vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

188 επισκέπτες, 6 χρήστες
ΒΑΓΓΟς, dkostas, manoslykos, Jorge, bloodlessz, Blackwolf

Twitter

Digiflavor Siren V2 (22-24mm)

Αποσυνδεδεμένος Babis V.

  • **
  • 123
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1080 στις: Οκτωβρίου 05, 2018, 17:20 »
@ Electron-77 : Φίλε μου σε ευχαριστώ για την απάντηση !!!
Δεν ξέρω όμως αν φταίει αυτό. Δεν σφίγγω το βαμβάκι, ούτε "στουμπώνω" ττην αντίσταση με πολύ βαμβάκι.
Το μυστήριο είναι πως με σχεδόν κολλημένες (δεν μπορώ να τις ενώσω και τελείως) τις σπείρες, δεν έχω spitback.
Εννοείται πως προσπαθώ να βάζω την ίδια ποσότητα βαμβακιού, όσο είναι αυτό δυνατόν όταν υπολογίζεις κάτι εμπειρικά, με το μάτι.

Υπάρχει περίπτωση να βάζω λίγο βαμβάκι τελικά, να μην εξατμίζεται όλο το υγρό και απλώς η αντίσταση με κλειστές σπείρες να
το εμποδίζει να πεταχτεί επάνω, ενώ αυτή με τις ανοιχτές να το αφήνει;

Αποσυνδεδεμένος Electron-77

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
  • If evolution works, why are there so many idiots?
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1081 στις: Οκτωβρίου 06, 2018, 11:56 »
Δεν ξερω..  :dontknow: Εχω κανει διαφορα setup με ανοικτες και κλειστες τις σπειρες κατα καιρους με μονα και με δυπλα συρματα , συνηθως δεν ειχα προβληματα. Ισως να παιζει και ρολο το υγρο σου.

Μερικα υγρα εχουν μεγαλυτερο ποσοστο νερου απο τα αλλα.
Εμενα με ικανοποιηει καλυτερα να εχω τις σπειρες ανοικτες.
Ισως να παιζουν ρολο και τα watt.
Να μην εχεις αρκετα και το υγρο να μην μπορει να εξατμιστει.Δοκιμασε να τα ανεβασεις λιγο, θελει δοκιμες για να δεις τι φταιει. :bye:

Αποσυνδεδεμένος tssotiris

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1082 στις: Οκτωβρίου 06, 2018, 23:32 »
@ Electron-77 : Φίλε μου σε ευχαριστώ για την απάντηση !!!
Δεν ξέρω όμως αν φταίει αυτό. Δεν σφίγγω το βαμβάκι, ούτε "στουμπώνω" ττην αντίσταση με πολύ βαμβάκι.
Το μυστήριο είναι πως με σχεδόν κολλημένες (δεν μπορώ να τις ενώσω και τελείως) τις σπείρες, δεν έχω spitback.
Εννοείται πως προσπαθώ να βάζω την ίδια ποσότητα βαμβακιού, όσο είναι αυτό δυνατόν όταν υπολογίζεις κάτι εμπειρικά, με το μάτι.

Υπάρχει περίπτωση να βάζω λίγο βαμβάκι τελικά, να μην εξατμίζεται όλο το υγρό και απλώς η αντίσταση με κλειστές σπείρες να
το εμποδίζει να πεταχτεί επάνω, ενώ αυτή με τις ανοιχτές να το αφήνει;

Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1083 στις: Οκτωβρίου 28, 2018, 19:55 »

.. Θα αναγκαστώ να ζητήσω τα "φώτα" σας ....

Κάτοχος Digiflavor Siren V2 24mm, έχω διαβάσει όλο το παρόν νήμα ... έχω την εντύπωση ότι δεν έχει αναφερθεί το σχετικό πρόβλημα  ..... μεγάλο πρόβλημα διαρροής υγρού από air holes, μόνο κατά την πλήρωση/αναπλήρωση υγρών.

Συγκεκριμένα, όταν κατά την πλήρωση/αναπλήρωση υγρών ξεπεράσω την στάθμη της μέσης του λογότυπου της καμπάνας θα μου "ξεράσει" όλο το "πλεονάζον" υγρό από τις τρύπες του αέρα.

Όταν η στάθμη του υγρού φτάσει και πάλι περίπου στη μέση του λογότυπου σταματάει τη διαρροή.

Αφού σκουπίσω/καθαρίσω κ.τ.λπ. και προσαρμόσω στο mod, δεν τρέχει τίποτα, όλα καλά, κανένα πρόβλημα διαρροής και γενικότερα κανένα άλλο πρόβλημα στη χρήση του.

Παρότι έχω δοκιμάσει πολλές παραλλαγές στησίματος (βαμβάκια) δεν έχω βρει λύση, λογικά αυτό που συμβαίνει είναι ότι κατά την αναπλήρωση πλημμυρίζουν οι τρύπες κάτω από την αντίσταση, από τη στιγμή που η στάθμη του υγρού βρίσκεται περίπου στο ύψος τους και ψηλότερα ........

Εσείς τι άποψη έχετε, πως θα μπορούσα να βρω λύση ....?? 



Αποσυνδεδεμένος ertyanna

  • *
  • 50
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1084 στις: Οκτωβρίου 28, 2018, 20:23 »
Ισως ασχετο, αλλα μηπως εχει φυγει το ορινγκ; Μου συνεβη αυτο με τον 22αρη και λογω του οτι το ορινγκακι ειν διαφανο και εφαρμοζει στο γυαλινο τανκ δεν το ειχα παρει χαμπαρι οτι ειχε πεσει.

Αποσυνδεδεμένος axilleaspro

  • ***
  • 538
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1085 στις: Οκτωβρίου 28, 2018, 20:30 »
Τσεκαρε αν η βιδα κατω απο τον ατμοποιητη ειναι τερμα σφιγμενη.

Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1086 στις: Οκτωβρίου 28, 2018, 20:34 »
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click

.... είναι από τα πρώτα που "τσέκαρα" .... η διαρροή συμβαίνει μόνο μέσω των air flow holes ...

Click-->Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων<--Click

Ισως ασχετο, αλλα μηπως εχει φυγει το ορινγκ; Μου συνεβη αυτο με τον 22αρη και λογω του οτι το ορινγκακι ειν διαφανο και εφαρμοζει στο γυαλινο τανκ δεν το ειχα παρει χαμπαρι οτι ειχε πεσει.

Έχω αλλάξει το πάνω, δεν γλύτωσε από το πρώτο λύσιμο, με το αντίστοιχο κόκκινο ανταλλακτικό .... το κάτω είναι ο.κ., με την "πατούρα" από πάνω για την υποδοχή του τανκ .....δεν ξέρω .....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 28, 2018, 22:16 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος harisde1

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1087 στις: Οκτωβρίου 28, 2018, 21:30 »
δεν μου έχει συμβεί ποτέ...
έτσι όπως το περιγράφεις μόνο στο βαμβάκωμα μπορεί να πάει το μυαλό μου.

Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1088 στις: Οκτωβρίου 28, 2018, 21:52 »
Δεν τον έχω μπροστά μου τώρα, αλλά μου φαίνεται ότι στο συγκεκριμένο ύψος της καμπάνας, εκεί που αρχίζει και χάνει υγρά, από πίσω στο ίδιο ύψος ακριβώς,πρέπει να είναι το σύρμα σου.
Οπότε θα έλεγα καλοαφρατεμένο μπόλικο βαμβάκι να κρέμεται, αλλά στον πυρήνα πολύ λίγο,κι έτσι ανεβαίνοντας η πίεση του υγρού, έχει άριστη τροφοδοσία και ανεβαίνοντας πάνω σουρώνει από τον πυρήνα μέσα στο airflow.
Κατάλαβε άραγε κανείς, τι θέλω να πώ;

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1932
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1089 στις: Οκτωβρίου 28, 2018, 22:17 »
Χρειάζεσαι περισσότερο (πιο "χοντρό") βαμβάκι να κατεβαίνει στα λούκια. 

Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1090 στις: Οκτωβρίου 28, 2018, 22:24 »
Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click


Δεν τον έχω μπροστά μου τώρα, αλλά μου φαίνεται ότι στο συγκεκριμένο ύψος της καμπάνας, εκεί που αρχίζει και χάνει υγρά, από πίσω στο ίδιο ύψος ακριβώς,πρέπει να είναι το σύρμα σου.
Οπότε θα έλεγα καλοαφρατεμένο μπόλικο βαμβάκι να κρέμεται, αλλά στον πυρήνα πολύ λίγο,κι έτσι ανεβαίνοντας η πίεση του υγρού, έχει άριστη τροφοδοσία και ανεβαίνοντας πάνω σουρώνει από τον πυρήνα μέσα στο airflow.
Κατάλαβε άραγε κανείς, τι θέλω να πώ;

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


δεν μου έχει συμβεί ποτέ...
έτσι όπως το περιγράφεις μόνο στο βαμβάκωμα μπορεί να πάει το μυαλό μου.


EDIT: έγινε διόρθωση παράθεσης


.... έχω ήδη παιδευτεί πολύ με τα βαμβάκια .........

Τον ατμίζω τώρα, θα λύσω και θα προσπαθήσω να σηκώσω fotos .......

Click-->Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων<--Click

.... Να σημειώσω και πάλι ότι οι διαρροές παρουσιάζονται μόνο ... και μόνο ....κατά την αναπλήρωση, πριν προλάβω να γεμίσω και κλείσω το top cap .... όταν μετά τη διαρροή το υγρό φτάσει στη στάθμη που αναφέρω παραπάνω, καθαρίσω και δέσω δεν έχω κανένα πρόβλημα κατά την άτμιση ...ούτε διαρροές .... ούτε babling ..... τίποτα απολύτως .... όλα "τζάμι" ......!!??

Μέχρι τώρα έχω ατμίσει 6 tank, από 2,5 ml περίπου και έχω αλλάξει έξι (6) φορές στήσιμο (διαφορετικό βαμβάκι ... αντίσταση η ίδια .... της συσκευασίας .......)

Παρακάτω, σε fotos το τελευταίο μου "στήσιμο", αυτό που άτμιζα μέχρι τώρα ....

Έχω άλλο ένα επισκευάσιμο : doggy style sxk, τρεις μήνες τώρα δεν συνάντησα κανένα πρόβλημα ......

Το υγρό που "δουλεύω" : 100% PG, 9 mg (0,9%) Nic.


 IMG_0172.JPG (27.33 KB, 320x320 - εμφανίστηκε 7 φορές.)

 IMG_0173.JPG (31.22 KB, 320x320 - εμφανίστηκε 8 φορές.)

 IMG_0181.JPG (22.19 KB, 320x240 - εμφανίστηκε 7 φορές.)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 28, 2018, 23:27 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1932
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1091 στις: Οκτωβρίου 28, 2018, 23:28 »
Χρειάζεσαι περισσότερο (πιο "χοντρό") βαμβάκι να κατεβαίνει στα λούκια.

Αποσυνδεδεμένος harisde1

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1092 στις: Οκτωβρίου 29, 2018, 00:21 »
100% pg θα πρέπει να βάλεις πολύυυυυυυυυυυυυ   βαμβάκι...

Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1093 στις: Οκτωβρίου 29, 2018, 02:10 »
Το βαμβάκι στις φωτογραφίες, cb prime, είναι τόσο thick που με το ζόρι πέρασε την αντίσταση ..... με το ζόρι το "έφερα" στον πυρήνα (3 mm)  να "παίζει" δεξιά - αριστερά ..... και ελάχιστα το αφράτεψα στις άκρες.

Το μόνο που απομένει είναι σ'αυτή την ποσότητα να μην αφρατέψω το βαμβάκι στις άκρες καθόλου ........

Θα το κάνω κι'αυτό, αλλά θ'αλλάξω και το κάτω o-ring, μήπως αυτό είναι αιτία να μην βιδώνει σωστά το deck στη καμπάνα, αφήνει επιπλέον κενό και πλημμυρίζει ...... λέω τώρα εγώ ....... τεσπα .... θα δείξει ....!?

Σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση .....



.... Μπααα .......  τα ίδια ........ άλλαξα κάτω o-ring, τον "μπούκωσα" βαμβάκι στις άκρες.... αλλά τίποτα ......μόλις η στάθμη του υγρού ξεπεράσει τη μέση του λογότυπου στην καμπάνα, νομοτελειακά, θα το "ξεράσει" άμεσα .....
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 29, 2018, 18:35 από spijipa »

Αποσυνδεδεμένος Λοξίας

  • ****
  • 1388
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Digiflavor Siren V2 (22-24mm)
« Απάντηση #1094 στις: Οκτωβρίου 30, 2018, 17:01 »
Τι να σου πω...
Μου φαίνεται λίγο δύσκολο να μπορεί να περάσει το υγρό (και σε τέτοια ποσότητα μάλιστα), από τις σπείρες που βιδώνει το ντεκ με την καμπάνα. Κανονικά δεν πρέπει να περνάει υγρό. Δεν υπάρχει και καμιά πιεσάρα, ώστε να αναγκάσει το υγρό να περάσει με το ζόρι από τα σπειρώματα, τα οποία είναι και πλλά και πυκνά.
Εκτός και αν έχουν χαλάσει οι βόλτες και αφήνουν κάποιο κενό.

Εγώ πιστεύω πως για κάποιο λόγο, που δεν έχει διευκρινιστεί ακόμα, υπάρχει περίσσεια υγρού στο οριζόντιο τμήμα του βαμβακιού, το οποίο δεν ατμοποιείται και λόγω βαρύτητας πέφτει στις τρύπες εισαγωγής αέρα κάτω από την αντίσταση. Και από εκεί ξεχύνεται και από τις πλαϊνές τρύπες του αέρα, αλλά και από το κάτω μέρος της βάσης.

Πριν κάποιες σελίδες, είχα ανεβάσει κάνα δυο φωτό με λυμένο τον ατμοποιητή και το ποστ του, όπου έδειχνα πως νομίζω ότι συμβαίνει η διαρροή. Αλλά το γιατί, μου είναι άγνωστο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 64238 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173362 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 310961 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:05
από ThioVag
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1396 207095 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:27
από gstamatos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278963 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13111 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123988 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93094 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3957 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1192 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15643 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14386 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias