vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

250 επισκέπτες, 1 χρήστης
manoslykos

Twitter

Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"

Αποσυνδεδεμένος ilias.2008

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Εργαστήρι Αγιογραφίας - Ζωγραφικής
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #360 στις: Δεκεμβρίου 02, 2015, 12:36 »
κώστα να κανω μια ερωτηση αφου σε συγχαρω για ολες τις συνταγεες που εχεις φτιάξει..
Οι φωτο που βαζεις απο τις συνταγες ειναι απο καποιο πρόγραμμα;; απο που ειναι;;

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #361 στις: Δεκεμβρίου 02, 2015, 12:39 »
αντί για sweetener Μπορεί να μπει ethyl maltol? :hmmm:

Γιαννη ... μπορεις αλλα ισως εχεις μια αλλη γλυκαδα ισως πιο καραμελωμενη .. (λαθος περιγραφη αλλα να σου δωσω να καταλαβεις )  εμεις θελουμε γλυκαδα ζαχαρης ασπουμε !!!  αλλα δοκιμασε δεν ξερεις ποτε.. σε μικρο μπουκαλι (10μελο)

Ηλια .... αυτο

Αποσυνδεδεμένος ilias.2008

  • **
  • 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Εργαστήρι Αγιογραφίας - Ζωγραφικής
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #362 στις: Δεκεμβρίου 02, 2015, 13:48 »
Ευχαριστώ  ;)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #363 στις: Δεκεμβρίου 02, 2015, 15:28 »
Λοιπόν άνοιξα σήμερα τη σοκολάτα για να πάρω μια δεύτερη μυρωδιά μετά από μερικές ημέρες που ωριμάζει.
Έχει αρχίσει και δένει το άρωμα, αναδύεται πιο μεστό, γεμάτο σε μυρωδιες και λαχταριστό.
Για να δούμε πώς θα κρατηθώ μέχρι τις 15 του μήνα χωρίς να το ατμίσω.
Κώστα, αν η γεύση του είναι το 1/10 της μυρωδιάς του, έχεις πετύχει 100% τη συνταγή. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #364 στις: Δεκεμβρίου 02, 2015, 19:41 »
Βαλε βρε παιδι μου λιγο σε κανεναν ατμο, δε χαθηκε κι ο κοσμος... ;)  να παρεις και καμια τζουριτσα κι απο το αγουρο, και στο τελος το συγκρινεις...

Αποσυνδεδεμένος x_dimion

  • *
  • 28
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #365 στις: Δεκεμβρίου 03, 2015, 11:16 »
Πριν από 25 ημέρες, έφτιαξα το Dominion.
(με μία παραλλαγή: δεν έβαλα καθόλου Brandy και διπλασίασα την ποσοτήτων των μήλων)

Όσες φορές το είχα ανοίξει για να μυρίσω, να δω πως πάει, άλλοτε μου ερχόταν το φουντούκι, άλλοτε τα μήλα, κάθε φορά κάτι άλλο
Σήμερα λοιπόν έφτασε Η μέρα!!!  :D Το αποτέλεσμα είναι όπως ακριβώς, στην περιγραφή
...καπνικη και νόστιμη ...αλλαγη γευσεων η μια μετα την αλλη και οχι γνωστες αλλα και καποιες που πρωτη φορα νομιζετε οτι της γευεστε

Το υγρό είναι το κάτι άλλο. Ετοιμάστηκαν ήδη άλλα 100ml γιατί θα γίνει σίγουρα all day
Ευχαριστούμε Kostas44  :respect:

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #366 στις: Δεκεμβρίου 03, 2015, 18:42 »
Αντωνη .. μπορεις να τα βαλεις αλλα αν βρεις αργοτερα τις συνταγης καλο ειναι να δοκιμασεις και την πρωτοτυπη ...

αλλα πιστευω οτι θα εχεις ενα πολυ καλο αποτελεσμα και με αυτα που λες :yes:


Σε ευχαριστώ Κώστα, έφτιαξα τις 2 πρώτες ομάδες σήμερα  :thumpup:


Βρήκα peanut butter από Lorann και επειδή διάβασα ότι είναι πιο δυνατά από άλλα αρώματα, έβαλα 1%, έκανα καλά λες  :dontknow:


Τώρα περιμένω τα υλικά για το After Work να γίνουν διαθέσιμα  ;)


Καλό το DIY ρε παιδιά αλλά αυτή η αναμονή με τρελαίνει  :popcorn:


Κώστα, σκέφτομαι να φτιάξω έναν μαγνητικό αναδευτήρα που βρήκα σε άλλο θέμα στο forum.  Με αυτό τον τρόπο ανάμειξης (και μπορεί να βάλω και κάποιο τρόπο να αυξάνω την θερμοκρασία) μπορώ να μειώσω τον χρόνο ωρίμανσης των ομάδων και του τελικού υγρού;  Τι λες εσύ;

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #367 στις: Δεκεμβρίου 03, 2015, 18:55 »
Δημητρη χαιρομαι που σου αρεσε το Dominion  γιατι ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου ευχαριστα καπνικα με αυτην οντως πολιπλοκοτητα που εχει ..  ακομα εχω ενα μπουκαλακι .. παρολο που συνεχεια δοκιμαζω και αλλα και εχω χασει τον μπουσουλα ..χαχαχαχχα

αν εχεις κανει 100 μλ αστο λιγο περισσοτερο για ωρημασνη θα του κανει καλο  :yes: :yes: :yes:
---------------------------------

Αντωνη αν παρεις αναδευτηρα σιγουρα θα βοηθησει  ... δεν ειμαι πολυ ειδικος σε αυτο αλλα υπαρχουν ατομα που ρωτησα για δικη μου χρηση και μου ειπαν οτι οντως μειωνει τον χρονο
εγω να σκεφτεις εχω ενα μαραφετι που κραταει ζεστο το καφε και μου κανει δουλεια στο τελικο υγρο .. οταν τελειωνω με τις ομαδες και εχω το κυριως υγρο το βαζω επανω και το αφηνω για ωρες (το εχω ξεχασει επανω και για 24 ωρες ) και αυτο το κανω καθε 4 μερες και δοκιμαζω αναμεσα .. οντως μου κανει δουλεια αλλα ισως στις 30 μερες που θελω ωρημασνη(παραδειγμα>)  κερδιζω 5 μερες σιγουρα

ελπιζω να σε βοηθησα .. καλυτερα ρωτα και καποιους εδω μεσα που ειναι πολυ καλοι σε αυτο και θα σε βοηθησουν .. αλλα κανε και κανενα πειραμα μονο σου δεν ειναι κακο :yes:
περιμενω εντυπωσεις !!!!!!

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #368 στις: Δεκεμβρίου 03, 2015, 22:15 »
Βαλε βρε παιδι μου λιγο σε κανεναν ατμο, δε χαθηκε κι ο κοσμος... ;)  να παρεις και καμια τζουριτσα κι απο το αγουρο, και στο τελος το συγκρινεις...
η σοκολατα ειναι πολυ ιδιαιτερηστα υγρα για ατμισμα και δεν φαινεται αν δεν ωριμασει σωστα.
θα περιμένω μέχρι τα μέσα του μήνα  :)

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #369 στις: Δεκεμβρίου 03, 2015, 22:20 »
Σε ευχαριστώ Κώστα  :thumpup:


Θα ρωτήσω και τα παιδιά που έχουν αναδευτήρα και χρησιμοποιούν την μέθοδό σου να μου πουν περισσότερα  ;)


Περιμένουμε παραλλαγή/κλώνο Castle Long (Κώστλ Λονγκ, άντε στο ονόμασα κιόλας) με separate steeping και παρουσίαση με γιαγιά εννοείται (αν θες σενάριο, σκέψου την γιαγιά σε κάστρο να πλέκει για αρχή  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: )

Αποσυνδεδεμένος mimis

  • ****
  • 1315
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τις δίχρονες γαλέρες
    • Webcam - Κέρκυρα
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #370 στις: Δεκεμβρίου 03, 2015, 22:45 »
Καποια στιγμή ειχε δώσει ενα μπούσουλα για separate steeping με την συνταγή του Castle Long ο Κώστας.
Ειναι η συνταγή με τα αρωματα στο 13%.

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #371 στις: Δεκεμβρίου 03, 2015, 23:29 »
Ω, πως μου ξέφυγε αυτό  :wall:


Ευχαριστώ  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #372 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 01:19 »
Αντωνη εδω ειναι .. αλλα δεν ειναι δικη μου συνταγη απλα ετσι κανω εγω τις ομαδες οταν το φτοιαχνω  :yes:

Αποσυνδεδεμένος alex74

  • ***
  • 543
  • Φύλο: Άντρας
  • Assumption is the mother of all fuck ups
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #373 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 09:28 »
Κώστα με τα πολλά και μετά από παρότρυνση από τον Δημήτρη, δοκίμασα το After work, πάρα πολύ καλή συνταγή συγχαρητήρια.
Με μαγνητική ανάδευση 24 ωρών σε σκοτεινό χώρο και θερμοκρασία υγρού στους 25 βαθμούς (η νικοτίνη είναι πάρα πολύ ευαίσθητη στις εξωτερικές μεταβολές του φωτός σύμφωνα με προηγούμενες δοκιμές μου και η vg ανάμεσα στους 16 και 20 έχει μεγάλη μεταβολή στην πυκνότητα λόγω θερμοκρασίας οπότε τα πρόσεξα πολύ από την αρχή αυτά), αφαιρέθηκε τουλάχιστον 1 1/2 μέρα από την ωρίμανση των ομάδων, κρίνοντας απο το χρώμα και την μυρωδιά, παρόλα αυτά τα άφησα για 6 και 7 μέρες μιας και είναι η πρώτη δοκιμή.
Στο τελικό υγρό η ανάδευση ήταν για 48 ώρες και το άρχισα να το χρησιμοποιώ μετά από 7 μέρες, το χρώμα του υγρού στο τέλος είναι χρυσό και στην μυρωδιά ξεχωρίζει το bourbon αλλά χωρίς κάποια ένδειξη χημικού.
Μου έκανε εντύπωση ότι πέρα από μια ελαφριά αλλαγή στο χρώμα προς το ποιο σκούρο δεν άλλαξε παραπάνω για αυτό άρχισα να το χρησιμοποιώ στις 7 μέρες, δεν ξέρω αν θέλει κάτι διαφορετικό αλλά σε αυτό το σημείο είναι πάρα πολύ καλό.


Η απορία μου τώρα και αν έχεις κάτι να μου προτείνεις,
θέλω να φτιάξω 200ml και αναρωτιέμαι τι αναλογία να βάλω στις ομάδες, απο τι μια υποθέτω ότι δεν θέλουμε να πάρα αραιώσουμε τα αιθέρια απο την άλλη μεγαλύτερη ποσότητα αιθέριου θα δώσει μεγαλύτερη ένταση στην μυρωδιά.


Αποσυνδεδεμένος gkon961

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
  • Ε, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί: - Ε, τότε καλά πάω
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #374 στις: Δεκεμβρίου 05, 2015, 12:02 »
Εμένα, όλο αυτό με την ωρίμανση μου θύμισε τις παλιές μέρες τής φωτογραφίας με φιλμ!
Τραβάς, τραβάς, και στο τέλος περιμένεις το πότε θα γεμίσεις και τις 36 πόζες να το πας για εμφάνιση να δεις τι έκανες.
Κρατούσα σημειώσεις προφανώς.
Αλλά θυμάμαι που μια φορά, είχα στην αρχή και στο τέλος τού φιλμ, Χριστούγεννα!

Στο θέμα μας τώρα!
Κώστα, έφτιαξα το AfterWork αλλά, έκανα το λάθος (νομίζω αυτό) και το έφτιαξα όλο με Vg, με  αποτέλεσμα - σύμφωνα με αυτά που ως τώρα γνωρίζω - να μου βγει πολύ εξασθενημένο.
Πώς μπορώ να το σώσω;
Να βάλω πάλι σε ξεχωριστή ωρίμανση τα αρώματα, και στο τέλος να τα ρίξω μέσα στο ήδη υπάρχον;

Βάση Atmos ήταν. Αλλά παράλληλα, επειδή η συνταγή έλεγε μόνον Vg, υπάρχει περίπτωση να φταίει η μάρκα της;

Είμαι βλέπεις νέος ακόμα στα diy,

σε ευχαριστώ. :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310617 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 12, 2024, 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278841 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 12, 2024, 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13030 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123904 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64113 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206857 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93044 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3946 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1169 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173249 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15625 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14357 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias