vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

204 επισκέπτες, 2 χρήστες
mathimatikos1966, lounik

Twitter

Aspire Nautilus Mini

Αποσυνδεδεμένος BlaCkMamba

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
  • VTC+Pico, CloudOne V3, Kayfun L+, Vaporesso Gemini
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1470 στις: Απριλίου 17, 2016, 19:44 »
@ BlaCkMamba

Ο μεγάλος Ναυτίλος και ο mini (καθώς και ο triton mini) είναι εντελώς συμβατοί στις κεφαλές τους.
Εγώ έχω ναυτίλο μεγάλο, έχω και ναυτίλο μικρό. Διαφορές μεταξύ τους δεν διακρίνω. Ορισμένοι λένε πως ο μίνι έχει λίγο καλύτερη γεύση, άλλοι λένε πως έχει και λίγο πιο ζεστό ατμό. Μπορεί, αλλά ίσως δεν έχω τέτοιον ουρανίσκο που να πιάνει αυτές τις οριακές διαφορές. Η μόνη πραγματική διαφορά που έχω βρει είναι και αντικειμενική: η διαφορά στη χωρητικότητα του τανκ. 5 ml ο μεγάλος, κάτι παραπάνω από 2 ml ο μικρός. Καλή περίπτωση είναι και ο μεγάλος ναυτίλος με το assy tank που είναι 22άρης αλλά στο ύψος του mini με χωρητικότητα περίπου 3,5 ml. Δες εδώ.

Οπα τωρα με κάψες.. Δεν ήξερα καν ότι υπάρχει ο Assy και φαίνεται ακριβώς στα μέτρα μας (για δώρο πάει όπως κατάλαβες). Ήσουν απίστευτα κατατοπιστικός.. Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου πραγματικά! Τέλεια θα μπω και στο άλλο νημα τωρα να δω τι γίνεται. Σας έχω πριξει αλλα καίγομαι γτ έχω λίγες μέρες διαθέσιμες για να προλάβω

Στο νήμα του pico έχουμε ποστάρει διάφορες καινούργιες φωτογραφίες (και συγκριτικές). Πήγαινε να τις δεις γιατί για σένα δουλεύει όλο το νήμα σήμερα... ;D

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1471 στις: Απριλίου 17, 2016, 21:09 »
Για να αποκτήσει όμως λίγο πιο ενδιαφέρον το πράγμα, σου το κάναμε σαν κυνήγι θησαυρού. Μια απάντηση εδώ, μια στο νήμα του pico, μια στο νήμα του μεγάλου ναυτίλου, ξανά εδώ μετά και έτσι κυνηγιόμαστε όλη μέρα σ' όλο το φόρουμ. Ελπίζω κι εσύ να πέρασες καλά όπως εμείς. ;D

ΥΓ. Έξω απ' την πλάκα πάντως, ο ναυτίλος με το τανκάκι/κλουβί από την μάνα του είναι εξαιρετική επιλογή (στο έβαλα το link σε κάποια απ' όλες τις αναρτήσεις που έχω αφήσει απ΄δω κι από κει σαν τα πασχαλινά αυγά στον κήπο...).

Good day :respect_hat:


« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 17, 2016, 21:16 από cpbaroque »

Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1472 στις: Απριλίου 17, 2016, 21:13 »
Μιας και εχω ενα τριτον μινι που δουλευει αψογα ελεγα να παρω και τον 2 αλλα δεν ξερω για καποιο λογο μου εχει κολλησει ο ναυτιλος παροτι ειναι ασχημος  :)) και μαλλον η επιλογη μου θα ειναι να παω σε καποιο καταστημα που να εχει και τους 2 για δοκιμι και οποιος δινει ποιο δροσερο ατμο αυτον θα παρω

Αποσυνδεδεμένος nikossalonika

  • *
  • 67
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1473 στις: Απριλίου 17, 2016, 21:28 »
Παιδιά για καλύτερο  χτύπημα  ποια τρυπιτσα για αέρα  να επιλεξω  την πιο μικρή  η κάποια  άλλη? 

Αποσυνδεδεμένος BlaCkMamba

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
  • VTC+Pico, CloudOne V3, Kayfun L+, Vaporesso Gemini
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1474 στις: Απριλίου 17, 2016, 21:48 »
Για να αποκτήσει όμως λίγο πιο ενδιαφέρον το πράγμα, σου το κάναμε σαν κυνήγι θησαυρού. Μια απάντηση εδώ, μια στο νήμα του pico, μια στο νήμα του μεγάλου ναυτίλου, ξανά εδώ μετά και έτσι κυνηγιόμαστε όλη μέρα σ' όλο το φόρουμ. Ελπίζω κι εσύ να πέρασες καλά όπως εμείς. ;D

ΥΓ. Έξω απ' την πλάκα πάντως, ο ναυτίλος με το τανκάκι/κλουβί από την μάνα του είναι εξαιρετική επιλογή (στο έβαλα το link σε κάποια απ' όλες τις αναρτήσεις που έχω αφήσει απ΄δω κι από κει σαν τα πασχαλινά αυγά στον κήπο...).

Good day :respect_hat:

Ηταν ακρως απολαυστικο αυτο το περα δωθε γιατι μου ανοιξε τα ματια λιγο πριν αγορασω..
Αν τον επαιρνα για μενα το παιρνα το κλουβι (hands down).. Αλλα μου φαινεται θα παρω τον Ναυτιλο τον μεγαλο γιατι της αρεσει η στρογγιλαδα του..
Θα ρωτησω κανα 2 φορες ακομα, αν συνεχισει να λεει για Ναυτιλο μεγαλο τοτε εκλεισε..
Απο μαγαζι που θα τον παρω γραφει nautilus bottom dual coil.. Δεν εχει πακετο bvc..
Πρεπει να βρω οπωσδηποτε bvc εκδοση ή μας κανει και αυτος για να βαλω bvc κεφαλες

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1475 στις: Απριλίου 17, 2016, 22:25 »
@ BlaCkMamba
Ο ναυτίλος όταν πρωτοκυκλοφόρησε ερχόταν με τις BDC τις αντιστάσεις στο κουτί του. Μετά που κυκλοφόρησαν οι BVC κεφαλές, η Aspire άρχισε να βάζει στην συσκευασία αυτές αντί για τις BDC. Εγώ έχω αγοράσει ναυτίλους και με BDC και με BVC στο κουτί. Ο ατμοποιητής είναι ο ίδιος απλώς επειδή όπως είδες σήμερα κανείς δεν είχε και πολύ καλά πράγματα να πει για τις BDC, καλό θα ήταν να βρεις την συσκευασία με τις BVC ώστε να έχεις και 2 δωρεάν αντιστάσεις. Όποια συσκευασία πάντως κι αν βρεις και αγοράσεις, μια πεντάδα BVC αντιστάσεις θα τις αγοράσεις από την πρώτη στιγμή χωρίς συζήτηση!  :)


@ Eternal
Ο ναυτίλος έχει μεγαλύτερο μήκος καμινάδας οπότε φαντάζομαι πως θα έχει και πιο δροσερό ατμό από τον triton mini. Επειδή όμως δεν τον έχω τον triton mini για να σου πω με απόλυτη βεβαιότητα, η δοκιμή στο μαγαζί είναι η λύση σου. Και συμφωνώ απολύτως (ποιος; εγώ ο μέχρι πρότινος χρήστης αποκλειστικά και μόνο ναυτίλου). Είναι άσχημος - πολύ άσχημος. Είχα βαρεθεί να με ρωτάνε όλοι αν αυτό που κρατάω είναι μίνι ναργιλές. :laugh1:


@ nikossalonika
Επειδή με τον ναυτίλο κάνουμε τσιγαρίσιες και όχι πνευμονικές τζούρες, νομίζω πως το κτύπημα είναι περισσότερο συνάρτηση της διάρκειας της τζούρας, των watt και της περιεκτικότητας σε νικοτίνη (και PG) του υγρού που ατμίζουμε. Σε κάθε περίπτωση πάντως την απάντηση στο ερώτημα σου μπορείς να την βρεις με δοκιμές. Δεν ξέρω αν έχει καμιά σημασία, αλλά εγώ όταν ξεκίνησα έβαζα την ρύθμιση του αέρα στο πιο σφιχτό και ένα χρόνο μετά στο πιο αεράτο. Και το κτύπημα ήταν και παραμένει ένα απ' τα ζητούμενα... :)




« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 17, 2016, 23:08 από cpbaroque »

Αποσυνδεδεμένος mfk

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
  • dream on...
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1476 στις: Απριλίου 17, 2016, 22:26 »
ο nautilus οταν κυκλοφορησε βγήκε με τις bdc κεφαλές και ετσι του εμεινε το ονομα ως bottom dual coil. Οταν βγήκε ο mini βγηκαν μαζι οι bvc κεφαλές που ταιριαζουν απόλυτα και στους δυο οπως και στον triton mini. Πλέον οι κεφαλές που κυκλοφορούν για nautilo ειναι bvc και αυτές πρεπει να προτιμάτε καθώς δίνουν καλύτερη γευση σε σχέση με τις bdc που μονο σε στοκ εχουν τα μαγαζιά και κοιτούν να ξεφορτώνονται.

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Eternal

  • ****
  • 1079
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1477 στις: Απριλίου 17, 2016, 22:31 »
Δεν ξερω τι σκεφτόταν ο σχεδιαστης οταν εδινε το σχεδιο του ναυτιλου να μην πω σε τι παραπέμπει. .καλυτερα που σου ειπαν για ναργιλε χαχαχα, το μονο που σωζει την κατασταση ειναι αυτα τα εξωτερικα που μπενουν και αλλαζει καπως

Αποσυνδεδεμένος BlaCkMamba

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
  • VTC+Pico, CloudOne V3, Kayfun L+, Vaporesso Gemini
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1478 στις: Απριλίου 17, 2016, 22:39 »
Τελεια! Σ ευχαριστω ολους για τις γνωσεις σας!


ΥΓ (επειδη θα τον παρω απο μαγαζι που εχει και το Gemini που θελω για μενα δυστυχως εχει μονο την bdc εκδοση οποτε μαλλον θα συμβιβαστω)

ΥΓ2 ρε παιδια στις κεφαλες βλεπω παντου φωτογραφια με 5αδα και τιμη 3 ευρω.. 3 ευρω εχει η μια αντισταση ή η 5αδα?
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 17, 2016, 22:56 από BlaCkMamba »

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1479 στις: Απριλίου 17, 2016, 23:11 »
Η μια δυστυχώς και τα €3 είναι και καλή τιμή. Τα πιο πολλά μαγαζιά την πουλάνε €3,5.

Ας είναι καλά η Fasttech... ;)


Αποσυνδεδεμένος BlaCkMamba

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
  • VTC+Pico, CloudOne V3, Kayfun L+, Vaporesso Gemini
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1480 στις: Απριλίου 17, 2016, 23:13 »
Ευχαριστω και παλι!

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1481 στις: Απριλίου 17, 2016, 23:18 »
Η Fasttech δε στέλνει αυθεντικές κεφαλές Aspire Ευρώπη εκτός αν έχεις bitcoin.
Η sourcemore στέλνει αλλά με ελαφρώς τσιμπημένη την τιμή...

Αποσυνδεδεμένος cpbaroque

  • *****
  • 3695
  • Φύλο: Άντρας
    • cpbaroqueTheBlog
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1482 στις: Απριλίου 17, 2016, 23:27 »

Στέλνει, στέλνει! Δες εδώ... :D


Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1483 στις: Απριλίου 17, 2016, 23:50 »
Καλησπερα,μια γνωμη να καταθεσω απο γνωστους.Και στον μεγαλο και στον μινι ναυτιλο,το μειονεκτημα ειναι το τζαμακι.Σπαει  ευκολα σε πτωση,και για αυτο προτιμοτερο οποιοδηποτε κλουβι.Γνωμη ..... :bye:

Αποσυνδεδεμένος NikoGrigo

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aspire Nautilus Mini
« Απάντηση #1484 στις: Απριλίου 18, 2016, 04:46 »
Η Fasttech δε στέλνει αυθεντικές κεφαλές Aspire Ευρώπη εκτός αν έχεις bitcoin.
Η sourcemore στέλνει αλλά με ελαφρώς τσιμπημένη την τιμή...

Αυτό δεν το ήξερα και ετοιμάζουν για παραγγελία.
http://www.sourcemore.com/aspire-clapton-replacement-coil-head-13-16w-for-triton-2-mini-atomizer-5pcs-1-8ohm.html
Αυτό είναι εντάξει δηλαδή;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310725 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 12, 2024, 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278873 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13053 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123928 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64149 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206958 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93059 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3950 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1178 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173279 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15632 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14369 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias