vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

127 επισκέπτες, 8 χρήστες
gstamatos, Sergios, Buliwyf, Milarepa, grag, bloodlessz, marauder800, lemon78

Twitter

Aτμός και ηλεκτρονικοί υπολογιστές

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aτμός και ηλεκτρονικοί υπολογιστές
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουαρίου 01, 2015, 14:02 »
φιλε μου εγω δε μιλαω για μαυριλα αλλα για γλιωδες καταστασεις , η υγρασια δεν δημιουργει κολα ουτε γλιτσα


τη μαυριλα που εσυ λες τη δημιουργει η θερμοτητα που βγαινει απο τα σωματα , οταν ειχα πετρελαιο η μαυριλα στους τοιχους ηταν ελαχιστη , 2 χρονια τωρα που εχω βαλει ξυλολεβητα η μαυριλα στους τοιχους επανω απο τα σωματα ειναι περισσοτερη , και δεν μιλαω για μαυριλα υγρασιας , αλλα για μαυρη σκονι επανω στους τοιχους ... η υγρασια εχει διαφορετικα συμπτωματα( υγροποιημενη μαυριλα με ασπρες βουλες σαν δαλματιας και αυτο συνεπαγετε και μυκητες  ).


 ειναι γνωστο αυτο οτι η θερμοτητα που εκπεμπη ενα σωμα θερμανσης προκαλει τετιου ειδος καταστασεις , και παιζει ρολο τη υλικο ειναι αυτο που θερμενη τα σωματα.. 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 01, 2015, 14:12 από APOSTOLOS KAL »

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aτμός και ηλεκτρονικοί υπολογιστές
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουαρίου 01, 2015, 14:58 »
Εγώ απλά μοιράστηκα την εμπειρία μου, δεν είπα ότι είναι το ίδιο.
Όπως και να 'χει γλίτσα δεν έχω δει πουθενά. Ατμιζω 8 μλ πάνω κάτω ντριπάτα σε 0.5-06. Τώρα σε low καταστάσεις τι γίνεται δεν γνωρίζω :)

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Aτμός και ηλεκτρονικοί υπολογιστές
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουαρίου 01, 2015, 15:30 »
Γι'αυτούς που έχουν πρόβλημα,ή γι'αυτούς που φοβόύνται μην αποκτήσουν.Πάρτε ένα τούλι σαν αυτά που
έχουν οιμπουμπουνιέρες,ή αντίστοιχα απο καλτσόν.Βάλτε μέσα ρύζι σε μέγεθος μισής μπουνιάς και ανοίξτε
τον σταθερό υπολογιστή και αφήστε το μέσα.Ανά 2-3-4 μέρες τσεκάρετε το αν έχει αλλάξει η σύσταση του.


Υπάρχει και ακόμα μία λύση,πιο αποτελεσματική,αλλά αν την γράψω σίγουρα θα με κρίνουν οπότε.. :))

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Aτμός και ηλεκτρονικοί υπολογιστές
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουαρίου 01, 2015, 17:18 »
Το φαινόμενο συγκέντρωσης υγρασίας και μιας θολής επίστρωσης, ιδιαίτερα σε επιφάνειες με χαμηλή θερμοκρασία (παρμπριζ-υαλοπίνακες-μπαλκονόπορτες κτλ) είναι -όπως ειπώθηκε πολλάκις- γνωστό από παλιά στους ατμιστές.
Ακόμη εντονότερο το φαινόμενο σ'εμάς τους βιτζάκηδες.

Τα λάπτοπ/ντέσκτοπ/νετμπουκ μου που δέχονται άμεσα τα πλούσια νέφη εκπνεόμενης βιτζί, έχουν ανοιχτεί πάμπολλες φορές τα τελευταία 4 παρακάτι χρόνια ατμίσματος, χωρίς κάτι διαφορετικό να έχει διαπιστωθεί (συνηθισμένες ποσότητες σκόνης κτλ.). Μόνο τα πληκτρολόγια έχουν ενίοτε διάσπαρτα σταγονίδια, αλλά τίποτε το σημαντικό.

Φυσικά και έχει προβληματίσει αρκετούς, αν αυτό το φαινόμενο υπάρχει και στην αναπνευστική δίοδο. (στοματική και ρινική κοιλότητα, λάρυγγας, βρόγχοι, πνευμονικές κυψελίδες)

Δεν έχει αποδειχθεί επιστημονικά (απ'όσα γνωρίζω τουλάχιστον) αλλά, εάν υπήρχε συγκέντρωση σημαντικών ποσοτήτων, πιστεύω ότι θα υπήρχαν και αντίστοιχα συμπτώματα. Π.χ. δύσπνοια, βήχας, απόχρεμψη με φλέματα κτλ.
Πιθανότατα -εικάζω- απορροφάται ικανοποιητικά από τον οργανισμό και σ'αυτό ίσως συμβάλλει και η θερμοκρασία του σώματος, δηλαδή στην ελάττωση της συγκέντρωσης και επικάθισης στους ιστούς που είναι σε άμεση επαφή με τη γλυκερίνη.

Ίσως -πάλι εικάζω- επειδή η ρινική κοιλότητα είναι η πιο "ψυχρή" περιοχή από τις προαναφερθείσες, γι αυτό και εμφανίζει το φαινόμενο της καταρροής κατά το επαναλαμβανόμενο άτμισμα.

Όσο για τη "γλίτσα" ή "μούργα" ή ότι άλλο σιχαμερό και κολλώδες τέλος πάντων παρατηρούμε, εκτός απ'την υψηλή ποσόστωση σε VG,  μπορεί να παίζουν ρόλο και τα αρώματα. :dontknow:

Σε κάθε περίπτωση, ότι σχετικό έχω παρατηρήσει αφαιρείται ή καθαρίζεται πολύ ευκολότερα απ'ότι το -αποδεδειγμένα- καρκινογόνο και βρωμερής οσμής καφε/μαύρο επίχρισμα που είχα σε κάθε κλειστό χώρο, όταν κάπνιζα κ.τ.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2812
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aτμός και ηλεκτρονικοί υπολογιστές
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουαρίου 01, 2015, 20:57 »
Υγρά 50-50 ή 70PG δεν δημιουργούν σχεδόν κανένα πρόβλημα.
Δεν ισχύει. Εγώ είχα θέματα, με βάση 50/50 και έτοιμα υγρά της Liqua. 80/20 ή σκέτη pg δεν έχω δοκιμάσει

Αποσυνδεδεμένος Manpet

  • **
  • 210
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Aτμός και ηλεκτρονικοί υπολογιστές
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουαρίου 01, 2015, 22:05 »
Βλέποντας το θέμα του συγκεκριμένου πόστ, είπα και εγώ να καταθέσω την εμπειρία μου. Έχοντας κάψει ήδη ενα λάπτοπ με τον καπνό από τα τσιγάρα που κάπνιζα αρειμανίως μέχρι και πρίν 2 χρόνια  :-[ .Η μάυρη γλίτσα του τσιγάρου είχε καλύψει ολη την motherboard ,όταν είχα πάει το λάπτοπ για επισκευή είχα ντραπεί τον τεχνικό, που με ρώτησε αν ο υπολογιστής ητάν σε γραφείο με πολλούς καπνιστές  :thumpdown: ενώ το είχα μόνο στο σπίτι.Εν τέλει αφού το λάπτοπ μου άντεξε 5 χρόνια με πολλά (μα πάρα πολλά!!) πακέτα τσιγάρα το άτμισμα είναι πταίσμα για τους η.υ. Με δυό λόγια το μηχάνημα θα τα φτύσει πολύ νωρήτερα απο... γερατειά  ;D πάρα από τον ατμό του η.τ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 42 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 92 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20423 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280267 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207803 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65253 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173862 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312478 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13645 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124458 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93430 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4130 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix