vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

272 επισκέπτες, 6 χρήστες
dkostas, lagoudakis, takoulas, manoslykos, john67, teo77

Twitter

Kayfun Lite by SvoёMesto

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4395 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 00:28 »
Κανονικά εάν ζητήσεις αποδείξεις θα πρέπει να τις έχουν (π.χ. εισαγωγή από Γερμανία ή τιμολόγια από τον επίσημο αντιπρόσωπο). Αλλά ομοίως όταν αγοράζεις π.χ. nike από ένα επώνυμο μαγαζί πως είσαι σίγουρος ότι είναι αυθεντικά?
Αυτό που θέλω να πω είναι πως πολλά μαγαζιά στο χώρο είναι χρόνια στην αγορά και έχουν κατακτήσει την εμπιστοσύνη μας. Εγώ τουλάχιστον τα εμπιστεύομαι.

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4396 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 00:34 »
Τι να σου πω φίλε μου, μπορεί αν ζητήσεις χαρτιά γνησιότητας να σου δώσουν (αν υπάρχουν)  :dontknow:

Δεν νομίζω όμως μαγαζιά που έχουν προσπαθήσει τόσο πολύ να καθιερωθούν στην αγορά να το ρίσκαραν, ακόμα και αν το ρίσκο είναι μικρό όπως λέει ο Γιώργος.  Αν μαθευόταν κάτι τέτοιο θα κατέστρεφε όλη τη δουλειά που έχουν κάνει, ότι έχουν καταφέρει μέχρι τώρα.  Δεν ξέρω αν κάποιος λογικός επιχειρηματίας θα το έκανε αυτό για λίγα παραπάνω ευρώ!

Έχουμε βγει off topic βέβαια....


EDIT: mankar μαζί γράφαμε....

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4397 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 00:35 »
Να λοιπον η ζημιά που κάνουν οι κλώνοι.
Η ζημιά στις πωλήσεις ενός καταστήματος ή κατασκευαστή είναι κάτι μη δεδομένο.
Η ζημιά όμως στο κύρος κάποιων καταστημάτων, που βρίσκονται στη δυσάρεστη θέση να πρέπει να αποδείξουν ότι δεν είναι ελέφαντες, είναι δεδομένη και πραγματική.
Και κερατάς και δαρμένος με λίγα λόγια.


Αυτό που το μέλος giorgos maniadakis μόλις έγραψε και μάλιστα σε δυο ποστ, είναι ότι αμφιβάλλει για την εντιμότητα των καταστημάτων που είναι εξουσιοδοτημένοι μεταπωλητές της svoemesto. Δεν το στηρίζει στην εμπειρία του από τα καταστήματα ή σε οτιδήποτε άλλο μπορεί να έκανε κάποιο κατάστημα για να κινήσει υποψίες, αλλά μόνο και μόνο στην μεγάλη ομοιότητα του κλώνου με το αυθεντικό προϊόν.
Και μια και τα καταστήματα έχουν μόνον έναν προμηθευτή, τη Γερμανική εταιρία svoemesto, δεν έχουν καν το πλεονέκτημα της αμφιβολίας σε περίπτωση που κάποιος υποψιαστεί έστω ότι του πούλησαν κλώνο. Το έκαναν με πρόθεση και από δόλο.
Λυπάμαι, Γιώργο, αλλά την επόμενη φορά που θα σπείρεις δαιμόνια που αμαυρώνουν τη φήμη και το όνομα κάποιου, φρόντισε να το κάνεις με κάποιο επιχείρημα που να έχει βάση. Ακόμη καλύτερα, με στοιχεία. Διότι το επιχείρημα "ο κλώνος είναι ίδιος με το πρωτότυπο, άρα τα μαγαζιά μπορεί να σας πουλάνε κλώνους επειδή έτσι κερδίζουν πολλά με μικρό ρίσκο" αγγίζει τα όρια της συκοφαντίας, αν δεν μπορείς να το αποδείξεις.
Αν μη τι άλλο, σεβάσου το γεγονός ότι κάποιες οικογένειες ζούνε από τα μαγαζιά αυτά.
Και μη μου πεις για προστασία του πελάτη ατμιστή, διότι σε καμία περίπτωση οι επίσημοι μεταπωλητές της svoe δεν έχουν κατηγορηθεί για αντιεπαγγελματική συμπεριφορά κι εξαπάτηση των ατμιστών.

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4398 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 00:38 »
Θυμόμουν ότι είναι εξουσιοδοτημένοι petra αλλά δεν ήμουν σίγουρος και δεν το ανέφερα.  Μπράβο που το ξεκαθάρισες  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος xagios

  • **
  • 167
  • Φύλο: Άντρας
  • Μου αρέσει η μοναδικότητα και όχι η μαζικότητα
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4399 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 00:40 »
Οταν ενας "τελειος" κλωνος  κοστιζει το 1/4 της τιμης του γνησιου πιστευω οτι το κερδος ειναι αρκετο  για να βαλει καποιον σε πειρασμο .. Σε ανταλακτικο διαφανες *τζαμακι * που πηρα απο επωνυμο καταστημα  μου το εδωσαν σε μια απλη πλαστικη σακουλιτσα ...δεν πιστευω οτι ειμαστε περα απο το πλαισιο συζητησης που οριζεται ..Δεν θελω να αμαυρωσω μαγαζια απλα δεν ξερω ποια ειναι αυτα που ειναι επισημα και σε ποιους μεταπωλουν ..Αν εγω εκανα κατι λαθος στους προβληματισμους μου ας σβηστουν αυτα που εγραψα

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4400 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 00:48 »
Ωραία, πάμε λοιπόν να κάνουμε μία υπόθεση.  Έστω ότι ο original κοστίζει στο μαγαζί 40€ και ο κλώνος 10€.  Στον ένα κερδίζεις 20€ και στον άλλο 50€.  Με δεδομένο ότι έχεις μία υγιή επιχείρηση που βγάζει κέρδος και ζεις από αυτή και με δεδομένο ότι δεν πουλάς 100 KFL την εβδομάδα (έτσι θεωρώ) πόσο λογικό είναι να ρισκάρεις να τα χάσεις όλα για 30€;  Για να μην αναφέρω τις νομικές επιπτώσεις για αυτούς που είναι επίσημοι/εξουσιοδοτημένοι μεταπωλητές...


Για το τανκάκι, νομίζω ότι όλα τα spare parts έτσι έρχονται από την μαμά εταιρεία.  Είναι πολύ κατασκευαστές που έχουν τέτοια συσκευασία για τα spare parts.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4401 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 00:51 »
Οταν πρωτοπήρα ανταλλακτικό τζαμάκι, δύσκολα το έβρισκες κλωνοποιημένο. Και το πήρα βέβαια χύμα. Δεν ξέρω τι έκανε με τον 4, αλλά με τον KL+ η svoe Ποτέ δεν πήρε συχαρίκια για τις συσκευασίες της. Η συσκευασία του αυθεντικού ΚΛ+ είναι ένα ευτελές χαρτονένιο κουτάκι. Το να στέλνουν τα ανταλλακτικά χύμα μέσα σε μεγαλύτερα κουτάκια το θεώρησα εντελώς φυσιολογικό. Κι έλα που εσύ, που δεν είσαι από Θεσσαλονίκη, το πήρες από άλλο κατάστημα. Λες όλοι μαζί να τα πουλάνε χύμα συνεννοημένοι και να είναι όλα κλώνοι;


Σε θεωρητικό επίπεδο, οποιοσδήποτε μπορεί να κάνει "λαδιές"
Θεωρείται αυτό τεκμήριο ενοχής;


Σκέψου ότι ξεχνάς ανοιχτή την πόρτα του σπιτιού σου και κάποια στιγμή το αντιλαμβάνεσαι. Την ώρα που την κλείνεις βλέπεις έναν περαστικό και του λες. "κύριε, μπορεί όση ώρα η πόρτα ήταν ανοιχτή κι εγώ στην κουζίνα, να μπήκες και να με έκλεψες. Οχι, δεν έχεις δώσει δείγματα ότι είσαι κλέφτης, αλλά από τη στιγμή που ξέχασα την πόρτα ανοιχτή και πίσω από αυτήν είχα μια τσάντα με κάποια χρήματα, ήταν εύκολο για σένα και μικρό το ρίσκο να το κάνεις"


ΠΙστεύω ότι αυτό που γίνεται τώρα είναι κάτι πολύ άσχημο. Ακόμη και αν 10 μέλη φωνάξουν όλα μαζί "όχι, ο τάδε κι ο τάδε ΔΕΝ είναι κλέφτες" τελικά αυτό που μένει στη μνήμη όλων είναι τα δυο ονόματα δίπλα στη λέξη κλέφτης.
Κι όλα αυτά - ξανατονίζω - όχι επειδή έδωσαν δείγματα κακής συμπεριφοράς, αλλά επειδή ένας κινέζος έφτιαξε τέλεια κλεψίτυπα.
Achatzi, με τα λογικά σου επιχειρήματα, ουσιαστικά νομιμοποιείς τη συνέχεια μιας παράλογης συζήτησης για το αν είναι κλέφτες κάποιοι, εξαιτίας του γεγονότος ότι κάποιος παράνομα κατασκευάζει κλεψίτυπα των ατμοποιητών που εμπορεύονται. 

Αποσυνδεδεμένος xagios

  • **
  • 167
  • Φύλο: Άντρας
  • Μου αρέσει η μοναδικότητα και όχι η μαζικότητα
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4402 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 00:53 »
Ωραία, πάμε λοιπόν να κάνουμε μία υπόθεση.  Έστω ότι ο original κοστίζει στο μαγαζί 40€ και ο κλώνος 10€.  Στον ένα κερδίζεις 20€ και στον άλλο 50€.  Με δεδομένο ότι έχεις μία υγιή επιχείρηση που βγάζει κέρδος και ζεις από αυτή και με δεδομένο ότι δεν πουλάς 100 KFL την εβδομάδα (έτσι θεωρώ) πόσο λογικό είναι να ρισκάρεις να τα χάσεις όλα για 30€;  Για να μην αναφέρω τις νομικές επιπτώσεις για αυτούς που είναι επίσημοι/εξουσιοδοτημένοι μεταπωλητές...


Για το τανκάκι, νομίζω ότι όλα τα spare parts έτσι έρχονται από την μαμά εταιρεία.  Είναι πολύ κατασκευαστές που έχουν τέτοια συσκευασία για τα spare parts.
Εχεις δικαιο απλα η αμφιβολια ειναι καμια φορα δυσκολο να τη διαχειριστεις
 Petra εγω το τζαμακι το πηρα σε πλαστικο σακουλακι ...οχι σε χαρτινο κουτακι που υπαρχει στη σελιδα του κατασκευαστη και του καταστηματος

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4403 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 00:54 »
Κράτα την λοιπόν μέσα σου.


Αποσυνδεδεμένος xagios

  • **
  • 167
  • Φύλο: Άντρας
  • Μου αρέσει η μοναδικότητα και όχι η μαζικότητα
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4404 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 00:57 »
Κράτα την λοιπόν μέσα σου.
Το δικαιωμα της γνωμης και της αναζητησης το ελεγχω εγω και μονο ..

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4405 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 00:59 »
Σαφέστατα, αρκεί να μην προσβάλλεις κάποιον.


Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4406 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 01:01 »
Θα το πω απλά:
Χωρίς να εξακριβωθεί κάτι, δεν είναι σωστό να γίνονται υποθέσεις δημόσια. Γιατί και οι υποθέσεις αφήνουν εντυπώσεις.

Αποσυνδεδεμένος achatzi

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
  • 14/10/2014 -> Όχι άλλο κάρβουνο!
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4407 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 01:01 »
Achatzi, με τα λογικά σου επιχειρήματα, ουσιαστικά νομιμοποιείς τη συνέχεια μιας παράλογης συζήτησης για το αν είναι κλέφτες κάποιοι, εξαιτίας του γεγονότος ότι κάποιος παράνομα κατασκευάζει κλεψίτυπα των ατμοποιητών που εμπορεύονται.

Έχεις δίκιο, απλά δεν ήθελα να μείνουν τέτοιες εντυπώσεις.  Τελειώνει εδώ από εμένα, καληνύχτα σας  :bye:

Αποσυνδεδεμένος xagios

  • **
  • 167
  • Φύλο: Άντρας
  • Μου αρέσει η μοναδικότητα και όχι η μαζικότητα
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4408 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 01:02 »
Φυσικα και σαν συντονιστρια στο site δεχομαι την υποδειξη σου .. Εγω παντα ειμαι εναντια σε καθε λογης κλωνο ..

Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #4409 στις: Ιανουαρίου 18, 2016, 01:04 »
Παιδια εγω δεν περιμενα οτι θα παρει τετοια εκταση το θεμα.
Για να ειμαι ειλικρινης 3 modakia κ 6-7 ατμο τους εχω αγορασει απο φυσικα καταστηματα στην Ελλαδα και δεν εχω συναντησει προβλημα.
Επισης δε θελω να μπαινω στη διαδικασια να σκεφτομαι οτι οτιδηποτε προκειται ν αγορασω μπορει να ειναι μαϊμου,μπορει και οχι.
Οπως επισης δε θελω να πληρωνω καμποσα ευρω για μεταφορικα σε καθε εταιρια courier που οριζει ο πωλητης στο εξωτερικο εφ οσον μπορω ν αγορασω τα προϊοντα του διπλα στο σπιτι μου.
Γενικα η σχεση πωλητη-αγοραστη πρεπει να ειναι σχεση εμπιστοσυνης,πιστευω.
Επειδη φοβαμαι οτι ειμαι off-topic εγω θα σταματησω εδω και σας ευχαριστω για τις αποψεις σας.
Θα στειλω φωτο με το νεο kfl+ μου. ;D
(Συγχωρεστε με για τον μη τονισμο αλλα γραφω απο κινιτο,το laptop θελει ξεσκονισμα).

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310494 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1811 278798 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 02:33
από stavax
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 12996 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123873 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64075 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206810 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93021 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3936 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1160 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173213 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15618 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14349 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias