vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

180 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, Milarepa, manoslykos, paiktaras, lagoudakis, Jorge, kyrgiannis

Twitter

Ovale eGo-C ή Joyetech eGo-C

Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1204
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κριάρι κυκλοφορεί κ' Drippάρει. !!! Ελεύθερο!!!
    • HandMade By Pandoras
Απ: Ovale eGo-C ή Joyetech eGo-C
« Απάντηση #720 στις: Ιανουαρίου 24, 2012, 18:52 »
δεν μπορει ο C να δουλεψει πανω απο τα 4,2 βολτ βγαζει καμμενο λογο ελειπης τροφοδοσιας.

Μια χαρά δουλεύει στα 4,7volt σήμερα εδώ κανα 2ωρο περίπου... :thumpup:
Πολύ ντουμάνι κ' χωρίς αλοίωση της γεύσης... :respect:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Ovale eGo-C ή Joyetech eGo-C
« Απάντηση #721 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 14:49 »
Αλλο ένα κόλπο που μου βελτίωσε λιγο ακόμη την απόδοση μετά απο καθαρισμό ατμ+φιτιλιου:

Με ένα λεπτό τσιμπιδι πιάνουμε την αντίσταση και την τραβάμε πολύ ελαφρά και με προσοχή λίγο επάνω (ίσως μισό χιλιοστό)
και ταυτόχρονα την κεντράρουμε αν έχει πάει λίγο προς τη μια μεριά.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Ovale eGo-C ή Joyetech eGo-C
« Απάντηση #722 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 17:18 »
Μια που ως νέος φορουμίστας της περιοχής δεν δικαιούμαι να αρχίσω νέο θέμα, θα κάνω την κριτική μου για το συγκεκριμένο μοντέλο εδώ!

Στην Κέρκυρα άνοιξε πρόσφατα ένα υποκατάστημα e-tsigaro, και μια που ο ιδιοκτήτης είναι και φίλος και παλιός συμμαθητής, αποφάσισα να πάω να ρίξω μια ματιά. Πριν φυσικά, είχα ρίξει την απαραίτητη έρευνα στο ίντερνετ περί συσκευών, αλλά περισότερο περί καπνικών γεύσεων. Όντας λάτρης της βαριάς γεύσης που αφήνει το άφιλτρο τσιγάρο και συγκεκριμένα ο Άσσος σκέτος, του αξιοπρεπούς πούρου και του ποιοτικού καπνού πίπας(την οποία καπνίζω παράλληλα από τα 17 μου), οπτικά κατέληξα στο Cuban Supreme της Flavour Art.

Πήγα λοιπόν πριν 13 ημέρες ακριβώς στο εν λόγω κατάστημα και άρχισα να δοκιμάζω διάφορες γεύσεις. Στην αρχή απογοητεύτηκα αλλά μετά κατάλαβα ότι η έλλειψη νικοτίνης στα δείγματα ευθυνόταν γι αυτό. Αφού λοιπόν κατέληξα στο υγρό που ήθελα, έφτασε η ώρα να διαλέξω και μηχάνημα. Αφού μου παρουσίασαν το Screwdriver MKII, το ego-T και το ego-W, μπήκε στο μαγαζί ο διανομέας της ACS ο οποίος εκτός από άπειρα υγρά αναπλήρωσης, είχε και κάποια πακέτα ego-C. Από μικρό, μου έλεγαν ότι έχω μάτι για την ποιότητα, οπότε με το που είδα τη μαύρη έκδοση, είπα "αυτό θα πάρω". Εκ των υστέρων ενημερώθηκα για το πόσο καλή επιλογή έκανα!

Πήρα λοιπόν στα χέρια μου το πακέτο με το λογότυπο της Totaly Wicked και κατευθύνθηκα προς το γραφείο μου έχοντας στην τσέπη και ένα φιαλίδιο Cuban Supreme Velvet 18mg, το οποίο μου κέρασε το κατάστημα.

Η λυπητερή ανήλθε στο ποσό των €99,00, 34€ ακριβότερο από τον προκάτοχό του, χρήματα τα οποία όμως αποσβένονται αμέσως αφού και το κόστος ατμοποιητή είναι μικρότερο αλλά και οι παρεχόμενοι ατμοποιητές είναι περισότεροι. Περισότερα παρακάτω!

Ανοίγοντας το πακέτο, σε πολύ elegant συσκευασία, αντίκρυσα τις 2 μπαταρίες 650mAh, τους δύο κώνους ατμοποιητών με τις κεφαλές τους και δύο λευκά άδεια cartridge ,ηδη προσαρμοσμένα στους κώνους.

Αφαιρώντας το επάνω μέρος της συσκευασίας, είδα ένα μακρόστενο κουτάκι το οποίο περιείχε 5(!) ατμοποιητές 2.2-2.5Ω, ένα πιο χοντρό το οποίο περιείχε 5 μαύρα προγεμισμένα cartridge, 2 High 2 Med 1 Low, τα οποία είχαν και προστατευτικό κάλυμα από σιλικόνη(σύνολο 7 δηλαδή!!!), ένα σακουλάκι με δύο επιστόμια σιλικόνης και 7 καπάκια cartridge από σιλικόνη, ένα φορτιστή USB, μία υποδοχή USB πρίζας, εγχειρίδιο στα Αγγλικά και μία υφασμάτινη θήκη. Η τελευταία ήταν η μοναδική παραφωνία στο όλο πακέτο, γι αυτό έσπευσα να αγοράσω μία θήκη ego η οποία χωράει με καλή διευθέτηση ΤΗ ΜΑΝΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΤΗΣ!

Ξεβίδωσα την κεφαλή από τον ένα κώνο, τοποθέτησα τον ατμοποιητή, βίδωσα, βίδωσα την μπαταρία, έβαλα ένα cartridge στον κώνο και άρχισα τα ντουμάνια διαβάζοντας το εγχειρίδιο.

Η εταιρία e-tsigaro, παρέχει όλες τις γεύσεις της Flavour Art, σε συσκευασίες των 12 ml με κόστος €7/φιαλίδιο. Οι βάσεις που χρησιμοποιεί είναι η traditional(50%PG-39%VG-10% απιονισμένο νερό-1% αρώματα) και η velvet(79%VG-20% απιονισμένο νερό-1% αρώματα) και περιεκτικότητες νικοτίνης μέχρι 36mg/ml.

Εντυπώσεις:

1) Μπαταρία
Η μπαταρία συνδυάζει το ιδανικό μέγεθος και την απόδοση. Μπορείς να ατμίζεις συνεχώς επί 6-7 ώρες χωρίς να τρομάζεις τον κόσμο με το μέγεθος του ατμιστή σου, και φορτίζει από το 0 στο φουλ σε περίπου 3 ώρες. Δεν έχει λειτουργία passthrough, έχει φωτεινό διακόπτη που όταν λειτουργεί αποτελεί και ένδειξη φόρτισης(λευκό=51-100%, γαλάζιο=11-50%, μπλε=1-10%). Όταν η μπαταρία παραδώσει πνεύμα, το φωτάκι ανάβει 40(!) φορές μπλε και μετά πάει για ύπνο! Επίσης, έχει λειτουργία κλειδώματος. Πατώντας το διακόπτη 5 γρήγορες φορές κλειδώνει και με τον ίδιο τρόπο ξεκλειδώνει. Μέγα μειονέκτημα ή πολύ αισθητή πτώση στην απόδοση μόλις η μπαταρία πέσει κάτω από 10%, το οποίο αντιμετωπίζεται με άμεση αλλαγή!

2) Ατμός
Ατμίζοντας χαλαρά και παρατεταμένα, τα ντουμάνια είναι απίστευτα. Ακόμα και το traditional το οποίο πολλοί θα περίμεναν ότι θα έχει περιορισμένο ατμό λόγω σύστασης, ντουμανιάζει απίστευτα.

3) Cartridges
Με χωρητικότητα 1 περίπου ml, είναι πολύ ικανοποιητικά. Επίσης οπτικά, τα μάυρα ταιριάζουν υπέροχα στο μάυρο ego-C, αλλά και τα λευκά δεν είναι άσχημα. Μικρό μειονέκτημα το πλαστικό καπάκι το οποίο πρέπει να αφαιρέσουμε για να γεμίζουμε με υγρό, εκτός αν έχουμε το dropper της Nobacco. Αλλά ακόμα και αν δεν το έχουμε, το καπάκι βγαίνει δύσκολα τις 2-3 πρώτες φορές, μετά χαλαρώνει. Ακόμα, αν θέλουμε, το αντικαθιστούμε με καπάκι σιλικόνης και λύνουμε όλα μας τα προβλήματα. Ένα ακόμα σημείο που θέλει προσοχή, είναι ότι στις 10 περίπου χρήσεις, ο κενός χώρος του γεμίζει με σταγονίδια υγρασίας. Αυτό λύνεται με αποσυναρμολόγηση και καθαρισμό με καθαρό οινόπνευμα, καλό στέγνωμα και συναρμολόγηση.

4) Το αρχικό ποσό των €99 είναι παραδόξως πάρα πολύ καλό. Αν το καλοσκεφτούμε, δεχόμενοι ότι θέλουμε ατμοποιητή κάθε 25 μέρες, για 4 περίπου μήνες το μόνο κόστος μας θα είναι τα υγρά αναπλήρωσης. Επίσης, η συσκευασία των 5 ατμοποιητών κοστίζει €25 αντί €10+ το τεμμάχιο που κοστίζουν οι άλλοι ατμοποιητές. Επίσης, άλλα μοντέλα (πχ ego-T €65) έχουν στη συσκευασία μόνο 2 ατμοποιητές. Σε ετήσια ανάλυση, με δεδομένα: έτος=360 μέρες, υγρό=7€/12ml, ατμοποιητής=1/25 μέρες και χρήση 2ml/μέρα, το κόστος μας είναι το εξής: απόκτηση=€99. υγρό=€420([360/6]*7€). Ατμοποιητές=15(χονδρικά)-5(στη συσκευασία)*€5=€50. Συνολικά €569. Για κάθε επόμενο έτος το κόστος πέφτει στα €495. Σκεπτόμενοι ότι τα τσιγάρα κοστίζουν €3/πακέτο(που παραπάνω κοστίζουν!!!) και ότι καπνίζαμε 1 πακέτο τη μέρα(μάλλον 1,5!!!!), το κόστος καπνού θα ήταν κατ' ελάχιστον €1080/έτος ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ!!! Αν τώρα αρχίσουμε και φτιάχνουμε δικά μας υγρά με παραγγελίες απ' έξω το κόστος μειώνεται κι άλλο!

Τελικό συμπέρασμα: 13 ημέρες τώρα είμαι άκαπνος, ατμίζω μανιωδώς και χαίρομαι. Βέβαια κακά τα ψέμματα: Αν πέσει στα χέρια μου ένα καλό πούρο με ονομασία προέλευσης τη Λατινική Αμερική και την Κούβα, δεν θα αρνηθώ λέγοντας με στόμφο "ευχαριστώ, δεν καπνίζω". Θα το απολάυσω μετά Βαΐων και κλάδων. Αλλά όσον αφορά το απλό τσιγάρο, ευελπιστώ να μην το ξαναβάλω στο στόμα μου, με σεβασμό πάντα στις ανάγκες των καπνιστών, αρκεί και αυτοί να μην μου κολλάνε. Χαρακτηριστικό παράδειγμα, ένας κύριος χτες που με καμάρι κάπνιζε το Stuvesant του και μόλις με είδε να ατμίζω μου είπε "τι μ@#&κίες κάνεις κοτζάμ άνθρωπος....". Σεβόμενος την ηλικία του, απάντησα απλά "αν σας ενοχλεί, μπορώ να πάω και έξω"!. Δεν μου ξαναμίλησε το υπόλοιπο βράδυ...

Ελπίζω να μην σας κούρασα.

Καλά ατμίσματα!!!

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Ovale eGo-C ή Joyetech eGo-C
« Απάντηση #723 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 17:31 »
Ωραίο review Cruiser.
Επίσης μου άρεσε η απάντηση σου στον καπνιστή των Stuyvesant. Αποστομωτική, ευγενική και λεπτά ειρωνική!

Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1204
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κριάρι κυκλοφορεί κ' Drippάρει. !!! Ελεύθερο!!!
    • HandMade By Pandoras
Απ: Ovale eGo-C ή Joyetech eGo-C
« Απάντηση #724 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 20:59 »
Cruiser79
Που να τον δοκιμάσεις στα 4,7 volt... :))
Εκεί να δεις ντουμάνι... :respect:

Για ατμο, έχει φέρει η zerobacco με 2€ το κομάτι...ΤΡΕΛΛΑ... 8)
2€ το μήνα για ατμο, δεν είναι άσχημα...

Αποσυνδεδεμένος koke

  • **
  • 112
  • Φύλο: Άντρας
  • γουσταρω τον ατμο
Απ: Ovale eGo-C ή Joyetech eGo-C
« Απάντηση #725 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 21:15 »
φιλε bigred εγω δεν εχω καταφερει ακομα εκει ψηλα να μην φαω καμενο :wall:,ισως να εχω πεσει σε λαθος ατμο τι να πω.αν κανεις καποιο τρικ λογο και εμπειριας πες το μου με ενδιαφερει :)

Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1204
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κριάρι κυκλοφορεί κ' Drippάρει. !!! Ελεύθερο!!!
    • HandMade By Pandoras
Απ: Ovale eGo-C ή Joyetech eGo-C
« Απάντηση #726 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 21:23 »
Εδώ κ' 3 μέρες όταν είμαι στον Η/Υ χρησιμοποιώ αυτό το modάκι... :thumpup:
Δεν μου έχει βγάλει καμένο... :nope:
Ακόμα κ' τώρα που γραφω... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος koke

  • **
  • 112
  • Φύλο: Άντρας
  • γουσταρω τον ατμο
Απ: Ovale eGo-C ή Joyetech eGo-C
« Απάντηση #727 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 21:27 »
ποιο μοντακι φιλε :dontknow:ειμαι λιγο off topic το ξερω ::)

Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1204
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κριάρι κυκλοφορεί κ' Drippάρει. !!! Ελεύθερο!!!
    • HandMade By Pandoras
Απ: Ovale eGo-C ή Joyetech eGo-C
« Απάντηση #728 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 21:33 »
Ουπςςςς, ξέχασα το link  :eyesplash: :eyesplash: :eyesplash:
sorry...
http://www.healthcabin.net/index.php?main_page=product_info&cPath=1082_1084&products_id=7819

edit
δοκίμασες να τραβήξεις τζούρα δυνατα σαν κ.τ.???
δοκίμασες να ρουφάς πρωτα κ' μετά να πατάς το κουμπάκι??
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 25, 2012, 21:41 από BigRed »

Αποσυνδεδεμένος koke

  • **
  • 112
  • Φύλο: Άντρας
  • γουσταρω τον ατμο
Απ: Ovale eGo-C ή Joyetech eGo-C
« Απάντηση #729 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 22:04 »
αααααααααα αυτο :thumpup:τα δοκιμασα ολα φιλε αλλα μαλλον το vv by seb ειναι τουρμπο :respect:μεχρι 4,4volt και αυτα με προσοχη γιατι βλεπω να τον πεερνω στα χερια τον c :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Ovale eGo-C ή Joyetech eGo-C
« Απάντηση #730 στις: Ιανουαρίου 25, 2012, 23:11 »
Θα ήθελα να πω κι εγώ με τη σειρά μου πως έχω κολλήσει πλέον με το Ego-C... Σαν πρώτο πήρα ένα Giant και άτμιζα με τα δικά του κάρτο αλλά και με titan.
Tέλος αυτά... Kαλύτερο ντουμάνι και γέυση με το Ego-C. Καμμένο δεν έχω γευτεί εδώ και καμια 20αρία μέρες. Θέλει όμως 1-2 φορές τη μέρα ξεβίδωμα και σκουπισματάκι τμηματικά.

Cruiser, πολύ ωραίο review και... ελληνικά. :)

Αποσυνδεδεμένος alexis-patra

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ovale eGo-C ή Joyetech eGo-C
« Απάντηση #731 στις: Ιανουαρίου 26, 2012, 14:28 »
τελικα οι c ειναι παρα πολυ καλη επιλογη κ απο αποδοση κ αντοχη αν αλαζουμε κ αντισταση :thumpup: !!!!! αλλα δεν λεει να καει κανεις να τον περιεργαστουμε  :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος Pink Floyd

  • *
  • 34
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ovale eGo-C ή Joyetech eGo-C
« Απάντηση #732 στις: Ιανουαρίου 26, 2012, 14:33 »
Κ γω λιγο off topic αλλα ρε συ κοκε φοβερο avatar εχεις ανεβασει :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Απ: Ovale eGo-C ή Joyetech eGo-C
« Απάντηση #733 στις: Ιανουαρίου 26, 2012, 16:51 »
Το Υπουργείο Υγείας προειδοποιεί:


Αποσυνδεδεμένος NewHolborn

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ovale eGo-C ή Joyetech eGo-C
« Απάντηση #734 στις: Ιανουαρίου 26, 2012, 17:52 »
Παρελαβα σημερα ατμοποιητες απο iqliquid.gr για φιλο. Η πρωτες τζουρες κλασσικα το αηδιαστικο υγρο που εχει απο εργοστασιο και μετα απο λιγο ολα φυσιολογικα. Ιδια γευση με τα ego-t μου και ιδια αποδοση σε ατμο. Εχω να πω απλα οτι ειμαι απολυτα ικανοποιημενος με τον πρωτο ατμοποιητη που ανοιξα και δοκιμαζω. Δυστιχως δεν ειναι για μενα.. θα δειξει και πως τα πανε και απο αντοχη.. Παντως απ'οτι βλεπω η μεταβαση απο ego-t σε ego-c επιβαλλεται λογω κοστους.
Η μονη διαφορα που βλεπω απο φοτο στο ιντερνετ απο ovale και joytech ειναι οτι η επαφες δεν ειναι χρυσαφι αλλα ασιμενιες. Θα το συγκρινω και απο βδομαδα με ενα ovale ego-c απο κοντα που εχει γνωστος. Παντως ο πωλητης με διαβεβαιωσε οτι ειναι συμβατα και με τις δυο εταιριες.Αν και αν μεινω ευχαριστιμενος απο αυτους τους ατμο γιατι να δινεις παραπανω λεφτα για το λογοτυπο...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 346 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21824 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283303 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209258 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67920 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 176014 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314786 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15041 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126156 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94958 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4915 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix