vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

248 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, karasarinis, Mimhsdr, funes, camber, manoslykos

Twitter

Kayfun Lite by SvoёMesto

Αποσυνδεδεμένος evripidis

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing in life is to be feared.
Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4935 στις: Μαρτίου 02, 2016, 18:10 »
Σκάει και καμία φορά από το drip tip αλλά πιο σπάνια. Έχω τσεκάρει τα orings καλά είναι, 1 μήνα τον έχω άλλωστε. Αλλά παίζει να είναι αυτό που λέτε παιδιά. Το μπουκάλι του φαρμακείου έριχνε πολύ υγρό με ένα πάτημα όποτε παίζει να ξεχείλιζε.
Βέβαια κουβέντα να γίνεται, δεν με ενόχλησε ποτέ το γεγονό.

ΥΓ: Κρατιέμαι πως και πως να μην του πάρω τα καλούδια από steam tuners! Αν δεν ήταν τα €35 θα τα είχα ήδη!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4936 στις: Μαρτίου 02, 2016, 18:41 »
Τώρα που είδα τη φωτογραφία αυτή κατάλαβα ποιός είναι αυτός που μου έστειλε φωτογραφίες με mail και τι ακριβώς ρωτάει :)
Θα ήταν καλύτερο να τις είχες ποστάρει αμέσως εδώ :thumpup:
Αυτό που μπορώ να σου πώ με σιγουριά είναι να ανοίξεις ελάχιστα τις σπείρες της αντίστασης όταν τη φτιάχνεις, οι κολλητές σπείρες ευνοούν τη γρήγορη εναπόθεση μάκας (κάρβουνο) στην αντίσταση, επίσης κόβουν και γεύση.
Έχεις δίκιο κάτι δεν πάει καλά με τα κομμάτια του ατμοποιητή σου τα μεταλλικά δαχτυλίδια πάνω και κάτω από το διάφανο μέρος κανονικά είναι ίδιων διαστάσεων ???
Eχει βαλει το πανω μεταλικο κοματι του τανκ από το κανονικο και  το κατω κοματι από το nano https://www.fasttech.com/products/0/10006473/1700500-kayfun-lite-plus-v2-styled-rebuildable-atomizer-4 δηλ. από το κοντο τανκ της φωτο!

Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4937 στις: Μαρτίου 03, 2016, 23:43 »
 
Σκάει και καμία φορά από το drip tip αλλά πιο σπάνια. Έχω τσεκάρει τα orings καλά είναι, 1 μήνα τον έχω άλλωστε. Αλλά παίζει να είναι αυτό που λέτε παιδιά. Το μπουκάλι του φαρμακείου έριχνε πολύ υγρό με ένα πάτημα όποτε παίζει να ξεχείλιζε.
Βέβαια κουβέντα να γίνεται, δεν με ενόχλησε ποτέ το γεγονό.

ΥΓ: Κρατιέμαι πως και πως να μην του πάρω τα καλούδια από steam tuners! Αν δεν ήταν τα €35 θα τα είχα ήδη!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Παρατηρησα το ιδιο κ στο δικο kfl+ τις ιδιες διαρροες και διαβαζοντας και ρωτωντας εδω,πλεον γεμιζω σιγα σιγα το tank,χωρις ιδιαιτερη πιεση και οταν διαβρεχω το βαμβακι του ριχνω λιγες σταγονες.Δε το ποτιζω σα γλαστρα οπως εκανα στην αρχη.Ουτως η αλλως ανακαλυψα οτι αλλα βαμβακια διογκωνονται με το υγρο και αλλα συρρικνωνονται.Με λιγοτερο υγρο στο στησιμο παραμενει και αφρατο το βαμβακακι οταν το κολλας στη βαση.
Παντως παρε ενα τηλ. στη steam tuners να ρωτησεις..Νομιζω θα εκπλαγεις ευχαριστα.

Αποσυνδεδεμένος godspeed

  • **
  • 319
  • Φύλο: Άντρας
  • Nicotine-Alcohol Addict! *_*
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4938 στις: Μαρτίου 04, 2016, 00:36 »
Γιατι η πρωτη αντισταση που εφτιαξα 1.45Ω ειχε τη καλυτερη γευση??( νταξει μπορει να ηταν και το υγρο.... ) ποτε ξερουμε οτι εχουμε φτιαξει μια πολυ καλη αντισταση? τωρα εχω μια 1,71 Ω .   ολες οι αντιστασεις που φτιαχω ειναι 28ga kanthal.  Ποιο ειναι το καλυτερο συρμα και σε ποσα Ω αντισταση για τον Kayfin lite plus??? :(

Αποσυνδεδεμένος Bocler

  • **
  • 254
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4939 στις: Μαρτίου 04, 2016, 01:54 »
Κατα γενική ομολογία ο kfl+ αποδίδει καλυτερη γεύση με μεγάλες αντιστάσεις δλδ 1.8Ω ίσως και παραπάνω...
Πολυ καλή αντισταση είναι σχετικό... όλες καλές είναι αρκεί να προσέξεις να μην εχεις hotspot, οι σπείρες να ισαπεχουν, καλό σφίξιμο στο αξονακι, όσο πιο ίσιο το σύρμα τόσο καλύτερα και τα ποδαράκια όσο μπορείς μικρότερα...αυτα :thumpup:
Από σύρμα...πολλά! Από 0.25 μέχρι και 0.32 όλα καλά παίζουν...αυτό  έγκειται  καθαρά στη δικιά σου προτίμηση...όπως βέβαια και τα Ω :)
Εγώ για παράδειγμα στήνω με .28 στα 1.3 Ω σε όλους τους ατμοποιητές μου και είμαι πολυ ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα!  :bye:

Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4940 στις: Μαρτίου 04, 2016, 01:55 »
Γιατι η πρωτη αντισταση που εφτιαξα 1.45Ω ειχε τη καλυτερη γευση??( νταξει μπορει να ηταν και το υγρο.... ) ποτε ξερουμε οτι εχουμε φτιαξει μια πολυ καλη αντισταση? τωρα εχω μια 1,71 Ω .   ολες οι αντιστασεις που φτιαχω ειναι 28ga kanthal.  Ποιο ειναι το καλυτερο συρμα και σε ποσα Ω αντισταση για τον Kayfin lite plus??? :(
Νομιζω ειναι λιγο υποκειμενικο το θεμα.Δοκιμαζοντας θα βρεις το δικο sweet spot.Δεν υπαρχουν κανονες οσο αφορα το συρμα ή την τιμη της αντιστασης.Εχοντας δοκιμασει τα κυρια τουλαχιστον συρματα (kanthal,ss,ni,επιφυλασσομαι για το τιτανιο),με kanthal,25 mm σε 2.5 αξονα και 1.5 με 1.7 ohm αντισταση εχω παρει τη καλυτερη γευση απ τα καπνικα μου,τουλαχιστον. Πολυ καλη γευση και απο ss σε wattage mode.

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4941 στις: Μαρτίου 04, 2016, 11:14 »
@Godspeed, λεπτο συρμα 0.25 kanthal, με 6-7 στροφες βγαινει 1.8/2.0 Ohm & ατμισμα απο 8.5/11 watt O0

Αποσυνδεδεμένος Αsimos

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4942 στις: Μαρτίου 04, 2016, 12:33 »
Γιατι η πρωτη αντισταση που εφτιαξα 1.45Ω ειχε τη καλυτερη γευση??( νταξει μπορει να ηταν και το υγρο.... ) ποτε ξερουμε οτι εχουμε φτιαξει μια πολυ καλη αντισταση? τωρα εχω μια 1,71 Ω .   ολες οι αντιστασεις που φτιαχω ειναι 28ga kanthal.  Ποιο ειναι το καλυτερο συρμα και σε ποσα Ω αντισταση για τον Kayfin lite plus??? :(
να σου κανω εγω μια ερωτηση και οταν μου απαντησεις θα σου δωσω κα εγω την απαντηση που ψανχεις.....!!!
ποιο ειναι το καλυτερο αυτοκηνιτο? τι καυσιμο και λαδια να χρισημοποιω σε αυτο? και με ποια ταχυτητα εχει την καλυτερη οδικη συμπεριφορα?

αυτο που ρωτας ειναι υποκειμενικο και ο καθενας πο εδω μεσα θα σου δωσει αλλη απαντηση...και μαλιστα το ιδιο ατομο που θα σου απαντησει σημερα τον εναν τροπο μετα απο 2 βδομαδες μπορει να σου πει κατι τελειως διαφορετικο...εγω π.χ πριν μερικες μερες δοκιμασα απο στησιμο φιλου στα 0.8ομ με 32αρι συρμα σε 2,5 αξονα....για να ειμαι στα 4,2v επαιζα στα 22w  και η γευση φοβερη καθως και η αποδοση του.....πριν απο αυτο δεν θα πηγενα ποτε σε αντισταση κατω απο 1,2,....συνηθως ημουν στα 1,6 με 1,8 με 25αρι συρμα.......αλλα θα το ξανα δοκιμασω και με βλεπω για τα 0,8om απο δω και περα.
αυτο που ειναι σιγουρο για μενα ειναι οτι .......οτι στησιμο και να κανεις αν δεν το δουλευεις στα σωστα watt για αυτο και δεν εχεις σωστη ρυθμιση αερα δεν θα παρεις αυτο που πρεπει.....αυτο συνηθως συμβενει οταν περνουμε διαφορετικου τυπο ατμοποιητη απο τα πραγματικα θελω μας και προσπαθουμε να τον φερουμε στα μετρα μας.......παντα κατι δεν παει καλα.

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4943 στις: Μαρτίου 04, 2016, 16:11 »
Το Tiny Clear που εχει για παραδειγμα η Vapeland για τον klp, ειναι το ιδιο με αυτο της ft? https://www.fasttech.com/product/3743900

* Το θεμα ειναι να εχει εσωτερικο oring στο πανω μερος & οχι threads για βιδωμα της καμπανας

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4944 στις: Μαρτίου 04, 2016, 16:31 »
Οχι, είναι δυο διαφορετικά προιόντα. 
Το ορινγκ περιέχεται στο ΦΤ τανκ, όπως και το thread εσωτερικά, το οποίο μετά από 2-3 γεμίσματα δεν θα σε απασχολεί καθόλου, διότι η καμινάδα αφαιρείται πανεύκολα από το σπείρωμα του τανκ. Επιπλέον, τα ΦΤ τανκάκια βγαίνουν σε πολλά χρώματα. 
To σημείο κλειδί όμως είναι η αντοχή των τανκ. Αν και πιο αέρινο και όμορφο, το κλασικό ελληνικό tiny tank δεν έχει αντοχή. Είναι φλούδι το πλαστικό πάνω τμήμα του και μπορεί να σπάσει ακόμη και αν βάλεις λίγο άτσαλα ένα ντριπ τιπ, πιέζοντάς το. Θέλει πολύ προσεκτική μεταχείριση για να κρατήσει πολύ και όχι πτώσεις. Αυτό της ΦΤ έχει συμπαγές, χοντρό κι ανθεκτικό πάνω μέρος και μεγαλύτερη αντοχή στις πτώσεις. Τώρα, για τη χημεία του πλαστικού τους, αγνοώ να σου πω ποιο είναι καλύτερο ή αν είναι καλύτερο κάποιο. Μη βιαστείς πάντως να το απορρίψεις λόγω εσωτερικού πάνω σπειρώματος. 

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4945 στις: Μαρτίου 04, 2016, 18:08 »
Thanks Βουλα, αλλα οι διαστασεις αυτου της ft υποθετω οτι ειναι ιδιες με το Tiny Clear ετσι?

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4946 στις: Μαρτίου 04, 2016, 19:03 »
ακριβώς. 

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4947 στις: Μαρτίου 04, 2016, 19:17 »
All right, thank u girl O0

Αποσυνδεδεμένος godspeed

  • **
  • 319
  • Φύλο: Άντρας
  • Nicotine-Alcohol Addict! *_*
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4948 στις: Μαρτίου 04, 2016, 19:53 »
αυτο που ειναι σιγουρο για μενα ειναι οτι .......οτι στησιμο και να κανεις αν δεν το δουλευεις στα σωστα watt για αυτο και δεν εχεις σωστη ρυθμιση αερα δεν θα παρεις αυτο που πρεπει....
μαλιστα. καταλαβα. θα πειραματιστω λοιπον! ευχαριστω ολους. αυτο που λες για τη ρυθμιση αερα. η βιδα του airflow Παιζει ρολο μονο ποσο σφιχτη/αερατη ειναι η τζουρα η παιζει ρολο και στη γευση? εγω πχ την βιδα του airflow την εχω βγαλει τελειως... ευχαριστω εκ των προτερων !

Αποσυνδεδεμένος panos panos

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4949 στις: Μαρτίου 04, 2016, 20:44 »
προσεξε το υψος της αντιστασης να ειναι περιπου 1.5 χιλιοστο,
δοκιμασε με 32mm 7, 8 σπειρες σε 2,5 + πυρηνα.
βαμβακι σε pads 4mm πλατος και ρυθμισε τη βιδα του αερα μεχρι να βρεις τη γευση που σου αρεσει χωρις να σφυριζει...
 δοκιμασε και πιο χαμηλο drip tip με μεγαλυτερη διαμετρο δινει καλυτερη γευση

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310629 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 12, 2024, 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278843 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13031 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123906 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64115 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206860 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93052 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3947 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1170 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173250 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15625 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14357 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias