vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

161 επισκέπτες, 5 χρήστες
bloodlessz, manoslykos, Tem, Blackwolf, azzazel

Twitter

Skyline by e-smokeguru

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #165 στις: Νοεμβρίου 23, 2016, 13:43 »
Δε νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα σ' αυτό Μάκη. Το δοκίμασα και έχει κάποια ανοχή ώστε να μην βιδώσεις μέχρι τέρμα, αλλά μέχρι εκεί που θα πατήσει το oring. Aντίστοιχα όμως σ' αυτή την περίπτωση, αλλάζει και το ύψος του θετικού πόλου και δεν θα είναι ευθυγραμμισμένες οι τρύπες στους δύο πόλους που πιάνει το σύρμα. Ούτε αυτό όμως δημιουργεί πρόβλημα. ;)

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #166 στις: Νοεμβρίου 23, 2016, 13:47 »
Κανονικά δεν θα έπρεπε να είναι ευθυγραμμισμένες οι τρύπες στους δύο πόλους που πιάνει το σύρμα από κατασκευής...

Διότι το κοιλ βγαίνει με το ένα ποδαράκι πάνω και το άλλο κάτω οπότε... ;D

Αλλά τέσπα... ψιλά γράμματα 8)

Αποσυνδεδεμένος ongakos

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
  • Γηρασκω αει ατμιζομενος
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #167 στις: Νοεμβρίου 23, 2016, 13:49 »
Λέγοντας "καλιμπράρισμα" φαντάζομαι ότι εννοείς το deck της βάσης σωστά; Αλήθεια, αν το σφίξουμε τερμα μέσα στη βάση και οι τρύπες του υγρου δεν εμφανιστούν, θα μπορούμε αραγε να το ξεβιδώσουμε λίγο μέχρι να γίνουν ορατές και οι δυο; Δεν θα υπάρχει πρόβλημα διαρροών αν το deck δεν είναι μέχρι τέρμα βιδωμένο μέσα στη βάση του;
Ναι makis εννοω το ντεκ της βασης οπου ''περιστρεφοντας'' το (ειναι αρκετα σfιχτο) φερνουμε τις 2 τρυπες εισαγωγης του υγρου ετσι ωστε να μην καλυπτονται απο της κολωνες της καμπανας οταν βιδωσουμε το τανκ στην τελικη του θεση.
Οι τρυπες του υγρου δεν επιρεαζονται ως προς το υψος τους αν εχει σφιχτει -βιδωθει το ντεκ σωστα με τη βαση.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #168 στις: Νοεμβρίου 23, 2016, 14:14 »
Θα το έχω στα υπόψιν λοιπόν, θα ξεβιδώσω λίγο το deck γιατί το ζόρισα αρκετά για να φανούν και οι δύο τρύπες ανάμεσα στις κολώνες. Η μία ήταν κρυμμένη όταν το έσφιξα απλά με το χέρι και για να σφίξει λιγο ακόμα ώστε να φανεί κι η δεύτερη χρησιμοποίησα για "μοχλό" ένα λεπτό κατσαβιδάκι που περνούσε ανάμεσα στις δύο τρύπες εισόδου του υγρού. Φυσικά όλα έγιναν αργά σταθερά και ελεγχόμενα μην "πληγωθεί" κάτι εκεί στο deck. Φοβάμαι μόνο μην πίεσα αρκετά το oring από κάτω αν και δεν πιστεύω να ζορίστηκε τόσο εντέλει. Θα δοκιμάσω μόλις πάω σπίτι και θα σας πω. :)

Αποσυνδεδεμένος Deimos

  • **
  • 476
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #169 στις: Νοεμβρίου 23, 2016, 14:44 »
Μπορείς να κάνεις σε πρώτη φάση απλά το καλιμπράρισμα ξεβιδώνοντας ελαφρά το τανκ-καμπάνα ώστε να συμπέσουν οι τρύπες τροφοδοσίας, έτσι όπως είναι φτιαγμένος δεν πρόκειται να χάσει σταγόνα.
Πάντως δεν βλέπω το λόγο να μπει κάποιος σε αυτή την διαδικασία εγώ δεν είδα διαφορά.
Κάνω υγρά DIY >90% VG με ελάχιστο νερό, στην αρχή δεν είμουν ευχαριστημένος με την ένταση της γεύσης παρόλο που είχα την καμπάνα τέρμα ανοιχτή, στο τέταρτο σεταπ έβαλα κοντό βαμβάκι ίσα που να φτάνει στο ντεκ (και να μην ξαπλώνει πάνω του σαν όλα που έχω δει) επίσης έκοψα την πάνω γωνιά του ώστε οι ίνες να είναι στραμμένες προς την τρύπα τροφοδοσίας και να μην την καλύπτουν κάθετα στην ροή του υγρου. Αυτό ήταν, με την καμπάνα στη μέση μου έδωσε κορυφαία γεύση και δεν ξαναασχολήθηκα με το που βλέπουν οι τρύπες τροφοδοσίας.

Αποσυνδεδεμένος ongakos

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
  • Γηρασκω αει ατμιζομενος
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #170 στις: Νοεμβρίου 23, 2016, 15:00 »
Καλη ιδεα για το βαμβακι. Σκεψου να καλιμπραριστει αν δεν ειναι στη σωστη θεση οι τρυπες .. τι εχει να γινει!!!!!!


Διαγραφή άμεσης παράθεσης.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 24, 2016, 00:04 από jeke04 »

Αποσυνδεδεμένος Varaderum

  • ***
  • 674
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #171 στις: Νοεμβρίου 23, 2016, 15:09 »
Στήν σελίδα 5 του παρόντος  ..ήδη αναφέρω για καλύτερη γεύση και ακόμα καλύτερη τροφοδοσία  με λιγότερο βαμβάκι..

Παράθεση
Να συμπληρώσω επίσης, ότι το κόψιμο του βαμβακιού ..δεν χρειάζεται να υπερβαίνει την διάμετρο του ατμοποιητή.

Την καλύτερη απόδοση την πήρα, κόβοντας το βαμβάκι στο ενδιάμεσο της άκρης του deck  και της περιφέρειας του ατμοποιητή (..πήρα και ελαφρώς καλύτερη γεύση).

..στην σελίδα 6, δείχνω και σχετικό στήσιμο..

Υ.Γ. ..το που είναι οι τρύπες  ..όντως δεν παίζει ρόλο.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 23, 2016, 15:39 από Varaderum »

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #172 στις: Νοεμβρίου 23, 2016, 15:13 »
Α μάλιστα, άρα "καλιμπράρισμα" εννοείτε στο τανκ με την καμπάνα και όχι στη θέση του deck μέσα στη βάση. Αυτό το κάνω ήδη αφήνοντας το τανκ ελάχιστα πιο χαλαρό από το πλήρες σφίξιμο του στη βάση, φυσικά και έχει αρκετό περιθώριο εκεί με την oringάρα που τοποθετήθηκε χαμηλά στο γυαλί. Παρ'όλα αυτά θα λύσω ξανά το deck να το αφήσω ελάχιστα πιο χαλαρό μέσα στη βάση, απλά για να μου φύγει η φοβία ότι δεν πλήγωσα το oring από κάτω. Και θα δοκιμάσω στήσιμο με πιο κοντό βαμβάκι αυτή τη φορά! ;)

:)

Αποσυνδεδεμένος lefos

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #173 στις: Νοεμβρίου 23, 2016, 15:17 »
Και στον δικο μου οι τρυπες τροφοδοσιας δεν ηταν και οι δυο ορατες, ξεβιδωσα τον πολο εστριψα λιγο τον ντεκ οπως αναφέρθηκε και εμφανιστικε κ η δευτερη. Τωρα ειναι και οι δυο οριακα διπλα στις κολόνες. Εγω ειδα διαφορα παντως στην γευση και με τις δυο τρυπες ορατες αν και με 50/50 υγρα, μπορεί να εχω βάλει λιγο περισσότερο βαμβακι, στο επομενο στησιμο θα δοκιμάσω με λιγοτερο.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #174 στις: Νοεμβρίου 23, 2016, 15:54 »
Πάντως πρέπει να έχει και τρομερή αγωγιμότητα παιδιά, στο vt75 nano το στήσιμο που έκανα χτες δεν έκανε ακόμα κιχ. Σε όλους τους άλλους ατμοποιητές έχω μικρά σκαμπανεβασματα, εδώ μιλάμε βράχος! :)

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #175 στις: Νοεμβρίου 23, 2016, 18:23 »
Μάκη και εγώ τα ίδια με το VT75 Nano. Βραχος το μηχάνημα, κορυφή λέμε, αλλά θα ανεβάσω μετά φωτό και θα συμπεράσματα, τώρα το τεστάρω.
Τελικά Μάκη δεν άντεξες τον πήρες, το περίμενα βρέ :D :)) ;)

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #176 στις: Νοεμβρίου 23, 2016, 18:27 »
Είμαι χαρακτήρας που δεν αντιστέκεται στις προκλήσεις, για να καταλάβεις τώρα προσπαθώ να πείσω τη σύζυγο ότι πρόκειται για τον subtank που έχω εδώ και μήνες στο συρτάρι αλλά με ανταλλακτικό τανκ.. :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #177 στις: Νοεμβρίου 23, 2016, 18:31 »
Πάμε ένα αντρικό στήσιμο 0,51μμ (24 Gauge) σε πυρήνα 2,5μμ και 6 σπείρες στα 20W......
Εντάξει δεν θα πω τίποτα....απλά όπως λέει και ο Τάκης <<ΑΝΤΕ ΓΕΙΑΑΑ....>>>

Αποσυνδεδεμένος billythekid

  • *****
  • 2380
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #178 στις: Νοεμβρίου 23, 2016, 18:31 »
Το τερμάτισες Μπάμπη. Σε λίγο θα βάλεις και σιδερόβεργα. Μπράβο στο μηχάνημα πάντως.

Είμαι χαρακτήρας που δεν αντιστέκεται στις προκλήσεις, για να καταλάβεις τώρα προσπαθώ να πείσω τη σύζυγο ότι πρόκειται για τον subtank που έχω εδώ και μήνες στο συρτάρι αλλά με ανταλλακτικό τανκ.. :laugh1:


Παρομοίως Μάκη, να σκεφτείς ότι δεν αφήνω courier να ρθεί στο σπίτι. :D :D :D

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 24, 2016, 19:27 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Skyline by e-smokeguru
« Απάντηση #179 στις: Νοεμβρίου 23, 2016, 18:36 »
ζαχαρώνω κάτι συρματοπλέγματα στη οικοδομή απέναντι από το σπίτι μου τώρα...... :laugh1:
ξέρει κανείς τι tcr έχουν? ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1103423 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176889 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 538 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 368 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22393 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285596 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209595 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68794 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315815 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15650 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126989 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95346 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem