vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

504 επισκέπτες, 7 χρήστες
Koggiot, Tsimio, manoslykos, dkostas, Tazz, th3ofilos, ΤΖΙΒΑΣ35

Twitter

Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #270 στις: Απριλίου 03, 2015, 15:54 »
σε αυτο που  λεει ο Γιαννης μπορω να το αποδειξω ...  εκει κοντα στα χριστουγεννα μου ειχε στηλει λιγο απο το δικο του και εχθες ειχα κανα 3ml  μεσα στο μπουκαλι ... .. το εβαλα στο καιφον μιας και ηθελα να πλυνω το μπουκαλι και ειχα ενα θεσπεσιο ακομα υγρο.. με ολα τα στοιχεια εκει να ξεπεταγονται ... και η καρυδα  :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος vagnest

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #271 στις: Απριλίου 03, 2015, 19:48 »
http://e-liquid-recipes.com/recipe/58929/Castle+Long+Clone+V2

Παιδιά αυτόν τον κλώνο τον έχει δοκιμάσει κανείς???? Γιατί με τη γνωστή συνταγή που κυκλοφορεί εδω μέσα το αποτέλεσμα εμένα δε με ενθουσίασε...

Αποσυνδεδεμένος antonisk

  • **
  • 479
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #272 στις: Απριλίου 03, 2015, 20:05 »
Γιάννη συμφωνώ ότι ο καθένας έχει διαφορετικές επιτυχίες η μη ανάλογα με τις γνώσεις και τις ικανότητες του.
Δεν έχω διαβάσει πουθενά ότι παίζει ρόλο η σειρά που βάζεις τα αρώματα. Σχετικά με τη σταδιακή προσθήκη αυτό το έχω δει μόνο σε κάνα δυο συνταγές που ο δημιουργός θέλει πρώτα να δέσει η βάση τους, δες πχ millstone
Σχετικά με την ομογενοποίηση νομίζω ότι μετά από 20 ημέρες είτε στην αρχή το κάναμε φραπε, είτε με μαγνητικό αναδευτηρα, είτε με άλλο τρόπο, θεωρώ πως το αποτέλεσμα είναι κοντά αφού και η χημική αλλά και η μηχανική μίξη έχει γίνει.
Πιστεύω ότι η διαφορά είναι στην ακρίβεια των μετρήσεων μας, στις βάσεις μας ίσως, και στους γευστικους κάλυκες του καθένα
Μεγάλη σημασία έχει πριν χρησιμοποιήσουμε τα αρώματα να τα ανακατεύουμε ξανά λίγο...
Και αυτά μέσα σε pg είναι...

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #273 στις: Απριλίου 03, 2015, 20:33 »
http://e-liquid-recipes.com/recipe/58929/Castle+Long+Clone+V2

Παιδιά αυτόν τον κλώνο τον έχει δοκιμάσει κανείς? ??? Γιατί με τη γνωστή συνταγή που κυκλοφορεί εδω μέσα το αποτέλεσμα εμένα δε με ενθουσίασε...


 Τον έκανα πριν 2 ώρες.
Το μόνο που δεν κατάφερα να βρω ήταν το Oak wood της FA οπότε αύξησα κατά 1% το kentucky bourbon.
Σε βάση 40/60 με 6 mg/ml νικοτίνη.
καθάρισα τον KLP άτμισα 1 ml Μηδενική βάση όση ώρα ωρίμαζε  :)) το υγρό και..
Εβαλα 2 ml για δοκιμή.
Το αποτέλεσμα ήταν να ατμίσω  σε μία ώρα σχεδόν 3 ml.
Ευτυχώς έκανα 30 ml οπότε ίσως καταφέρω να το δοκιμάσω ώριμο  :)) :))


Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #274 στις: Απριλίου 03, 2015, 20:42 »
Σκέφτομαι στο επόμενο μπουκαλάκι κλωνοκάστρο να βάλω μια σταγόνα από burley Tobacco που έχω και εχει έντονη μυρωδιά ξύλου να δω τί θα βγει... :hmmm:

Παιδιά δεν ξερω για εσάς αλλά εχω ανεβάσει την κατανάλωση υγρών στα περίπου 10 ml τη μέρα!!! :o

Που θα βγει αυτό το πράγμα?!?!?!?! :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος vagnest

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #275 στις: Απριλίου 03, 2015, 20:47 »


 Εχεις δοκιμάσει το κανονικό υγρο φαντάζομαι ε?? Απο αυτά που λές καταλαβαίνω οτι ενθουσιάστηκες.. Θα δοκιμάσω και γω να δούμε μπας και το πετυχουμε και σωθούμε οικονομικά γτ πλέον δε με ικανοποιεί τιποτα πέρα απο το castle long  :eyesplash: :eyesplash: :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #276 στις: Απριλίου 03, 2015, 20:50 »
Ευτυχως-δυστυχως δεν το εχω δοκιμάσει φίλε μου!!! :))

Έλεγα να το αγοράσω, αλλά δεν το κάνω το λάθος, μιας και εχω τρελαθεί με αυτό που φτιάχνω.

Αποσυνδεδεμένος kongeo

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #277 στις: Απριλίου 03, 2015, 21:33 »

 Τον έκανα πριν 2 ώρες.
Το μόνο που δεν κατάφερα να βρω ήταν το Oak wood της FA οπότε αύξησα κατά 1% το kentucky bourbon.
Σε βάση 40/60 με 6 mg/ml νικοτίνη.
καθάρισα τον KLP άτμισα 1 ml Μηδενική βάση όση ώρα ωρίμαζε  :)) το υγρό και..
Εβαλα 2 ml για δοκιμή.
Το αποτέλεσμα ήταν να ατμίσω  σε μία ώρα σχεδόν 3 ml.
Ευτυχώς έκανα 30 ml οπότε ίσως καταφέρω να το δοκιμάσω ώριμο  :)) :))
Εχεις φτιαξει και την συνταγη που εχει σε αυτο το νημα;;

Αν ναι ποια ηταν πιο ωραια;

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #278 στις: Απριλίου 04, 2015, 00:02 »
Επειδη με εφαγε η περιεργεια, και επειδη αυτη ειναι που εφαγε τη γατα, θα ηθελα να δοκιμασω καποιο DIY υγρο Castle Long και Grandmaster...Επειδη ομως μονο για τη δοκιμη θα επρεπε να παρω καμια 10-15αρια αρωματα, θα παρακαλουσα καποιον φιλο που εχει φτιαξει ηδη αυτα (και αναφερομαι κυριως στον Kostas44,antonisk,demkoni αλλα και οποιον αλλον τα εχει και διατιθεται) να μπει στον κοπο να μου στειλει 2 μπουκαλακια με το καταλληλο αντιτιμο βεβαια...Αν μπουμε στη διαδικασια αποστολης συζηταμε και για τυχον αρωματα που θελουμε να δωσουμε/ανταλλαξουμε ισως...
Επειδη ηδη εφυγα λιγο εως πολυ off topic η συνεχεια μεσω ΠΜ

Αποσυνδεδεμένος vagnest

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #279 στις: Απριλίου 04, 2015, 09:51 »
Πάντως η γνωστη συνταγη για το Castle Long εχει ποσοστό αρώματος 10%, ενώ αυτή στο λινκ που ανέβασα πιο πάνω έχει 23%... Εχει μια διαφορά...  :dontknow: :dontknow: :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος christos520

  • ***
  • 541
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #280 στις: Απριλίου 04, 2015, 11:55 »
Λοιπον εριξα στο ντριπερ με μια βδομαδα ωριμανσης μερικες σταγονες να δουμε που βρισκομαστε και το αποτελεσμα ειναι πραγματικα πολυ ωραιο, θελει ομως ακομα ωριμανση και σιγουρα αραιωμα οπως μου ειπε ο Κωστας γιατι ειναι εντονα τα αρωματα, αναφερομαι στον κλωνο castle long.

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΩΡΓΟΣ 52

  • **
  • 191
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #281 στις: Απριλίου 04, 2015, 16:47 »
Δε μπορώ να βρω πουθενά το oak wood. Γνωρίζει
κανένας που μπορώ να το βρω κατά προτίμηση Αθήνα ή κάποιο
παρόμοιο άρωμα?
  christos520 ποιά συνταγή έκανες του 10% ή του 23% ?

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #282 στις: Απριλίου 04, 2015, 17:16 »
Αν δεν βρεις βαλε τα αρωματα που θελεις σε ξυλινο βαρελακι των 50-100 μλ και αστα για κανα 8-10 χρονια...Να δεις αρωμα που θα παρουν απο ξυλο! :p

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #283 στις: Απριλίου 04, 2015, 17:28 »
Συνατμιστες μου με τετοια ποσοστα αρωματος (ακου 23%!) το επομενο βημα θα ειναι πια η ενεσιμη χρηση του. Ως τωρα το πιο υποπτο συστατικο του ΗΤ φερεται το αρωμα.
Ακομα και το 10% το θεωρω παρα πολυ.
Το max που φτανω ειναι 5% και παλι με λιγωνει (ατμιζω ομως πολλα ml, 10-15 την ημερα). Συνηθως κινουμαι στο 3%, ακομα και με τα TPA.
Θα προτεινα να εφαρμωσετε μειωμενες αναλογικα τις συνταγες κατα πολυ . Μπορει να μην ειναι αρχικα ικανοποιητικη ή αναμενωμενη η γευση αλλα δωστε του λιγο χρονο. Θεμα συνηθειας ειναι η προσαρμογη.

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Κλώνοι, αντιγραφές και συνταγές δημοφιλών υγρών
« Απάντηση #284 στις: Απριλίου 04, 2015, 18:45 »
Εχεις φτιαξει και την συνταγη που εχει σε αυτο το νημα;;

Αν ναι ποια ηταν πιο ωραια;


Έχω κάνει την συνταγή με το 23%.
Το οποίο λόγω έλλειψης του Oak πέφτει στο 20% περίπου.
Πιστεύω πως αραιώνοντας το δικό μου με 50% βάση θα έχω σαν αποτέλεσμα την άλλη συνταγή.
Προς το παρόν είμαι στην δεύτερη ημέρα ωρίμανσης και μπορώ να πω πως άρχισε να εξασθενεί η καρύδα και
να φαίνεται το kenduky. Το ψημένο αμύγδαλο είναι πολύ αισθητό.
Το υγρό παρόλο το μεγάλο ποσοστό αρώματος ατμίζεται πανεύκολα.
Μερικά αρώματα πιθανόν να είναι αραιότερα κατά πολύ από άλλα.
Π.χ. το RY4  double αν δεν το κάνεις με 8% και πάνω δεν υπάρχει.
Αντιθέτως για το M-type premium το 1,5% είναι πολύ.
Πιστεύω πως έτσι απάντησα και στον φίλο που απορεί με το 23% ενώ κάνει 15 ml υγρά με 3% άρωμα.
Όλα τα καλά εμπορικά υγρά και πολύ περισσότερο τα Αγγλοαμερικάνικα περνάνε πολλές φορές το 25%.
Γιαυτό και αρέσουν σε όλους ασχέτως ατμοποιητή που χρησιμοποιούνε. (βλέπε tribeca κλπ)







 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 19 8486 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:26
από Ηρακλης
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180912 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 27, 2024, 13:33
από funes
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 34131 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 537390 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 60033 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 238100 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 624 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 16344 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136265 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085551 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35572 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10442 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12