vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Kayfun Lite by SvoёMesto

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3810 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 00:18 »
Σίγουρα υπάρχει θέμα με όλα σχεδόν τα πλαστικά τανκς και κάποιες κατηγορίες / γεύσεις υγρών.  Δεν θυμάμαι ποια πρέπει να φοβάσαι,  σίγουρα πάντως ένα υγρό με σκέτη κανέλα μέσα (όχι απαραίτητα μίξεις με κανέλα δηλαδή) , κάποιες μπανάνες ίσως ή κάποια οξινα υγρά γενικότερα.. Νομίζω η μενθόλη δεν δημιουργεί σπάσιμο αλλά καλύτερα να σου πει κάποιος για απόλυτη σιγουριά.

Συνήθως αν πρόκειται να προσθέσω επικίνδυνο υγρό κοιτάζω δύο πράγματα, η θα έχω ανταλλακτικό τανκ,  η θα το ρίξω σε ατμοποιητή με γυαλί.. ;)

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3811 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 02:17 »
Μπανανες? περιεργο, πια θεωρουντε ας πουμε ''οξινα υγρα''? εγω τωρα εχω ενα passion apple ας πουμε της vision, ειναι ενταξει?

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3812 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 03:11 »
"Επικίνδυνα" αρώματα για πλαστικά τάνκ:


http://e-liquid-recipes.com/flavors/warnlist

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3813 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 03:50 »
Τελικά, καμιά απάντηση θα πάρουμε αν υπάρχει τρόπος να αποφεύγονται τα "καψούλια" σε ανοιχτόσπειρα coil;
Ή απλά ΔΕΝ αποφεύγονται κι έτσι ΕΙΝΑΙ (από πάντα);


Αλλιώς, μια χαρά έχω βολευτεί και με τα microcoils τόσο καιρό...

Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3814 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 09:41 »
Εγώ δεν έχω καθόλου καψούλια. 1 Καψούλι μόνο (και όχι πάντα) με το αρχικό πάτημα του fire button το οποίο το πατάω πάντα ένα κλικ πιο πριν τραβήξω την τζούρα. Ανοιχτές σπείρες πάντα ομοιόμορφο στήσιμο με ίσες αποστάσεις και χάιδεμα της αντίστασης με κατσαβίδι πριν τοποθετήσω το βαμβάκι.

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3815 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 10:06 »
Χρηστο,

Ουτε εγω εχω καψουλια με ανοικτες σπειρες και εχω να κανω mc πανω από τέσσερις μηνες. Παίξε λιγο με το βαμβάκι σου. Α ακομη και με ανοικτες σπειρες εγω κανω ένα ελαφρυ dry burn πριν βαλω βαμβακι...

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3816 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 10:41 »
Σκασιματα είναι θέμα στησίματος με κάνατε  μετα απο 3 μήνες αποκλειστικού ατμισματοσ με Ni200 να κάνω μια αντίσταση με 0.32 mm 7 σπειρεσ   1.34 ohm

ακόμα και στα 16.5 βατ πέρα απο το κλασικό τσιτσιρισμα που κανουν όλες η αντίστασής σκασιματα μηδέν  Και ουτε καίω σύρματα απλα βιδωνο και ατμιζω 

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3817 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 11:01 »
Ωραίο στήσιμο, τόχεις  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3818 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 11:07 »
Τελικά, καμιά απάντηση θα πάρουμε αν υπάρχει τρόπος να αποφεύγονται τα "καψούλια" σε ανοιχτόσπειρα coil;
Ή απλά ΔΕΝ αποφεύγονται κι έτσι ΕΙΝΑΙ (από πάντα);


Αλλιώς, μια χαρά έχω βολευτεί και με τα microcoils τόσο καιρό...

Να σου πω την αμαρτία μου, με ανοιχτές σπείρες και βαμβάκι δεν έχω στήσει ποτέ τον δικό μου, 3.1 μεν, ίδιο ντεκ δε. Με ανοιχτές σπείρες έστηνα μόνο με φυτίλι και για να φάω καψούλι έπρεπε πραγματικά να τον γονατίσω. Δεν μπορώ να βρω λογική εξήγηση πάντως...

Αποσυνδεδεμένος giorgosss

  • **
  • 372
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3819 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 11:12 »
μετα απο 10-15 αντιστασεις που εχω κανει μεχρι σημερα (νεος γαρ)  για τον KL+ με διαφορους τροπους, καταφερα επιτελους να κανω μια χωρις σκασιματα και πυροβολισμους στη γλωσσα μου. τριπλο φυτιλι 2mm, εφαπτωμενο πανω σε μια βελονα για να ειναι σταθερο (συγκεκριμενα πανω σε ενα συνδετηρα που ειχα ξεδιπλωσει) το οποιο φυτιλι τυλιξα με 0.28 συρμα kanthal A1. το φυτιλι βοηθαει πολυ ουτως ωστε οι σπυρες στο συρμα να μην αφηνουν κενα μεταξυ τους. μου βγηκε 1.3 ohm με 5-6 σπειρες. μια χαρα. εκοψα μετα τις ακριες απο το φυτιλι και φρντισα απο πριν τα 2 "αυτακια" που μενουν απο καθε μερια να χωρανε μεσα στη καμπανα. δουλευει τελεια. ουτε σκασιματα, ουτε καν ακουγεται οτι ατμοποιει. ελπιζω την επομενη φορα να καταφερω να κανω την ιδια. δοκιμαστε το

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3820 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 15:00 »
Εγώ δεν έχω καθόλου καψούλια. 1 Καψούλι μόνο (και όχι πάντα) με το αρχικό πάτημα του fire button το οποίο το πατάω πάντα ένα κλικ πιο πριν τραβήξω την τζούρα. Ανοιχτές σπείρες πάντα ομοιόμορφο στήσιμο με ίσες αποστάσεις και χάιδεμα της αντίστασης με κατσαβίδι πριν τοποθετήσω το βαμβάκι.


Χρηστο,
Ουτε εγω εχω καψουλια με ανοικτες σπειρες και εχω να κανω mc πανω από τέσσερις μηνες. Παίξε λιγο με το βαμβάκι σου. Α ακομη και με ανοικτες σπειρες εγω κανω ένα ελαφρυ dry burn πριν βαλω βαμβακι...


Να σου πω την αμαρτία μου, με ανοιχτές σπείρες και βαμβάκι δεν έχω στήσει ποτέ τον δικό μου, 3.1 μεν, ίδιο ντεκ δε. Με ανοιχτές σπείρες έστηνα μόνο με φυτίλι και για να φάω καψούλι έπρεπε πραγματικά να τον γονατίσω. Δεν μπορώ να βρω λογική εξήγηση πάντως...


Παιδιά, ακριβώς όπως με εσάς το κάνω κι εγώ. Τα ίδια βήματα ΑΚΡΙΒΩΣ. Σπείρες με ίσα κενά μεταξύ τους, χάιδεμα το coil με το κατσαβιδάκι (ούτε γκόμενα να ήταν! χαχα) και ανάβει ομοιόμορφα. Το βαμβάκι το βάζω ΠΑΝΤΑ σωστά, όσο πρέπει κλπ.
Να διευκρινίσω ότι κι εγώ απλά παίρνω ένα δυνατό "καψούλι" πάντα με το αρχικό πάτημα του fire όπως είπε ο Κώστας. Όχι συνεχόμενα κατα τη διάρκεια της τζούρας. Αλλά ΚΑΘΕ σε φορά σε ΚΑΘΕ αρχικό πάτημα.


Τρυφ, ούτε εγώ μπορώ να το εξηγήσω...

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3821 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 15:05 »
εχεις δοκιμασει να κανεις αντισταση πανω απο 1,6 ωμ? σε 2mm τρυπανακι?

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3822 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 15:06 »
Ναι, Βάγγο... Κι εκεί τα ίδια...

Αποσυνδεδεμένος vag21

  • ****
  • 1452
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3823 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 15:08 »
εμενα δεν με πολυενοχλει το καψουλι ,γιατι εχω το ντριπ τιπ που αναφερω και πιο πισω,αλλα το πιο ησυχο στησιμο, ηταν αρκετα ωμ  με μικρη διαμετρο.

Αποσυνδεδεμένος GgM

  • *
  • 56
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Kayfun Lite by SvoёMesto
« Απάντηση #3824 στις: Νοεμβρίου 19, 2015, 16:06 »
Συγνώμη για την αφελή ερώτηση. Με τον όρο "καψούλι¨εννοούμε το σκάσιμο του υγρού κατά την πρώτη ατμοποίηση όταν η αντίσταση είναι κρύα ή την γεύση καμένου από υποτροφοδοσία??
Γιατί αν αφορά την πρώτη περίπτωση, αυτά τα σκασίματα τα είχα σε 2 διαφορετικές περιπτώσεις.
1) Χαλαρό βαμβάκι στον πυρήνα άφηνε κενά όπου σε αυτά μαζευόταν το υγρό και "έσκαγε" με το πρώτο fire. Μέτα το σκάσιμο δεν υπήρχε φυσικά υγρό και δουλεύε ρολόι μέχρι να το αφήσω αρκετή ώρα και να ξαναπιάσει υγρό.
2)με αντίσταση που δεν είχε την ίδια απόσταση και από τις δύο μεριές στους πόλους. (βέβαια αυτό μου έτυχε μόνο μια φορά)
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 19, 2015, 16:16 από GgM »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1396 207008 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:27
από gstamatos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2109 310808 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 12, 2024, 12:46
από Antiprosopos
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1810 278913 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 21:25
από antiklitos140
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13074 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 123950 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 64177 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93074 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3952 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1184 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 173299 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15637 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14378 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias