vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

202 επισκέπτες, 6 χρήστες
antiklitos140, dkostas, Alexis7, Jorge, Dorian, dvelev

Twitter

Melo by eleaf

Αποσυνδεδεμένος Aiakos

  • **
  • 219
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #750 στις: Αυγούστου 08, 2017, 22:20 »
για να δούμε και τον melo 4 (24mm) που βγήκε τώρα κοντά.
Η eleaf λέει ότι έχει νέες αντιστάσεις και από τις φωτό δεν μπόρεσα να καταλάβω αν είναι συμβατές προς τα πίσω.

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #751 στις: Αυγούστου 08, 2017, 22:45 »

Αποσυνδεδεμένος sfk9039

  • **
  • 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #752 στις: Αυγούστου 08, 2017, 23:01 »
Με ποια?

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #753 στις: Αυγούστου 08, 2017, 23:06 »
ο πολος της 1,8 με ελαχιστο λιμαρισμα κ καποιο αλλο μονωτικο  μπαινει.
ειναι πιο στενη η εισαγωγη αερα κ στις 1.0 αλλαζει τη συμπεριφορα του μελο προς τη σφιχτη τζουρα.

Αποσυνδεδεμένος Sam89

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
  • RΕSISTANCE IS FUTILE if <1Ω
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #754 στις: Αυγούστου 08, 2017, 23:16 »
προσωπικά, τις χρησιμοποιώ τώρα τελευταία αν και δυσκολεύτηκα να βρω :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος sfk9039

  • **
  • 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #755 στις: Αυγούστου 08, 2017, 23:30 »
Εγώ με λίμα δεν το έχω προσπαθήσει. Αλλά με αλλαγή μονοτικού, δηλαδή να βάλεις της eleaf ή της vaporesso, το έχω προσπαθήσει πάρα πολλές φορές. Κρατάω τα μονοτικά σαν ανταλλακτικά για την επισκευάσιμη. Αν πας να βάλεις τον πόλο πέρνεις με την πίεση που ασκεις τα σύρματα μέσα. Αν με πολύ προσπάθειά καταφέρεις να βάλεις τα σύρματα στην σωστή θέση τότε συνήθως έχεις κόψει το μονοτικό και σου βγάζει atomizer sort. Αλλά  Και να καταφέρεις να τα κάνεις όλα σωστά για κάποιον λόγο σου βγάζει no atomizer. Γενικά έχεις πολύ λίγες πιθανότητες να το πετύχεις. Εγώ δεν το έχω καταφέρει. Επίσης με την επισκευάσιμη , ξεχασα να πω, σου βγάζει την αντίσταση εκτός θέσης, θέλει και εκεί προσοχή. Και το ερώτημα είναι αν αξίζει τόση προσπάθεια για κάτι που θα σου βγάλει την πίστη και το αποτέλεσμα είναι εντελώς αμφίβολο αν θα πετύχει. Εγώ και αρκετοί φίλοι το έχουμε προσπαθήσει χωρίς επιτυχία. Αν είσαι τόσο μάστορας τι να σου πω. Αλλά δεν αξίζει να ασχοληθεί κάποιος. Ο melo έχει επιλογές σε τσιγαρίσια. Μην ξεχνάμε το ec sleeve που πέρνεις τις αντιστάσεις του gs tank για παράδειγμα. Αν θες τώρα επισκευάσιμο κομμάτι κοίτα αλλού....

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #756 στις: Αυγούστου 08, 2017, 23:37 »
λιμαρισε τον λιγο.  αν δε δοκιμασεις δεν ξερεις το αποτελεσμα.
με την επισκευασιμη του δεν ειχα πολυασχοληθει. επισκευαζα τις ετοιμες για οσο καιρο τον ειχα, πριν 1,5 χρονο.

Αποσυνδεδεμένος Sam89

  • *
  • 59
  • Φύλο: Άντρας
  • RΕSISTANCE IS FUTILE if <1Ω
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #757 στις: Αυγούστου 08, 2017, 23:51 »
Γι αυτές μιλάμε σωστά; Μη κάθομαι και λέω αερολογίες τζάμπα, ούτε λίμα χρειάστηκαν, ουτε αλλαγή σε κάτι

Αποσυνδεδεμένος sfk9039

  • **
  • 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #758 στις: Αυγούστου 08, 2017, 23:55 »
Και αν τη φας λίγο παραπάνω ή λίγο παρακάτω? Θέλεις όχι απλά λίμα αλλά και κάπου να πιάνεις τον πόλο και άλλα πολλά. Ολα γίνονται αλλά το Θέμα είναι με ποιο τίμημα. Στην συγκεκριμένη περίπτωση να βάλει ένας απλός χρήστης τον πόλο της aspire στην αντίσταση της eleaf απλά δεν γίνεται. 

Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #759 στις: Αυγούστου 09, 2017, 00:04 »
The Truth and Science Behind Ceramic Coils
ceramic coils safety


Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ κεραμικές, παρόλο που...Άριστες...
Και από γεύση επίσης άριστες.
Μου έδωσες homework που έπρεπε να είχα βρει μόνος μου, ευχαριστώ. Περιληπτικά λέει λοιπόν, το κεραμικό σώμα της αντίστασης είναι σαγρέ - πορώδες (έφερα στο νου μου το άγγιγμα που δίνουν κεραμικά δοχεία) και με την υψηλή θερμοκρασία και χρήση φοβόμαστε οτι μπορούν να αποκολλώνται σωματίδια πυριτίου που τα εισπνέουμε και κάθονται στα πνευμόνια μας. Σε βάθος χρόνου μπορεί να προκαλούν απο ερεθισμό της τραχείας μέχρι καρκίνο του πνεύμονα και φυματίωση (?). Μας τα λέει μελέτη ατμιστικής εταιρίας που τα συμπέρανε κοιτώντας στο μικροσκόπιο το υλικό. Δεν το λές και την τελευταία λέξη στο θέμα αλλά έχει μια λογική η σκέψη σε ένα πρώτο άκουσμα. Νομίζω θα προσπεράσω και γω για τώρα, κρίμα γιατί φαίνονται πάρα πολύ καλές.


Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #760 στις: Αυγούστου 09, 2017, 00:33 »
Και αν τη φας λίγο παραπάνω ή λίγο παρακάτω? Θέλεις όχι απλά λίμα αλλά και κάπου να πιάνεις τον πόλο και άλλα πολλά. Ολα γίνονται αλλά το Θέμα είναι με ποιο τίμημα. Στην συγκεκριμένη περίπτωση να βάλει ένας απλός χρήστης τον πόλο της aspire στην αντίσταση της eleaf απλά δεν γίνεται.
ΓΙΝΕΤΑΙ

Φίλε drum, δώσε μου λίγη ώρα και θα σου δείξω πως γίνετε ο melo σφιχτοτζούρης μέχρι και να σου πετάγονται τα μάτια έξω από την προσπάθεια Όπως και σε έναν άλλο που θες να τον κάνεις αεράτο, ακολουθείς το αντίστροφο
Δεν θα κάνω κάτι πολύπλοκο ούτε πιάνουν τα χέρια μου πολύ Απλά για το γ@#ώ το Θα γίνονται όπως θέλουμε εμείς κι όχι εμείς όπως θέλουν οι ατμοποιητές
Γιατί πέσαν στα χέρια μας και δεν ξέρεις αν ο καθένας διαθέτει άλλα ευρό για αλλαγή Οπότε θα προσπαθήσουμε να τον φέρουμε στις ορέξεις μας  

Πάμε!
Στην πρώτη φωτό ο κακοφτιαγμένος τροχισμένος πόλος που θα δεχτεί τον πίρο, ο δεύτερος καλοφτιαγμένος, αφού απόδωσε η πρώτη προσπάθεια  και ο τρίτος χωρίς τρόχισμα
Στην δεύτερη ο πίρος έχει μπει στην μία τρύπα της εισαγωγής αέρα, κομμένος κεφαλομένος
Το αποτέλεσμα το φαντάζεστε ...
Δεν μπα να έχει μεγάλη καμπάνα ο ατμοποιητής, δεν μπα να του βάλουν και από εκκλησιάς καμπάνα, άμα δεν μπαίνει αέρας μέσα το ίδιο κάνει
Ατμός πολύς, γεύση ίδια, ανεπηρέαστα
κ εδω αλλη καλη πατεντα...  περισσοτερο βαριεμαι να ψαξω.

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 09, 2017, 03:27 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #761 στις: Αυγούστου 09, 2017, 00:48 »
Μου έδωσες homework που έπρεπε να είχα βρει μόνος μου, ευχαριστώ. Περιληπτικά λέει λοιπόν, το κεραμικό σώμα της αντίστασης είναι σαγρέ - πορώδες (έφερα στο νου μου το άγγιγμα που δίνουν κεραμικά δοχεία) και με την υψηλή θερμοκρασία και χρήση φοβόμαστε οτι μπορούν να αποκολλώνται σωματίδια πυριτίου που τα εισπνέουμε και κάθονται στα πνευμόνια μας. Σε βάθος χρόνου μπορεί να προκαλούν απο ερεθισμό της τραχείας μέχρι καρκίνο του πνεύμονα και φυματίωση (?). Μας τα λέει μελέτη ατμιστικής εταιρίας που τα συμπέρανε κοιτώντας στο μικροσκόπιο το υλικό. Δεν το λές και την τελευταία λέξη στο θέμα αλλά έχει μια λογική η σκέψη σε ένα πρώτο άκουσμα. Νομίζω θα προσπεράσω και γω για τώρα, κρίμα γιατί φαίνονται πάρα πολύ καλές.
Να σου δώσω και εγώ λίγο homework, καθώς τα κεραμικά τα οποία αναφέρονται σε αυτή την έρευνα είναι τελείως διαφορετικά από αυτά που χρησιμοποιούμε? 
Κεραμικά (Ceramic): Θέματα ασφαλείας
. Καλό διάβασμα!

Αποσυνδεδεμένος sfk9039

  • **
  • 199
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #762 στις: Αυγούστου 09, 2017, 01:13 »
Drum, δεν λέω πως δεν μπορείς να τροχίσεις τον πόλο. Με πατέντες βάζεις και αντιστάσεις απο ναυτίλο (που λέει ο λόγος). Η όλη διαδικασία απλά ξεφεύγει σε χρόνο υλικά κλπ. Ακόμα και αυτός που το έκανε απ ότι βλέπω είχε μια αποτυχημένη προσπάθεια. Ο πόλος της aspire δεν μπαίνει χωρίς πατέντα. Αν θέλει κάποιος επισκευάσιμο τσιγαρίσιο κομμάτι καλύτερα να πάει σε επισκευάσιμο ατμοποιητή. Υπάρχουν επισκευάσιμοι που είναι ποιο φτηνοί και ποιο γευσάτοι από τον melo. 

Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #763 στις: Αυγούστου 09, 2017, 01:24 »
Να σου δώσω και εγώ λίγο homework, καθώς τα κεραμικά τα οποία αναφέρονται σε αυτή την έρευνα είναι τελείως διαφορετικά από αυτά που χρησιμοποιούμε?
Κεραμικά (Ceramic): Θέματα ασφαλείας
. Καλό διάβασμα!
Διάβασα σαν πιτσιρικάς που κάθεται να κάνει μαθήματα Κυριακή βράδυ, ένα πασάλειμμα :nope:

Δεν ξέρω πόσο _τελείως διαφορετικά_ είναι μιας και δεν τις έχω τις αντιστάσεις, πάντως δεν το είδα σαν γενικό συμπέρασμα στο νήμα, δηλαδή να λέει κόσμος 'μα αυτές δεν είναι καν σαν τις δικές μας, δες' και να καθησυχάζονται και να λήγει εκεί. Πάντως επειδή γενικά δεν είμαι φαν του 'πιστεύω' και του 'σίγουρα', με μια κάπως αδιάφορη ματιά δικιά μου, δηλαδή ούτε το ένα ενδεχόμενο έχω κανέναν νταλγκά να θέλω να πιστέψω πιο πολύ ούτε το άλλο, η παρουσίαση της Uwell ξεχωρίζει απο τις ενστάσεις που διάβασα (λογικό). Δεν τη λες ουτε για αστείο την τελευταία κουβέντα στο θέμα αλλά μια πρώτη μάλλον είναι και είναι απο τα βήματα που καλο είναι να γίνονται ώστε να επιβεβαιώνονται ή απορρίπτονται και πάμε παραπέρα.

Αποσυνδεδεμένος Aiakos

  • **
  • 219
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #764 στις: Αυγούστου 09, 2017, 11:23 »
η παρουσίαση της uwell (αν είναι πραγματικά από εκεί) είναι λίγο πολύ απαράδεκτη. Μία απλή και μόνο ανάγνωση αρκεί για να καταλάβεις ότι είναι αν μη τι άλλο ελλιπής και πολλά συμπεράσματα εντελώς αυθαίρετα.
Σίγουρα θα ήθελα να δω μία πραγματική έρευνα γύρω από κεραμικές αντιστάσεις όπως και για κάθε υλικό μου μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92769 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:53
από Tem
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 230 63513 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 14:35
από Ελένη Π
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3833 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1072 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172756 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278146 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15526 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14194 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9562 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43798 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 490 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36561 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex