vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #285 στις: Νοεμβρίου 10, 2015, 00:17 »
Κωστα αυτο TPA 

αλλα μπορεις να χρησιμοποιεισεις και αλλης εταρειας ...

και ξεχασα να πω και κατι αλλο το brandy το βαζω στο τελικο υγρο οταν τελειωνουν οι ομαδες και εχουν μπει ολες στο τελικο υγρο και τοτε ριχνω και το brandy ... το ξεχασα να το πω γιατι εγραψα μονο τις ομαδες ....  σημαντικό για οσους θα ακολουθησουν την μεθοδο μου .. για τους αλλους δεν τρεχει τιποτα που θα το κανουν με το παραδοσιακο τροπο  ;)

δοκιμαζω την συνταγη μου απο εχθες και σημερα με rda  troll  ντριπερ .. οσοι θα το δοκιμασουν με  ντριπερ θα παρουν δυνατο αρωμα brandy .. να το γνωριζουν .. σε τανκατους δεν θα εχουν τετοιο θεμα .. οποτε βλεπουν και κατεβαζουν το ποσοστο του αλκοολ αν τους ενοχλει.. για μενα μια χαρα ειναιν αλλα για καποιους μπορει και οχι

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #286 στις: Νοεμβρίου 10, 2015, 17:18 »
Κώστα, ρε φίλε πάλι σε έξοδα μας βάζεις, τι θα γίνει;  >:(

Πέρα από την πλάκα, έχω ήδη παραγγείλει όλα τα υλικά για να φτιάξω την σοκολάτα και την παραλλαγή για σοκολάτα γάλακτος.  Αυτό ήθελα να σε ρωτήσω, λες ότι προσθέτουμε 1% Malted Milk, σωστά;  Πότε όμως;  Στο τέλος ή μαζί με κάποια ομάδα;

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #287 στις: Νοεμβρίου 10, 2015, 18:31 »
φιλε μου  :bye: :bye: :bye:   για το malte milk  ειπα 2 με 3% ποσοστο αρωματος και να μπει στο τελος της συνταγης οταν κανεις ολες τις ομαδες μια ... το ιδιο θα γινει και για τις αλλες περιπτωσεις για φραυλα μπανανα μενθολη ...


καλοατμιστο ...

Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #288 στις: Νοεμβρίου 10, 2015, 19:12 »
σοκολάτα-μπανάνα γιαμ γιαμ!Μα να μην υπάρχει ένα εικονίδιο με σαλιάρα; :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #289 στις: Νοεμβρίου 10, 2015, 20:10 »
Δηλαδή αν κάνω 30ml θα βάλω 0.9ml malte milk συν όσα ml μου βγουν τα αρώματα και το υπόλοιπο βάση, σωστά;


Είναι η πρώτη μου προσπάθεια στην μέθοδό σου και προσπαθώ να την καταλάβω καλά μην κάνω λάθος  :thumpup:


Άσε, Ιωάννα, σοκομπανάνα είναι το αγαπημένο μου DIY αλλά δεν βρήκα πουθενά το άρωμα της Lorann διαθέσιμο  :wall:

Αποσυνδεδεμένος Giannis.B

  • **
  • 367
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #290 στις: Νοεμβρίου 10, 2015, 20:26 »
achatzi εδω κοιταξες?
http://www.fabvape.gr/index.php?route=product/category&path=94_260
Συγνωμη για το offtopic  :respect:

Αποσυνδεδεμένος ramon

  • **
  • 427
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #291 στις: Νοεμβρίου 10, 2015, 20:47 »
Δηλαδή αν κάνω 30ml θα βάλω 0.9ml malte milk συν όσα ml μου βγουν τα αρώματα και το υπόλοιπο βάση, σωστά;


Είναι η πρώτη μου προσπάθεια στην μέθοδό σου και προσπαθώ να την καταλάβω καλά μην κάνω λάθος  :thumpup:


Άσε, Ιωάννα, σοκομπανάνα είναι το αγαπημένο μου DIY αλλά δεν βρήκα πουθενά το άρωμα της Lorann διαθέσιμο  :wall:
να μην κανεις 30 κανε λιγο παραπανωωω για φιλους και γνωστους.... :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #292 στις: Νοεμβρίου 10, 2015, 22:10 »
Γιάννη, ήταν το πρώτο μέρος που κοίταξα, φίλε  ;) .  Από εσένα είδα ότι είναι διαθέσιμο πάλι, οπότε θα μπει και μία παραγγελιά για αυτό.  Σε ευχαριστώ  :thumpup:


Γιώργο, αφού θα σε φτιάξω ρε φίλε, το ξέρεις  :))

Αποσυνδεδεμένος Patroklos

  • *
  • 42
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #293 στις: Νοεμβρίου 11, 2015, 11:21 »
Καλημέρα απο μένα και απο την Κύπρο!!


Καινούριος και εγω στην ιδιοκατασκευή υγρών και μετά απο ψάξιμο στο ίντερνετ γενικά και στο φόρουμ άρχισα να φτιάχνω τις δικές μου γεύσεις... όλα κομπλέ με τις γεύσεις θεωρούσα ότι είχα πολύ καλά αποτελέσματα μέχρι που έκανα μια μικρή κουβέντα με τον Κώστα και εχω να πω πλέων τα καλύτερα για το Separate steeping.


Αρχικά έτοιμασα 10μλ βανίλια-φράουλα και έφτιαξα επίσης 5μλ βανίλια και άλλα 5μλ φράουλας. Στην εβδομάδα έσμιξα τα 5μλ φράουλας και βανίλιας και τα άφησα για άλλη μια εβδομάδα για ωρίμανση όπως επίσης και το 10μλ βανίλια-φράουλα που είχα βάλει απο την αρχή και τις 2 γεύσεις μαζί.


Το αποτέλεσμα μετά απο 1 εβδομάδα (συνολικη ωρίμανση και στις δυο περιπτώσεις 2 εβδομάδες) εντελώς διαφορετικό. το πρώτο υγρό που έφτιαξα ήταν αρκετά καλό αλλά το 2ο που είχα φτιάξει με την μέθοδο που προτείνει ο Κώστας ήταν ΤΕΛΕΙΟ χωρίς καμιά απολυτως υπερβολή. Ποιό έντονες και ξεκάθαρες γεύσεις και πολύ πιο γευστικό!!


Πλέων δουλεύω με αυτόν τον τρόπο και τον προτείνω με χίλια! Το έχω δοκιμάσει και σε υγρό με κρέμες και μπισκότα ή κρέμες και φρούτα αλλά σε αυτή την περίπτωση άφησα για ωρίμανση όλες τις κρέμες μαζί χώρια τα μπισκότα ή τα φρούτα και μετά όλα μαζί!!


Αυτά απο εμένα ελπίζω να βοηθήσω και εγώ κάποιους με την σειρά μου αν μπορώ να απαντήσω σε κάποια ερώτηση σας!!


Κώστα σε υπέρευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες και συμβουλές που μου έδωσες για να φτάσω στο σημείο που είμαι τώρα  :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #294 στις: Νοεμβρίου 11, 2015, 13:53 »
Χωρις να θελω να μειωσω σε τιποτα τον τροπο παρασκευης που προτεινει ο Κωστας, που του αξιζουν αλλοστε συγχαρητηρια για τις ωραιες γευσεις που μας εχει προτεινει, εχω να παρατηρησω οτι ο χρονος αλληλεπιδρασης των βασικων σου συστατικων στη δευτερη περιπτωση ειναι ο μισος απο οτι στην πρωτη. Οποτε ειναι μαλλον λογικο στις συνολικα δυο εβδομαδες οι γευσεις να ειναι περισσοτερο διαχωρισμενες. Σε πολλους αρεσει αυτο (αλλοστε εχει γραφτει και στο forum οτι πολλοι προτιμουν μερικα diy, να τα καταναλωνουν αμεσως χωρις ωριμανση), σε αλλους οχι.
Θα ελεγα οτι η συγκριση των δυο υγρων σου θα πρεπει να γινει μετα απο περισσοτερο χρονικο διαστημα...

Αποσυνδεδεμένος Patroklos

  • *
  • 42
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #295 στις: Νοεμβρίου 11, 2015, 15:50 »
Φίλε DIMTH o χρόνος που λες ότι είναι μισός, αφού και στις 2 περιπτώσεις υπάρχει ωρίμανση στα υγρά 2 εβδομάδες απλα στην πρώτη περίπτωση ειναι 2 εβδομαδες βανίλια φράουλα με βάση μαζί και στην δευτερη είναι βανιλια βάση και φράουλα βάση 1 εβδομάδα και ακόμα 1 εβδομάδα όλα μαζί...
Έχω ακομα υγρό και απο τις 2 αναμείξεις θα το αφήσω ακόμα καμιά δεκαριά μέρες και θα επανέλθω να πω τα συμπεράσματα μου βάση αυτού που λες 



« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 11, 2015, 15:56 από Patroklos »

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #296 στις: Νοεμβρίου 11, 2015, 22:51 »
Όποιος βιάζεται σκοντάφτει  :eyesplash: .  Από την βιασύνη και τον ενθουσιασμό μου έφτιαξα 2 ομάδες με διαφορετικό χρόνο ωρίμανσης μαζί  :wall: .  Οπότε η πρώτη προσπάθεια στην σοκολάτα θα γίνει με τον πατροπαράδοτο τρόπο (όλα μαζί).  Έβαλα και 3% malted milk να δω τι θα βγει.  Το ΣΚ θα κάνω και ένα batch με το separate steeping  :yes: .

Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #297 στις: Νοεμβρίου 12, 2015, 10:34 »
Παιδιά τα αρώματα της  συνταγής τα έχετε βρει όλα σε κάποιο κατάστημα? Κάποια δεν υπάρχουν διαθέσιμα...

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #298 στις: Νοεμβρίου 14, 2015, 00:16 »
Kωστα το παρατηρησα και εγω και μαλλον εξαντληθηκαν απο πολλα μαγαζια .. ελπιζω να φερουν συντομα για να μπορεσουμε να βολευτουμε :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος chrishar

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Οι συνταγές του Kostas44 με \"Separate Steeping\"
« Απάντηση #299 στις: Νοεμβρίου 14, 2015, 12:22 »
πέσαν όλοι με τα μούτρα στην σοκολατοσυνταγή και εξαφανίστηκαν τα αποθέματα στις αποθήκες. Κανονικά πρέπει να σου δίνουν και ποσοστά για το ξεστοκάρισμα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310568 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278831 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13018 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123889 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64096 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206846 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93038 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3943 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1167 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173229 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15622 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14354 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias