vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

473 επισκέπτες, 5 χρήστες
dkostas, SAGITARIUS, george kotsopoulos, laniel, vasim

Twitter

Συντηρηση - Καθαρισμος Ego-T Atomizer

Αποσυνδεδεμένος EarthquakeRita

  • *
  • 27
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αντε να μην τρελαθώ...... :P
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος Ego-T Atomizer
« Απάντηση #120 στις: Φεβρουαρίου 21, 2012, 21:44 »
Γειά σου και σέναααααααααααααααααα.......σας ευχαριστώ όλους μέχρι στιγμής για την βοήθεια σας  :-*

Αποσυνδεδεμένος Java

Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος Ego-T Atomizer
« Απάντηση #121 στις: Φεβρουαρίου 23, 2012, 00:40 »
...
Το έκανα λοιπόν και μπορώ να πω ότι είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη απο τον ατμό και την γεύση αλλά απο χτές έχει αρχίσει και μου μπουκώνει χωρίς λόγο και να μου πετάει τα υγρά την ώρα του ατμίσματος.....δεν υπήρχε πρίν κάποιο παρόμοιο περιστατικό χτές άρχισε να κάνει τα τρελά του....να σας πω επίσης πως τα μικρά τανκ που μπαίνει το υγρό είναι ολοκαίνουρια
...

Τον χώρο ανάμεσα στα δύο πλαστικά κομμάτια υπερχείλισης (στην άκρη του επιστόμιου) τον καθαρίζεις; Όταν συμπυκνωθεί υγρό εκεί το τράβηγμα γίνεται πιο σφιχτό και μπορείς να αισθανθείς και υγρό στα χείλη.

Αποσυνδεδεμένος vimana

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
    • UCA coin
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος Ego-T Atomizer
« Απάντηση #122 στις: Φεβρουαρίου 26, 2012, 17:08 »
Σε ευχαριστώ πολύ για τα βιντεάκια .....τα είχα δεί και εγώ αλλά η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι να το ανοίξω ειδικά εκεί που βγάζει το φυτίλι μήπως προκαλέσω καμμιά ζημιά  :confused1:   Κάτι πιο εύκολο υπάρχει να δοκιμάσω αλλιώς θα πρέπει να προμηθευτώ έναν καινούριο άυριο....έχει και ακριβά ρε γ@#ώτο δέκα ευρώ ....αν είναι να χαλάει σε 2 εβδομάδες δεν συμφέρει  :o
Αν φοβάσαι να τον χειρουργήσεις, όπως λες, κάνε του καλό καθάρισμα (με βράσιμο σε απιονισμένο νερό και φύσιμα-πιστολάκι για καλό στέγνωμα). Το ιδανικό θα ήταν να τον ανοίξεις βέβαια για καλύτερο καθάρισμα της αντίστασης και του φυτιλιού!

Η άλλη λύση είναι αυτή που σου πρότεινε ο τεμέτερον Ζαντός :D Ό,τι πιο εύκολο και πρακτικό στο καθάρισμα οι eGo τύπου -C (μιας και πρόκειται να αγοράσεις και δεύτερο). Εκεί αποκλείεται να "αστοχήσεις" Ρίτα ;) Είναι αστεία υπόθεση ο καθαρισμός τους. Μετά το πλυσημάτακι, τραβάς το κομάτι με το φυτίλι και το καις μέχρι να ασπρίσει. Στη συνέχεια κάνεις κι ένα dry burn (στεγνό κάψιμο) την αντιστασούλα κι έτοιμη :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Giannis_K

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος Ego-T Atomizer
« Απάντηση #123 στις: Μαρτίου 06, 2012, 22:33 »
Εγω σημερα ανοιξα για πρωτη φορα τους ατμο μου!

Ανοιξα 2 φτηνιαρικους που ειχα στην αρχη και εναν καλο, της joyetech.

Εκανα dry burning και νομιζω οτι πηγε καλα!

Ο καλος ατμο που εχω (και πιο καινουριος) απο την Joyetech φαινεται πιο προσεγμενος στο εσωτερικο του. Φυσηξα πολυ απο τη μερια του φυτιλιού προς την μπαταρια μεχρι να σταματησει να βγαζει υγρα. Εκανα dry burning μεχρι να σταματησει να βγαζει καπνους και μυρωδια. Κουνησα και λιγο το φυτιλακι το οποιο ειναι ξεχαρβαλωμενο γενικα. Νομιζω τωρα δουλευει ρολοι.

Ο ενας φτηνιαρικος ηταν καμμενος οποτε end of story. Απλα κρατησα το φυτιλακι και το μαραφετι που το κραταει για μελλοντικη χρηση.

Ο αλλος ειναι ακομα στη φαση του καθαρισματος. Παιζουν καποια προβληματα. Το ενα ειναι οτι δεν ξερω γιατι αλλα δεν μπορω να φυσηξω στον φτηνο ατμο. Ειναι σαν να μην παιρναει ο αερας. Το απιθανο ειναι οτι αν φυσηξω απο την αναποδη ειναι κομπλε! Πως γινεταια αυτο?! Επισης, εκανα dry burning για πολυ ωρα αλλα ακομα βρωμαει. Δεν καταλαβαινω τι αλλο πρεπει να κανω!

Γενικα

1. Επειδη το φοβηθηκα, κραταγα λιγη ωρα την αντισταση κοκκινη. Μετα δλδ απο 1-2 δευτερα αφηνα το κουμπι απο το φοβο μηπως τον καψω. Τι λετε? Επρεπε να το κανω παραπνω?

2. Μην το φοβαστε το ανοιγμα. Και εγω το φοβομουν στην αρχη αλλα δεν ειναι τπτ. Ισως να σας δυσκολεψει λιγο μεχρι να βγει το μαραφετι που κραταει το φυτιλι αλλα μεχρι εκει.

3. Πολύ καλος τροπος να το ξαναβαλετε υστερα πισω στον ατμο ειναι να το βαλετε μαζι με το τανκ. Δλδ να χρησιμοποιησετε το τανκ για να σπρωξετε το μαραφετι μεσα στον ατμο. Αλλιως, μονο με το τσιμπιδακι παιζει να ταλαιπωρηθειτε παρα πολυ (στην αρχη του thread υπαρχει και βιντεο για τον καθαρισμο που ο τυπος κανει το ιδιο!).

Αποσυνδεδεμένος Venix

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος Ego-T Atomizer
« Απάντηση #124 στις: Μαρτίου 08, 2012, 04:57 »
καλά να πάθω και το ξερό μου το κεφάλι που κατεβασα τον ατμο μετα απο καθαρισμό με καθαρο οινόπνευμα  :wall:  :wall: 
α ναι και δεν περίμενα αλλα τεσπα ο ατμοπιητής ατμίζει σαν κενουριος πάλυ   ;D  9 μέρες 2-3 ml και πάμε και για περισότερο ...α ναι ο πρώτος μου ατμοπιητης είναι δεν έχω αλλάξει ακόμα  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος izza

  • *
  • 6
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Νέος ατμοποιητής για eGo-T (type A).Πώς καθαρίζεται;
« Απάντηση #125 στις: Απριλίου 11, 2012, 15:25 »
καλησπέρα!!Μήπως υπάρχει κάποιο βιντεάκι για τον καθαρισμό του η αν γίνεται να μου εξηγήσετε κι εμένα πως γίνεται η αφαίρεση του φυτιλιού? :tongue_smilie:

Απ: Νέος ατμοποιητής για eGo-T (type A).Πώς καθαρίζεται;
« Απάντηση #126 στις: Απριλίου 11, 2012, 17:13 »
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=CLq-bvHAAzo&feature=related[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος izza

  • *
  • 6
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Νέος ατμοποιητής για eGo-T (type A).Πώς καθαρίζεται;
« Απάντηση #127 στις: Απριλίου 12, 2012, 09:05 »
Σ'ευχαριστώ Γιάννη.. :D

Αποσυνδεδεμένος durutti

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Νέος ατμοποιητής για eGo-T (type A).Πώς καθαρίζεται;
« Απάντηση #128 στις: Απριλίου 18, 2012, 03:21 »
εκανα οσα κανει το παλικαρι στο βιντεο και εβγαλα προσεκτικα το καπακι αλλα δεν ειδα κατι σαν φυτιλι αλλα μονο τη θηκη! κατι πλεγμενο σαν κλωστη ειχε
ο καθαρισμος συνισταται να γινεται καθε εβδομαδα για να μεγαλωσει η διαρκεια ζωης?
εγω φυσικα εγχειρησα ατμοποιητη που ειχε ηδη καει, οποτε ισως ειχε κοπει το φυτιλι?

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1931
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Νέος ατμοποιητής για eGo-T (type A).Πώς καθαρίζεται;
« Απάντηση #129 στις: Απριλίου 18, 2012, 04:37 »
Ρίξε μια ματιά (ΟΧΙ ΠΟΝΗΡΗ) και εδώ φίλε μου....

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,3154.msg157252.html#msg157252

αλλά και γενικότερα στο νήμα

Αποσυνδεδεμένος zilberto

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος Ego-T Atomizer
« Απάντηση #130 στις: Νοεμβρίου 04, 2014, 15:03 »
Εδώ το καλό φτυάρι!!
Ώρα να ξυπνήσουν λίγες αναμνήσεις στους παλιούς!

Μιας και ξεκίνησα το άτμισμα με τον "εξελιγμένο" eGo-C, δεν είχε τύχει να δοκιμάσω ποτέ eGo-T.
Οπότε μόλις έπεσε στα χέρια μου ένας αχρησιμοποίητος Joyetech eGo-T LR Type B από φίλο, με έφαγε η περιέργεια.

Αντιμετώπισα όμως μεγάλη αντίσταση στην τζούρα.
Από όσο μπόρεσα να καταλάβω η μοναδική είσοδος του αέρα είναι το κάτω μέρος του θετικού πόλου, ο οποίος όπως είναι φυσικό όταν βιδώνεται στο 510 της μπαταρίας σχεδόν σφραγίζει!

Το έσωσα με ένα ανταπτοράκι 510 σε 510, αλλά η απορία μου παραμένει.
Είναι δυνατόν να λειτουργούσε έτσι;
Μήπως όλες οι μπαταρίες κάποτε είχαν τρύπα στο 510 για να περνάει ο αέρας (όπως το ανταπτοράκι που του έβαλα);
Χρειάζεται κάποια πατέντα / τρύπημα να δουλεύει αξιοπρεπώς χωρίς αντάπτορα;

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9594
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος Ego-T Atomizer
« Απάντηση #131 στις: Νοεμβρίου 04, 2014, 15:34 »
Στο κάτω μέρος του ατμοποιητή υπήρχαν δύο μικρές εγκοπές. Από τις δύο αυτές εγκοπές σε συνδυασμό με τις εγκοπές στον πάνω μέρος της μπαταρίας και την μικρή τρύπα στον πόλο του ατμοποιητή περνούσε ο αέρας. Το τράβηγμα ήταν σχετικά σφιχτό αλλά όχι σε υπερβολικό βαθμό. Το πιθανότερο είναι ότι μετά από τόσα χρόνια ο ατμοποιητής έχει οξειδωθεί - αλλοιωθεί με αποτέλεσμα να δυσχεραίνεται η ροή αέρα. Ας μην ξεχνάμε ότι οι ατμοποιητές αυτοί όπως και οι μεταγενέστερες κεφαλές eGo-C δεν ήταν εντελώς στεγνοί αφού περιείχαν εργοστασιακό υγρό. Αυτό το υγρό συντελούσε στην οξείδωση και το φράξιμο των διόδων εισροής αέρα. Σαφώς βέβαια ο eGo-T ήταν ένας ατμοποιητής άλλης εποχής. Οποιαδήποτε σύγκριση με τους σημερινούς ατμοποιητές στερείται μάλλον νοήματος.

Αποσυνδεδεμένος zilberto

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος Ego-T Atomizer
« Απάντηση #132 στις: Νοεμβρίου 04, 2014, 17:53 »
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Λογικό αυτό που λες αλλά αν υπήρχε τέτοιου είδους μπούκωμα δεν θα τράβαγε ούτε με το ανταπτοράκι.

Ακόμα δεν μπορώ να αντιληφθώ πάντως πως υποτίθεται περνάει ο αέρας από τις εγκοπές στην κορυφή του 510 κονέκτορα ανάμεσα από το σχετικά σφιχτό σώμα που κάνουν τα σπειρώματα του αρνητικού πόλου του ατμοποιητή με τις βόλτες του κονέκτορα. Αν ακολουθεί τη διαδρομή του βιδώματος μέχρι να κατέβει .. καλά κρασιά!

Δοκίμασα και του κατέβασα τον πόλο ώστε να χρειάζεται λιγότερο βίδωμα μέχρι να πιάσει, μου φάνηκε πως βελτιώθηκε κάπως αλλά και πάλι είχε αρκετό ζόρι.

Θα δοκιμάσω τρύπημα ξεκινώντας από έξω και να φτάσω μέχρι και τον αρνητικό λίγο πάνω από τα σπειρώματα.

Εννοείται πως σύγκριση με τα παρόντα εργαλεία δεν γίνεται ούτε κατά διάνοια και καλά έκανες και το επισήμανες σε περίπτωση που πέσει πάνω στο μήνυμα κάποιος νέος κι αρχίσει να αναζητάει eGo-T  :)) :idiot1:
Απλά ας πούμε για ιστορικούς λόγους κάθομαι και τον ψάχνω λίγο, μιας και πρόκειται βασικά για τον ατμοποιητή που μαζί με την ασορτί μπαταρία έφερε την επανάσταση στο η.τ.

Αποσυνδεδεμένος wastelos

  • *
  • 71
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος Ego-T Atomizer
« Απάντηση #133 στις: Νοεμβρίου 04, 2014, 18:19 »
Έβγαλα και εγώ κάτι παλιά αχρησιμοποίητα ego-t και είπα να τα χρησιμοποιήσω πριν τα πετάξω. Τα πιο πολλά ήταν μπουκωμένα, δεν μπορούσες να τραβήξεις τζούρα ούτε με ανταπτοράκι.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Συντηρηση - Καθαρισμος Ego-T Atomizer
« Απάντηση #134 στις: Νοεμβρίου 04, 2014, 19:10 »
Πωπω τυμβωρυχία!!! Θα έβαζα στοίχημα 'ότι δεν θα ξανακινούταν αυτό το νήμα!!!

Πάντως τα πράγματα είναι ακριβώς όπως τα λέει ο Tem. Είχα την τύχη να ξεκινήσω το άτμισμα με το πρώτο σετ ego-c που πάτησε το πόδι του στην Κέρκυρα, και ακόμα θυμάμαι εκείνη τη φρίκη που έτρωγες όταν έβαζες καινούρια κεφαλή από το υγρό που είχε μέσα. Η τζούρα ήταν όντως πολύ σφιχτή, αλλά ελέω έλλειψης οποιασδήποτε άλλης εναλλακτικής ατμοποίησης, δεν υπήρχε μέτρο σύγκρισης.

Τον Ιανουάριο του 2014, στην ατμοεπέτειό μου, έβγαλα έναν θαμμένο ego-c που είχα και αποπειράθηκα να το ατμίσω. Η κεφαλή είχε γίνει πράσινη, αν και σφραγισμένη, και φυσικά δεν έκανα χαΐρι. Μπορεί να ήταν παίδεμα, μπορεί να έσταζε περισότερρο και από σωληνώσεις στο Μεταξουργείο, αλλά πίνω νερό στο όνομά του!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172026 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276430 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15390 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14028 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9387 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43046 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 421 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35495 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558848 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182527 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 200 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10417 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364