vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

247 επισκέπτες, 4 χρήστες
I.P, Jorge, tibolaso, manoslykos

Twitter

eXpromizer by eXvape

Αποσυνδεδεμένος chrismel

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
  • Τσιγάρο Τέλος !!!!
    • Focus Properties Real Estate
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #150 στις: Οκτωβρίου 11, 2014, 21:58 »
Τον έχω αγοράσει εδώ και δυο μήνες και είμαι πολύ ευχαριστημένος .....τον δουλεύω με 0.28 σύρμα και οργανικό βαμβάκι απο 0,9-1,2 ωμ , πολύ καλό χτύπημα και ντουμάνι !!!

Στάλθηκε από το Xoom 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος mnatsoulidis

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #151 στις: Οκτωβρίου 18, 2014, 14:48 »
Καλημέρα σε όλους,
Τον έχω τώρα 3 ημέρες και είμαι ενθουσιασμένος τόσο με το χτύπημα και τη γεύση του, όσο και με την ευκολία του στησίματος του.
Είναι ο πρώτος μου επισκευάσιμος και για να πω την αλήθεια φοβόμουν πως θα τα πάω καθόσον δεν φημίζομαι για την επιδεξιότητα μου !!!
Παρόλα αυτά κατάφερα με την ΠΡΩΤΗ να έχω το αποτέλεσμα που ήθελα χρησιμοποιώντας Kanthal ribbon 0,5 x 0,1 και οργανικό βαμβάκι τόσο όσο να χωράει
μέσα στην αντίσταση (διάμετρος 2mm, 1,6 Ω).
Είμαι σίγουρος ότι αποκλείεται να έχω κληρονομικό χάρισμα στο τύλιγμα αντιστάσεων (αν και το ribbon είναι πολύ μαλακό και βοηθάει πολύ), οπότε
μάλλον ο ατμοποιητής με έκανε μάστορα. :respect:

Αποσυνδεδεμένος Ares

  • **
  • 228
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #152 στις: Οκτωβρίου 18, 2014, 17:08 »

Anyway μου μπηκε στο μυαλο πρωτον πως θα μπορουσα αραγες να ακυρωσω το ελατηριο στον πολο και 2ον να κλεισω τις τρυπες αερα που δεν χρησιμοποιω . Ειμαι μονιμα σε μια συγκεκριμενη οποτε οι αλλες 2 ειναι περιττες.


Ποιο πολυ με ενδιαφερει να μου πει κανεις αν εχει καμια ιδεα για το ελατηριο. Προφανως χρειαζεται μεγαλυτερο πολο στο εσωτερικο κομματι για να ακουμπαει , ετσι δεν ειναι ?  :hmmm:


Γνωμη μου ειναι να μην πειραξεις το ελατηριο γιατι παιζει και τον ρολο της ασφαλειας αφου μπορει να λειωσει και να σε γλυτωσει απο δυσαρεστες εκπληξεις σε πολυ χαμηλα Ωμ και σε βραχυκυκλωμα, εκτος του οτι θα χασεις την ιδιοτητα του ως αυτορυθμιζομενου πολου.

Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #153 στις: Οκτωβρίου 18, 2014, 23:25 »
Η λογικη πισω απο αυτο ειναι να εχω λιγοτερα κομματια οταν το ανοιγω.  Αν και τωρα δοκιμαζω τελικα το μεταλλικό δαχτυλιδι κατω αντι για το πλαστικο τανκ και ξεβιδωνει πολυ ευκολα και δεν χρειαζεται να ξεβιδωσω πρωτα το θαλαμο συλλογης υγρων.

Αποσυνδεδεμένος araditsas

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #154 στις: Οκτωβρίου 19, 2014, 00:05 »
Δεν ξέρω αν ρωτάω σε σωστό νήμα αλλά έχω τον expromizer 1 μήνα και φτιάχνω αντιστάσεις 1.2Ω.  Αναρωτιέμαι τι διάφορα θα υπάρχει αν τις κάνω 1.8ω ή 2ω εσείς τι αντίσταση προτείνετε;
Δουλεύω με σύρμα 28 και οργανικό βαμβάκι σε modem svd.

Galaxy Note 3


Αποσυνδεδεμένος kdi

Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #155 στις: Οκτωβρίου 19, 2014, 03:07 »
Μιας και εισαι σε ηλεκτρονικο mod διαφορα δεν θα δεις μεγαλη.
Σε μηχανικο εφτιαχνα αντιστασεις απο 1 μεχρι 1.4Ω μιας και δεν μπορουσα να μεταβαλω τα watt/volt
Σε ηλεκτρονικο 1.4-1.9Ω


Αλλα αυτο δεν λεει κατι. Αμα σε ικανοποιει το στησιμο σου δεν εχεις λογο να το αλλαξεις.

Αποσυνδεδεμένος araditsas

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #156 στις: Οκτωβρίου 19, 2014, 12:18 »
Θα ήθελα λίγο περισσότερο ντουμανι πως μπορώ να το πετύχω αυτό αν βάλω περισσότερα βαμβάκι μου πετάει σταγόνες πάνω....

Galaxy Note 3


Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #157 στις: Οκτωβρίου 19, 2014, 12:40 »
με διπλη αντισταση. Αλλα θα χρειαστεις λιγο ρευμα παραπανω απο 13watt τουλαχιστον.


γυρνα μια σελιδα πισω



 ;)

Αποσυνδεδεμένος araditsas

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #158 στις: Οκτωβρίου 19, 2014, 13:55 »
Αποψε ειχα ορεξεις οποτε ειπα να δοκιμασω κατι διαφορετικο που ηθελα να δοκιμασω πως παιζει.


Dual Coil στον Expromizer.


Αφου ειδα κανα δυο βιντεακια λεω "και δε δοκιμαζω ?"


Χρησιμοποιησα 0,32mm kanthal , 14 σπείρες το κάθε mc σε σιδερακι παχους 1mm.


Βοηθησε πολυ για τον υπολογισμο το steam engine .


Το τελικο αποτελεσμα ειναι 0,8Ω.


Σαν πρωτη αποπειρα το θεωρω ψιλοαποτυχια για να δικα μου γουστα και εξηγουμαι.


Το 0,8Ω μου ειναι λιγο ζεστο για τα δικα μου γουστα.
Πρεπει να ειναι καλυτερα ποιο λεπτη αντισταση γιατι το 32αρι με 14 σπειρες αργει λιγο να παρει καλα τουλαχιστον στα 15W που το βαζω επειδη ειναι μεγαλο. (δεν εχω και ποιο πανω  :)) ).


Φυσικα η επομενη δοκιμη του ιδιου στησιματος θα ειναι μαλλον με 0,20mm.
Γενικα ειναι ψιλοδυσκολουτσικο τουλαχιστον για μενα μιας ειναι συνολικα περιπου το 6ο μου στησιμο επισκευασιμου.


Το τελικο αποτελεσμα φυσικα δεν ειναι ιδιαιτερα κακο σε ντουμανι και γευση.
Μια χαρα ειναι.


 ;)


(Image removed from quote.)
ΟΚ θα κάνω την προσπάθεια μου για αυτό το αριστούργημα το θέμα μου είναι πως μιλάς για αντίσταση 0.8ω και εγώ έχω σαν εσένα svd  και ξέρω πως δεν διαβάζει κάτω απο 1ω.
Τι έχω καταλάβει λάθος μήπως για τον λόγο ότι είναι διπλή αλλάζει κάτι;;;
Σε ευχαριστώ!!

Galaxy Note 3


Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #159 στις: Οκτωβρίου 19, 2014, 14:02 »
Η μετρηση που βλεπεις ειναι απο το svd και μαλιστα το δουλεψε κανονικα.

Βεβαια εγω το επαιξα κυριως στο nemesis με kick στα 15w

Απο κει και περα το στήσιμο που βλεπεις ειναι με 0.32mm. Μην το κανεις.

Παρε και δοκιμασε με 0.25 η 0.28 ετσι θα κάνεις και λιγοτερες σπειρες γιατι εμενα βγηκε με14  αυτο που βλεπεις.  Το τι αντισταση θα βγαλεις ειναι δικο σου θεμα.  Εγω πηγαινα για 1.2 περιπου αλλα δεν βγηκε.  Ομως ηταν ικανοποιητικο σαν αποτελεσμα.

Tip: συνδετηρας διπλωμένος βοηθαει να κρατας και τα 2mc  στη θεση τους.  :)

Αποσυνδεδεμένος araditsas

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #160 στις: Οκτωβρίου 19, 2014, 14:15 »
0.28 έχω οπότε και αυτό θα βάλω σε ευχαριστώ για το τιπς αλλά όταν έφτιαξα αντίσταση 0.9ω δεν μου την διάβαζε το svd  και αυτό μου κάνει εντύπωση...

Θα προσπαθήσω και θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα με βλέπω για 2-3 ώρες δουλειά χαχα

Galaxy Note 3


Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #161 στις: Οκτωβρίου 19, 2014, 19:35 »
Επίσης να κάνει lung hits. Βλέπεις ντουμάνι όσο θες μετά. Επίσης υποχρεωτικά χρειάζεται μεγαλούτσικης διαμέτρου drip tip για αυτά που λέω :)

Αποσυνδεδεμένος araditsas

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #162 στις: Οκτωβρίου 19, 2014, 20:26 »
Τι είναι αυτό lung hits.

Για τον λόγο ότι είναι δύσκολο για εμένα διπλή αντίσταση έκανα μια δοκιμή από 1.1ω που είχα μέχρι τώρα σε 1.4ω και έδωσα μεγάλη προσοχή στην ποσότητα στο βαμβάκι καθώς και μείωση την διάμετρο της αντίστασης δεν ξέρω θεωρητικά τι αλλαγές είναι αυτές αλλά πρακτικά το αποτέλεσμα επιτέλους είναι αυτό που θα ήθελα να έχω περισσοτερο ντουμάνι και μου είναι πιο δυνατό στα ίδια βατ...
Σωστά τα λέω ή έχω χάσει την μπάλα;;;;

Ατμιζω 3 χρόνια και τώρα έκανα το βήμα για επισκευασιμο και λέω πως έπρεπε να το έχω κάνει από την αρχή η ποιότητα ατμισματος είναι εξαιρετική...
 Έριξα και την νικοτίνη από 18 ( που είμαι 3 χρόνια τώρα ) στο 13 είναι και αυτό μια αρχή..


Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 19, 2014, 20:57 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #163 στις: Οκτωβρίου 19, 2014, 20:37 »
Τι ε8ναι αυτό lung hits.

Lung hit (πιο σωστα lung inhale) ειναι τροπος χρησης του ηλεκτρονικου τσιγαρου
κατα τον οποιο εισπνεεις τον ατμο κατευθειαν στους πνευμονες χωρις να περασει πρωτα απο το στομα.

Αποσυνδεδεμένος kdi

Απ: eXpromizer by eXvape
« Απάντηση #164 στις: Οκτωβρίου 20, 2014, 01:41 »
Δεν χρειαζεται διπλη αντισταση αναγκαστικα για περισσοτερο ντουμανι. Παρε κανα μετρο 0.32 kanthal και δοκιμασε.
Οσο πιο παχυ το συρμα τοσο μεγαλυτερη και η επιφανεια ατμοποιησης.


Στριφτο γυρο απο πιο χοντρο τρυπανακι/κατσαβιδι δηλαδη 2/2.5/2.9 και μια χαρα θα εισαι.


Και οπως ειπαν και πιο πανω: lung hits, εκει θα δεις μεγαλη διαφορα. Αλλα μαλλον θα πρεπει να ριξεις και αλλο την νικοτινη.
Κανε μερικες δοκιμες αφου και ο expromizer βολευει μιας και δεν χρειαζεται να αδειαζεις το υγρο και θα το βρεις.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1103065 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176823 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 533 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22366 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285512 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209579 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68764 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315770 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15632 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126970 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95291 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem