουαρίου 11, 2017, 10:56 »
Χρήστο, αν μπορείς να βάλεις μια φωτο το στήσιμο όταν παρουσιαστεί το φαινόμενο θα βοηθούσε νομίζω. Δεν μπορώ να βοηθήσω αλλιώς γιατί δεν μου έχει συμβεί ποτέ αυτό που περιγράφεις. Επίσης τις βίδες τις σφίγγω αρκετά δυνατά, χωρίς να μου έχουν κόψει ποτέ το σύρμα. Τα σύρματα που έχω δοκιμάσει είναι από 0,32mm ως 0,45mm.

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #908 στις: Ιανουαρίου 11, 2017, 15:46 »
Μια απο τα ίδια με το ribot δεν εχω θεμα ,οσο  και να σφιξω ,στο κλειστο deck βαζω nife48 0.28 και στο ανοικτό 0.35 ss316l....
Για δεστε σε εσάς που σας κόβεται το σύρμα μήπως υπάρχει κανένα γρέζι ή κάποιο κοφτερο σημείο μεσα στο χώρο της βίδας....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 11, 2017, 18:37 από BABIS1098 »

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #909 στις: Ιανουαρίου 11, 2017, 18:31 »
Μια από τα ίδια και από εδώ, κανένα πρόβλημα με τα σύρματα και τις βίδες και κανένα πρόβλημα με τα υγρα και μάλιστα χρησιμοποιώ αρκετα το KGD . Νομίζω ότι μερικές φωτό θα βοηθήσουν για να δούμε το πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος kostasmoke

  • *****
  • 1606
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωη ειναι ενα αγγουρι......δικο σας!!!
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #910 στις: Ιανουαρίου 11, 2017, 19:39 »
η μαυριλα οφειλεται καθαρα(για μενα)στο τροπο λειτουργειας ανοιγματος των υγρων.δεν ειναι πυρηνικη φυσικη.κοιταξε πως ανοιγουν τα υγρα στους αλλους ατμο και κοιτα και τις τρυπαρες του skyline.ειναι λογικο κατεμε απολυτα αυτο το μαυρισμα (καταλοιπα αρωματων )που διαφευγουν απτην αντισταση προς το τανκ.ουτε συρματα ουτε βιδες ουτε και τα βαμβακια φταινε.

Αποσυνδεδεμένος niknith

  • **
  • 184
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #911 στις: Ιανουαρίου 12, 2017, 01:29 »
Σε ολα μου τα στησιματα το υγρο μετα απο το πρωτο τανκακι αρχιζει να μαυριζει...κοινως εχω επιστρεφομενα υγρα απο την αντισταση χρωματος μαυρου....καποια στιγμη που ξανασυζητηθηκε το θεμα ειπαμε οτι με καλυτερο σφιξιμο και τις νεες βιδες θα διορθωθει....ελα που δεν... Αν σφιχτουν παραπανω οι βιδες θα κοπουν ..... Δεν ξερω αν εχω κανει κατι λαθος και η αληθεια ειναι οτι εχω στησει πολυ πιο δυσκολους ατμο με απολυτη επιτυχια ....καμμια ιδεα?
το ιδιο ακριβως θεμα εχω κι εγω.τα ιδια υγρα με αλλους ατμοποιητες παραμενουν χρυσαφι στο skyline βγαινει συνεχεια ενα πραμα σα σκουρια προς τα πανω!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #912 στις: Ιανουαρίου 12, 2017, 02:26 »
Υπερτροφοδοσία. Εφόσον ο ατμοποιητής τα επιτρέπει σχεδόν όλα σε αυτόν τον τομέα κλείστε την καμπάνα στο μισό ή και στο ένα τρίτο αν δεν υπάρχει αλλοίωση γεύσης.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #913 στις: Ιανουαρίου 12, 2017, 08:59 »
Λύστε μου μια απορία μιας και έπεσε στην αντίληψή μου μία δημοσίευση στο facebook (το ίδιο ρωτουσαν κι εκεί ).
Δείτε τις φωτογραφίες και πείτε μου, το oring που βρίσκεται ακριβώς κάτω από τις τρύπες τροφοδοσίας το εχετε τοποθετήσει εσείς ή υπήρχε από πάντα στον ατμοποιητή και απλά λείπει στον δικό μου;
Φυσικά αυτό που βρίσκεται παρακάτω στο σπείρωμα του deck υπάρχει στη θεση του κανονικά, το πιο πάνω με ενδιαφέρει που θα μπορούσε να καλύψει το κενό που δημιουργείται μεταξύ deck και βάσης. Το είχε αυτό το oring ο δικός σας εκεί;



Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 747
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #914 στις: Ιανουαρίου 12, 2017, 09:11 »
Δεν έχει τέτοιο oring ο δικός μου

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 189 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 167 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20717 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 281395 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207918 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65885 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174564 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312850 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14202 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124802 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93557 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4194 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix