vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

529 επισκέπτες, 2 χρήστες
Mimhsdr, camber

Twitter

SMOK TFV8

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SMOK TFV8
« Απάντηση #30 στις: Αυγούστου 03, 2016, 15:16 »
Shadow σκέψου πως εγώ έκανα priming με λίγες σταγόνες στις οπές τροφοδοσίας, τον άφησα μετά ένα πεντάλεπτο και ξεκίνησα. I should have known better  :wall:

Κώστα για μονή δεν ξέρω, επειδή έχει δύο λούκια που φτάνουν στο τανκάκι και πρέπει να είναι γεμάτα βαμβάκι για να μην διαρρεύσει υγρό, ένα για κάθε αντίσταση, έχω την εντύπωση πως μόνο διπλή μπορείς να στήσεις. Δεν έχω παίξει καθόλου με την επισκευάσιμη όμως, μπορεί να υπάρχει τρόπος.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 03, 2016, 15:32 από akpe »

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SMOK TFV8
« Απάντηση #31 στις: Αυγούστου 04, 2016, 11:29 »
Λογικα αν το τιγκαρεις βαμβακι, δεν βρισκω λογο να μην μπορεις να στησεις μονη!

Οσο για το priming, μια χαρα μου φαινεται οτι το εκανες, αλλα εγω παντα καλου κακου τους αφηνω πολυ ωρα. Για να δω αν υπαρχουν και τυχων διαρροες παραλληλα.

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SMOK TFV8
« Απάντηση #32 στις: Αυγούστου 09, 2016, 00:49 »
Χμμ έβαλα επάνω την 4πλη (τη διαβάζει 0.16Ω) και προς το παρόν τα βαττάκια τα ανεβάζω σιγάαα σιγάαα.

Όντως μου φαίνεται πιο αεράτος από την 8πλη πάντως, ίσως είναι ιδέα μου λόγω της διαμέτρου των αντιστάσεων. Ο ατμός πλούσιος, ίσως στα ίδια επίπεδα, η γεύση εκ πρώτης όψεως αρκετά καλύτερη, ίσως γιατί ο ατμός δεν καίει και δεν χτυπάει τόσο όσο στην 8πλη στα ~120. Θα δείξει όταν πλησιάσω κι άλλο τα 100. Πρόσεξα πάντως πως σε σχετικά «χαμηλά» βατ, γύρω στα 70-80, έχω ένα ενοχλητικό ήχο σαν μπουρμπουλήθρες (χωρίς όμως να φεύγει υγρό ή κάτι τέτοιο για να το δικαιολογήσω). Επίσης είχα αρκετές σταγονίτσες στο κέντρο μετά από κάθε τζούρα, όχι διαρροή, σαν να είχε spitback. Τώρα που ανέβηκα στα 85 φαίνεται να εξαφανίστηκαν αυτά τα «θεματάκια», σε εισαγωγικά γιατί δεν τα θεωρώ θέματα σε καμία περίπτωση, απλά αρχικά ανησύχησα μήπως έχανε κάπου λάδια υγρά  :))

Edit: τελικά δεν είναι θέμα βατ, το... γουργουρητό που αναφέρω επιμένει, χωρίς όμως να έχω κάπου διαρροή. Εξαφανίζεται για λίγο και μετά επανέρχεται. Πρόσεξα επίσης πως όταν τραβάω «δυνατή» τζούρα είναι πιο έντονο, όταν ρουφάω πιο απαλά είναι σχεδόν ανεπαίσθητο. Παίζει να έχουν «κάτσει» ιδανικά οι τρύπες εισαγωγής αέρα στο κάτω μέρος της αντίστασης αναλογικά με τις τρύπες στη βάση του ατμοποιητή και να δημιουργείται από τον εισερχόμενο αέρα; Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς και μου σπάει τα νεύρα! :idiot1:

Πάντως η τετραπλή είναι ίσως η ιδανική, για εμένα. Ντουμάνια στα επίπεδα της οκταπλής, και γεύση μισό σκαλοπάτι πιο πάνω, όχι τραγική διαφορά σε αυτά, το πιο σημαντικό όμως είναι πως η θερμοκρασία του ατμού είναι αισθητά χαμηλότερη. Μπορώ να πάρω τζούρα 5 δευτερολέπτων στα 100w, που στην 8πλη δεν μπορούσα με τίποτα. 
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 10, 2016, 17:01 από akpe »

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SMOK TFV8
« Απάντηση #33 στις: Αυγούστου 10, 2016, 23:42 »
Και εμενα μου αρεσε αρκετα παραπανω η τετραπλη.

Αυτο βεβαια που μου αρεσει πιο πολυ απ ολα, ειναι ο TFV8 baby. Οι αντιστασεις του παιζουν 40-80W, εκει γυρω, απιστευτη γευση, πολυ καλο ντουμανι και το κυριοτερο, δεν ζεματαει ο ατμος!

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: SMOK TFV8
« Απάντηση #34 στις: Αυγούστου 11, 2016, 04:32 »
Εχει πεσει στα χερια σου ο baby δηλαδη? Εντιπωσεις? Το rba του?

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SMOK TFV8
« Απάντηση #35 στις: Αυγούστου 11, 2016, 05:20 »
Αν δεν κάνω λάθος νομίζω ότι ο baby δεν διαθέτει επισκευάσιμη κεφαλή. Όσο για το αν ο φίλος shadowjump έχει πιάσει στα χέρια του τον "μωρό"... (στεγνό δόσιμο ) :D

;)



Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: SMOK TFV8
« Απάντηση #36 στις: Αυγούστου 11, 2016, 05:48 »
Εχει aftersale rba Μακη! thanks για το βιντεο 

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SMOK TFV8
« Απάντηση #37 στις: Αυγούστου 11, 2016, 09:20 »
Εχει, εχει! Τωρα την στηνω  :tongue_smilie:

Και Μακη, μην με καρφωνεις!  :))

----

Λεπον!

Αυτες τις μερες χρησιμοποιω και τον Griffin mini και εδω και λιγη ωρα κανω και την επισκευασιμη του TFV8 baby. Εχω καταληξει στο οτι ο baby ειναι αρκετα καλυτερος. Πολυ πιο ευκολο γεμισμα, πιο αερατος αν θες, πιο καλη γευση, ΑΛΛΑ. Αυτα για να παιζεις μεχρι 50-60W. Αν θες πιο πολυ, τοτε αναγκαστικα πας στο Griffin mini μιας και εχει αρκετα πιο μεγαλο ντεκ και χωραει μεγαλυτερες αντιστασεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 11, 2016, 09:39 από Shadowjump »

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: SMOK TFV8
« Απάντηση #38 στις: Αυγούστου 11, 2016, 10:50 »
Εχεις μηπως το mage να μου κανεις μια μινι συγκριση? Αναμεσα σε αυτα τα 2 ειμαι γιατι το serpent δεν παιρνει και πολυ αερα και το gemini rta (22) ειναι λιγο μεγαλουτσικο.. :/

Αποσυνδεδεμένος Shadowjump

  • ****
  • 1428
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SMOK TFV8
« Απάντηση #39 στις: Αυγούστου 11, 2016, 14:29 »
 Ο μονος που δεν εχω ειναι ο Mage. Και ουτε με βλεπω να πηγαινω προς τα εκει. Μια χαρα με καλυπτει ο Griffin και ο baby.

Παντως, αναμεσα σε baby και griffin, τωρα που τον χρησιμοποιησα λιγο παραπανω τον baby, τεινω πολυ προς τον baby. Σαν γευση τα ιδια σχεδον, αλλα σαν ευκολια χρησης, πολυ καλυτερος ο baby. Φτανει βεβαια ειπαμε να παιζεις μεχρι 50-60W.

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: SMOK TFV8
« Απάντηση #40 στις: Αυγούστου 11, 2016, 15:38 »
Όσον αφορά τον αέρα και το μέγεθος του ντεκ έχουμε και λέμε: 

Griffin Mini > Moonshot 24 > Mage

Αν δεν θες να ξεφϋγεις πολύ σε αέρα θεωρώ πως καλύτερα να πας σε Mage.

ΥΓ. Τον δικό μου Mage τον έδωσα πολύ γρήγορα, γιατί προτιμούσα τον 24άρη Moonshot, λόγω μεγαλΰτερων airflow και λίγο μεγαλύτερο χώρο στο deck.

EDIT: Υπάρχει και ο Herakles Mini βεβαίως βεβαίως, αλλά δεν τον έχω δοκιμάσει. Ίδιος με τον Griffin θα ναι λογικά.

Αποσυνδεδεμένος Tortugas

  • ***
  • 556
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα DNA Color Themes μου μπορειτε να τα βρειτε εδω
Απ: SMOK TFV8
« Απάντηση #41 στις: Αυγούστου 11, 2016, 17:05 »
Καλα δεν πειραζει, τωρα ειδα πως ο mage ειναι κι αυτος 24αρης... Κουμπωνω πανω σε pico αρα το baby φαινεται μονοδρομος στα 22mm με τα καλα που του προσαπτεις. Αμα το δουλεψεις λιγες μερες, ριξε ενα update για γευση-leak-στησιμο (το κοβω στριμωγμενο) κλπ γιατι μονο το rba με ενδιαφερει  :)

edit: Βρες του και κανενα αρνητικο  :tongue_smilie:
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 11, 2016, 17:23 από Tortugas »

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SMOK TFV8
« Απάντηση #42 στις: Αυγούστου 13, 2016, 21:28 »
Καλά καλά.. Πιασε στα χεράκια σου τον baby ψηλέ, να ξεχάσεις το όνομα σου.. Και να σκεφτείς πως έχω βάλει ακόμα επάνω μόνο την διπλή εργοστασιακή (60 wattάκια), που έχει κάνει 40μλ και συνεχίζει ακάθεκτη..
Το μόνο "κακό" είναι ότι τα πίνει όλα σε χρόνο dt.. 1-1,5 ώρα γέμισμα..
:delicious2: :delicious2: :delicious2:

Αποσυνδεδεμένος PsilosX

  • ****
  • 1004
  • Φύλο: Άντρας
  • instagram: @psilosx
    • IG
Απ: SMOK TFV8
« Απάντηση #43 στις: Αυγούστου 14, 2016, 02:20 »
Psit έχω πιάσει στα χέρια μου 2-3 τανκάκια της smok και δεν έχω συγκινηθεί με κανένα ιδιαίτερα. Άσε που δεν είμαι των rba's. Μακριά κι αγαπημένα.  ;D

Αποσυνδεδεμένος akpe

  • ***
  • 653
  • Φύλο: Άντρας
Απ: SMOK TFV8
« Απάντηση #44 στις: Αυγούστου 15, 2016, 01:50 »
Χμμ, ρητορική ερώτηση, μαζεύει σε κανέναν άλλον ΠΟΛΛΗ υγρασία στο κάτω μέρος, τόσο στις τρύπες εισαγωγής αέρα της αντίστασης όσο και περιμετρικά του ρυθμιστή αέρα του clearo;

Καταλαβαίνω πως λίγη υγρασία εκεί, ειδικά με μέσα-έξω σε κλιματιστικά, είναι λογικό να υπάρχει, αλλά εγώ θέλω σκουπισματάκι εκεί δυο-τρεις φορές τη μέρα, ειδικά στο εσωτερικό «δαχτυλίδι», ακριβώς πίσω από τον ρυθμιστή εισαγωγής.  :))  

Δεν ανησυχώ για τυχόν διαρροή από την κεφαλή γιατί αλλιώς μάλλον θα είχα ποτάμι και όχι υγρασία, απλά μου έκανε εντύπωση. Είμαι και λίγο ψείρας βέβαια 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 15, 2016, 02:29 από akpe »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1460 172138 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 05, 2024, 21:09
από camber
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276511 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15405 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9402 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43143 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 431 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35625 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559114 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182622 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 208 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10590 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364