vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

505 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, camber, antiklitos140, petr@n, Sergios

Twitter

Kabuki tank (παίρνει τις αντιστάσεις του Aspire Nautilus)

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Kabuki tank (παίρνει τις αντιστάσεις του Aspire Nautilus)
« Απάντηση #120 στις: Ιουνίου 05, 2016, 21:07 »
Θα βγει λίγο σεντόνι η απάντησή μου επειδή θα απαντήσω συνολικά σε όλους.
Θα παρακαλούσα όμως αν έχετε αντιρήσεις, να μεταφέρουμε τη συζήτηση σε άλλο νήμα πιο κατάλληλο,
μιας και εδώ είναι το νήμα του Kabuki και καλό θα ήταν να μην συγχέουμε τους αναγνώστες με πράγματα που ίσως δεν τους αφορούν.
Εναλλακτικά υπάρχουν και τα π.μ.  ;)



@Tolis RBA:
Συγκεκριμενα οι clapton παιζουν ικανοποιητικα απο 13 ως 16 watt ενω οι bvc απο 10 ως 13.
Λέει ποιός;
Το τί είναι "ικανοποιητικό" και τί όχι (όπως έχουμε ξαναπεί χιλιάδες φορές εδώ μέσα)
εξαρτάται από πολλούς παράγοντες που διαφέρουν από χρήστη σε χρήστη.
Για παράδειγμα (και μόνο για παράδειγμα) εγώ χρησιμοποιώ και τις δύο στα 9watt.
Δεν ικανοποιούμαι λες;  ;)



ετσι ακριβως είναι περιπου....
(...)
..προσεχεται τι γραφεται ....ΕΙΔΙΚΑ ..οι συντονιστες!!!!!!!!!!
Και "ακριβώς" και "περίπου" στην ΙΔΙΑ πρόταση δεν πολυστέκει...  ;D (αστειεύομαι φυσικά).
Επίσης δεν χρειάζεται να χρησιμοποιείς τόσα πολλά θαυμαστικά.  ;)
Προσέχουμε. ΕΙΔΙΚΑ εμείς οι συντονιστές.
Η εξήγηση λίγο παρακάτω.  ;)



Ενταξει παιδες δεν ειχε καμια κακη προθεση ο Σπυρος... αλλα & εγω απ οσο ξερω γενικα οι Clapton χρειαζονται λιγα περισσοτερα γκαζια απο τις απλες bvc kanthal.
Αν ομως κρατανε & περισσοτερο ισως να αξιζει για καποιους... 
Φυσικά και δεν είχα καμία κακή πρόθεση, και ούτε με αυτό το μήνυμά μου έχω.
Αν με ρωτάς όμως η μόνη διαφορά (που θα καταλάβεις) είναι στην γεύση, και πάλι αν...
Εντελώς θεωρητικά.
Και αυτό διότι οι Clapton κεφαλές έχουν μεγαλύτερη επιφάνεια ατμοποίησης λόγω κατασκευής.
Στην πράξη βέβαια αυτό είναι και πάλι υποκειμενικό. Ο καθένας το αντιλαμβάνεται διαφορετικά.
Αλλιώς θα υπήρχε μόνο ένα είδος κεφαλών.  ;)



Aspire bvc for Nautilus  (η εργοστασιακη υποδειξη είναι σε volt) .             η  1.6ομ    3.3 -4.2 v    η 1.8ομ 4.2--5 v
α) Η 1,8Ω δεν έχει καμία εργοστασιακή υπόδειξη σε Volt. Μόνο σε Watt όπως γράφεις παρακάτω.
β) Κατά την προσωπική μου γνώμη η υπόδειξη σε Volt είναι το πιο άκυρο πράγμα του πλανήτη, και γι αυτό την έχουν καταργήσει όλοι. Υπήρχε παλιά, όταν πρωτοβγήκε ο Ναυτίλος, που τα mods είχαν ρύθμιση των Volts (VV) αντί για Watts που έχουν σήμερα (VW). Ως παράδειγμα και μόνο αναφέρω πως υπάρχουν κεφαλές που ο κατασκευαστής "σύστηνε" έως 6V, μέγεθος το οποίο πολλοί διαβάζουν και ανατριχιάζουν... Αυτό βέβαια ανήκει σε άλλη συζήτηση.
γ) Με το ίδιο σκεπτικό, σε μια κεφαλή 0,5Ω τί ένδειξη Volts θα είχε; -0.5-1.1v ;;;
Αφού σε μόλις 0,2Ω διαφορά ανάμεσα στις δύο που αναφέρεις δίνει (κατά τη γνώμη σου, αφού όπως είπαμε ουσιαστικά δεν δίνει) "σύσταση" με διαφορά ενός (1) volt... (!!!)



Εννοειται δεν ειχε κακη προθεση και καλα κανει και λεει αφοβα την αποψη του, απο τα λαθη σου μαθαινεις εξαλλου.
Ορθόν. Θεωρώ πως ισχύει για όλους.

Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι 2 μερες κανεις δεν διορθωσε το λαθος, αντιμετωπιζουν διαφορετικα οι συμφορουμιτες τους συντονιστες, με αλλα μετρα και σταθμα? :hmmm:
Ας μην βλέπουμε παντού "εχθρούς" ή "θεωρίες συνομωσίας". Βλάπτει σοβαρά το μενταλιτέ.  ;)

Και αν χρησιμοποιησεις τον τυπο P= V*V / R( ταση στο τετραγωνο προς αντισταση) βγαινει για την 1.8 απο 9.8 ως 13.8 watt
Αυτό ισχύει πράγματι.
ΑΝ δεχτούμε βέβαια πως η "προτεινόμενη" τάση είναι κάτι σωστό. Μερικοί όμως δεν το δεχόμαστε, τί να κάνουμε;  ;)
(επαναλαμβάνω πως αυτό ανήκει σε άλλη συζήτηση και καλό είναι να μην γίνει εδώ)




Εν κατακλείδι, εγώ προσωπικά υποστηρίζω δύο πράγματα:

α) Οι "ενδείξεις/συστάσεις" των κατασκευαστών είναι απλώς αυτό: ενδείξεις ή συστάσεις. Τίποτα παραπάνω.
Ούτε θέσφατα είναι ούτε τίποτε άλλο που αν δεν το ακολουθήσουμε κατά γράμμα θα... ανατιναχτούμε...  :laugh1:
Είναι χιλιάδες οι περιπτώσεις (μεταξύ αυτών ίσως κι εσείς αγαπητοί φίλοι) που ατμίζουμε έξω από κάποια "όρια"
που δίνουν οι κατασκευαστές, και όχι μόνο δεν αντιμετωπίζουμε κάποιο πρόβλημα, αλλά αντιθέτως απολαμβάνουμε περισσότερο.
Το "έξω από τα όρια" μπορεί να είναι είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω.

β) Ο Νόμος του Ωμ ΔΕΝ προβλέπει ούτε και λαμβάνει υπόψιν του το είδος του σύρματος για να ισχύει. Προφανώς για κάποιο λόγο.
Αν τον χρησιμοποιούμε λοιπόν για να "αποδείξουμε" κάτι, καλό είναι να τον χρησιμοποιούμε όπως πρέπει.
Και αυτό που εννοώ είναι αυτό εδώ ακριβώς:

(ελπίζω να θεωρείτε όλοι το Steam Engine την πιο αξιόπιστη online πηγή)

Τί βλέπουμε λοιπόν εδώ;
Πως αν έχουμε μία αντίσταση 1,8Ω
και της "δώσουμε" τάση 4,24Volts
η παραγόμενη ισχύς είναι 10Watt.
Πάντα!
Ανεξάρτητα από το είδος της αντίστασης.

Ο νόμος του Ωμ δεν λέει τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο.

Όλα τα υπόλοιπα είναι παραδοχές, προτιμήσεις και γνώμες, σύμφωνα με το πως μας αρέσει προσωπικά να ατμίζουμε.
Ελπίζω να έγινα κατανοητός και να δικαιολόγησα το γιατί έγραψα αυτό που έγραψα.
Ειδικά από τη στιγμή που ο φίλος Tzenamo, για δικούς του λόγους, έγραψε πως δεν θα ήθελε να "παίζει" σε περισσότερα watt.

Χίλια συγγνώμη για το σεντόνι... 

Αποσυνδεδεμένος angelosdes

  • ***
  • 531
  • Φύλο: Άντρας
  • MTL+flavour
Απ: Kabuki tank (παίρνει τις αντιστάσεις του Aspire Nautilus)
« Απάντηση #121 στις: Ιουνίου 05, 2016, 21:20 »
όλα καλα λοιπον......
ολοι μας προσπαθουμε για την καλυτερη και σωστη πληροφορηση...

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kabuki tank (παίρνει τις αντιστάσεις του Aspire Nautilus)
« Απάντηση #122 στις: Ιουνίου 05, 2016, 21:28 »
@e-spy
Κατ αρχην δεν σχολίασα ουτε προσεξα τιμές  που έγραψες στο στο νημα΄.kabuki
:Εχεις  ξεμεινει , η, δεν  χρησιμοποεις κεφαλές Aspire bvc for nautilus .
Είναι ότι νεωτερο εχει βγει από ασπιρε για τον συγκεκριμενο τυπο κεφαλών και γραφει .χαρακτηριστικά χαραγμενη. την υποδειξη σε VOLT

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Kabuki tank (παίρνει τις αντιστάσεις του Aspire Nautilus)
« Απάντηση #123 στις: Ιουνίου 05, 2016, 21:40 »
Λάθος έκφραση. Συγγνώμη. Εννοούσα τις Clapton, που είναι όντως σχετικά καινούργιες.
Οι BVC δεν είναι καθόλου καινούργιες και γι αυτό έχουν την "υπόδειξη" σε Volt.



Επαναλαμβάνω όμως για μια ακόμα φορά πως είμαστε off-topic.
Αν συνεχίσουμε την συζήτηση εδώ, στο τέλος τα μηνύματα θα σβηστούν.
Μπορούμε να το κάνουμε είτε σε άλλο νήμα είτε με π.μ.

:offtopictelos:

Αποσυνδεδεμένος Eizomar

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kabuki tank (παίρνει τις αντιστάσεις του Aspire Nautilus)
« Απάντηση #124 στις: Ιουνίου 05, 2016, 21:58 »
Ανθρωπινα τα λαθη και τωρα που διευκρινιστηκαν και ειμαστε ολοι μελι-γαλα πισω στα δικα μας.  :)) Το ατμισμα μας ενωνει οταν διαφωνουμε τελικα! :tongue_smilie:
Πειστηκα απο οσα διαβασα σχετικα με τον καμπουκι ή αλλιως μπουμπουκι-του εβγαλα και παρατσουκλι ο αχρηστος και τον παρηγγειλα διοτι εχω τον σαμπτανκ μινι αλλα με εχει τρελανει στις διαρροες και θα τον στειλω ταξιδι σιβηρια να παγωσει λιγο και να ερθει κατα σεπτεμβρη μερια.
Εκεινο που ηθελα να ρωτησω αν μπορω βεβαια και δεν ειναι οφ τοπικ,  επειδη πηρα δυο και για δυο νεους ατμιστες, θα εχουν κανενα θεμα εκτος τα αναφερομενα στο νημα? Τι θα τους προτεινατε να προσεξουν περισσοτερο σαν νεοι? Γιατι οκ, και γω νεος δεν ειμαι αλλα δεν τον εχω δουλεψει κιολας αλλα θα μου ειναι πιο ευκολο να τον δαμασω.

Ευχαριστω πολυ

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Kabuki tank (παίρνει τις αντιστάσεις του Aspire Nautilus)
« Απάντηση #125 στις: Ιουνίου 05, 2016, 22:05 »
Φίλε μου αν παράγγειλες από το σωστό link (αυτόν με την μπεζ συσκευασία)
ούτε εσύ ούτε οι φίλοι σου θα έχετε κανένα πρόβλημα απολύτως.
Δεν χρειάζεται να προσέξουν κάτι παραπάνω από όσα έχουν ήδη γραφτεί εδώ.

Έχε απλά υπ' όψιν σου ότι ο kabuki είναι κυρίως (όχι μόνο) για σφιχτές τζούρες.
Δεν έχει καμία σχέση με τον subtank...  ;)

Αποσυνδεδεμένος Eizomar

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kabuki tank (παίρνει τις αντιστάσεις του Aspire Nautilus)
« Απάντηση #126 στις: Ιουνίου 05, 2016, 22:14 »
θα βρω τη λυση e-spy, αλλα τι εννοεις οτι δεν εχει καμμια σχεση με τον σαμπ? τι εννοεις ακριβως?





Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Kabuki tank (παίρνει τις αντιστάσεις του Aspire Nautilus)
« Απάντηση #127 στις: Ιουνίου 05, 2016, 22:31 »
Ο SubTank (για τα δικά μου τουλάχιστον κριτήρια) είναι πολύ πιο αεράτος από τον Kabuki.
Και οι δύο ρυθμίζονται βέβαια, αλλά παρ' όλα αυτά παραμένει πολύ πιο αεράτος  ;)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Kabuki tank (παίρνει τις αντιστάσεις του Aspire Nautilus)
« Απάντηση #128 στις: Ιουνίου 05, 2016, 22:51 »
Γενικά πάντως, από κάτι λίγους που έχω δοκιμάσει, αυτοί που είναι πνευμονικοί και πολύ αεράτοι όταν πας να τους ρυθμίσεις για τσιγαρίσια τζούρα κλείνοντας τον αέρα πολύ, δε λειτουργούν σωστά. Πολύ καυτοί, ελάχιστη γεύση, κάπως καμένο κτλ.

Αποσυνδεδεμένος karmakoma

  • *****
  • 1634
  • Φύλο: Άντρας
  • Reboot: 8/9/15
Απ: Kabuki tank (παίρνει τις αντιστάσεις του Aspire Nautilus)
« Απάντηση #129 στις: Ιουνίου 05, 2016, 23:07 »
Φίλε Eizomar 2 πράγματα να προσέξεις:
1) Το μήκος της καμινάδας στο κάτω μέρος εκεί που συναντάει την κεφαλή. Μπορεί να είναι μακρύτερη και να πνίγει τις τρύπες της κεφαλής με αποτέλεσμα να τρως καμένο.
2) Να λαδώσεις καλά όλα τα σπειρώματα & τα o-rings και να βιδώσεις καλά την κεφαλή στη βάση.
Τίποτε άλλο, δεν έχει και πολλά κομμάτια άλλωστε.
Είχα 2 και έδωσα τον έναν στον κουνιάδο μου που άτμιζε με gstank και έπαθε κοκομπλόκο...

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kabuki tank (παίρνει τις αντιστάσεις του Aspire Nautilus)
« Απάντηση #130 στις: Ιουνίου 06, 2016, 13:19 »


Παράθεση από: Tolis RBA στις Ιούνιος 05, 2016, 13:12
Παράθεση
Συγκεκριμενα οι clapton παιζουν ικανοποιητικα απο 13 ως 16 watt ενω οι bvc απο 10 ως 13.
@Tolis RBA:Λέει ποιός;
Το τί είναι "ικανοποιητικό" και τί όχι (όπως έχουμε ξαναπεί χιλιάδες φορές εδώ μέσα)
εξαρτάται από πολλούς παράγοντες που διαφέρουν από χρήστη σε χρήστη.
Για παράδειγμα (και μόνο για παράδειγμα) εγώ χρησιμοποιώ και τις δύο στα 9watt.
Δεν ικανοποιούμαι λες;  ;)
Αν δεν σου αρέσει η λέξη ικανοποιητικά μπορείς να την αλλάξεις με κάτι σαν ενδεδειγμένα ή προτεινόμενα watt. Επίσης μου κάνει τρομερή εντύπωση που ενώ ατμίζεις στα 9 watt στη bvc που είναι κοντά στις προτεινόμενες από τον κατασκευαστή τιμές, δεν κατάλαβες ότι τα 9 watt στην κλάπτον είναι υποτονικά αφού είσαι 4 watt πιο κάτω! Όσους ατμιστές ρώτησα που χρησιμοποιούν πολύ καιρό την bvc μου είπανε το ίδιο πράγμα, ότι στην κλάπτον έπρεπε να ανεβάσουν τα βατ για να πάρουν παρόμοιο χτύπημα, βέβαια αφού εσύ ικανοποιείσαι στα 9 και στην κλάπτον δικαίωμά σου...


α) Η 1,8Ω δεν έχει καμία εργοστασιακή υπόδειξη σε Volt. Μόνο σε Watt όπως γράφεις παρακάτω.
β) Κατά την προσωπική μου γνώμη η υπόδειξη σε Volt είναι το πιο άκυρο πράγμα του πλανήτη, και γι αυτό την έχουν καταργήσει όλοι. Υπήρχε παλιά, όταν πρωτοβγήκε ο Ναυτίλος, που τα mods είχαν ρύθμιση των Volts (VV) αντί για Watts που έχουν σήμερα (VW). Ως παράδειγμα και μόνο αναφέρω πως υπάρχουν κεφαλές που ο κατασκευαστής "σύστηνε" έως 6V, μέγεθος το οποίο πολλοί διαβάζουν και ανατριχιάζουν... Αυτό βέβαια ανήκει σε άλλη συζήτηση.
γ) Με το ίδιο σκεπτικό, σε μια κεφαλή 0,5Ω τί ένδειξη Volts θα είχε; -0.5-1.1v ;;;
Αφού σε μόλις 0,2Ω διαφορά ανάμεσα στις δύο που αναφέρεις δίνει (κατά τη γνώμη σου, αφού όπως είπαμε ουσιαστικά δεν δίνει) "σύσταση" με διαφορά ενός (1) volt... (!!!)
Δεν είναι καθόλου άκυρη η υπόδειξη σε βολτ όταν μιλάμε για συγκεκριμένα Ohm αντίστασης γιατί καθορίζονται πλήρως τα βατ με τον τύπο που είχα υποδείξει. Να συμφωνήσω ότι δεν είναι εύχρηστο να το γράφουν σε V γιατί πλέον όλοι έχουμε συνηθίσει τα watt, αλλά άκυρη δεν είναι σε καμιά περίπτωση.


ΑΝ δεχτούμε βέβαια πως η "προτεινόμενη" τάση είναι κάτι σωστό. Μερικοί όμως δεν το δεχόμαστε, τί να κάνουμε;  ;)
Και γιατί να μην είναι σωστή η προτεινόμενη τάση? Στην τηλεόραση σου που σου γράφει να την βάλεις σε δίκτυο από 100 ως 240 volts το αμφισβητείς και αυτό?


Όσο για τον νόμο του ohm ποιος τον αμφισβήτησε? Οι συμφορουμίτες διαφωνήσαμε με το παρακάτω:
Οι Clapton 1.8Ω (αυτές οι κίτρινες) χρειάζονται ακριβώς τα ίδια watt με τις BVC.
Δεν βρίσκω το λόγο να χρειάζονται παραπάνω. Αφού είναι τα ίδια Ωμ.
Επίσης διαφωνούν και οι κατασκευαστές με την παραπάνω άποψη (αφού προτείνουν διαφορετική ισχύ σε ίδια ohm), παρόλα αυτά επιμένεις...

(ελπίζω να θεωρείτε όλοι το Steam Engine την πιο αξιόπιστη online πηγή)

Τί βλέπουμε λοιπόν εδώ;
Πως αν έχουμε μία αντίσταση 1,8Ω
και της "δώσουμε" τάση 4,24Volts
η παραγόμενη ισχύς είναι 10Watt.
Πάντα!
Ανεξάρτητα από το είδος της αντίστασης.
Αν πραγματικά θέλεις να δεις στο steam engine κάτι που έχει σχέση με το παραπάνω θέμα, πρέπει να δεις το heat flux που είναι ένδειξη του πόσο ζεστός είναι ο ατμός ανάλογα με το σύρμα, τα βατ κ.τ.λ.

Εδώ θα δεις ότι για να έχεις το ίδιο ζεστό ατμό(κοντά στα 200 στην ένδειξη δεξιά του heat flux) με 10 βατ σε απλό κάνθαλ σε ίδια ohm 1.8, χρειάζεσαι περίπου 14,8 βατ στο ribbon στο συγκεκριμένο παράδειγμα των print screens. Αν αφήσεις τα ίδια βατ(10) θα έχεις περίπου 35% πιο κρύο ατμό στο ribbon, με άλλα λόγια πιο υποτονικό άτμισμα, συνεπώς δεν ισχύει καθόλου ότι κεφαλές με 1.8 ohm αποδίδουν στο ίδιο εύρος βατ. Το ενδεδειγμένο εύρος λειτουργίας αλλάζει δραματικά με αλλαγή πολλών παραμέτρων, μια εκ των οποίων και ο τύπος του σύρματος, δηλαδή αν είναι ribbon, clapton ή στρογγυλό σύρμα.

Αν ακόμα δεν έχεις πειστεί ότι το προτεινόμενο εύρος λειτουργίας δεν εξαρτάται μόνο από τα ohm, η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά!

Εν κατακλείδι, εγώ προσωπικά υποστηρίζω δύο πράγματα:
α) Οι "ενδείξεις/συστάσεις" των κατασκευαστών είναι απλώς αυτό: ενδείξεις ή συστάσεις. Τίποτα παραπάνω.
Ούτε θέσφατα είναι ούτε τίποτε άλλο που αν δεν το ακολουθήσουμε κατά γράμμα θα... ανατιναχτούμε...  :laugh1:
Είναι χιλιάδες οι περιπτώσεις (μεταξύ αυτών ίσως κι εσείς αγαπητοί φίλοι) που ατμίζουμε έξω από κάποια "όρια"
που δίνουν οι κατασκευαστές, και όχι μόνο δεν αντιμετωπίζουμε κάποιο πρόβλημα, αλλά αντιθέτως απολαμβάνουμε περισσότερο.
Το "έξω από τα όρια" μπορεί να είναι είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω.
Άφησα για το τέλος το πιο απαράδεκτο, την περιφρόνηση στις προτεινόμενες συστάσεις ασφαλούς λειτουργίας των κατασκευαστών, κανένα όριο δηλαδή, ακόμα και προς τα πάνω, κοινώς ότι κόψει η γκλάβα του καθενός γιατί εμείς ξέρουμε πιο πολλά από τους κατασκευαστές...
Εδώ ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω, είναι τόσο επικίνδυνη αυτή η άποψη και θεωρώ ότι δεν πρέπει να γράφεται κάτι τέτοιο ειδικότερα από συντονιστές που στα μάτια των νεότερων ατμιστών φαντάζουν ως αλάνθαστοι και μπορεί να τους οδηγήσει σε επικίνδυνα μονοπάτια.

Και εγώ με τη σειρά μου ζητώ συγγνώμη για το σεντόνι, αλλά δεν μπορεί να μείνει αναπάντητο τόσο σοβαρό θέμα.

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Kabuki tank (παίρνει τις αντιστάσεις του Aspire Nautilus)
« Απάντηση #131 στις: Ιουνίου 06, 2016, 15:54 »
Αγαπητέ Τόλη,
ζήτησα δύο φορές να μη συνεχιστεί αυτή η συζήτηση εδώ διότι είναι off-topic,
αλλά προφανώς (ως γνήσιο πατροπαράδοτο έθιμο) θέλουμε όλοι να πούμε την τελευταία κουβέντα...

Δεν θα συνεχίσω. Λυπάμαι.



Θα πρέπει όμως να εξηγήσω/διορθώσω κάτι, για να μην μένουν εσφαλμένες εντυπώσεις:
Άφησα για το τέλος το πιο απαράδεκτο, την περιφρόνηση στις προτεινόμενες συστάσεις ασφαλούς λειτουργίας των κατασκευαστών, κανένα όριο δηλαδή, ακόμα και προς τα πάνω, κοινώς ότι κόψει η γκλάβα του καθενός γιατί εμείς ξέρουμε πιο πολλά από τους κατασκευαστές...
Εδώ ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω, είναι τόσο επικίνδυνη αυτή η άποψη και θεωρώ ότι δεν πρέπει να γράφεται κάτι τέτοιο ειδικότερα από συντονιστές που στα μάτια των νεότερων ατμιστών φαντάζουν ως αλάνθαστοι και μπορεί να τους οδηγήσει σε επικίνδυνα μονοπάτια.
α) Δεν πρόκειται για καμία "περιφρόνηση" σε καμία σύσταση "ασφαλούς" λειτουργίας.
Οι ενδείξεις πάνω στις κεφαλές δεν αποτελούν κανένα όριο "ασφαλούς" λειτουργίας.
Κανένας κατασκευαστής δεν τις αναφέρει ως τέτοιες, ακριβώς για να μην έχει να δικαιολογεί τα αδικαιολόγητα.
Είναι απλώς ενδείξεις εύρους watt.
Κανείς δεν μας λέει αν είναι ενδείξεις "ασφαλείας", ή ενδείξεις "βέλτιστης ατμοποίησης", ή ενδείξεις "απόλαυσης" ή οτιδήποτε άλλο.

β) Η φράση "κανένα όριο, ακόμα και προς τα πάνω" είναι προφανώς μια δική σου ελεύθερη μετάφραση των όσων είπα.
Διότι εγώ δεν έγραψα πουθενά για "κανένα όριο".
Και ναι, είτε συμφωνείς είτε διαφωνείς κάποιοι ατμίζουν έξω από "κάποια όρια" που αναγράφουν οι κεφαλές των ατμοποιητών.
Δεν έπαθαν τίποτα. Ακόμα εδώ είναι και συζητάμε μαζί τους.

γ) Ακόμα κι αυτό το "έξω από κάποια όρια" αναφέρεται φυσικά στο εύρος των ενδείξεων (και μόνον αυτό) που έχουν οι κεφαλές και σε τίποτε άλλο.
Για τις κεφαλές μιλούσαμε εδώ, όχι για τα πάντα. Ελπίζω να είναι προφανές.

δ) Το πόσο "επικίνδυνη" είναι αυτή η άποψη είναι στην κρίση του καθενός.
Θέλω να πιστεύω πως τα νήματα αυτά και το φόρουμ γενικότερα δεν τα διαβάζουν 8χρονα παιδάκια.

ε) Όλες οι απόψεις μου, είναι οι απόψεις ενός απλού μέλους σαν εσένα. Το έχουμε πει δεκάδες φορές.
Όταν διατυπώνουμε κάτι ως Συντονιστές, το κάνουμε να ξεχωρίζει με έντονα πράσινα γράμματα.
Να, έτσι για παράδειγμα.
Εντάξει τώρα;  ;)

Αποσυνδεδεμένος takis1ri

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
  • Phenomenon, VaporShark rdna40 v5..................
Απ: Kabuki tank (παίρνει τις αντιστάσεις του Aspire Nautilus)
« Απάντηση #132 στις: Ιουνίου 06, 2016, 16:03 »
Ρε παιδιά μια ερώτηση... ο αυθεντικός με τον κλώνο έχουν διαφορά στην ποιότητα ατιμισματος??? Και αν γνωρίζει κάποιος που θα βρω κλώνο με σπείρωμα P3???

Αποσυνδεδεμένος spykal1

  • ***
  • 980
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kabuki tank (παίρνει τις αντιστάσεις του Aspire Nautilus)
« Απάντηση #133 στις: Ιουνίου 06, 2016, 16:42 »
Με τον 510 adapter   Ring  toυ P3, γιατι να μην δουλευει ο υπάρχων  kabuki clone  στην φαστεκ?

Αποσυνδεδεμένος Yeti

  • **
  • 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Jordan. Καλλιτέχνης (...εν αγνοία της Τέχνης)
    • Red-Knot Photography
Απ: Kabuki tank (παίρνει τις αντιστάσεις του Aspire Nautilus)
« Απάντηση #134 στις: Ιουνίου 06, 2016, 17:06 »
Ο Τάκης εννοεί νομίζω καθαρόαιμο Ρ3 kabuki, όπως το πρωτότυπο, όχι με αντάπτορα. (Δεν έχω δει προσωπικά)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1456 171705 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:15
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 275664 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13972 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9309 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42843 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35133 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 557940 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182202 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9280 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364