vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

378 επισκέπτες, 0 χρήστες

Twitter

Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.

Αποσυνδεδεμένος paschalis

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΤΜΙΣΤΕ ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΟΜΑΣΤΕ
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #150 στις: Αυγούστου 14, 2014, 00:24 »
Προσπαθώ να μη προκαλώ με τη στάση μου σε δημοσίους χώρους.Πάντως κανένας ποτέ δεν μου παραπονέθηκε για το ητ. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος epyloxias

  • **
  • 274
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #151 στις: Αυγούστου 14, 2014, 12:04 »
ατμήζω παντου και στο αεροδρμομιο.. μου εκανε εντυποση ομος που τωρα στο αεροπλανο λενε το καπνισμα και η χριση ηλεκτρονικον τσιγαρον απαγορεβονται χαχα, φενεται οι ατμιστες εχουμε γηνει υπερβολικα πολοι
??? Απο ποτε απαγορευεται σε αεροπλανα??? Ψηφιστηκε καποιος νομος και δεν το ξερω???

Στάλθηκε από το LG-D320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #152 στις: Αυγούστου 14, 2014, 12:18 »
Νόμος δεν ψηφίστηκε αλλά από τη στιγμή που η εταιρεία ανακοινώνει ότι απαγορεύεται η χρήση του στο αεροπλάνο, δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο εκτός από το να επιλέξεις άλλο τρόπο για να ταξιδέψεις.

Περισσότερα στο Γενικά περί αεροπλάνων-αεροδρομίων - προτεινόμενες λυσεις και συμβουλές

το οποίο καλό είναι να κοιτάξεις προς το τέλος.

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #153 στις: Αυγούστου 14, 2014, 13:55 »
Πρεπει να μην ξεχναμε οτι η οποια απαγορευση μπορει να προερχεται απο δυο πηγες: 1 Απο νομο,δηλαδη να ειναι παρανομη πραξη η αψηφισια της απαγορευσης και 2. Απο εσωτερικο κανονισμο της εταιρειας,επιχειρησης,οργανισμου. Στην δευτερη περιπτωση μπορει να μην απαγορευεται νομικα η χρηση η.τ. για παραδειγμα αλλα αν μια εταιρεια η καταστημα εχει κανονισμο "απαγορευεται η χρηση η.τ. " τοτε ο ατμιστης οφειλει να συμμορφωθει η να αποχωρησει.  Ετσι νομιζω δηλαδης... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #154 στις: Αυγούστου 14, 2014, 13:59 »
Και εγώ αυτής της άποψης είμαι.

Αποσυνδεδεμένος Fiestaris

  • **
  • 452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #155 στις: Αυγούστου 14, 2014, 14:03 »
Λογικό είναι. Το αεροπλάνο ανήκει σε μια εταιρεία και άρα είναι ιδιωτικό και δεν αποτελεί δημόσιο χώρο. Πλην του νόμου, είναι και θέμα λοιπόν του ιδιοκτήτη αν επιτρέπει για λόγους ασφαλείας που αυτός θεωρεί ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο απλά το λέει. Είναι σαν να λέμε ότι αν κάποιος έρθει στο σπίτι κάποιου, επειδή δεν υπάρχει νόμος που να το απαγορεύει, ο ιδιοκτήτης π.χ. του σπιτιού δε μπορεί να απαγορεύσει στον επισκέπτη να ατμίσει.


Με αυτή τη λογική, πάντα ρωτάω και στη Rynair μου επέτρεψαν.

Αποσυνδεδεμένος epyloxias

  • **
  • 274
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #156 στις: Αυγούστου 14, 2014, 16:43 »
Σωστα... Δεν το ειχα σκεφτει αυτο. Μπραβο παιδια. Κι εγω απορια το ειχα πιο πολυ περι νομου... :)

Στάλθηκε από το LG-D320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #157 στις: Αυγούστου 26, 2014, 21:06 »
Θα σταματήσω να ατμιζω σε κλειστούς χώρους μόνο όταν δω κολλημένες στο τοίχο προειδοποιήσεις με μηχανικό Μοντ και επισκευασιμο επάνω και κόκκινη γραμμή

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #158 στις: Αυγούστου 26, 2014, 21:19 »
Δεν έχεις άδικο, αλλά πρέπει να λαμβάνουμε υπ' όψιν και την πλευρά του ιδιοκτήτη του καταστήματος. Μπορεί να μην φταίει αυτός και να έχει όλη την καλή διάθεση να επιτρέψει τη χρήση ηλεκτρονικού, αλλά υπάρχει πάντα και η περίπτωση να μπει μέσα η "Υπηρεσία" και να του κόψει πρόστιμο χωρίς πολλά πολλά. Εκεί, το βρίσκω λογικό να μην έχει ούτε το χρήμα ούτε το χρόνο ούτε και την όρεξη να το κυνηγήσει δικαστικά, ιδιαίτερα σε ένα πεδίο το οποίο είναι υπερβολικά "γκρίζο" για τα γούστα μου. Πολλά παραδείγματα τέτοια υπάρχουν σε Βόλο και Πρέβεζα. Σε τέτοια περίπτωση νομίζω ότι πρέπει να δείχνουμε κατανόηση στον ιδιοκτήτη που θα πει "ξέρεις, μαζί σου είμαι, αλλά αν μπουν θα τη φάω".

Είμαι από τους τυχερούς που στα μαγαζιά που πηγαίνω δεν έχω φάει άκυρο για το ητ, παρόλο που δεν επιτρέπουν κανονικό. Ίσως έχουν κάνει κάποιες ενέργειες ή συννενόηση, αλλά δεν το γνωρίζω σίγουρα.

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #159 στις: Αυγούστου 26, 2014, 21:26 »
Βασικά πέρα από τη πλάκα πάντα ρωτάω εάν επιτρέπετε όταν μπαίνω σε κάποιο μαγαζί , μέχρι τώρα η αντιδράσεις στην αρχή είναι λίγο περίεργες τύπου , μμμ δε ξέρω , σκέφτονται ,κοιτάζουνε γύρω , εγώ τους κοιτάζω στα μάτια και τελικά οι περισσότεροι λένε κάνε αλλά διακριτικά .φαντάζομαι ότι αυτό συμβαίνει για να μην αντιδράσουν οι άλλοι πελάτες και όχι τόσο για το ότι δεν επιτρέπετε ας πούμε . αλλά σε γενικές γραμμές δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα , τώρα σε υπηρεσίες ,νοσοκομεία  κτλ το έχω απλά μέσα σε ένα τσαντάκι, δεν το κρατάω καν στα χέρια 
 

Αποσυνδεδεμένος marts

  • *
  • 37
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #160 στις: Αυγούστου 26, 2014, 22:02 »
Νομίζω παιδιά αυτή η στάση είναι ό,τι καλύτερο και για μας αλλά και για τις αντιδράσεις από τους άλλους....εγώ σε αυτή τη λογική κινήθηκα απτην αρχή, και με βοήθησε πολύ, και στην αποδοχή των άλλων αλλά και σε εμένα την ίδια στο να υποκαταστήσω ψυχολογικά τη συνήθεια του τσιγάρου με το ητ. Για παράδειγμα, παρότι μανιώδης καπνίστρια, ποτέ δεν άντεχα να καπνίζω στο υπνοδωμάτιο, σιχαινόμουνα τον εαυτό μου, σηκωνόμουνα και πήγαινα στην κουζίνα. Το έχω κρατήσει και με το ητ, τους πρώτους μήνες άναβα και τον απορροφητήρα για να αισθάνομαι ότι κάνω το ίδιο με τσιγάρο, να μη λείψει ούτε αυτό ως συνήθεια! Από την άλλη στους  δημόσιους χώρους η λόγική μου ήταν πάντα εδώ θα ανάβα τσιγάρο? ε τότε δε θα βγάλω ούτε το ητ...έτσι δε βρίσκω το λόγο να βγάζω ητ σε μμμ, νοσοκομεία, ιατρεία, εφορίες, υπηρεσίες, τράπεζες, κλπ σινεμά κλειστά (κυρίως την ώρα προβολής που θα δει ο πίσω τους ατμούς και θα τον εμποδίσουν να δει μπροστά του κιόλας, ναι έχω δει κόσμο να το κάνει) όπως και άλλου τέτοιου τύπου event πχ συνέδρια, μήτινκ κλπ. Ακόμη και στο θερινό με πολύ επιφύλαξη ανάμεσα στα διαλείμματα, ακριβώς όπως συμπεριφερόμουν με το τσιγάρο. Αυτό νομίζω είναι καλύτερο για όλους μας...βρήκαμε ένα ωραίο υποκατάστατο του τσιγάρου που σίγουρα είναι και καλύτερο για τους υπόλοιπους γύρω μας, δεν έχει όμως κανένα νόημα να το διατυμπανίζουμε επειδικτικά πιστεύω, δε συμφέρει κανέναν μας

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #161 στις: Αυγούστου 26, 2014, 22:59 »
Προσωπικά ατμίζω όπου δεν ενοχλώ. Σε κινηματογράφο δε θα άτμιζα μόνο και μόνο επειδή δε θα βλέπουν οι πίσω μου. Αν μπαφιάσω, εντάξει, θα κάνω μια δυο stealth τζούρες. Σε υπηρεσίες, τράπεζες κ.τ.λ. αν θελήσω να ατμίσω ατμίζω προσπαθώντας να μην ενοχλώ με τα ντουμάνια μου. Π.χ. έχει τύχει να περιμένω 3 τέταρτα στο ταχυδρομείο και όταν θέλησα να ατμίσω πήγα πιο πίσω, να μην είμαι μέσα στον κόσμο, και άτμιζα με την ησυχία μου. Θα έβγαινα έξω, αλλά είχε 35 βαθμούς και το a/c μου έκλεινε πονηρά το μάτι.  :))

Τώρα, αν βγει νόμος, βασικά αν βγει επιστημονική μελέτη που να αποδεικνύει ότι ο ατμός είναι βλαβερός για τους γύρω τότε θα σταματήσω το ατμισμα στους κλειστούς χώρους.

Αποσυνδεδεμένος vamaxin

  • ****
  • 1203
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #162 στις: Αυγούστου 26, 2014, 23:15 »
Με το ητ , αντέχεις περισσότερη ώρα χωρίς νικοτίνη σε σύγκριση με το κ.τ.
Ετσι διαμορφώνεις την συμπεριφορά σου ανάλογα με τις καταστάσεις 8)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα

Αποσυνδεδεμένος kwnstantinos10

  • **
  • 415
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρόμος είναι εργαλείο κοινωνικής υγιεινής.~Λενιν
Απ: Άτμισμα σε κλειστούς δημόσιους χώρους.
« Απάντηση #164 στις: Αυγούστου 27, 2014, 14:49 »
εγω στο jumbo στην Κρητη εκανα μια τζουρα και η ΄υπευθηνη΄ εκει μου την ειπε κανονικοτατα.. :wall: :wall:
-ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟΣ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ.. :idiot1: :idiot1:
-ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΩ, ΑΤΜΙΖΩ!!
-ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ  :angry_orange: :wall:
Καλο ειναι στα jumbo και σε χωρους που υπαρχουν μικρα παιδια να μην ατμιζεις καθολου.Δεν νομιζω τα πιτσιρικια να καταλαβαινουν τις διαφορες του η.τ με του κ.τ το ιδιο θα τους αποτυπωνεται στο μυαλο,ισως και για αυτο η απαγορευση. :)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172462 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277346 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15458 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14097 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9437 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43487 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 445 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 36119 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559972 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182943 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 226 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 11087 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364