vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Απ: Ερωτήσεις νέων μελών - υγεια.

Αποσυνδεδεμένος Minerboh

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις νέων μελών - υγεια.
« στις: Αυγούστου 08, 2012, 09:41 »
Καταρχήν να σας ευχηθώ καλημέρα και να πω οτι χάρηκα που είμαι στη παρέα σας. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Η μητέρα μου διεγνώσθη με ΧΑΠ (χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια) και έχει εμφύσημα στο πνεύμονα.Την έχω με Ο2 18 ώρες την ημέρα συν εισπνεόμενα! Κάπνιζε...3 πακέτα την ημέρα, μετά απο μεγάλη μάχη και κόπο το ρίξαμε στο 1 και τώρα τη ξεκίνησα με ηλ τσιγάρο. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν ο ατμός που βγάζει επιδεινώσει τη κατάστασή της; Θα εκτιμήσω κάθε βοήθεια ή εμπειρία!
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 08, 2012, 15:55 από Yiannis Rasta »

Απ: Απ: Ερωτήσεις νέων μελών
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 08, 2012, 09:50 »
Επειδή έτσι όπως το περιγράφεις μάλλον η κατάστασή της είναι αρκετά σοβαρή η έτσι μου ακούγεται
καλύτερα να πάρεις την έγκριση ενός πνευμονολόγου , το μόνο που ως τώρα ξέρουμε είναι πως
από το να καπνίζεις είναι σαφώς καλύτερα να ατμίζεις.



« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 08, 2012, 13:15 από malamadre »

Αποσυνδεδεμένος Minerboh

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απ: Ερωτήσεις νέων μελών
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 08, 2012, 10:51 »
Τι να σου πω βρε φίλε μου! Στη καλύτερη περίπτωση οι απόψεις απο τους πνευμονολόγους είναι διφορούμενες. Είναι κάποιοι που το καταδικάζουν τελείως γιατί έχει μια καρκινογόνο ουσία αλλά στα συστατικά του υγρού της συσκυής που χρησιμοποιεί η μητέρα μου δεν συμπεριέχεται. Ένας άλλος που δουλεύει στο Σισμαόγλειο, μου το σύστησε μεν αλλά με μεγάλη επιφύλαξη, βασικα με το σκεπτικό οτι ενας ηρωινομανής απεξαρτητοποιείται με τη βοήθεια πεθιδίνης αλλά σταδιακά πρέπει να κοπεί και αυτό. Ένας άλλος πάλι δεν το συστήνει γιατί δεν υπάρχει κάποια έρευνα που να αποδεικνύει τη συμβολή του ηλ τσιγάρου στην βελτίωση ενος χαπίτη ενώ ένας άλλος μου το σύστησε γιατί όπως είπες και εσύ είναι καλύτερο να ατμίζεις μιας και ο ατμός δεν κατασρέφει τις κυψελίδες του πνεύμονα όπου και γίνεται η ανταλλαγή των αερίων.
Η περίπτωση της μητέρας μου είναι λίγο περίεργη. Έχει μεν εμφύσημα αλλά οι κεντρικοί στελεχιαίοι βρόγχοι είναι απείρακτοι μιας και στη σπιρομέτρηση βγήκε καλή. Έχει όμως γερή υποξυγοναιμία, είναι με οξυγόνο αλλά δεν βλέπω να έχει δύσπνοια.
Όπως και να έχει χίλια ευχαριστώ που μου απάντησες! ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 08, 2012, 13:08 από malamadre »

Απ: Απ: Ερωτήσεις νέων μελών
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 08, 2012, 10:58 »
Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά μήπως η μητέρα σου δεν θα πρεπε να βάζει στον
οργανισμό της τίποτα από όλα αυτά ? και εδώ που τα λέμε είναι κρίμα μια γυναίκα
ταλαιπωρημένη με τόσα προβλήματα να καταπονεί και άλλο την υγεία της.
Φαντάζομαι πως δεν θα της είναι εύκολο όπως και σε σας να την βλέπετε σε αυτή την
κατάσταση αλλά θα ήταν καλύτερα να έχετε μιλήσει μαζί της μήπως και μπορέσετε να
την κάνετε να το κόψει εντελώς? όχι φαντάζομαι για να γίνει καλά αλλά για να ζήσει
παραπάνω μιας και της αξίζει το δικαίωμα στη ζωή :)

Αποσυνδεδεμένος Minerboh

  • *
  • 6
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απ: Ερωτήσεις νέων μελών
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 08, 2012, 11:06 »
Δε ξέρω! Πραγματικά δεν έχω βοήθεια απο πουθενά εκτός απο τον αδελφό μου. Η διακοπή καπνίσματος θα αργήσει να μας δεκτεί και απο παντού ακούω γνώμες και θεωρίες οι οποίες η μια αναιρεί την άλλη. Όσο για να το διακόψει... έκανα μεγάλο πόλεμο, έχω γίνει κακός, υστερικός και γενικά ρεζίλι στη γειτονιά για να μειώσουμε τα τσιγάρα απο τα 60 στα 10-15, οπότε φαντάσου το βαθμό εξάρτησης. Οι πνευμονολόγοι είναι κρύοι και αποκρυσταλλωμένοι και το μόνο που λένε είναι κόψε το τσιγάρο...χαίρω πολύ...πως όμως;
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 08, 2012, 13:06 από malamadre »

Αποσυνδεδεμένος kiltsikis21

  • **
  • 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπάρχει πάντα ένας τρόπος εάν είσαι αποφασισμένος
Απ: Ερωτήσεις νέων μελών
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 08, 2012, 13:35 »
Να πω την γνωμη μου χωρις να ειμαι γιατρος μια και η μητερα σου μου θυμιζει την δικη μου-3 πακετα ημερησιως αγυριστο κεφαλι για να το κοψει χωρις να μπορει να παρει αναπνοη και καθε παροτρυνση να ατμισει επεσε στο κενο.Πιστευω οτι αν καταφερει να  αντικαταστησει το κ.τ με η.τ θα ειναι ενα μεγαλο βημα προς το καλυτερο για αρχη και υστερα βλεπεις αν μπορει να το κοψει και αυτο.Νομιζω οτι βημα βημα καθε φορα ειναι καλυτερα

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις νέων μελών
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 08, 2012, 13:58 »
δυσκολες καταστασεις...
τι να σου πουμε εμεις τωρα απο δω?
τον γολγοθα του κοψιματος του κ.τ θα τον ανεβει μονη της η μητερα σου.
προσπαθησε οσο μπορεις, κ οσο αντεχεις, αυτη η μεταβαση να γινει με σταθερα βηματα, πολυ υπομονη κ ελπιδα οτι ολα θα πανε καλα.

Αποσυνδεδεμένος psychologos

  • **
  • 224
  • Φύλο: Άντρας
  • DUM SPIRO SPERO
Απ: Ερωτήσεις νέων μελών
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 08, 2012, 15:52 »
Συμφωνω με το φιλο και συνατμιστη Drum. Οι πιο παλιοι λεγανε, καπνιζω μεχρι να μου το κοψει μαχαιρι ο γιατρος. Στην προκειμενη περιπτωση  η γυναικουλα εχει μια τοσο σοβαρη παθηση και χρειαζεται και υποστηριξη με οξυγονο και συζηταμε τοσα ποστ αν ειναι καλο εστω και το η/τ; Εγω πιστευω οτι πρεπει να κοψει μαχαιρι και το κ/τ και το η/τ. Θα μου πεις, εξω απο το χορο, πολλα τραγουδια ξερεις, που λεει και η παροιμια. Συμφωνω απολυτως. Ειναι να μη σου τυχει. Σφιγγεις τα δοντια και προχωρας στην αποφαση που ειναι οφθαλμοφανες οτι ειναι η πρεπουσα αν θελεις να ζησεις υγειης ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Ερωτήσεις νέων μελών - υγεια.
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 08, 2012, 16:46 »
Κανείς μας δεν είναι γιατρός.
Η κατάσταση της υγείας ενός ανθρώπου που υποστηρίζεται σε 18ωρη βάση ημερησίως με οξυγόνο είναι πολύ σοβαρή ώστε να δίνουμε ιατρικές συμβουλές με τη μέθοδο της τηλειατρικής. (από μακρυά, δηλαδή).

Αναλαμβάνει κανείς την ευθύνη να πει σ΄αυτή τη γυναίκα να ατμίζει χωρίς να υπάρξει επιδείνωση της υγείας της; Επίσημα;

Θα σου πρότεινα να μη στηριχτείς σε απόψεις μελών που είναι απλά απόψεις.
Το να κόψει το κ.τ. χωρίς να κάνει ούτε η.τ. είναι κάτι που θα σε έκανε να αισθανθείς σίγουρα 100% ασφαλής, αλλά δεν περιμένεις από εμάς να το ακούσεις, μια και είναι το αυτονόητο.

Στο φόρουμ μας είναι μέλος ένας καλός γιατρός ο kfarsal, που επιπλέον κάνει επιστημονικές έρευνες για το η.τ.
Αν κάποιος εδώ είναι αρμόδιος να σου δώσει και την παραμικρή απάντηση, αυτός είναι ο γιατρός.
Και μάλιστα, ίσως κι αυτός να μη μπορεί να σου δώσει μέσω πμ ή νήματος μια ουσιαστική απάντηση χωρίς να έχει δει το ιστορικό της, τις εξετάσεις της, ακόμη και την ίδια.
Ή να μην το επιτρέπει η ειδικότητά του
Πραγματικά χρειάζεσαι τη συμβουλή ενός γιατρού, πνευμονολόγου βασικά, που να ξέρει όμως πώς λειτουργεί ο ατμός στον οργανισμό.

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απ: Ερωτήσεις νέων μελών - υγεια.
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 09, 2012, 15:49 »
Στείλε ενα ΠΜ στον γιατρό να σε κατατόπιση
http://e-kapnisma.gr/index.php?action=profile;u=7112

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ερωτήσεις νέων μελών - υγεια.
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 24, 2012, 00:15 »
Στην ζωή μας έρχονται δύσκολες στιγμές κατά τις οποίες πρέπει να πάρουμε δύσκολες αποφάσεις. Μερικές φορές δεν μπορεί να
μας βοηθήσει κανείς και η απόφαση είναι δική μας.

Τέτοια πιστεύω είναι και η περίπτωση του φίλου minerboh. Τι να του πει κάποιος σε αυτή εδώ την περίπτωση.Δώσε στην μάννα σου
ηλεκτρονικό τσιγάρο μπορεί να τη βοηθήσει ή μην της δίνης γιατί μπορεί να της κάνει κακό.?
Δεν μπορούμε φίλε μου να σου δώσουμε μια τέτοια απάντηση γιατί δεν είμαστε οι κατάλληλοι που θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι
τέτοιο.
Μπορείς να καθίσης να διαβάσεις στις κατάλληλες ενότητες εδώ στο φόρουμ και μόνος σου να πάρης την απόφαση τι είναι σωστό
να κάνης για την μητέρα σου.Και νάσαι σίγουρος ότι θα πάρης τη σωστή απόφαση γιατί όπως αγαπάς εσύ την μητέρα σου δεν την
αγαπάει κανείς μας από εδώ μέσα.

Εύχομαι τα καλίτερα για τη μητέρα σου. :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης Νίκη

  • **
  • 116
  • Φύλο: Γυναίκα
  • e_High ατμιστής
Απ: Ερωτήσεις νέων μελών - υγεια.
« Απάντηση #11 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2012, 01:28 »
Ειναι νωρίς ακόμα για να εχουμε μελετες με ευρως χρόνου.Κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει σύγουρα.Χειρότερο από το κτ ΔΕΝ υπάρχει.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 269 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 212 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21263 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282276 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208115 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66722 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175092 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313423 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14770 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125182 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93823 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix